Προς το περιεχόμενο

FedEx και εκτελωνισμός


SlackulatoR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι από Αμερική τα παρήγκειλα, είναι ένα πακέτο με 3 βιβλία. και εμένα μου έκανε εντίπωση που δεν ήρθε θεσσαλονικη.

Τι να πω δεν ξέρω. Σε καμία περίπτωση δεν δίνω λεφτά σε αυτούς του απατεώνες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θύμα και εγώ λοιπόν της FEDEX. Παρήγκειλά βιβλία από το την cisco press, Το δέμα με έξοδα μεταφοράς κόστιζε 85 ευρώ, μέχρι εδώ όλα καλά. Σήμερα το πρωί με πήρε η εν λόγω κυρία και μου είπε πως θέλει για εκτελωνισμό 113 ευρώ.....

 

 

  ΠΟΣΟ                             ΔΑΣΜΟΙ-ΦΠΑ 14,00             Δ.Ε.Τ.Ε. 2,00             Δ.Ε.Χ.Ε. 0,00 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΥΠΜΛΗΡΩΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ & ΣΤΕΙΛΤΕ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΣΗ           Ε.Ε.Π.Α. 0,00 ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΣΥΝΝΗΜΕΝΟ ΑΡΧΕΙΟ ΣΤΟ EMAIL ΣΑΣ           ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΑ 0,00             ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ 15,00             ΑΜΟΙΒΗ 82,41             ΜΕΤΑΦΟΡΑ 0,00             ΣΥΝΟΛΟ

113,41

 

Το θέμα είναι πως εγώ είμαι απο Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ να πάω στο Ελ. Βενιζέλος, επίσης στο τέλος αναγράφει 

 

Σε περίπτωση μη αποδοχής της προσφοράς μας η οφειλή στην ORBIT COURIERS SA, για την παραλαβή                

φορτωτικών εγγράφων, θα είναι 25,00 euro (+ΦΠΑ)

 

Δηλαδή αν στείλω κάποιον δικό μου να το εκτελωνίσει θα τους δώσω και τα 25 ευρώ? Ειλικρινά νοιώθω πως έχω πέσει θύμα εκβιαστών. Ειλικρινά θα έκανα τα πάντα για να γλιτώσω τα 82 ευρώ που θέλουν αυτοί ακόμα και αν τα έδινα αλλού. έτσι για σπάσιμο.

Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά έχω την εντύπωση (κάπου υπάρχει ένα άρθρο σε κάποιο forum) δεν υπόκεινται σε φόρους.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

πήρα ένα ταμπλετ από Αμερική, 170$ δηλαδή 128€ και έπρεπε να εκτελωνιστεί στην Αθήνα. Αυτοί εκεί από Αμερική το έστειλαν για γρήγορα με τη FedEx χωρίς να λένε εκ των προτέρων με ποια εταιρία. Αυτό το είδα από την paypal στο email που πήρα για την πορεία της συναλλαγής και ΑΦΟΥ έγινε η συναλλαγή, γιατί η ίδια η εταιρία στο email που μου έστειλε δεν έλεγε τίποτα, απλά shipped. Με παίρνει η κοπέλα από την FedEx και μου στέλνει μετά το email (παραθέτω):

ΔΑΣΜΟΙ/ΦΠΑ ΤΕΛΩΝΕΙΟΥ

20,00

 

           

Δ.Ε.Τ.Ε.

 

2,00

 

           

Δ.Ε.Χ.Ε.

 

0,00              

Ε.Ε.Π.Α.

 

0,00              

ΑΛΛΑ ΤΕΛ.ΠΑΡ/ΚΑ

0,00              

ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ

15,00              

ΑΜΟΙΒΗ

 

82,41              

ΜΕΤΑΦΟΡΑ

0,00              

ΣΥΝΟΛΟ

 

119,41

 

37 ευρώ οι δασμοί στο σύνολο και 82 αυτοί!!!!! μου ήρθε να βάλω τα κλάματα, γιατί δεν είναι η πρώτη φορά που αγοράζω από Αμερική. Εχω πάρει πολλές φορές δισκους και cd σε παραγγελίες 150$, και άλλα ηλεκτρονικά πράγματα όπως τέτοιου είδους.

Εντωμεταξύ μου λέει και το ανεκδιήγητο ότι "τι να κανουμε κυρία μου, εδώ προσγειώνεται το αεροπλάνο της FedEx, και εδώ πρέπει να γίνει ο έλεγχος (σε πρότασή μου να κάνω εγώ τον εκτελωνισμό στη Θεσσαλονίκη).

Μου έιπε επίσης ότι το στέλνουν πίσω τζάμπα, χωρίς χρέωση.

Δεν ξέρω τι να κάνω...

Στη συνομιλία μου ήμουν πολύ ευγενική, σχεδόν κλαψούριζα, μήπως και συγκινουνταν με την περίπτωσή μου, επειδή φαντάζομαι τους βρίζουν ανελέητα και ασταμάτητα. Αλλά τζίφος. Καλύτερα να την έβριζα να έβγαζα και το άχτι μου, μου φαίνεται.

