Προς το περιεχόμενο

Ζωνιανά....Εν το κουνώ απο επαέ όσους μπατσους και αν πέψουν


zazik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(...)Ξερεις ποσες υπηρεσιες υπαρχουν;

Ξερεις οτι αστυνομικοι το παιζουν πρεζακηδες και βαπορακια και για να μπουν σε κλικες εμπορων ναρκωτικων ωστε να τους μπουζουριασουν; (..)

 

Το ίδιο γίνεται και με το οργανωμένο έγκλημα , τις παρακολουθήσεις και τα συναφή . Hum, γάματο μερικά πράγματα δεν μπορούν να τα κατανοησουν μερικοί γιατί δεν τα ζουν και γίατι ίσως δεν τους ενδιαφέρει να μάθουν , μένουν μόνο σε λαικισμούς και κλισέ ! @@δια , έτσι είναι . .. . δεν βαριέσαι !

 

Εγώ ξέρω παντως πολλές τέτοιες ιστορίες και επίσης ξέρω οτι ακόμα και η απλή δουλειά της καθημερινής υπηρεσίας είναι πολύ δύσκολη για τους συνηδειτοποιημένους. Παίζουν τρελά σήματα , για πτώματα , για σοβαρούς καυγάδες σε προβληματικά σπίτια με παιδιά κτλ κτλ , για ψυχωτικούς και διάφορα τέτοια ωραία ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 267
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και τι σημαίνει ρε Fidelio αυτό?

Επιλογή τους δεν ήταν να γίνουν μπάτσοι? Αν κατάλαβα καλά τους συμπονάς? Τι αισθάνεσαι λοιπόν για τους δημοτικούς υπαλλήλους που μαζεύουν τα σκουπίδια σου? Για αυτούς που αδειάζουν τον βόθρο σου? Γι΄αυτούς που δουλεύουν σε άσυλα? Μην τρελαθούμε τώρα τελείως.. Είσαι γυμναστής αν έχω καταλάβει καλά... Και εγω λοιπόν με την σειρά μου μ' αυτή την λογική στεναχωριέμαι για σένα που πονάς το κορμάκι σου καθημερινα αλλά και εσυ φαντάζομαι με σκέφτεσαι που βγάζω τα ματάκια μου να περνάω έξοδα της εταιρίας ε?

Ολα επαγγέλματα είναι και ειδικα το μπατσιλίκι είναι επάγγελμα 100% απο επιλογή και οχι απο τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μου την σπάνε οι ψευτοανάρχες δεν λέγεται....:mad:

 

Άλλο ήτανε το θέμα , και τελικά τσακωνόμαστε για την αστυνομία....

Φρου Φρου έλεος....

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου , το θέμα είναι σοβαρό....εκεί , καθώς άκουσα στις ειδήσεις,

όλες οι οικογένειες είναι πολύτεκνες και κανείς δεν δουλεύει....

 

Ότι βγάζουν από κόκα και προστασίες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μου την σπάνε οι ψευτοανάρχες δεν λέγεται....:mad:

 

Άλλο ήτανε το θέμα , και τελικά τσακωνόμαστε για την αστυνομία....

Φρου Φρου έλεος....

 

Μεταξύ σοβαρού και αστείου , το θέμα είναι σοβαρό....εκεί , καθώς άκουσα στις ειδήσεις,

όλες οι οικογένειες είναι πολύτεκνες και κανείς δεν δουλεύει....

 

Ότι βγάζουν από κόκα και προστασίες....

 

εμένα να δεις οι γλειωδεις ψευτοναζί πως μου την σπάνε zazik ...

 

ελα τα λέγαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κορίτσι μπήκε απλά να τσακωθεί γιατί δεν ξύπνησε καλά το πρωί....απλά αγνοήστε την και συνεχίστε το θέμα , για όσους θέλουνε....:-)

 

 

Και ρωτώ : αν αυτά τα παιδιά οι Αστυνομικοί που κάνουν τη δουλειά τους ανταπέδιδαν τα πυρά, και οι σφαίρες κτυπούσαν και σκότωναν κάποιον από αυτούς , τι θα λέγανε ορισμένοι τα γνωστά ΜΠΑΤΣΟΙ - ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ και τα σχετικά. Δεν είναι άδικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανα δυο χρονια ειχαν σκοτωσει ενα παιδι 20 χρονων γιατι δεν σταματησε σε σημα περιπολικου, τοτε λεγανε οτι εκπυρσοκροτησε το οπλο κτλ. και στο αμαξι του δεν βρεθηκε τιποτα, οι συγγενεις του μετα εκαψαν το αστυνομικο τμημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε παιδί μου , συμφωνώ , υπάρχουνε διάφορες κατηγορίες μπάτσων....

