Προς το περιεχόμενο

Ας μιλήσουμε... ελληνικά!


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, παρ'ό,τι είμαι φανατικός με την ορθογραφία και τη σωστή χρήση της γλώσσας, δεν είμαι υπέρ του να γίνεται θέμα στα fora (είμαι όμως υπέρ της διόρθωσης με pm στον γράφοντα).

 

Στο θέμα των greeklish, να μου επιτρέψετε να τίθεμαι κατά του περιορισμού/απαγόρευσης χρήσης τους. Υπάρχουν ένα κάρο λόγοι (από θέμα άνεσης του εκάστοτε γράφοντος έως την πιθανή αδυναμία κάποιου να γράψει ελληνικά από το μηχάνημα στο οποίο δουλεύει). Ούτως ή άλλως, τα greeklish είναι σχεδόν de facto πρότυπο, χώρια που εγώ τα βλέπω και σαν παράδοση για τον ελληνικό κυβερνοχώρο.

 

Τώρα όσο για κάποιες δηλώσεις περί απώλειας ταχύτητας στο posting με την αλλαγή γλώσσας, ε, μήπως το παρακάνουμε ολίγον τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 302
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Παντως πρεπει να ειναι καινουρια θεωρια αυτη του "επειδη εχω βοηθησει μπορω να γραφω οπως γουσταρω και οπως με βολευει".

 

Και πραγματικα αυτες οι απειλες του "αφηστε με να γραφω οπως γουσταρω αλλιως σταματαω να ποσταρω και εσεις θα χασετε" με κανουν να χανω τον υπνο μου τα βραδια.

 

Υ.Γ

Τελικα το μονο λαθος σε αυτη την αποφαση ηταν οτι δεν ειχε ΑΜΕΣΗ εφαρμογη.

 

oute auton pou grafei tha ton kanoun na xasei ton ipno tou.alla ama den exeis mpei ston kopo na grapseis megala keimena pote min to pezeis oti kai kala ta ellinika grafontai grigora.

kai ama anixeis kana thema kai fas giosi kai psaxneis gia apantisi opos parakalane merikoi edomesa kai sta kinezika tha diabaseis tin apantisi meta.

 

 

Πάντως, παρ'ό,τι είμαι φανατικός με την ορθογραφία και τη σωστή χρήση της γλώσσας, δεν είμαι υπέρ του να γίνεται θέμα στα fora (είμαι όμως υπέρ της διόρθωσης με pm στον γράφοντα).

 

Στο θέμα των greeklish, να μου επιτρέψετε να τίθεμαι κατά του περιορισμού/απαγόρευσης χρήσης τους. Υπάρχουν ένα κάρο λόγοι (από θέμα άνεσης του εκάστοτε γράφοντος έως την πιθανή αδυναμία κάποιου να γράψει ελληνικά από το μηχάνημα στο οποίο δουλεύει). Ούτως ή άλλως, τα greeklish είναι σχεδόν de facto πρότυπο, χώρια που εγώ τα βλέπω και σαν παράδοση για τον ελληνικό κυβερνοχώρο.

 

Τώρα όσο για κάποιες δηλώσεις περί απώλειας ταχύτητας στο posting με την αλλαγή γλώσσας, ε, μήπως το παρακάνουμε ολίγον τι;

 

ama ine na kano ena post kai na to pernao kai apo orthografiko elegxo me to firefox tote na to pao kai stin filologo mou na to ftiaxei kai me simeia stixis.episis grapse ena kimeno sta greeklish ka igrapse ena kimeno sta ellinika kai metra mou diafora.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oute auton pou grafei tha ton kanoun na xasei ton ipno tou.alla ama den exeis mpei ston kopo na grapseis megala keimena pote min to pezeis oti kai kala ta ellinika grafontai grigora.

kai ama anixeis kana thema kai fas giosi kai psaxneis gia apantisi opos parakalane merikoi edomesa kai sta kinezika tha diabaseis tin apantisi meta.

 

Εχω γραψει απειρα μεγαλα κειμενα με Ελληνικους χαρακτηρες σε αλλα φορουμ και δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.

 

Ολα θεμα συνηθειας και εξασκησης ειναι οποτε αντι να κανεις σαν μικρο παιδακι μαθε να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες και ας καθυστερεις να γραψεις το κειμενο.

