Προς το περιεχόμενο

Φίλτρα νερού


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, villasg είπε

Μια συσκευη ανω παγκου ( οποια γουσταρεις και σου αρεσει αλλα να παιρνει το παρακατω φιλτρο ) με ενα κεραμικό φίλτρο ενεργού ανθρακα Supercarb® 0,5μm από την Doulton

Έχεις να προτείνεις κάποιο? 

Είναι σίγουρο ότι θα παίρνω καθαρό νερό? 

Κάθε πότε θέλει αλλαγή? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμείς στήν Αθήνα καθώς και η Θεία και ο Θείος μου έχουμε αρκετά χρόνια φίλτρο επιτραπέζιο απο την AV Pappas και είμαστε ευχαριστημένοι με το νερό που πίνουμε και πλένουμε τις τροφές, 2 φορές τον χρόνο κάνουν αλλαγή το φίλτρο (κάπου στα 50 ευρώ κάθε 6 μήνες).Αν έπαιρνα τώρα θα έπαιρνα το διπλό μιάς και έχω διαπιστώσει απο θερμοσίφωνες κλπ οτι έχει αρκετό χώμα η περιοχή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πόλη που ζω είναι κοινό μυστικό ότι νερό δεν πίνεις απ τη βρυση.Να πούμε από απαρχαιωμένο δίκτυο αμιάντου σε κατάσταση αποσύνθεσης? σε κάποιες εργασίες αλλάγης του δικτύου ,κάποιοι μηχανικοί μας έλεγαν ότι αυτό το νερό δεν είναι ούτε για μπάνιο να κάνεις...οπότε ξαναρωτάω για το φίλτρο λέγοντας ότι θα ήθελα να πιω το τελειότερο νερό αν γίνεται...υπάρχει τρόπος (στο σπίτι μου όμως....)...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, adi32 είπε

Ποτέ δεν έχω βγάλει άκρη από το θέμα αυτό. Υπάρχει καμία απλή απάντηση και πρόταση για κάποιον που θέλει για Αθήνα κάποιο φίλτρο απλά για να πίνει χωρίς χλώριο και καλύτερο νερό από τα εμφιαλωμένα? 

Αν θες χωρίς χλώριο τότε με ένα οποιοδήποτε πιστοποιημένο φίλτρο με ενεργό άνθρακα κάνεις την δουλειά σου.

Για να είναι καλύτερο από εμφιαλωμένο δεν μπορώ να σου απαντήσω, υποστηρίζεται πως υπάρχουν εμφιαλωμένα που είναι χειρότερα και από της βρύσης.

1 ώρα πριν, AMSTERIS είπε

στην πόλη που ζω είναι κοινό μυστικό ότι νερό δεν πίνεις απ τη βρυση.Να πούμε από απαρχαιωμένο δίκτυο αμιάντου σε κατάσταση αποσύνθεσης? σε κάποιες εργασίες αλλάγης του δικτύου ,κάποιοι μηχανικοί μας έλεγαν ότι αυτό το νερό δεν είναι ούτε για μπάνιο να κάνεις...οπότε ξαναρωτάω για το φίλτρο λέγοντας ότι θα ήθελα να πιω το τελειότερο νερό αν γίνεται...υπάρχει τρόπος (στο σπίτι μου όμως....)...?

Κοιτάς για φίλτρα της multipure ή πας σε συστήματα αντίστροφης όσμωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστώ για τις απόψεις σας...και για να μην φανεί οτι κάνω καμια διαφήμιση στην εταιρεία που ανέφερα...να πω ότι η συγκεκριμένη στην περιοχή μου παιζει όπως λέμε ,χωρίς αντίπαλο εδω στη Βόρεια ελλάδα.Ίσως γιατί καθημερινα υπάρχει διαφήμιση τηλεοπτικη με τηλεοπτικό σποτ μεγάλης διάρκειας π.χ. 30-40 ΄ και πιθανόν επηρεάζουν τον κόσμο...

ειλικρινά δεν περίμενα να μην την ακούσω στις κορυφαίες...και όπως είπαμε..με το οικονομικό να αποτελεί τ τελευταίο λόγο γιατί μιλάμε για ανθρώπους ανω των 45-50 με οικογένειες...😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αν θες χωρίς χλώριο τότε με ένα οποιοδήποτε πιστοποιημένο φίλτρο με ενεργό άνθρακα κάνεις την δουλειά σου.

Για να είναι καλύτερο από εμφιαλωμένο δεν μπορώ να σου απαντήσω, υποστηρίζεται πως υπάρχουν εμφιαλωμένα που είναι χειρότερα και από της βρύσης.

Κοιτάς για φίλτρα της multipure ή πας σε συστήματα αντίστροφης όσμωσης.

