Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ : Μειωμένες τιμές στο Conn-X aDSL έως και 44,5% και νέα ταχύτητα έως 24 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτον, ένα τρίμηνο έχεις κατά μέσο όρο αναμονή στο τηλεφωνικό της κέντρο.

 

Χαχαχα, τι μου θύμισες τώρα. Θυμάμαι ακόμα τη φάση που μπαίνει στο γραφείο να ρωτήσει κάτι ένας από τους γενικούς διευθυντές της εταιρίας που εργάζομαι (από τους τύπους που τους βαράς προσοχή όταν πλησιάζουν) και του λέω "Περιμένετε δυο λεπτάκια γιατί μιλάω στο τηλέφωνο με την Tellas και κάθε φορά που τους παίρνω μου βγαίνει η πίστη να πιάσω γραμμή".

 

Και καθόμουν εγώ στο γραφείο με το τηλέφωνο και αυτός στον καναπέ και... περίμενε. :-D

 

(εννοείται ότι τελικά δεν έβγαλα άκρη με τον τύπο της Tellas, γιατί επέμενε ότι πρέπει να τους καλέσει η μάνα μου -κάτοχος της γραμμής- για να δώσουν περαιτέρω πληροφορίες. Να φανταστείτε ότι τους είχα απλώς ρωτήσει ποιές διαδικασίες πρέπει να κάνω για να διακοπεί η γραμμή)

 

Δεύτερον η tellas δεν δίνει πάνω απο 12 Mbps ( έταζε 4 και έπαιρνες 1 κι έβαλε μυαλό)

Από πλευράς ταχυτήτων οφείλω να ομολογήσω ότι όσο καιρό ήμουν πελάτης της πήγαινε μια χαρά. Και στα 512 και στα 1024 και στα 2048.

 

Τρίτον Έχω κάνει 3 φορές αίτηση αποσύνδεσης μέσω fax και τις 3 φορές όλως περιέργως χάθηκε.

 

(βλ. και το προηγούμενο post μου) Η πλάκα είναι ότι για κάποια από όλες τις αιτήσεις που είχα στείλει μου είπαν (μετά από 20' αναμονής, γιατί ο τύπος υποτίθεται ότι έψαχνε να βρει τι έγινε με την αίτηση) ότι λήφθηκε υπ' όψιν και θα ξεκινήσουν οι διαδικασίες διακοπής. Μετά το πέρας 2 μηνών δεν είχε γίνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ. Ο μόνος λόγος που δεν τους πήγα στην ΕΕΤΤ ήταν γιατί εκείνη την περίοδο δεν καιγόμουν να αλλάξω πάροχο, οπότε το άφησα να περάσει στο ντούκου.

 

Η πλάκα είναι ότι τη διακοπή ήθελα να την κάνω για να γραφτώ στη Forthnet, αλλά μία που εκείνη την εποχή (το καλοκαίρι, όχι προ... δεκαετίας!) δεν υποστήριζε πάνω από 1Mbps στο dslam του Χολαργού, μία που υπήρχε περίπτωση να περιμένω για μήνες μέχρι να με συνδέσουν δεν το προχώρησα άλλο (γι' αυτό άλλωστε και δεν καιγόμουν να αλλάξω πάροχο).

 

Για να διακοπεί τελικά και αμετάκλητα η Tellas έπρεπε να μιλήσω με... ΟΤΕ (για να πάρω conn-x οχτάρι). Μετά από 2 μέρες είχα γυρίσει στο δίκτυό τους και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολύ καλά είναι. Για 12 Mbps βέβαια, γιατί η Forthnet τάζει 24. :shifty:
Δεν τάζει 24, αλλά εως 24. Και βέβαια αν το αστικό κέντρο του ΟΤΕ είναι 3 χλμ μακριά ή τα καλώδια είναι σάπια, η Forthnet δε μπορεί να κάνει τίποτα. Και conn-x να είχα (που επίσης διαφημίζει 24), πάλι στα 12 θα συγχρόνιζα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τάζει 24, αλλά εως 24. Και βέβαια αν το αστικό κέντρο του ΟΤΕ είναι 3 χλμ μακριά ή τα καλώδια είναι σάπια, η Forthnet δε μπορεί να κάνει τίποτα. Και conn-x να είχα (που επίσης διαφημίζει 24), πάλι στα 12 θα συγχρόνιζα.

