Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα τελικα ολο το θεμα κι εχω μπερδευτει λιγο.

Επισης μιλουσα μ'εναν φιλο πριν λιγο ο οποιος εχει βαλει στο σπιτι του τα παρακατω:

https://www.papapolitis.gr/gr/product285634-bataria-koyzinas-epikathimeni-apo-inox-triflow-diplis-rois-me-ksexwristes-labes-paroxis-zestoy-kryoy.htm

https://www.papapolitis.gr/gr/product285287-filtro-neroy-set-perilambanetai-ena-filtro-kwd-285288-kai-rythmizomeno-ixitiko-timer-allagis-filtrwn.htm?catid=1-180-090-000

http://www.waterstore.gr/el/replacement-filter-cartridges/activated-carbon-filters/replacement-filter-cartridge-matrikx-cr1.html

 

Εγω επειδη δεν εχω σκοπο ν'αλλαξω βρυση μου ειπε να παρω το φιλτρο matrikx CR1 και να βαλω κι αυτο:https://www.papapolitis.gr/gr/product285288-filtro-neroy-antallaktiki-stili-batariwn-triflow.htm το οποιο ειναι χωρις ηχητικο timer.

 

Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλη λυση αυτη η μου λεει μπαρουφες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δε θα έπρεπε να είναι θέμα των αρμοδίων το να φτάνει το νερό στο σπίτι τουλάχιστον πόσιμο, εφόσον το πληρώνεις για αυτό το λόγο; Θέλω να πω εντάξει, αν το νερό είναι ήδη  Α ποιότητας και θες να το κάνεις ΑΑΑ, καλώς ψάχνεις για φίλτρο γιατί είναι προσωπική σου απαίτηση. Αλλά όταν ένας ολόκληρος δήμος πληρώνει για νερό που δεν πίνεται, πιστεύω πρέπει να βρεθεί λύση σε πιο μαζικό επίπεδο και όχι με φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασιλη ειναι καλο δηλαδη δηλαδη το πρωτο ή υπαρχουν κι αλλα καλυτερα απο αυτο που θα μπορουσα να δω?

Μ'ενδιαφερει να δω κι ενα καλο ανω παγκου γιατι μπορει να με βολεψει πιο πολυ αλλα αν αυτο δεν ειναι καλο να δω και κανενα αλλο μετα.

Δεν ξερω τι παιζει απο εταιριες και ποιες ειναι αξιοπιστες.Υπαρχει κανενα δοκιμασμενο απο κανενα εδω μεσα που να κανει δουλεια?

 

Ένα καλό φίλτρο πρέπει να είναι από 0.5μm εως 0.1μm. Δεν υπάρχουν καλύτερα από 0.1μm, η φίλτρανση με κεραμικά φίλτρα φτάνει μέχρι τα 0.1, εαν θες ακόμα καλύτερη πηγαίνεις σε αντίστροφη όσμωση, τεχνολογία που απαιτείται μόνο για πολύ επιβαρυμένο νερό. Τώρα αν θέλεις φίλτρα με 0.1micron, δεν έχεις πολλές επιλογές, υπάρχει της toray που έδειξες στην αρχή, υπάρχει της olympus αλλά σου συνιστούν να μην προτιμήσεις των 0.1 γιατί η ροή του νερού είναι πολύ χαμηλή, υπάρχουν και 1-2 ακόμα μάρκες που μου διεφεύγουν. Αν θες επιλογές στα 0.5μm τότε υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και μάρκες που μπορείς να εξετάσεις, όσο πέφτουν τα micron τόσο μειώνονται οι επιλογές. Εγώ έχω φίλτρο olympus 0.5μm, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την ποιότητα του νερού που έχω. Γενικά για να βρεις αξιόπιστες εταιρείες, να έχουν πιστοποιητικά NSF και εργαστηριακές μετρήσεις για τις δυνατόητες απομάκρυνσης ρυπαντών του φίλτρου.

