Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, μια απορία. Θα βάλω 2 φιλτρα στην κεντρική παροχή, ένα για χωματα κλπ και ένα για αλατα. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να πιεις νερό μετά από το φίλτρο για τα άλλατα. Στην μια βρύση δεν με ενοχλεί γιατί θα υπάρχει όσμωση αλλά θα πηγαίνει και στο ψυγείο που έχει φίλτρο uv. Θα πίνεται το νερό ή το φίλτρο για τα άλατα προσθέτει περίεργα πράγματα μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

Καλημέρα σας, μια απορία. Θα βάλω 2 φιλτρα στην κεντρική παροχή, ένα για χωματα κλπ και ένα για αλατα. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να πιεις νερό μετά από το φίλτρο για τα άλλατα. Στην μια βρύση δεν με ενοχλεί γιατί θα υπάρχει όσμωση αλλά θα πηγαίνει και στο ψυγείο που έχει φίλτρο uv. Θα πίνεται το νερό ή το φίλτρο για τα άλατα προσθέτει περίεργα πράγματα μέσα?

Ανάλογα το φίλτρο που θα βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, johnyboy είπε

Το συγκεκριμένο χρησιμοποιεί υλικό siliphos το οποίο απ'οτι είδα και στο site της εταιρίας (kurita) ενδείκνυται για πόσιμο νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Geoka1982 είπε

Το συγκεκριμένο χρησιμοποιεί υλικό siliphos το οποίο απ'οτι είδα και στο site της εταιρίας (kurita) ενδείκνυται για πόσιμο νερό.

το είδα και εγώ αυτό απλά σκεφτόμουν αν θα έβαζα ή όχι και αν αρκεί το φίλτρο του ψυγείου να το καθαρίσει μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Siliphos II το έχω και εγώ στην κεντρική παροχή και κάνει πολύ καλή δουλειά, αλλά δυστυχώς για λίγο. Στους 4-5 μήνες η απόδοση του έχει πέσει στο 0 (σαν να μην το είχα καθόλου). Κρίμα γιατί έλεγα θα βγάλει χρόνο (έστω και με μειωμένη απόδοση) να το αλλάξω με το PBS-400. Οπότε για να έχεις μόνιμα λυμένο το θέμα των αλάτων θες τρια ανταλλακτικά το χρόνο. Αυτά για κέντρο Αθήνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια.. έχω καταλήξει σε φίλτρο κάτω πάγκου και προσανατολίζομαι σε βρύση με τριπλή παροχή πάνω.. Το πρόβλημα είναι ότι στα λεφτά που θέλω να διαθέσω δεν βλέπω γνωστές μάρκες, τουλάχιστον που να γνωρίζω εγώ. Έχετε καμία να μου προτείνετε; Επισης εχω δει η πλειοψηφία είναι κάτι ψηλές 30cm.. το νερό δεν πιτσιλάει όταν πέφτει από τόσο ψηλά; Νομίζω θα προτιμούσα τις άλλες που κάνουν ημικύκλιο και κατεβαίνουν λίγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/10/2021 στις 8:37 ΠΜ, johnyboy είπε

Καλημέρα σας, μια απορία. Θα βάλω 2 φιλτρα στην κεντρική παροχή, ένα για χωματα κλπ και ένα για αλατα. Το ερώτημα είναι αν μπορείς να πιεις νερό μετά από το φίλτρο για τα άλλατα. Στην μια βρύση δεν με ενοχλεί γιατί θα υπάρχει όσμωση αλλά θα πηγαίνει και στο ψυγείο που έχει φίλτρο uv. Θα πίνεται το νερό ή το φίλτρο για τα άλατα προσθέτει περίεργα πράγματα μέσα?

Παίδες με βάση την ανάρτηση του φίλου θέλω και εγώ να βάλω φίλτρο, κυρίως για τα άλατα. Στην τύχη είχα δει αυτό :

https://aquaphor.online/product/φίλτρο-νερού-για-τα-άλατα-κεντρικής-πα/

 

εχει κανείς άποψη? 

θέλω να έχω καθαρό νερό στο σπίτι καθώς έχει πολλά άλατα η περιοχή, καμία καλή πρόταση  να γλιτώσουμε γιατί πλέον έχει αυξηθεί η περιεκτικότητα πολύ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω κι'εγώ αν είναι εύκολο να μου πείτε αν πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο πρωτού επιλέξω το ιδανικό φίλτρο νερού. Προς το παρόν σκέφτομαι να αγοράσω αυτό https://www.rainbowwaters.gr/filtra-nerou/ano-pagou/filtro-nerou-ano-pagou-hommy/ αλλά δεν ξέρω αν με καλύπτει. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/11/2021 στις 5:34 ΜΜ, ChristosStavridis είπε

Θα ήθελα να ρωτήσω κι'εγώ αν είναι εύκολο να μου πείτε αν πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο πρωτού επιλέξω το ιδανικό φίλτρο νερού. Προς το παρόν σκέφτομαι να αγοράσω αυτό https://www.rainbowwaters.gr/filtra-nerou/ano-pagou/filtro-nerou-ano-pagou-hommy/ αλλά δεν ξέρω αν με καλύπτει. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Ευχαριστώ!!