πχ ο πατέρας μου ήτανε μπάτσος και σε δύσκολες εποχές ( εφταετιες κλπ ) αλλά δεν έχει ακουμπήσει άνθρωπο , και όλοι τον λατρέυανε στα μέρη που έκανε πεζή περιπολία....ακόμα περνάμε απο εκεί και τον θυμούνται....και ναι είχε κινδυνεύσει πααααααααρα πολλές φορες....

 

 

Επι του θέματος όμως τι γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα ντε. Και αν κάποτε αποφασίσουν να μην πληρώνουν φόρους και να 'ναι ανεξάρτητο κράτος και να πηδάνε και κατσίκες, εμάς τι μας πειράζει.

 

Δηλαδή πρέπει όλοι οι πολίτες μιας χώρας να μοιάζουμε μεταξύ μας;

 

Αυτό το λέω απο τη στιγμή που δεν τους νοιάζει τους ίδιους για τη ζωή τους, οι επισκέπτες δεν κινδυνεύουν (έχω ακούσει οτι είναι και πολύ φιλόξενοι, για να μην πεις οταν φύγεις οτι δεν σου άρεσαν τα Σφακιά ή όπου αλλού πας) και η κατάσταση είναι σε φάση βεντέτα.

 

Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν επηρεάζεται η χώρα εμάς τι μας ενδιαφέρει;

 

Αν όμως υπάρχουν ντόπιοι οι οποίοι είναι αντίθετοι με αυτό το σκηνικό, τότε να μπουν οι μπάτσοι.

 

2ο σκέλος: Αποτυχία μπάτσων.

 

Όταν στέλνεις χωρις τακτικό σχέδιο και χωρίς τις απαραίτητες δυνάμεις 5 τζιπάκια με αξιωματικούς, αυτόματα κτλ. αυτό δε σημαίνει απαραίτητα οτι μπορούν να κάνουν καλά ενα ολόκληρο χωριό.

 

Δηλαδή, εφόσον ξέρουν οτι δεν φτάνουν αυτοί που έστειλαν, όπως τους έστειλαν, προτού ακόμη τους στείλουν, τότε γιατί τους στέλνουν; :lol:

 

Προφανώς απλά και μόνο για να οξυνθεί το πρόβλημα, ή για να δείξουν οτι προσπαθούν και δε μπορούν να το λύσουν (οι πολιτικοί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς όλοι οι Κρητικοί που και καλά το ξέρατε αυτό το πράγμα και σας ντροπιάζει από γεννησημιού σας (πως οι υπόλοιποι λένε μαμά μπαμπά εσείς λέγατε "γ..ώ τα Ζωνιανά") δεν κάνατε καμιά καταγγελία πουθενά ή περιμένατε να γίνει το σκηνικό?Ολοι εσείς είστε ψυχούλες και το μαύρο πρόβατο οι Ζωνανιώτες.:lol:

 

όλες οι οικογένειες είναι πολύτεκνες και κανείς δεν δουλεύει

 

Εμποροι είναι ρε οι άνθρωποι.Το θέμα είναι ότι μειώνεται η ανεργία και δεν πάνε στα αστικά κέντρα αλλά βοηθάνε την ύπαιθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς όλοι οι Κρητικοί που και καλά το ξέρατε αυτό το πράγμα και σας ντροπιάζει από γεννησημιού σας (πως οι υπόλοιποι λένε μαμά μπαμπά εσείς λέγατε "γ..ώ τα Ζωνιανά") δεν κάνατε καμιά καταγγελία πουθενά ή περιμένατε να γίνει το σκηνικό?Ολοι εσείς είστε ψυχούλες και το μαύρο πρόβατο οι Ζωνανιώτες.:lol:

 

 

 

Εμποροι είναι ρε οι άνθρωποι.Το θέμα είναι ότι μειώνεται η ανεργία και δεν πάνε στα αστικά κέντρα αλλά βοηθάνε την ύπαιθρο.

 

Και εσυ φιλε που το παιζεις μαγκας και εξυπνος νομιζεις οτι το προβλημα ειναι οι καταγγελιες?? Λες και δεν τα ξερουμε..

Το προβλημα δεν ειναι ουτε αυτοι οι γελιοι ουτε οι αστυνομικοι..

Ανθρωποι ειναι και αυτοι που δουλευουν για ενα ψωρομισθο κινδυνευοντας την ζωη τους και μετα εχουν και κατι ψευτοαναρχικους στυλ φρουφρου να τους βριζουν και απο πανω..

Το θεμα βρισκεται για μια ακομη φορα ψηλα.. Αδεια κεφαλια στις διοικησεις τα οποια γεμιζουν μονο με μιζες.. Λες και δεν ξεραν τι θα παθουν την προηγουμενη φορα που καναν παρελαση στο χωριο..Αλλα τους στειλανε για σφαγη ετσι για τις εντυπωσεις...