 

Με τον καιρο θα γινεσαι ολο και πιο γρηγορος και τα κειμενα σου θα ειναι πολυ πιο ευαναγνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nai alla kataligoume pali sto arxiko.o xronos ine periorismenos ara epidi den i[parxei periptosi na grapso ellinika oso grigora grafo agglika akoma kai xoris tonous pou tonous apla den iparxei periptosi na bazo opote kataligoume se ligotera posts ara se ligoteri boitheia pros tous sinadelfous sto forum.den milao tora gia to posi ora kai spasimo neuron ine i enalagi ellinikon agglikon ektos an grafo ισπ anti gia isp αδσλ προβιντερ πστν ισδν κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο ώστε να γράψεις 17.500 μηνύματα στο insomnia αλλά δεν έχεις λίγο χρόνο να καθίσεις κάτω και να συνηθίσεις να γράφεις στην γλώσσα σου; Συγνώμη αλλά το βρίσκω αστείο.

Με το ρυθμό που γράφεις εδώ, σε ένα μήνα θα γράφεις εξίσου γρήγορα και στα ελληνικά. Ας γράφεις και χωρίς τόνους παρόλο που προσωπικά είμαι αντίθετος. Αλλά όπως και να 'χει είναι μια πρόοδος.

Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο ADSL: Οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Ένας πολύ κατατοπιστικός οδηγός. Αλλά τεράστιος και μάλιστα στα greeklish.

Προφανώς θα θυμάσαι ότι τα 20 μηνύματα μετά το δικό σου έλεγαν το ίδιο πράγμα. Αν θες να διαβαστεί ο οδηγός σου γράψε τον στα ελληνικά. Τελικά προσφέρθηκε κάποιος που έκανε την "μετάφραση". Αλλά δεν είναι ειλικρινά κρίμα να γράψεις τόσα πράγματα και να μην τα διαβάσει κανείς; Εσύ ο ίδιος δεν σέβεσαι τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλινος , τώρα διάβασα το ''Οδηγίες προς ναυτιλομένους'' .

Την λέξη ''Φυγόπονος'' την κατέχεις ?

 

Το ότι δεν νοιάστηκες να δώσεις μια σωστή εργασία -που λες ότι βοηθάς τους άλλους- απλά κ μόνο προβάλλοντας την δικαιολογία του ''δεν έχω χρόνο'' , αγνοώντας τις διαμαρτυρίες αυτών που σου έλεγαν ''Ρε φίλε , κάντο ελληνικά'' κ απαντώντας ''Εγώ το έγραψα , αν θέλει κάποιος ας το κάνει ελληνικά , να με βγάλει κ από τον κόπο να το κάνω εγώ'' , είναι το λιγότερο ασέβεια για αυτούς που μπαίνουν για να διαβάσουν κάτι χρήσιμο κ εντελώς γράψιμο ...

 

Ειλικρινά , προτιμώ να μην ξαναγράψουν τέτοιοι χρήστες -ακόμα κ αν στερηθεί το φορουμ την συνεισφορά τους- παρά να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα σαν αυτό που μόλις διάβασα .

 

Ακόμα κ να εύρισκα σωστά, τρόπο τινά, τα γκρικλις, απόψεις σαν τις δικές σου θα μ'εκαναν να ψηφίσω δαγκωτό το ''μόνο ελληνικά να υπάρχουν στο φορουμ''.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πούλινος , τώρα διάβασα το ''Οδηγίες προς ναυτιλομένους'' .

Την λέξη ''Φυγόπονος'' την κατέχεις ?

 

Το ότι δεν νοιάστηκες να δώσεις μια σωστή εργασία -που λες ότι βοηθάς τους άλλους- απλά κ μόνο προβάλλοντας την δικαιολογία του ''δεν έχω χρόνο'' , αγνοώντας τις διαμαρτυρίες αυτών που σου έλεγαν ''Ρε φίλε , κάντο ελληνικά'' κ απαντώντας ''Εγώ το έγραψα , αν θέλει κάποιος ας το κάνει ελληνικά , να με βγάλει κ από τον κόπο να το κάνω εγώ'' , είναι το λιγότερο ασέβεια για αυτούς που μπαίνουν για να διαβάσουν κάτι χρήσιμο κ εντελώς γράψιμο ...

 

Ειλικρινά , προτιμώ να μην ξαναγράψουν τέτοιοι χρήστες -ακόμα κ αν στερηθεί το φορουμ την συνεισφορά τους- παρά να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα σαν αυτό που μόλις διάβασα .