Διαβασα τελικα ολο το θεμα κι εχω μπερδευτει λιγο.

Επισης μιλουσα μ'εναν φιλο πριν λιγο ο οποιος εχει βαλει στο σπιτι του τα παρακατω:

https://www.papapolitis.gr/gr/product285634-bataria-koyzinas-epikathimeni-apo-inox-triflow-diplis-rois-me-ksexwristes-labes-paroxis-zestoy-kryoy.htm

https://www.papapolitis.gr/gr/product285287-filtro-neroy-set-perilambanetai-ena-filtro-kwd-285288-kai-rythmizomeno-ixitiko-timer-allagis-filtrwn.htm?catid=1-180-090-000

http://www.waterstore.gr/el/replacement-filter-cartridges/activated-carbon-filters/replacement-filter-cartridge-matrikx-cr1.html

 

Εγω επειδη δεν εχω σκοπο ν'αλλαξω βρυση μου ειπε να παρω το φιλτρο matrikx CR1 και να βαλω κι αυτο:https://www.papapolitis.gr/gr/product285288-filtro-neroy-antallaktiki-stili-batariwn-triflow.htm το οποιο ειναι χωρις ηχητικο timer.

 

Μπορειτε να μου πειτε αν ειναι καλη λυση αυτη η μου λεει μπαρουφες?

 

Από όλα αυτά που προτάθηκαν, το τρίτο link με το φίλτρο MATRIKX CR1 στα 0.5micron είναι καλό. Τα υπόλοιπα με κάτι φίλτρα set για >5μm δεν αξίζει καν να ασχοληθούμε. Βρύση δεν χρειάζεται να αλλάξεις, αρκεί να υπάρχει σπείρωμα στην συσκευασία του φίλτρου για να ταιριάξει με την βρύση σου, διαφορετικά αν δεν ταιριάζει πρέπει να ψάξεις να βρεις μόνος σου σπείρωμα ή να απευθυνθείς σε υδραυλικό να σου βρει τι θέλεις για την δουλειά σου και να ψάξει αυτός.

Δε θα έπρεπε να είναι θέμα των αρμοδίων το να φτάνει το νερό στο σπίτι τουλάχιστον πόσιμο, εφόσον το πληρώνεις για αυτό το λόγο; Θέλω να πω εντάξει, αν το νερό είναι ήδη  Α ποιότητας και θες να το κάνεις ΑΑΑ, καλώς ψάχνεις για φίλτρο γιατί είναι προσωπική σου απαίτηση. Αλλά όταν ένας ολόκληρος δήμος πληρώνει για νερό που δεν πίνεται, πιστεύω πρέπει να βρεθεί λύση σε πιο μαζικό επίπεδο και όχι με φίλτρα.

 

Ο ορισμός και η βαθμονόμηση της ποιότητας στο νερό είναι σχετικά για τον καθέναν. Οι αρμόδιοι πρέπει να παρέχουν νερό καλής ποιότητας, υπάρχουν όμως και θέματα που δύσκολα ελέγχονται ή εξαλείφονται, π.χ το θέμα της σκουριάς στο νερό, όσο και να αποστειρώσεις να απολυμάνεις και να καθαρίσεις το νερό στην κεντρική δεξαμενή του φορέα που το στέλνει στο δίκτυο υδροδότησης, το νερό διέρχεται από χιλιόμετρα σωληνώσεων μέχρι να φτάσει στην βρύση σου, επομένως οτι και να κάνουνε υπάρχουν μικροσωματίδια σκουριάς τα οποία δεν τα γλιτώνουμε και μόνο με ένα φίλτρο τα αφαιρούμε από το νερό.