 

Υπαρχει περιπτωση και λιγοτερα μην εσαι σιγουρος.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τάζει 24, αλλά εως 24. Και βέβαια αν το αστικό κέντρο του ΟΤΕ είναι 3 χλμ μακριά ή τα καλώδια είναι σάπια, η Forthnet δε μπορεί να κάνει τίποτα. Και conn-x να είχα (που επίσης διαφημίζει 24), πάλι στα 12 θα συγχρόνιζα.

 

Ο ΟΤΕ δεν τάζει έως 24, τάζει 24. Κι απ'οτι βλέπω απο άλλους συνδεδεμένους χρήστες στα 24, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Κοντά στα 18 με 20 κλειδώνουν ακόμα και μεγαλύτερης απόστασης χρήστες. Και η διαφορά με τον ΟΤΕ είναι ότι αν βρεί μεγάλο θόρυβο στη γραμμή σου θα σε ενεργοποιήσει στα 8Mbps κι ας χάσει τα επιπλέον φράγκα. Δεν θα μπορούσε άραγε να σου δίνει ονομαστική 24Mbps και να σε τρελλάνει στα disconnects και στα slow browsing?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ "απλόικό".

 

Τα Dslam OTE και Forthnet βρισκονται στον ίδιο χώρο ?

 

Υπάρχει περίπτωση στη μια εταιρεία να κλειδώνεις παραπάνω από την άλλη, γιατί αν όχι είναι καθαρά θέμα τιμής αφού η "ποιότητα" της γραμμής θα είναι η ίδια.

 

nai sto idio kthrio einai...me oti taxythta kleidwneis stous enallaktikous 8a kleidwneis kai me ton OTE...

 

Πολύ καλά είναι. Για 12 Mbps βέβαια, γιατί η Forthnet τάζει 24. :shifty:

 

Ο ΟΤΕ δεν τάζει έως 24, τάζει 24. Κι απ'οτι βλέπω απο άλλους συνδεδεμένους χρήστες στα 24, οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικότατες. Κοντά στα 18 με 20 κλειδώνουν ακόμα και μεγαλύτερης απόστασης χρήστες. Και η διαφορά με τον ΟΤΕ είναι ότι αν βρεί μεγάλο θόρυβο στη γραμμή σου θα σε ενεργοποιήσει στα 8Mbps κι ας χάσει τα επιπλέον φράγκα. Δεν θα μπορούσε άραγε να σου δίνει ονομαστική 24Mbps και να σε τρελλάνει στα disconnects και στα slow browsing?

 

eleos me thn paraplhroforhsh sou...EWS 24mbit tazoun oloi...giati etsi douleuei to adsl2+...vash ths apostashs apo to dslam...

kai ta dslam se mia perioxh einai OLA sto idio kthrio...OTE kai enallaktikwn mazi...katalave to...me oti taxythta 8a kleidwne enas ston enallaktiko me tosh 8a kleidwnei kai ston OTE...

ama htan na etaze 24 kai oxi ews 24mbit oi xrhstes pou evlepes 8a kleidwnan sta 24mbit...oxi sta 18 kai 20mbit pou les...faskeis kai antifaskeis...

 

btw den se eida na apantas sthn erwthsh mou sto post 214...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί παραπληροφορείς τον κόσμο βρε ThReSh; Αφού είπαμε ότι ο ΟΤΕ έχει βρει τον μαγικό τρόπο να δώσει 24Mbps σε όλους :P

 

(Για την ακρίβεια, υπάρχει τρόπος (τα mini DSLAMS) αλλά και πάλι θα παραβιάσει τους κανόνες ανταγωνισμού αν δεν επιτρέψει συνεγκατάσταση στους εναλλακτικούς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

gia ta mini dslams to 3erw alla an valei o ote 8a valoun kai oi alloi...apla autos prepei prwta na kanei thn arxh...den yparxei periptwsh na valoun oi alloi prwta logo tou last mile...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta attenuations Erwdie den ta glytwneis pou8ena...exw dei atoma pou logo attenuation pianoun 5-6mbit me Forthnet...yposthrizeis oti me ote 8a kleidwnoun sta 8mbit? :P

 

kai oxi den eipa na katevazoun me 24mbit alla na kleidwnei to router sta 24mbit...megalh diafora...an den thn 3ereis den ftaiw egw :-(

 

Συγνώμη, δεν το είχα δει.