 

Ακόμα κ να εύρισκα σωστά, τρόπο τινά, τα γκρικλις, απόψεις σαν τις δικές σου θα μ'εκαναν να ψηφίσω δαγκωτό το ''μόνο ελληνικά να υπάρχουν στο φορουμ''.

 

Το να κατηγορείς τον συγκεκριμένο χρήστη για ασέβεια προς τα άλλα μέλη είναι ολίγον.... άκυρο. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και δε χρειάζεται να γινόμαστε υπερβολικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

re paschalia pas kala?

mporouse apla na grapsei tous ipolipous users sta @@ tou kai na min asxolithei...den plironete gia na to kanei.

kanei tin trela tou kai giafto goustarei pou prosferei

an ton les kai figopono epidi goustarei na voithaei katse kai asxolisou me ta postakia sou "as peksoume ena paixnidi" kai "sfaxte ta mora tourkalakia"

les kai sou xrostage kiolas

 

 

eftixos pou ta forum exoun tetious xristes akoma kai den exoume piksei san kai tou logou sou

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο ώστε να γράψεις 17.500 μηνύματα στο insomnia αλλά δεν έχεις λίγο χρόνο να καθίσεις κάτω και να συνηθίσεις να γράφεις στην γλώσσα σου; Συγνώμη αλλά το βρίσκω αστείο.

Με το ρυθμό που γράφεις εδώ, σε ένα μήνα θα γράφεις εξίσου γρήγορα και στα ελληνικά. Ας γράφεις και χωρίς τόνους παρόλο που προσωπικά είμαι αντίθετος. Αλλά όπως και να 'χει είναι μια πρόοδος.

Έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά στο ADSL: Οδηγίες προς ναυτιλομένους.

Ένας πολύ κατατοπιστικός οδηγός. Αλλά τεράστιος και μάλιστα στα greeklish.

Προφανώς θα θυμάσαι ότι τα 20 μηνύματα μετά το δικό σου έλεγαν το ίδιο πράγμα. Αν θες να διαβαστεί ο οδηγός σου γράψε τον στα ελληνικά. Τελικά προσφέρθηκε κάποιος που έκανε την "μετάφραση". Αλλά δεν είναι ειλικρινά κρίμα να γράψεις τόσα πράγματα και να μην τα διαβάσει κανείς; Εσύ ο ίδιος δεν σέβεσαι τον χρόνο σου.

 

apla ama ta grapso sta ellinika tha egrafa ligotera.me tin idia taxitita den ginetai na grapso ellinika oso kai kala na ta matho.nai to paradexome oti tha itan diskolo kapoiosna to diabasei olo auto alla atoma pou to ithelan ekatsan kai to diabasan.kai entaksei sto sigkekrimeno post me tin boitheia enos programmatos tha ginotan elliniko alla se kathe post na ginete auto e ....

 

Πούλινος , τώρα διάβασα το ''Οδηγίες προς ναυτιλομένους'' .

Την λέξη ''Φυγόπονος'' την κατέχεις ?

 

Το ότι δεν νοιάστηκες να δώσεις μια σωστή εργασία -που λες ότι βοηθάς τους άλλους- απλά κ μόνο προβάλλοντας την δικαιολογία του ''δεν έχω χρόνο'' , αγνοώντας τις διαμαρτυρίες αυτών που σου έλεγαν ''Ρε φίλε , κάντο ελληνικά'' κ απαντώντας ''Εγώ το έγραψα , αν θέλει κάποιος ας το κάνει ελληνικά , να με βγάλει κ από τον κόπο να το κάνω εγώ'' , είναι το λιγότερο ασέβεια για αυτούς που μπαίνουν για να διαβάσουν κάτι χρήσιμο κ εντελώς γράψιμο ...

 

Ειλικρινά , προτιμώ να μην ξαναγράψουν τέτοιοι χρήστες -ακόμα κ αν στερηθεί το φορουμ την συνεισφορά τους- παρά να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα σαν αυτό που μόλις διάβασα .

