Προς το περιεχόμενο

Το Αρχείο της ΕΡΤ διαθέσιμο στο Internet


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 129
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως και άλλοι παρατήρησαν για την κωδικοποίηση και διάθεση των βίντεο έχει επιλεγεί η κλειστή - ιδιόκτητη από τη microsoft μορφη (format) windows media περιορίζοντας την πρόσβαση μόνο σε όσους διαθέτουν λειτουργικό σύστημα windows ή MacOSX κλειδώνοντας ουσιαστικά απ' έξω τους χρήστες άλλων εμπορικών λειτουργικών συστημάτων, όπως unix, BSD αλλά και ελεύθερων όπως το GNU/Linux. (Ναι ξέρω ότι υπάρχει τρόπος-hackια για να τα δει κανείς και από linux, αλλά το site αναφέρει ρητά ότι το Linux δεν υποστηρίζεται.) Ειδικά ο αποκλεισμός των χρηστών GNU/Linux και ελεύθερου λογισμικού γενικότερα είναι απαράδεκτος μια εποχή μάλιστα που το ελεύθερο λογισμικό αποκτά όλο και μεγαλύτερη δημοτικότητα και πολλοί διεθνείς και κρατικοί οργανισμοί στρέφονται προς την χρήση του. Έχω στείλει ήδη ένα σχετικό μήνυμα και έχω κάνει μια πιο λεπτομερή αναφορά στο ιστολόγιό μου. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάσει εδώ: http://ktogias.wordpress.com/2007/12/10/Το-αρχείο-της-ΕΡΤ-στο-διδίκτυο-σε-ιδιόκ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Eusebius: Linux, έτσι; Δεξί κλικ --> View Page Source --> CTRL + F --> βάζεις "wmv" για να βρεις το mms url. Το κάνεις copy και το ανοίγεις από κάποιον media player που μπορεί να παίξει (και προαιρετικά, να σώζει συγχρόνως) WMV streams. Με τον VLC που δοκίμασα, παίζει μια χαρά...

 

Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο αφού έχει φορτωθεί ήδη το video στον browser. Κοινώς, αν δεν το βλέπεις δε μπορείς να βρείς και το link.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερώνω...δεν είναι ανάγκη να κατεβάσετε με το VLC.

Με το flashget μπορείτε να κατεβάσετε άνετα το αρχείο όπως μπορείτε να δείτε στη παρακάτω φωτογραφία,και με καλύτερη ποιότητα από τον τρόπο που ανέφερα ποιο πάνω!

asehg3.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

Ειναι αδυνατον να καλυφτουν τα βιτσια του καθενα! Παντα θα υπαρχει καποιος να διαμαρτυρηθει για καποια ασυμβατοτητα.

Ξεχνάς ότι υπάρχουν αρκετοί πλέον εδώ που θεωρούν βίτσιο (σε σημείο... μαζοχισμού) να χρησιμοποιούν Windows.

 

Βαλτε το λειτουργικο με το οποιο δουλευουμε ολοι....)

Τώρα αυτή την εριστική δήλωση τι την ήθελες; Ψάχνεις να ανοίξεις flame; :mad:

 

Μήπως να απαγορευτεί και η χρήση άλλου λειτουργικού συστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους χρησιμοποιούν Linux και konqueror να πω πως μπορούν να δουν το υλικό με τον εξής τρόπο:

Στον konqueror αλλάζουμε την "ταυτότητα" του browser: Tools->Change Browser Identification->Internet Explorer κάτι...

 

Επίσης πρέπει να είναι εγκατεστημένο τα kmplayer ή (και) mlayerplug-in http://mplayerplug-in.sourceforge.net/

και φυσικά ο mplayer.

 

Για όσους χρησιμοποιούν Gnome ή κάτι άλλο, δεν κατάφερα να βρω κάτι. Προσπάθησα με την ίδια λογική, εγκαθιστώντας τα totem-plugin, totem και αλλάζοντας την ταυτότητα του firefox με το να προσθέσω στο prefs.js την εξής γραμμή:

>
user_pref("general.useragent.override", "ταυτότητα");

 

όπου ταυτότητα μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο κείμενο από τον παρακάτω σύνδεσμο: http://www.zytrax.com/tech/web/browser_ids.htm

 

π.χ

>
user_pref("general.useragent.override", "Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1; NeosBrowser; .NET CLR 1.1.4322; .NET CLR 2.0.50727)");

για MS Internet Explorer (MSIE) V6.0+

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο extension που δίνει αυτή τη δυνατότητα χωρίς να γίνεται όλη αυτή η βαβούρα.

Αυτά για τον firefox,για όποιον θέλει να πειραματιστεί, καθώς εγώ δε μπόρεσα να τον κάνα να παίξει το video.

 

Ελπίζω τις εικόνες να μπορούμε να τις δούμε χωρίς να κάνουμε μαιμουδιές, όσοι χρησιμοποιούμε Linux κτλ.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορείς να το κάνεις μόνο αφού έχει φορτωθεί ήδη το video στον browser. Κοινώς, αν δεν το βλέπεις δε μπορείς να βρείς και το link.

 

Φίλε μου, έχεις απόλυτο δίκιο, το post μου ήταν ελλιπές. Είχα και βοήθεια από ένα add-on (μετά το post σου το κατάλαβα), το User Agent Switcher. Με αυτό εξαναγκάζεις τον browser να αναφέρει σε οποιαδήποτε δυναμική σελίδα τον «ρωτάει», διαφορετική έκδοση browser και Λ/Σ. Είναι το λεγόμενο User Agent string. Εγώ το είχα ρυθμισμένο στην πρώτη από τις τρεις αρχικά διαθέσιμες επιλογές: Internet Explorer 7 (Windows Vista), γι' αυτό και το link για αναπαραγωγή δε με οδηγούσε σε σελίδα με το μήνυμα του screenshot που παρέθεσε πιο πάνω ο Eusebius, αλλά σε ένα κενό DIV container στη θέση που κανονικά θα έπρεπε να είναι το μήνυμα. Μετά, με CTRL+U και ψάχνοντας με CTRL+F, βρίσκεις μια χαρά το πολυπόθητο URL...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...