Την μπουκα που κανανε σημερα με τεθωρακισμενα και ελικοπτερο, αν την κανανε την προηγουμενη φορα θα γεμιζαν μια φυλακη με τους αλητες..Τωρα βρηκαν λεει μονο ξιφολογχες... Ειπαμε, ειναι μπασταρδοσποροι, αλλα μ»»»κες δεν ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή τους δεν ήταν να γίνουν μπάτσοι? Αν κατάλαβα καλά τους συμπονάς???? με σκέφτεσαι που βγάζω τα ματάκια μου να περνάω έξοδα της εταιρίας ε?

 

 

Και ενας οικοδομος που λες προχτες επεσε απο την σκαλωσια και σακατεφτηκε η μεση του...αλλα δεν παει να γ@μηθει επιλογη του ητανε να γινει οικοδομος στην τελικη γιατι να τον συμπονεσω?Εδω εσυ που βγαζεις τα...ματακια σου στο γραφειο με κινδυνο και αυτοθυσια σε συμπονεσε κανενας?Εχεις απολυτο δικιο,εκπληκτικο επιχειρημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πρέπει όλοι οι πολίτες μιας χώρας να μοιάζουμε μεταξύ μας;

 

Αυτό το λέω απο τη στιγμή που δεν τους νοιάζει τους ίδιους για τη ζωή τους, οι επισκέπτες δεν κινδυνεύουν (έχω ακούσει οτι είναι και πολύ φιλόξενοι, για να μην πεις οταν φύγεις οτι δεν σου άρεσαν τα Σφακιά ή όπου αλλού πας) και η κατάσταση είναι σε φάση βεντέτα.

 

Απο τη στιγμή λοιπόν που δεν επηρεάζεται η χώρα εμάς τι μας ενδιαφέρει;

 

Αν όμως υπάρχουν ντόπιοι οι οποίοι είναι αντίθετοι με αυτό το σκηνικό, τότε να μπουν οι μπάτσοι.

 

 

Lomar δεν είναι ακριβώς έτσι, τα ναρκωτικά δεν τ'ανταλλάσουν με τον γείτονα για να πάρουν ντομάτες, τα πουλάνε με τζίρο κάποια εκατομμύρια, πέρα απ'τα νταβατζιλίκια και το μ@@νί που δεν έχουν αφήσει κανένα ξένο να δραστηριοποιηθεί (δεν αναφέρομαι μόνο στα Ζωνιανά), αυτό βέβαια μπορείς να το δεις και ως καλό, για παράδειγμα τα παζάρια σε σχεδόν όλη την Ελλάδα τα "διαχειρίζονται" 20 νταβατζήδες Πελοποννήσιοι ως επί το πλείστον μαζί μ'ενα μικρό επιτελείο απο φονιάδες και τσιράκια, μέχρι πριν μερικά χρόνια που ξέρω η κατάσταση είχε φτάσει να πουλάει ένας δήμος 300 ευρώ το μέτρο ξέρω γω και ο έμπορος να το πληρώνει 1000-1500 και παραπάνω, πολλαπλασίασε τώρα αυτό με τα χιλιόμετρα που βγάζει ένα μεγάλο παζάρι όπως αυτό της Ν.Φιλαδέλφειας, τουλάχιστον 3 χλμ , και έχεις κάμποσα εκατομμύρια μαύρο χρήμα κάτω απ'την μύτη σου.Αυτά στην Κρήτη δεν γίνονται γιατί δεν τολμάνε να πατήσουν το πόδι τους, τουλάχιστον δεν γίνονται στον βαθμό που γίνονται στη υπόλοιπη Ελλάδα.Τέσπα βγήκα οφτοπικ, σαφώς και οι ντόπιοι δεν συμφωνούν με αυτή την κατάσταση, εκτός αν εννοείς ως ντόπιους τους Ζωνιανούς και τους κατοίκους του εκάστοτε χωριού, μόνο που δεν επηρεάζονται μόνο αυτοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς όλοι οι Κρητικοί που και καλά το ξέρατε αυτό το πράγμα και σας ντροπιάζει από γεννησημιού σας (πως οι υπόλοιποι λένε μαμά μπαμπά εσείς λέγατε "γ..ώ τα Ζωνιανά") δεν κάνατε καμιά καταγγελία πουθενά ή περιμένατε να γίνει το σκηνικό?Ολοι εσείς είστε ψυχούλες και το μαύρο πρόβατο οι Ζωνανιώτες.:lol:

 

Καταγγελία φίλε μου κάνεις όταν παρουσιάζεται ένα πρόβλημα πού δεν είναι γνωστό.Τι να καταγγείλεις επομένως όταν τα γνωρίζει όλα η αστυνομία εδώ καί πολλά χρόνια καί δεν μπόρεσε να πατήσει το πόδι της στην περιοχή?