κατι τετοια κανει  ?

https://www.thermocity.gr/index.php?route=product/product&product_id=1903

με ενδιαφερει να απαλλαγω απο τα εμφιαλωμενα 

Η βρυση μου ομως της κουζινας εχει σπιραλ  πως θα μπει ?

large_20151102140000_pyramis_essential_f 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πρόβλημα.....  εκεί που εξέρχεται το νερό δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να το ξεβιδώσεις? Διαφορετικά μάλλον χρειάζεσαι υδραυλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό είναι πρόβλημα.....  εκεί που εξέρχεται το νερό δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να το ξεβιδώσεις? Διαφορετικά μάλλον χρειάζεσαι υδραυλικό.

οχι δεν εχει 

αν ξεβιδωσεις το ντους ειναι ετσι 

δεν ξερω με καμια μουφα γινεται δουλεια 

 

dsIMG_20180603_184346.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, adi32 είπε

Έχεις να προτείνεις κάποιο? 

μα αν διαβασεις σου εγραψα ποιο φιλτρο να παρεις

5 ώρες πριν, adi32 είπε

με ενα κεραμικό φίλτρο ενεργού ανθρακα Supercarb® 0,5μm από την Doulton 

 

4 ώρες πριν, AMSTERIS είπε

στην πόλη που ζω είναι κοινό μυστικό ότι νερό δεν πίνεις απ τη βρυση.Να πούμε από απαρχαιωμένο δίκτυο αμιάντου σε κατάσταση αποσύνθεσης? σε κάποιες εργασίες αλλάγης του δικτύου ,κάποιοι μηχανικοί μας έλεγαν ότι αυτό το νερό δεν είναι ούτε για μπάνιο να κάνεις...οπότε ξαναρωτάω για το φίλτρο λέγοντας ότι θα ήθελα να πιω το τελειότερο νερό αν γίνεται...υπάρχει τρόπος (στο σπίτι μου όμως....)...?

8 ώρες πριν, villasg είπε

Λοιπον η απαντηση ειναι ΑΠΛΗ.
Πρωτα κανεις αναλυση του νερου που ερχετε στην βρυση σου .
Με αυτη την αναλυση συμβουλευεσαι ειδικο/εταιρια ( που ασχολειται μονο με φιλτρα νερου κλπ ) και φτιαχνεις ενα setup για τις αναγκες σου .
Αλλες περιοχες  εχουν νιτρικα , αλλες λασπη αλλες αμιαντο αλλες χλωρινη ,κλπ κλπ κλπ
Ολα τα αλλα ειναι για να λεμε διαφορα στο νημα αυτο ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2018 στις 3:18 ΜΜ, giannisradio είπε

Μου φάνηκε παράξενο, ωστόσο,  μπορεί κανείς να μου πει γιατί με βάση τα παρακάτω αποτελέσματα το νερό γράφει οτι ΔΕΝ είναι πόσιμο ;;; :blink:

1.jpg

UPDATE: Ρωτώντας στο ίδιο το εργαστήριο μου είπαν ότι η αιτία είναι τα νιτρώδη :blink: Μα καλά το όριο δεν είναι 0.5 βάση νομοθεσία (Ελλάδα και Ευρώπη) ?? Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντύπωση μου κάνει, Γιατί δεν είπες την απορία σου σ' αυτόν που σου έκανε και την ανάλυση; Η συγκέντρωση είναι εξαιρετικά μικρή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, giannisradio είπε

UPDATE: Ρωτώντας στο ίδιο το εργαστήριο μου είπαν ότι η αιτία είναι τα νιτρώδη :blink: Μα καλά το όριο δεν είναι 0.5 βάση νομοθεσία (Ελλάδα και Ευρώπη) ?? Αν ξέρει κάποιος ας απαντήσει!!

Νιτρώδη, ΝΟ2  Παραμετρική Τιμή* = 0,5 mg/l
Εσενα ειναι 0,05 ppm  ισως αυτο φταιει

*σύμφωνα με την K.Y.A. Y2/2600/2001-ΦΕΚ-892Β΄/14/8/2001 για την «Ποιότητα του νερού ανθρώπινης κατανάλωσης» και την τροποποίησή της Αριθμ. ΔΥΓ2/Γ.Π. οικ 38295.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2018 στις 6:16 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Αυτό είναι πρόβλημα.....  εκεί που εξέρχεται το νερό δεν υπάρχει κάτι που να μπορείς να το ξεβιδώσεις? Διαφορετικά μάλλον χρειάζεσαι υδραυλικό.

αυτη πρεπει να ειναι η λυση αρκει να βρω τα ανταλλακτικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...