Ακόμα κι έτσι, σε αλλες χειρότερες περιπτώσεις και πάλι δεν είναι εύκολο να κάνουν πολλά πράγματα οι αρμόδιοι, θυμάμαι σε ένα επαρχιακό μέρος που το νερό είχε λάσπες και χώματα και δεν ήταν ούτε προς πόση ούτε για πλύσιμο πιάτων κτλ, έλεγαν οτι συντελέστηκε κάποιο γεωλογικό φαινόμενο στην ευρύτερη περιοχή, η μόνη τελική λύση πέραν από το να περιμένουν να έρθει σε ύφεση το φαινόμενο, είναι να αλλάξουν πηγή τροφοδοσίας του νερού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα καλό φίλτρο πρέπει να είναι από 0.5μm εως 0.1μm. Δεν υπάρχουν καλύτερα από 0.1μm, η φίλτρανση με κεραμικά φίλτρα φτάνει μέχρι τα 0.1, εαν θες ακόμα καλύτερη πηγαίνεις σε αντίστροφη όσμωση, τεχνολογία που απαιτείται μόνο για πολύ επιβαρυμένο νερό. Τώρα αν θέλεις φίλτρα με 0.1micron, δεν έχεις πολλές επιλογές, υπάρχει της toray που έδειξες στην αρχή, υπάρχει της olympus αλλά σου συνιστούν να μην προτιμήσεις των 0.1 γιατί η ροή του νερού είναι πολύ χαμηλή, υπάρχουν και 1-2 ακόμα μάρκες που μου διεφεύγουν. Αν θες επιλογές στα 0.5μm τότε υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές και μάρκες που μπορείς να εξετάσεις, όσο πέφτουν τα micron τόσο μειώνονται οι επιλογές. Εγώ έχω φίλτρο olympus 0.5μm, είμαι αρκετά ευχαριστημένος από την ποιότητα του νερού που έχω. Γενικά για να βρεις αξιόπιστες εταιρείες, να έχουν πιστοποιητικά NSF και εργαστηριακές μετρήσεις για τις δυνατόητες απομάκρυνσης ρυπαντών του φίλτρου.

 

Από όλα αυτά που προτάθηκαν, το τρίτο link με το φίλτρο MATRIKX CR1 στα 0.5micron είναι καλό. Τα υπόλοιπα με κάτι φίλτρα set για >5μm δεν αξίζει καν να ασχοληθούμε. Βρύση δεν χρειάζεται να αλλάξεις, αρκεί να υπάρχει σπείρωμα στην συσκευασία του φίλτρου για να ταιριάξει με την βρύση σου, διαφορετικά αν δεν ταιριάζει πρέπει να ψάξεις να βρεις μόνος σου σπείρωμα ή να απευθυνθείς σε υδραυλικό να σου βρει τι θέλεις για την δουλειά σου και να ψάξει αυτός.

Ευχαριστω πολυ καταρχην για την βοηθεια Βασιλη.

Οσο ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι γιατι δεν ξερω τι ειναι καλο και τι οχι.

Ειδα καποιες αξιοπιστες εταιριες με πιστοποιητικα NSF αλλα οι τιμες τους ξεφευγουν λιγο και δεν ηθελα να δωσω πολλα χρηματα μιας και το νερο δεν ειναι και σε χαλια κατασταση.Οποτε ηθελα να βρω ενα φιλτρο που να κανει δουλεια με τα απαραιτητα αλλα να μην ξεφυγω πολυ σε τιμη και το κυριοτερο να μην παρω κατι που δεν το εχω και απαραιτητα αναγκη.

Της Franke που μου συστησαν δεν εχει αναφερθει καθολου εδω μεσα για να μου πει εντυπωσεις κι ετσι ειμαι λιγο διστακτικος.Αν και το φιλτρο εχει αρκετα καλη τιμη και δεν ανεβαζει πολυ το κοστος.Επισης μιας και το σκεφτηκα με το συγκεκριμενο θα παει αρκετο νερο χαμενο με το πλυσιμο των πιατων κ.α.

