Προς το περιεχόμενο

Φολα σε γατες


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

lol paredwse εχω μια απορια .... τα ζωα πως γλιτωσαν απο την ιερα εξεταση και δεν τα εκαψαν στη πυρα ???? το ου μηχευσης το παραβιασαν

 

το φανταζεστε να τους κολαγε στον εγκεφαλο να εξοντωσουν και ολα τα ζωα εκτος απο τους πολιτισμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 353
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ποιος σου είπε οτι δεν έκαιγαν τις γάτες τότε;; Και όχι μόνο κάψιμο...

 

Ό,τι αθλιότητα και βασανιστήριο ανθρώπων και ζώων θες εφήυραν τότε, ξεπέρασαν ακόμα και τους Κινέζους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Ποιος σου είπε οτι δεν έκαιγαν τις γάτες τότε;; Και όχι μόνο κάψιμο...

 

Ό,τι αθλιότητα και βασανιστήριο ανθρώπων και ζώων θες εφήυραν τότε, ξεπέρασαν ακόμα και τους Κινέζους.

 

H αλήθεια είναι πως οι γάτες περισσότερο από κάθε άλλο κατοικίδιο -μη βρώσιμο- ζώο πλήρωσαν τις παγανιστικές προλήψεις των ανθρώπων.

Από την εποχή των Φαραώ όπου τις πολλαπλασίαζαν με μοναδικό σκοπό την μουμιοποίηση, στην ιερά εξέταση αργότερα, και στον "spartan SS" την σήμερον ημέρα. Ενώ βεβαίως είναι γνωστό το μένος των κομμουνιστών του Μάο εναντίον αυτών που τόλμησαν να έχουν τη "δυτική συνήθεια" ν' αγαπάνε γάτες. Σ' αυτήν την περίπτωση, που δεν ήταν στο μεσαίωνα, ίσως οι ιδιοκτήτες είχαν χειρότερη τύχη από τις ίδιες τις γάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? πιος λεει οτι οι γατες ειναι μη βροσιμο ζωο ??? στην Ιταλια εχει εστιατορια bono gato και μαγειρεβουν γατες .... εχουν γευση σαν κουνελι , αν τα φας και τα δυο δεν καταλαβενεις διαφορα

 

και αιγεα μη λες οτι εκανα ιερα εξεταση σε γατες ... δεν εχω εξοντωση καμια ακομα

και εση που μας το παιζεις φιλοζωος .... κρεας τρως ???

 

και στην κινα οι γατες δεν ειναι κατοικιδια .... ειναι ΜΕΖΕΣ

μου ειπανε κινεζοι οτι <<οτι ειναι ζωντανο τρωγετε>> 1.300.000.000 ειναι ο πληθησμος δεν φτανει η τροφη για ολους και μαγειρεβουν τα παντα μεχρι και εντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? πιος λεει οτι οι γατες ειναι μη βροσιμο ζωο ??? στην Ιταλια εχει εστιατορια bono gato και μαγειρεβουν γατες .... εχουν γευση σαν κουνελι , αν τα φας και τα δυο δεν καταλαβενεις διαφορα

 

και στην κινα οι γατες δεν ειναι κατοικιδια .... ειναι ΜΕΖΕΣ

μου ειπανε κινεζοι οτι <<οτι ειναι ζωντανο τρωγετε>> 1.300.000.000 ειναι ο πληθησμος δεν φτανει η τροφη για ολους και μαγειρεβουν τα παντα μεχρι και εντομα

 

Ντάξ, αν το πάρουμε έτσι και οι Asmat τρώνε ανθρώπους κατ'εξακολούθηση. Αυτό σημαίνει πως όποτε πεινάσω πρέπει να καλέσω τους γείτονες για φαγητό ή να ορμήσω στο διπλανό χωράφι ψάχνοντας για ακρίδες;

 

και εση που μας το παιζεις φιλοζωος .... κρεας τρως ???

 

Είσαι και πάλι παντελώς εκτός θέματος, μιλάμε για κατοικίδια ζωα και όχι για livestock.