Σήμερα έπειτα από πάνω από δεκαπέντε χρόνια έγινε ντού μέσα στο χωριό αφού κινητοποιήθηκε όλη η αστυνομική δύναμη της Κρήτης καί όχι μόνο.

Να καταγγείλω εγώ σαν Κρητικός τι?Αυτό πού γνωρίζει η αστυνομία αλλά δεν βρίσκει λύση?

Εντάξει οι Ζωνιανοί είναι περίεργοι τύποι.Αν άκουσες στα κανάλια κάτι γέροντες να μιλάνε ,έχουν μείνει ακόμη στην εποχή της Γερμανικής κατοχής.Εκεί σταμάτησε γι αυτούς ο χρόνος.Καί επειδή έφυγαν οι Γερμανοί αναζητούν μονίμως έναν εχθρό.Καί φαίνεται πως τον βρήκαν στο πρόσωπο της αστυνομίας.

Πήγαινε να τούς κάνεις κοινωνιολογικά σεμινάρια καί δεν θα πατήσει κανείς να σε ακούσει.

Μίλησέ τους γιά όπλα καί θα μάθεις εσύ απ αυτούς.

Υπάρχουν κάποια χωριά στο νομό Ηρακελείου πού δημιουργήθηκαν από κυνηγημένους Ζωνιανούς καί γενικά κατοίκους τού Ψηλορείτη γιατί κάποτε κάποιον σκότωσαν σε βεντέτα καί έπρεπε να φύγουν να κρυφτούν.Ευτυχώς αυτό σταμάτησε καί οι κάτοικοι ασχολούνται πλέον με ...μπίζνες αφού είδαν ότι η δουλειά με τις ζωοκλοπές δεν είχε αρκετό ψωμί.

Θα είδες τα παιδιά στην πλατεία τού χωριού να παίζουν.Καί φυσικά δεν έπαιιζαν ποδόσφαιρο.Παρά κρατούσαν πλαστικά πιστόλια ακόμη καί τα κοριτσάκια καί τάχα πυροβολούσαν.Αυτό δείχνει ότι νέες γενιές θα συνεχίσουν την κατ' αυτούς παράδοση .

Καί το αδούλωτο χωριό τού.. Αστεριξάκη όπως διάβασα στο blog press.gr θα συνεχίσει να αντιστέκεται στον ..εχθρό.Αλλά δυστυχώς είναι ένας αγώνας χωρίς ιδανικά αυτός.

 

edit:

Δεν υπάρχει η βούληση α λυθεί το πρόβλημα.

Υπήρξε πολιτικός(ονόματα δεν λέμε) πού όταν τού πήγαν να υπογράψει το αίτημα αφοπλισμού της Κρήτης με πρωτοβουλία τού γνωστού Πανεπιστημιακού Γιώργου Γραμματικάκη, εκείνος αρνήθηκε να βάλει την υπογραφή του γιατί προφανώς αγαπούσε καί ο ίδιος τα όπλα με το αιτιολογικό της Κρητικής παράδοσης καί είχε θεαθεί να πυροβολεί καί ο ίδιος σε κάποιον γάμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να καταγγείλεις επομένως όταν τα γνωρίζει όλα η αστυνομία εδώ καί πολλά χρόνια καί δεν μπόρεσε να πατήσει το πόδι της στην περιοχή?

 

Πιάνεις λοιπόν το βουλευτή της περιοχής σου αν είναι ένα θέμα που σε ενδιαφέρει και του λες φιλαράκο δεν ξαναβγαίνεις αν δεν τερματίσεις την κατάσταση.Εκανε κανείς τπτ τέτοιο?Οπότε έχετε ευθύνες όλοι σας.Εαν ο βουλευτής ή ο νομάρχης ή όποιος άλλος δεν μπορεί να βάλει τέρμα είναι ανίκανος και ακόμα πιο (βάλε συ επιθετικό προσδιορισμό) αυτός που τον εκλέγει.

 

Υπήρξε πολιτικός(ονόματα δεν λέμε) πού όταν τού πήγαν να υπογράψει το αίτημα αφοπλισμού της Κρήτης με πρωτοβουλία τού γνωστού Πανεπιστημιακού Γιώργου Γραμματικάκη, εκείνος αρνήθηκε να βάλει την υπογραφή του γιατί προφανώς αγαπούσε καί ο ίδιος τα όπλα με το αιτιολογικό της Κρητικής παράδοσης καί είχε θεαθεί να πυροβολεί καί ο ίδιος σε κάποιον γάμο.

 

Γι αυτό λες εσύ επειδή αγαπούσε τα όπλα ή επειδή δε ξαναέβλεπε σταυρό ούτε από τη γυναίκα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...