Προσανατολιζομαι προς toray μερια μιας και μπαινει απευθειας στην βρυση αλλα επισης δεν βλεπω κανεναν να το εχει χρησιμοποιησει και το κακο στην περιπτωση αυτη ειναι οτι δεν θα εχω την πιεση που εχω τωρα στην βρυση.Ξερω δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.

Πραγματικα δεν περιμενα να δυσκολευτω τοσο πολυ τωρα που αρχισα να το ψαχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες φίλτρο και για πλύσιμο πιάτων πρέπει να πάρεις κάποιο που να αντέχει πολλά λίτρα, δεν νομίζω οτι αρκεί της toray με τα 1500L. Συνήθως το φίλτρο το χρησιμοποιούμε μόνο για πόσημο νερό εκτός αν το νερό είναι πολύ επιβαρυμένο. Γενικά από τιμές, για ένα αξιοπρεπές φίλτρο που θες να συγκρατεί τα βασικά (χλώριο, χώμα, σκουριά, μικροσωματίδια, μικροοργανισμούς) θα δώσεις από 60 ως 100 ευρώ, αν θες απομάκρυνση αλάτων ή 0.1-0.2μm αυξάνει η τιμή αναλόγως.

 

Της Toray προσωπικά θα το αγόραζα εγώ, ο λόγος που δεν το επέλεξα είναι οτι το συγκεκριμένο προσαρμόζεται και στηρίζεται πάνω στην βρύση και δεν έχει βάση έδρασης για να στηριχτεί π.χ στον πάγκο, η δική μου βρύση είναι παλιά και γενικότερα το σπίτι και οι σωληνώσεις, δεν θέλω να προσθέσω ένα βάρος 2-3κιλών επάνω στην βρύση, το ίδιο πρόβλημα μπορεί να υπάρχει και με άλλες βρύσες ορισμένων νεροχυτών αναλόγως του σχεδιασμού τους. Η Toray βγάζει και φίλτρο που στηρίζεται στον πάγκο αλλά είναι πανάκριβο και για 8000L, τέτοια μόνο αν έχεις 3-4 παιδιά στο σπίτι.

 

Πάντως θα σου έλεγα δεν βγαίνεις χαμένος αν πάρεις καλό φίλτρο, δες πως έγινε το δικό μου στην προηγούμενη σελίδα, μόνο 6 μήνες χρήσης, σε 1 έτος θα είναι ακόμα πιο σκούρο. Περιμένω σε λίγους μήνες να δω και του φίλου μου που πήρε ίδιο φίλτρο αν θα σκουρίνει τόσο πολύ από σκουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το είδα αυτό που έβαλες κι έπαθα πλάκα.

Λοιπόν ας πούμε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για το πλύσιμο των πιάτων και να πάω στη λύση με φίλτρα κάτω πάγκου με ένα η ακόμη και με δυο φίλτρα αν είναι καλύτερα. Πέρα από το νερό για τα πιάτα που θα πάει χαμένο υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

Για παράδειγμα τον χειμώνα επειδή χρησιμοποιώ πολύ ζεστό νερό θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα φίλτρα η κάτι άλλο? 

 

Τι θα ήταν καλό να βάλω σε μια τέτοια λύση?

Το νερό καλό είναι πόσιμο που έχω τώρα άλλα για άλλους λόγους θέλω να το βάλω προσωπικούς.Θέλω να πω ότι δεν έχω κανένα τρομερό πρόβλημα με το νερό να είναι μαύρο και λοιπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ας πούμε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για το πλύσιμο των πιάτων και να πάω στη λύση με φίλτρα κάτω πάγκου με ένα η ακόμη και με δυο φίλτρα αν είναι καλύτερα. Πέρα από το νερό για τα πιάτα που θα πάει χαμένο υπάρχει κάτι άλλο που θα πρέπει να προσέξω?