Σε ποια περιοχή μένετε και τι ακριβώς πρόβλημα έχετε με το νερό σας. Αν είναι να επιλέξετε τέτοιου είδους φίλτρο που βλέπω μπορείτε να επιλέξετε της doulton που κατασκευάζει τα καλύτερα κεραμικά φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα στην παρέα. Θέλω την άποψη σας για ένα σύστημα κάτω πάγκου (Pentek M10 Slime Line Συσκευή Φίλτρου Νερού Κάτω Πάγκου / Κεντρικής Παροχής Διπλή 1/4'') 1ο φίλτρο (Pentek Ανταλλακτικό Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" CFB-PB10 0.5 μm) 2ο διάλεξα το (Pentek Ανταλλακτικό Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" DFX-CB-10 10 μm) για έναν παππού με ελάχιστη αλλά καθημερινή χρήση νερού , με πολύ λίγα πλυσίματα πιάτων. Αλεξανδρούπολη περιοχή με πολλά άλατα.

Θέλω την άποψη σας αν είναι να αντικαταστήσω κάτι με κάτι καλύτερο και αν θα μπορέσω να το τοποθετήσω μόνος μου; Επίσης αν έχει πολύ σημασία πιο φίλτρο μπαίνει πρώτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Eyripidrakos είπε

καλησπέρα στην παρέα. Θέλω την άποψη σας για ένα σύστημα κάτω πάγκου (Pentek M10 Slime Line Συσκευή Φίλτρου Νερού Κάτω Πάγκου / Κεντρικής Παροχής Διπλή 1/4'') 1ο φίλτρο (Pentek Ανταλλακτικό Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" CFB-PB10 0.5 μm) 2ο διάλεξα το (Pentek Ανταλλακτικό Φίλτρο Νερού Άνω και Κάτω Πάγκου από Ενεργό Άνθρακα 10" DFX-CB-10 10 μm) για έναν παππού με ελάχιστη αλλά καθημερινή χρήση νερού , με πολύ λίγα πλυσίματα πιάτων. Αλεξανδρούπολη περιοχή με πολλά άλατα.

Θέλω την άποψη σας αν είναι να αντικαταστήσω κάτι με κάτι καλύτερο και αν θα μπορέσω να το τοποθετήσω μόνος μου; Επίσης αν έχει πολύ σημασία πιο φίλτρο μπαίνει πρώτο;

Σαν σετ φαίνεται μια χαρά απλά πρόσεξε γιατί η συσκευή είναι 1/4" οπότε θέλει και βρυσάκι, στα φίλτρα βάζεις πρώτα το DFX και μετά το CFB και επειδή αναφέρεις και για άλατα κανένα από αυτά τα δύο δεν θα σου αφαίρεσει τα άλατα ούτε θα τα μειώσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/11/2021 στις 11:07 ΠΜ, Geoka1982 είπε

Σε ποια περιοχή μένετε και τι ακριβώς πρόβλημα έχετε με το νερό σας. Αν είναι να επιλέξετε τέτοιου είδους φίλτρο που βλέπω μπορείτε να επιλέξετε της doulton που κατασκευάζει τα καλύτερα κεραμικά φίλτρα.

Μένω στην Κρήτη και το νερό έχει αρκετά άλατα...Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή θα το ψάξω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.Σκέφτομαι και εγώ την αγορά φίλτρου.Μένω Αγρίνιο,το νερό της βρύσης είναι πόσιμο,αλλά ξεβιδώνοντας το φιλτράκι της βρύσης,έχει πολλά πετραδάκια.Αφού διάβασα αρκετά σχόλια κατέληξα σε ένα απο τα 2 της DOULTON

https://www.thermocity.gr/p.Filtro-neroy-ano-pagkou-doulton-HCS-INOCH-me-antallaktiko-Ultracub-0-5mm.1184421?mfp=manufacturers[43]

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&path=16&product_id=21048&mfp=manufacturers[43]

Στα πόσα λίτρα θέλει αλλαγή το φίλτρο;Όλες οι απόψεις δεκτές

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...