Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

den me pirazei na ta diabazo mou tin spaei na ta grafo giati argo esto kai 20 seconds parapano sto post.kai ama itan ena post tha elega den pirazei alla epidi grafo opote bro ligo keno kai kati paraxenes ores protimo na kano 2 posts parapano se auton ton xrono para na grafo ellinika.

Αργείς γιατί δεν έχεις συνηθίσει. Αν γράψεις 10-20 posts σε ελληνικά, θα δεις πως θα αρχίσει να τρέχει το χέρι στο πληκτρολόγιο.

 

 

eleos re paidia.kanete etsi les kai ine sta kinezika.ta edoses ola.10 grames post einai.diabazete greeklish se auto to forum edo kai xronia tora sas piraxan.kai opos ipa kapoios pou thelei na diabasei kati epidi ton endiaferei tha to diabasei kai sta kinezika eno kapoios pou thelei na boithisei ton allon isos na min to kanei isos na min prolavei logo ton greeklish.ti einai pio simantiko?na miothoun ta posts gia na ta diabazoun merikoi pou den theloun greeklish kai pou ta diabazoun gia na doun merika pragmata i na min apantiountai erotiseis se kapoious pou exoun anagki?an itan kati pou se endiefere kai ixes anixei thema akoma kai sta agglika na itan tha epsaxnes tropo na to metafraseis prokimenoun na liseis to provlima

 

Ούτε εγώ μπόρεσα να το διαβάσω. Σου ξαναλέω, έχεις συνηθίσει να γράφεις και να διαβάζεις τόσο μεγάλα posts σε greeklish. Μην το παίρνεις προσωπικά, αλλά για το 99% των ανθρώπων το post σου είναι πάρα πολύ κουραστικό έως αδύνατο να το διαβάσουν. Ναι, έχεις βοηθήσει πολύ, πάρα πολύ, πολύ περισσότερο από τη συντριπτική πλειοψηφία των μελών αυτού του forum, αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι τα greeklish είναι κουραστικά και ότι μοιραία μειώνεται η απήχηση των οδηγών που γράφεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
kala edo oniropoloume.edo milame gia ellinika kai idi opos ipa pio pano exoun ftasei idi stin orthografia kai sta add on.ante se ligo tha ipoxreosoume kai tous tonous.den ipa oti den tha to sinithiso alla pali den tha piaso pote tin taxitita sto greeklish pou exo kai min pei kapoios oti grafei pio grigora sta ellinika apo oti se greeklish giati apla leei psemata.

 

Καλά μια βλακειούλα είπα εντάξει...δεν ξέρω αν θα πιάσεις την ταχύτητα αλλά σίγουρα όπως είπανε πιο πάνω αν γράψεις κάμποσα post θα συνηθίσει το χέρι και θα πηγαίνει μια χαρά.Για τους τόνους τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι κακή ιδέα...καθόλου κακή !! Με τόνους διαβάζετε πιο εύκολα.Οπότε με το νέο έτος να εφαρμόσουμε και αυτό το μέτρο...:P

 

Edit:Μόλις παρατήρησα ότι την περιοχή την είχα γράψει με greeklish(και τόσο καιρό έλεγα πράματα υπέρ των ελληνικών).Ντροπή μου !! :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members

Συμφωνώ με τον apoiko ότι τα ελληνικά είναι θέμα συνήθειας.

 

Από την άλλη, δίνω ένα δίκιο στον poulino σε ότι αφορά τις παρατηρήσεις που γίνονται συχνά για το θέμα της ορθογραφίας και πολλές φορές καταντούν εκνευριστικές, αφού στόχο έχουν μάλλον να χλευάσουν τον άλλο παρά να του υποδείξουν το λάθος του.

 

Προτείνω να υπάρξει μια οδηγία που να αποθαρρύνει τέτοιου είδους σχόλια ως offtopic. Όποιος ενοχλείται από κραυγαλέα ορθογραφικά λάθη, μπορεί να στέλνει pm στον δημιουργό του επίμαχου post - και πιο διακριτικό είναι, αλλά και περισσότερες πιθανότητες έχει να βοηθήσει τον χρήστη να βελτιώσει την ορθογραφία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως είπα για το add on όχι για να χλευάσω ή κάτι τέτοιο,απλά γιατί πολλοί λένε ωχ μωρέ τώρα μέχρι να μάθω να γράφω ελληνικά κλπ κλπ.Σαν βοήθεια πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Members
Εγώ πάντως είπα για το add on όχι για να χλευάσω ή κάτι τέτοιο,απλά γιατί πολλοί λένε ωχ μωρέ τώρα μέχρι να μάθω να γράφω ελληνικά κλπ κλπ.Σαν βοήθεια πιο πολύ.