Για παράδειγμα τον χειμώνα επειδή χρησιμοποιώ πολύ ζεστό νερό θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα φίλτρα η κάτι άλλο? 

 

To κάτω πάγκου που σκέφετσαι να βάλεις θα συνδεθεί στην κρύα παροχή. Οπότε δεν έχεις θέμα με το ζεστό νερό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο φίλτρο πάντα κρύο νερό, το ζεστό αν δεν καταστρέψει το στοιχείο, διαστέλλει τους πόρους του υλικού και διαφεύγουν παθογόνα και ρυπαντές που έχουν συγκρατηθεί από το στοιχείο φίλτρανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω φίλτρο για τη βρύση της κουζίνας. Μένω στην Καβάλα και αυτό που με ενοχλεί πολλές φορές είναι η έντονη γεύση χλωρίου που έχει το νερό. Σκέφτομαι να βάλω το φίλτρο κάτω από τον πάγκο αφου η βρύση προεκείνεται και έχει ντουζάκι και έτσι δεν μπορεί να μπει φίλτρο πάνω σε αυτήν. Αυτή η βρύση είναι η μόνη που υπάρχει στον νιπτήρα της κουζίνας και χρησιμοποιείται και για πλύσιμο πιάτων. Θα μπορούσατε να κάνετε κάποιες προτάσεις;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έπρεπε να είναι θέμα των αρμοδίων το να φτάνει το νερό στο σπίτι τουλάχιστον πόσιμο, εφόσον το πληρώνεις για αυτό το λόγο; Θέλω να πω εντάξει, αν το νερό είναι ήδη  Α ποιότητας και θες να το κάνεις ΑΑΑ, καλώς ψάχνεις για φίλτρο γιατί είναι προσωπική σου απαίτηση. Αλλά όταν ένας ολόκληρος δήμος πληρώνει για νερό που δεν πίνεται, πιστεύω πρέπει να βρεθεί λύση σε πιο μαζικό επίπεδο και όχι με φίλτρα.

Δυστυχως θα επρεπε. Πολλες περιοχες της Χαλκιδικης αλλα και τα νησια εχουν μεγαλο θεμα. Πχ μολις σημερα εκοψαν το νερο και μεχρι να ερθει το καθαρο κατεβαζε ποσο χωμα. Αλλα και γενικα δεν ειναι ποσιμο αλλα ουτε και πολυ καθαρο. Για πλυσιμο και μαγειρεμα κανει.

 

Και στην Συρο οχι τιποτα αλλο, αλλα το πληρωνουμε και για καποιο γαμ***νο λογω ακριβα. 40 ευρω το 4μηνο και ειμαι μονος (φοιτητης) και τρωω λεσχη. Στο σπιτι μας (Ν. Φλωρινας αλλα και Εδεσσα πιο παλια), ειμαστε κατα διαστηματα μεχρι και 5 ατομα, και ερχεται 50-60

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να βαλει κανεις φιλτρο νερου στην κεντρικη παροχη??

 

ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα?

 

αν μπει στην κεντρικη παροχη μετα χρειαζετε και φιλτρο στην βρυση ή οχι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει να βαλει κανεις φιλτρο νερου στην κεντρικη παροχη??

 

ποια τα πλεονεκτηματα και ποια τα μειονεκτηματα?

 

αν μπει στην κεντρικη παροχη μετα χρειαζετε και φιλτρο στην βρυση ή οχι??