 

Και σχετικά με την "ενόχληση" που σου προκαλεί το σκατό της γάτας στον κήπο σου, θα ήθελα πολύ να μάθω πόσο πιστεύεις πως ενοχλούνται τα υπόλοιπα όχι-απαραιτήτως-εξημερωμένα ζώα που όχι απλά τους έχουμε χέσει το ίδιο τους το σπίτι, αλλά τους το καταστρέφουμε κιόλας, με γεωμετρική πρόοδο.

 

3. Γιατί εμείς οι άνθρωποι είμαστε αμαρτωλοί και τα (υπόλοιπα) ζώα δεν είναι; Δηλαδή γιατί εγώ είμαι αμαρτωλός αν κοιμηθώ με τη γυναίκα του γείτονά μου ενώ ο σκύλος μου δεν είναι αμαρτωλός αν συνουσιαστεί με την αδερφή του;

 

(και είναι το μόνο από αυτά που είπε ο 21century που συμφωνώ)

 

Γιατί εμείς έχουμε κάτι που αυτά δεν έχουν (και δεν εννοώ τη θρησκεία).

 

Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν μεταξύ σωστού και λάθους και δεν θα πρέπει να περιμένουμε να λειτουργούν όπως θα λειτουργούσε ένας άνθρωπος. Προσωπικά ναι, θεωρώ όλα τα υπόλοιπα ζωα "αθώα" διότι οι πράξεις τους, τουλάχιστον απέναντι σε εμάς, βασίζονται στο ένστικτό τους και στην ανάγκη τους για επιβίωση, και όχι σε παράγοντες όπως εγωϊσμό, μίσος, εκδίκηση, ή κόμπλεξ ανωτερότητας.

 

Εμείς από την άλλη, που υποτίθεται πως έχουμε κάποιου είδους λογική, πράττουμε πολύ χειρότερα από τον σκύλο που ψάχνει για τροφή ή τη γάτα που προστατεύει τα μικρά της. Τόσο απέναντι στα ζώα, όσο και απέναντι στους συνανθρώπους μας.

 

...φανταστείτε τι θα κάναμε αν δεν την είχαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια αυτή η διάκριση "σωστού" και "λάθους" είναι μια εφεύρεση του ανθρώπου, ενώ το ένστικτο, οι ανάγκες κτλ της φύσης, οπότε τίθεται ένα θέμα εμπιστοσύνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το topic έχει ξεφύγει τελείως !!:confused::confused:

 

Σχετικά με τη θέση του ανθρώπου σ' αυτόν τον πλανήτη,

απλά είμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας με βάση το μυαλό που διαθέτουμε (κάποιοι και όχι όλοι)...

 

Δυστυχώς όμως έχουμε ξεφύγει τόσο πολύ που έχουμε γαμ... και την τροφική αλυσίδα , και τον πλανήτη, και τους εαυτούς μας.

 

Είμαστε μακράν το χειρότερο είδος για τον πλανήτη γη.

Ότι χρειάστηκε εκατομύρια χρόνια για να δημιουργηθεί , έχουμε χρειαστεί 100 και κάτι για να το κάνουμε ρημαδιό.

Αν ψάχνουμε τη τη μεγαλύτερη ανωμαλία της φύσης ας κοιτάξουμε στον καθρέφτη, και όχι στην αυλή μας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Το topic έχει ξεφύγει τελείως !!:confused::confused:

 

 

 

Σε αυτές τις περιπτώσεις μάλλον αυτός είναι ο σκοπός ύπαρξης του νήματος. Ειδικά τα φιλοζωϊκά νήματα τραβάνε αυτούς που δεν πρέπει όπως το μέλι τις μέλισσες.

 

 

??? πιος λεει οτι οι γατες ειναι μη βροσιμο ζωο ??? στην Ιταλια εχει εστιατορια bono gato και μαγειρεβουν γατες .... εχουν γευση σαν κουνελι , αν τα φας και τα δυο δεν καταλαβενεις διαφορα

 

και αιγεα μη λες οτι εκανα ιερα εξεταση σε γατες ... δεν εχω εξοντωση καμια ακομα

και εση που μας το παιζεις φιλοζωος .... κρεας τρως ???