Το συγκεκριμένο προϊόν το έψαχνα για πολύ καιρό στο ίντερνετ και είχε απ' όλα για την τιμή του. Γι' αυτό και το πήρα. Αλλά για την εκτελώνιση, έπρεπε να το έψαχνα πολύ καλύτερα. Σα μ........την πάτησα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι από Θεσσαλονίκη. Δεν υπάρχει περίπτωση να κατέβω για να πάω σε Δημόσια Υπηρεσία, και να με πληρώνουν. Ασε που από οικονομικής άποψης δε γλιτώνω τίποτα. Μαλλον επιβαρύνομαι. Απλά πρέπει να κάνουμε γνωστή την τακτική της εταιρίας, και όχι σε σάιτ αυτού εδώ του τύπου (κι εγώ μπαίνω πού και πού, αλλά ποτέ δεν εκανα αναζήτηση για "εκτελωνισμό" να ξεστραβωθώ). Πρέπει να γίνει τόσο ευρέως γνωστό αυτο το ύψος χρέωσης της υπηρεσίας εκτελωνισμού ώστε να μην την προτιμούν οι καταναλωτές και να αναγκαστούν να το μειώσουν. Πρέπει να γίνει π.χ. σελίδα στο facebook  :-) "πείτε όχι στις χρεώσεις της FedEx"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακρια απο fedex,ups και τα υπολοιπα μονο usps!!!την ειχα πατησει με ups πριν 8 χρονια με ανταλακτικο απο αμερικη που κοστιζε 550$ και πληρωσα για δασμους και τα χαρατσια τους 550€.

απο αναγκη δε μπορουσα να το στειλω πισω και ακομα κλαιω τα λεφτα μου!

τα πραγματα βεβαια εχουν σφιξει και στα τελωνεια των ΕΛΤΑ και αρκετες φορες πεφτει και εκει χρεωση αλλα κατα πολυ μικροτερη;)

παντα πριν την αγορα ρωταμε αν μπορει να το στειλει με usps.νομος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γειά χαρά σε όλους.Διάβασα πολλά πόστ και θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.

 

Πήρα απο Αμερική κάτι 85$ μεταφορικά,61$ τιμή.Δεν ήξερα και εγώ και μου το στείλανε με fedex...

 

Πρίν το πάρω του είπα να μην βάλει απόδειξη ή invoice και να βάλει αξία αντικειμένου στα 30$.

 

Ευτυχώς μου είπε δεν έβαλε μέσα απόδειξη και έκανε value στα 30$ απο 60$ που το πήρα.

 

Είναι σαν βαθιά γαβάθα απο μέταλλο.Κοιτάζω τώρα στην fedex και λέει το site >

 

Καθυστέρηση εκτελωνισμού.Απαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.

 

Τι λέτε να γίνει απο εμπειρία? :huh:


Γειά χαρά σε όλους.Διάβασα πολλά πόστ και θέλω και εγώ να ρωτήσω κάτι.

 

Πήρα απο Αμερική κάτι 85$ μεταφορικά,61$ τιμή.Δεν ήξερα και εγώ και μου το στείλανε με fedex...

 

Πρίν το πάρω του είπα να μην βάλει απόδειξη ή invoice και να βάλει αξία αντικειμένου στα 30$.

 

Ευτυχώς μου είπε δεν έβαλε μέσα απόδειξη και έκανε value στα 30$ απο 60$ που το πήρα.

 

Είναι σαν βαθιά γαβάθα απο μέταλλο.Κοιτάζω τώρα στην fedex και λέει το site >

 

Καθυστέρηση εκτελωνισμού.Απαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.

 

Τι λέτε να γίνει απο εμπειρία? :huh:

Τώρα δείχνει οτι πέρασε απο Σπάτα..

 

11:36
Καθυστέρηση άδειας - Εισαγωγή
 
ATHENS GR
 
Απαιτούνται οδηγίες εκτελωνισμού από τον εισαγωγέα.
05:41
Υπό μεταφορά
 
ATHENS GR
 
Δέμα διαθέσιμο για εκτελωνισμό
04:36
Καθυστέρηση άδειας - Εισαγωγή
 
SPATAS GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμάσου.

Πόσα λές? Εγώ λέω μπορεί και τίποτα πέρα απο μια μέρα καθηστέρηση για έξοδα αεροδρομίου.θα πάω εκεί να το κάνω εγώ προφανώς..δεν έχω ιδέα τί κάνω αφού πρώτη φορά την έπαθα και εγώ.Το μόνο που ξέρω είναι οτι δεν μπορούν να με χρεώσουν για κάτι το οποίο δεν έχουν στοιχεία και η αναγραφόμενη αξία όπως είπα στα 30$ άρα 22-23 ευρώ.Οτι είμαι έτοιμος είμαι...Απο την ώρα που είδα φρένο,τα έψαξα όλα. :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν τα έχεις ψάξει όλα φίλε μου. Γνωστός μου πριν κανα μήνα που έκανε το ίδιο (τους έβαλε να δηλώσουν μικρότερη αξία απο την κανονική), του κόλλησε στο τελωνείο, και του ζητήσανε να παρουσιάσει, είτε εκτύπωση της πληρωμής  που έκανε με paypal, είτε τον λογαριασμό της πιστωτικής του εάν πλήρωσε με πιστωτική.

Και απο εκεί χρειάστηκε να πάει, και τελωνείο πλήρωσε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι λεει ο timour

Ακόμα κι αν δεν υπάρχουν παραστατικά (π.χ. καηκαν ολοι οι server και εκτυπωτές) μπορεί να βγάλει "μπιλιέτο" με βάση την τιμή πώλησης που υφίσταται στην ελληνική αγορα. Μπαίνει νετ, χτυπα στο σκρουτζ ποσο κανει αυτό που αγορασες, αφαιρει το φπα και μετά σου βγάζει τη λυπητερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...