 

Φίλτρο στην κεντρική παροχή βάζεις μόνο για μικροσωματίδια μεγάλης διαμέτρου και γενικά για να μπορέσει να συγκρατήσει διάφορα πράγματα σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε στην βρύση σύστημα αντίστροφης όσμωσης ή ακόμα αν το νερό σας είναι πολύ επιβαρυμένο με χώμα τότε συνήθως καλό είναι βάλετε ένα φίλτρο κεντρικής παροχής για να συγκρατήσει τα μεγάλα μικροσωματίδια και αυτά να μην επιβαρύνουν το δεύτερο φίλτρο στην βρύση σας, γενικά φίλτρο κεντρικής παροχής μόνο όταν σκοπεύεις να βάλεις δεύτερο φίλτρο στην βρύση και δεν θες να το επιβαρύνεις αρκετά με ρυπαντικό φορτίο, το φίλτρο κεντρικής παροχής θα πρέπει να αντέχει σε μεγάλες καταναλώσεις γιατί προφανώς περνάει από εκεί όλο το νερό που καταναλώνεται στο σπίτι για οποιοδήποτε λόγο οπότε ένα μειωνέκτημα είναι οτι θα πρέπει να αλλάζει συχνά. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτρο στην κεντρική παροχή βάζεις μόνο για μικροσωματίδια μεγάλης διαμέτρου και γενικά για να μπορέσει να συγκρατήσει διάφορα πράγματα σε περίπτωση που θέλετε να βάλετε στην βρύση σύστημα αντίστροφης όσμωσης ή ακόμα αν το νερό σας είναι πολύ επιβαρυμένο με χώμα τότε συνήθως καλό είναι βάλετε ένα φίλτρο κεντρικής παροχής για να συγκρατήσει τα μεγάλα μικροσωματίδια και αυτά να μην επιβαρύνουν το δεύτερο φίλτρο στην βρύση σας, γενικά φίλτρο κεντρικής παροχής μόνο όταν σκοπεύεις να βάλεις δεύτερο φίλτρο στην βρύση και δεν θες να το επιβαρύνεις αρκετά με ρυπαντικό φορτίο, το φίλτρο κεντρικής παροχής θα πρέπει να αντέχει σε μεγάλες καταναλώσεις γιατί προφανώς περνάει από εκεί όλο το νερό που καταναλώνεται στο σπίτι για οποιοδήποτε λόγο οπότε ένα μειωνέκτημα είναι οτι θα πρέπει να αλλάζει συχνά. Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν χρειάζεται.

 

 

ωραια,οποτε για σιγουρια βαζεις ενα στην κεντρικη παροχη και ενα στη βρυση και θεωρητικα εισαι κατα καποιο τροπο καλλυμενος.

 

τωρα απο θεμα εταιρειας τι γινετε?

 

σε οποιο μαγαζι και αν εχω παει ο καθενας θα μου προτεινει αυτο που εχει σαν κυριο  <<χορηγο>> και προσπαθει να το πασαρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν το νερό σας είναι αρκετά επιβαρυμένο π.χ με χώμα και δεν θέλετε να επιβαρύνετε το φίλτρο της βρύσης τότε μια λύση είναι το πρόφιλτρο κεντρικής παροχής, αλλιώς δεν είναι τόσο απαραίτητο καλύπτεσαι και με ένα φίλτρο στην βρύση σου.

 

Για εταιρείες, να κοιτάξεις τα φίλτρα που έχουνε να είναι πιστοποιημένα από κάποιο εργαστήριο για τις επιδόσεις αφαίρεσεις ρύπων μικροσωματιδίων και χημικών καθώς και να υπάρχει πιστοποίηση NSF για την καταλληλότητα του υλικού φίλτρανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει, μιας και οι σελιδες ειναι πολλες. Για οσους εχουν ψυγειο-ντουλαπα που παιρνουν απο πισω εξωτερικα φιλτρα νερου (πχ samsung). Το εχω αλλαξει κανα 2 φορες με το original της samsung. (αγορασμενο απο εξω φυσικα). Αξιζει να παω σε "συμβατο" ή να μεινω στο "αυθεντικο" ? Η τιμη ειναι σημαντικος παραγοντας, αλλα απο την αλλη οπως και να το κανεις το νερο φιλτραρεται απο αυτο πριν μπει στο ψυγειο. Εχει δοκιμασει κανεις τα συμβατα σε σχεση με της samsung?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...