 

και στην κινα οι γατες δεν ειναι κατοικιδια .... ειναι ΜΕΖΕΣ

μου ειπανε κινεζοι οτι <<οτι ειναι ζωντανο τρωγετε>> 1.300.000.000 ειναι ο πληθησμος δεν φτανει η τροφη για ολους και μαγειρεβουν τα παντα μεχρι και εντομα

 

 

Πες μου τι σόι ανθρώπινο και φυσιολογικό βλέπεις εδώ, κι εγώ θα σου δώσω παράσημο ανθρώπου.

1.300.000.000 απλώς δεν λογαριάζονται καν για άνθρωποι. Εξάλλου σε τέτοιους αριθμούς μόνο έντομα συναντάς στο ζωικό βασίλειο.

http://www.petatv.com/tvpopup/Prefs.asp?video=jcruel_china_dog_UK

http://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=jcruel_china_dog_UK&Player=wm&speed=_med

 

 

 

Υ.Γ

Στον Άγιο Νικόλαο της Κρήτης δεν ήταν που έβαλαν κάτι αρνιά σε μία εκκλησία και αφού τα έδεσαν τους έβαλαν το λάστιχο του ποτίσματος στον πισινό και άνοιξαν την κάνουλα με το νερό μέχρι να εκραγούν;

Αλλά εντάξει, αυτό για το νησί σε σχέση με τα ζώα είναι απλώς πταίσμα.

Αλλά γιατί δε ζητάτε κινέζικα διαβατήρια να μην παίρνει η μπάλα και τους υπόλοιπους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

??? πιος λεει οτι οι γατες ειναι μη βροσιμο ζωο ??? στην Ιταλια εχει εστιατορια bono gato και μαγειρεβουν γατες .... εχουν γευση σαν κουνελι , αν τα φας και τα δυο δεν καταλαβενεις διαφορα

 

και αιγεα μη λες οτι εκανα ιερα εξεταση σε γατες ... δεν εχω εξοντωση καμια ακομα

και εση που μας το παιζεις φιλοζωος .... κρεας τρως ???

 

Kαλώς ή κακώς,"ο άνθρωπος" είναι ο "άρχων" του πλανήτη.

Κι ό,τι θέλει,το ΒΑΖΕΙ στο πιάτο του.

Στο πιάτο του επίσης βάζει αυτό που έχει μάθει απ' τους προπάτορές του,κι ακόμα και ό,τι ορίζει η ανάγκη.Υπήρξαν πχ "βρώσιμα" στην Ελλάδα ΚΑΙ κατοικίδια ζώα,τον καιρό της γερμανικής κατοχής (το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ παράδειγμα "κατοικιδιοφαγίας" σε "μαζική" κλιμακα,εδώ).