 

Ακόμα κ να εύρισκα σωστά, τρόπο τινά, τα γκρικλις, απόψεις σαν τις δικές σου θα μ'εκαναν να ψηφίσω δαγκωτό το ''μόνο ελληνικά να υπάρχουν στο φορουμ''.

tin lexi figoponos pou tin exo grapsei giati ego autin tin lexi den tin xrisimopoioio .mipos exei bgei apo tin metafrasi.kai opos tha exeis dei pasxalia edomesa imaste sto kraximo me to pou kanei kapoios kati.kai efoson epitrepontai ta greeklish.tha mpoorouse kai kapoios efoson thelei na to diabasei na to balei autos se ena programma na to kanei greek gia ton euato tou.oso gia auto pou egrapsa ego to egrapsa opoios thelei as to kanei ellinika ine i apantisi mou otanblepo merikoi me tropo min po pos na mou tin mpenoun pou den to egrapsa ellinika efoson epitrepontai ta greeklish.kai allo merikoi xristes pou egrapsan oreo topic an itan sta ellinika tha itan kalitero kai alo merikoi pou grafoun.den to diabazo ine greeklish.

den paraveno kapoio kanona toulaxiston mexri janyaru gia ta ellinika/.kai otan blepo apo kato 10 apantisi na lene gia ta ellinika e logiko ine na apantiso

apotoma.kai aseveia einai na blepeis atoma na apaitoun na ine kati sta ellinika na to kaneis ellinika meta na sou lene gia tous tonous na bazeis kai tonoun kai meta na sou lene ise anorthografos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia,to thetro tou paralogou edw mesa!

As sobareftoume!

Einai dynaton na katigoroume kapoion pou boithaei oikeiothelws kai afilokerdws, me kathe kali prothesi epeidi de grafei etsi opws aresei se kapoious?

Sto katw katw, opoios xreiazetai boitheia as katsei na diabasei to post tou allou opws ine kai na min psaxnei aities na katigorei afton pou prosferthike na boithisei.

Toulaxiston axaristia einai.

Kai meta milate gia asebeia aftou pou grafei greeklish.Asebeia den einai na katigoroume kapoion pou exei 17500 posts kai pou exdei boithisei tosous kai tosous epeidi de mas aresei o grafikos tou xaraktiras???

 

ps:Kai den ine fygoponos opoios stelnei tosa posts kathimerina.Apla anti na steilei 10 ellinika steleni 20 greeklish.Einai epilipsimo afto?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ps:Kai den ine fygoponos opoios stelnei tosa posts kathimerina.Apla anti na steilei 10 ellinika steleni 20 greeklish.Einai epilipsimo afto?

 

Ναι, είναι.

Καλύτερα 10 καλογραμμένα μηνύματα παρά 20 κακογραμμένα και δυσανάγνωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους χάρισαν τον γάιδαρο και τον κοιτούν στα δόντια...

θα έπρεπε να ντρέπεστε όσοι "την λέτε" κιόλας σε κάποιον (περίπτωσή μας poylino) επειδή τις γνώσεις που μας χάρησε δεν τις στόλισε σύμφωνα με τα γούστα σας.

κανονισμούς δεν παραβιάζει οπότε που το μεμπτό;

έχουμε χάσει τη μπάλα εντελώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους χάρισαν τον γάιδαρο και τον κοιτούν στα δόντια...

θα έπρεπε να ντρέπεστε όσοι "την λέτε" κιόλας σε κάποιον (περίπτωσή μας poylino) επειδή τις γνώσεις που μας χάρησε δεν τις στόλισε σύμφωνα με τα γούστα σας.

κανονισμούς δεν παραβιάζει οπότε που το μεμπτό;

έχουμε χάσει τη μπάλα εντελώς

 

Μήπως να κάτσουμε να μας... κιόλας??? :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκαιο σ' αυτό αλλά τόσο χάλια κείμενα σπάνια βρίσκεις.

Αντιθέτως όλα τα μηνύματα με greeklish είναι το ίδιο άσχημα και διαβάζονται εξίσου δύσκολα με το πιο ανορθόγραφο και ασύντακτο μήνυμα στα ελληνικά. Προφανώς και δεν θέλεις να το δεις. Δεν είναι θέμα συνήθειας. Οι περισσότεροι από μας (οι κάπως μεγαλύτεροι), κάποτε γράφαμε με freeklish εξ' ανάγκης, αλλά αργότερα φυσικά και συνηθίσαμε πολύ εύκολα να γράφουμε στην μητρική μας γλώσσα. Πως είναι δυνατόν να υποστηρίζετε το αντίθετο;

 

i seriously doubt that. ta asintakta mhnymata eine sth koryfh, de diabazonte me tipota

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...