 

Καμία σχέση, δεν το είπα για σένα :-), ούτε και σε σχέση με τα όσα έχουν συζητηθεί σε αυτό το topic. Τον ορθογραφικό έλεγχο του firefox τον έχω προτείνει κι εγώ άλλωστε, σε προηγούμενο post.

 

Απλά έχω παρατηρήσει το συγκεκριμένο φαινόμενο (κακοπροαίρετα σχόλια που αφορούν την ορθογραφία) σε άλλα topics - και πιστεύω πως θα γίνει πιο έντονο τώρα που θα καταργηθούν τα greeklish και ενδέχεται να αυξηθούν τα ανορθόγραφα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το κατάλαβα.Απλά όπως λες υπάρχουν διάφορα κακοπροαίρετα σχόλια για την ορθογραφία(έχουν κάνει και σε εμένα) και επειδή γενικά βλέπω τι παίζει το είπα για να ξεκαθαρίσω την θέση μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον apoiko ότι τα ελληνικά είναι θέμα συνήθειας.

 

Από την άλλη, δίνω ένα δίκιο στον poulino σε ότι αφορά τις παρατηρήσεις που γίνονται συχνά για το θέμα της ορθογραφίας και πολλές φορές καταντούν εκνευριστικές, αφού στόχο έχουν μάλλον να χλευάσουν τον άλλο παρά να του υποδείξουν το λάθος του.

 

Προτείνω να υπάρξει μια οδηγία που να αποθαρρύνει τέτοιου είδους σχόλια ως offtopic. Όποιος ενοχλείται από κραυγαλέα ορθογραφικά λάθη, μπορεί να στέλνει pm στον δημιουργό του επίμαχου post - και πιο διακριτικό είναι, αλλά και περισσότερες πιθανότητες έχει να βοηθήσει τον χρήστη να βελτιώσει την ορθογραφία του.

 

Να ξεκαθαρίσω κάτι σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα. Συμπεριφορές που θα "χλευάζουν" ορθογραφικά λάθη δε θα επιτρέπονται. Μπορεί να στέλνει pm ο κάθε χρήστης όπως λες και εσύ αλλά δε θα μπούμε στη διαδικασία να σχολιάζεται η ικανότητα ορθογραφικού ελέγχου του κάθε μέλους δημόσια. 'Ολοι μας έχουμε κάνει λάθη (εκτός από τον paredwse). Ακόμα και για τα πιο εμφανή θα πρέπει να υπάρχει κατανόηση από τα υπόλοιπα μέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βοηθεια που ζητανε καποιοι (κι εγω μεσα σε αυτους) μπορει να υπαρχει ολοκληρη και χωρις τα greeklish !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πρεπει να ειναι καινουρια θεωρια αυτη του "επειδη εχω βοηθησει μπορω να γραφω οπως γουσταρω και οπως με βολευει".

 

Και πραγματικα αυτες οι απειλες του "αφηστε με να γραφω οπως γουσταρω αλλιως σταματαω να ποσταρω και εσεις θα χασετε" με κανουν να χανω τον υπνο μου τα βραδια.

 

Υ.Γ

Τελικα το μονο λαθος σε αυτη την αποφαση ηταν οτι δεν ειχε ΑΜΕΣΗ εφαρμογη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ

Τελικα το μονο λαθος σε αυτη την αποφαση ηταν οτι δεν ειχε ΑΜΕΣΗ εφαρμογη.

 

Θα έπρεπε να σου αναθέσουν τη διαγραφή των εκτός κανόνα posts για μια-δυο μέρες, να δούμε αν θα άλλαζες γνώμη μετά! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έπρεπε να σου αναθέσουν τη διαγραφή των εκτός κανόνα posts για μια-δυο μέρες, να δούμε αν θα άλλαζες γνώμη μετά! :lol:

 

Ενταξει οταν λεω αμεση εφαρμογη δεν εννοω αμεσως με την ανακοινωση της αποφασης.

 

Σε ενα μηνα ας πουμε...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...