Προσωπικά πάντως,νομίζω θα έπρεπε να φτάσω σε ΠΟΛΥ έσχατο στάδιο για να "κυνηγήσω" "κατοικίδιο".Και πάλι δεν έιμαι σίγουρος εάν τελικά θα το έκανα για ΄ΜΕΝΑ.Ίσως το έκανα,εάν από αυτό εξαρτώταν η σίτηση "δικού μου ανθρώπου" (παιδί,γυναίκα,μάνα,κλπ).Όμως,επειδή έτσι έχω μάθει και εγώ,δεν θα μπορούσα να ξεχάσω τί σημαίνει σκύλος,κι ακόμα πιο συγκεκριμένα γάτα για 'μενα.Και δεν έχει να κάνει αν είναι "δικό" μου το κατοικίδιο ή όχι.Άρα μπαίνει κι ένα θέμα ψυχοσύνθεσης στη μέση.Κι αυτή η "ψυχοσύνθεση" μας "απαγορεύει" κατά το μεγαλύτερο μέρος ν' αναζητήσουμε την τροφή μας σ' αυτά που έχουμε μάθει να θεωρούμε "κατοικίδια".Όμως,τον "φιλόζωο",ΔΕΝ τον κάνει ούτε το είδος του κρέατος που έχει μάθει να τρώει,ούτε το να τρώει ζωικούς οργανισμούς γενικώς.Θα τον σιχαθώ δια βίου κάποιον που θα τρώει γάτες γιατί του αρέσει το κρέας τους,αλλά δεν θα τον αποκαλέσω αντι-φιλόζωο γι' αυτό.Θα τον αποκαλέσω έτσι όμως,όταν πετάει φόλες,είτε γιατί είναι απλά σκατόψυχος,είτε γιατί τόσο του κόβει να κάνει για ν' απομακρύνει απ΄την "περιοχή" του,ζώντανά που του "βρωμίζουν το περιβάλλον".Διότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να γίνει αυτό.Θα τον αποκαλέσω έτσι κι όταν τον πλησιάσει ένα πεινασμένο από αυτά τα ζωντανά,κι αντί να φροντίσει να κάνει το ελάχιστο έστω που μπορεί(να το αφήσει στην ησυχία του δηλαδή),πάρει πέτρα και του την πετάξει,ή το κλωτσήσει...Φιλόζωος λοπόν δεν είναι αυτός που δεν τρώει κρέας.Φιλόζωος είναι αυτός που θα προσπαθήσει να κάνει κάτι,είτε αρχίζοντας από την γειτονιά του,είτε γενικεύοντας "δώσει κάποια μάχη"(το λιγότερο με το να βάλει κάπου 1 υπογραφή),για τα ζωντανά που βιούν κάτω από ΑΘΛΙΕΣ συνθήκες,μέχρι να θανατωθούν,επίσης με "απάνθρωπα μέσα",ούτως ώστε να φτάσουν στο πιάτο μας.Δεν είναι αντι-φιλόζωος αυτός που θα μεγαλώσει μια κότα για να τη φάει.Είναι αυτός που μέχρι να τη σφάξει,θα την κλωτσάει κι από πάνω...Είναι επίσης αυτός που θα δεί ένα κουτάβι σ' έναν κάδο απορριμάτων,και δεν θα κάνει τον "κόπο" να το πάρει και να το παραδώσει σε κάποιο σχετικό σωματείο.Φιλόζωος εν τέλει είναι αυτός που θα ΕΥΑΙΣΘΗΤΟΠΟΙΗΘΕΙ,και θα κάνει έστω το ελάχιστο που μπορεί,για όποιο θέμα κι αν μιλάμε,για ν' αποφευχθεί η ΑΛΟΓΗ ταλαιπωρία,ή η θανάτωση ενός ζωντανού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχων του πλανήτη είναι όταν είναι στο αστικό περιβάλλον που έχει δημιουργήσει. Γιατί αν σε πάρω εσένα όπως σε γέννησε η μαμά σου και σε βάλω σε μια σαβάνα μαζί με λιονταράκια και γατόπαρδους όπως τα γέννησε η μαμά τους, όταν έρθουν πεσκέσι, να σε δω να τους λες "ώπα, είμαι πιο έξυπνος: ποια είναι η τετραγωνική ρίζα του 86;".

 

Επίσης, ξαναπόσταρε το πόσο άρχων είσαι όταν είσαι με 40 πυρετό από κάτι το οποίο δεν μπορείς ούτε καν να δεις με το μάτι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρνάκια

κατσικάκια

κοτούλες

κουνελάκια

μια χαρά ζωάκια είναι

 

καθαρά ωραία άκακα, και μεις τα τρώμε

 

οι γάτες τρώνε φίδια, τρων ποντίκια και μεις τις ρίχνουμε φόλα

 

τα σκυλιά βρωμάνε, γαυγίζουν, κάνουν τα μωρά να κλαίνε και μεις τα βάζουμε στο σπίτι μας.

 

τι σου είναι ο άνθρωπος

ενα τίποτα

αυτό είναι ο ανθρωπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

τα σκυλιά βρωμάνε, γαυγίζουν, κάνουν τα μωρά να κλαίνε και μεις τα βάζουμε στο σπίτι μας.

Τα σκυλιά που ξέρω εγώ παίζουν, χοροπηδάνε, κάνουν τα μωρά να γελάνε και κρατάνε συντροφιά σε ανθρώπους που αλλιώς δεν θα είχαν παρέα.

 

Μάλλον έχεις εμπειρίες από λάθος σκυλιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...