Υποστηρίζω ότι όταν τους πάρω τηλέφωνο και πιάσω γραμμή σε 1 λεπτό θα τους πώ ότι πληρώνω για 8 και πιάνω τα @@ μου... τουλάχιστον δεν θ'ακούσω "Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κύριε, για όλα φταίει ο ΟΤΕ". Θα υπάρχει κάποιος να μου πεί τουλάχιστον "Κοίτα μεγάλε, είσαι 3χλμ plus απο το Dslam και τα @@ σου που πιάνεις, πάλι καλά να λες." Είναι μεγάλο θέμα το να μην με εμπαίζει ο κάθε τυχάρπαστος φοιτητάκος.

 

Καμία ονομαστική ταχύτητα δεν είναι και πραγματική. Για τα 24Mbps π.χ θα πρέπει να είσαι και ευτυχισμένος αν κλειδώνει το router στα 22. Τώρα για το αν ξέρω τις διαφορές, θέλω να πιστεύω ότι έχεις δοκιμάσει και τα 2 φρούτα και επέλεξες το καλύτερο για σένα, γιατί εγώ, αυτό έκανα. Επίσης πιστεύω ότι το να τις μετράμε για τον ΟΤΕ και για τους εναλλακτικούς δεν ταιριάζει σε κανέναν. Πλακάκια τα κάνουν μεταξύ τους κι αφήνουν τα πρόβατα να σφάζονται στη ποδιά τους.

 

Όταν λέω ότι τάζει 24 και όχι έως 24 εννοώ ότι τα δίνει κατά πολύ μεγαλύτερη προσέγγιση απ' οτι οι εναλλακτικοί. (αυτό δεν είναι απόλυτο, εμπειρικά το γράφω λόγω συζητήσεων με φίλους που είναι πελάτες της Forthnet.)

 

Για ρίξε και μια ματιά εδώ για τις πρώτες εντυπώσεις στις ταχύτητες του ΟΤΕ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=157536&page=33

 

Τέλος Thresh, μήπως είσαι ο τύπος της διαφήμισης "Μ' αρέσει να πληρώνω τον αέρα που αναπνέω"? Εγώ μπορώ να σου παραθέσω τουλάχιστον 5 αρνητικά και 5 θετικά στοιχεία απο τον ΟΤΕ και τους εναλλακτικούς. Και δεν θα είμαι ούτε απο τον έναν, ούτε απο τον άλλο γιατί όλοι για κλωτσιές είναι. Αλλά αυτό που θα έβαζα πρώτο στον ΟΤΕ είναι ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Όταν λέω ότι τάζει 24 και όχι έως 24 εννοώ ότι τα δίνει κατά πολύ μεγαλύτερη προσέγγιση απ' οτι οι εναλλακτικοί. (αυτό δεν είναι απόλυτο, εμπειρικά το γράφω λόγω συζητήσεων με φίλους που είναι πελάτες της Forthnet.)

 

epanalamvanw...akrivws oti pianei enas me enan enallaktiko provider 8a pianei kai me ton ote...kai to antistrofo...den yparxei kata poly megalyterh proseggish...idia db 8a vgazei sto attenuation me ton OTE eida kai me thn Forthnet/HOL/Netone/Ontelecoms/Tellas...ara p sugxronismos menei idios...

 

twra an apo ta ews 24mbit sygxronizetai sta px 15mbit kapoios kai apo ta 15mbit a3iopoiei mono 1.2mb/sec (dld 11-12mbit xontrika me ta overheads mesa etsi) auto einai 8ema dslam (posoi users einai se auto, posoi katevazoun ekeinh thn wra, ti grammh exei to dslam) kai 8ema syndeshs isp me e3wteriko...

sto teleutaio (dld sto bandwidth me e3wteriko) h OTEnet/OTE exoun to megalytero 11gbit (kai alla 11gbit anenerga se "standby") alla exoun me diafora tous perissoterous xrhstes...

 

Υποστηρίζω ότι όταν τους πάρω τηλέφωνο και πιάσω γραμμή σε 1 λεπτό θα τους πώ ότι πληρώνω για 8 και πιάνω τα @@ μου... τουλάχιστον δεν θ'ακούσω "Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κύριε, για όλα φταίει ο ΟΤΕ". Θα υπάρχει κάποιος να μου πεί τουλάχιστον "Κοίτα μεγάλε, είσαι 3χλμ plus απο το Dslam και τα @@ σου που πιάνεις, πάλι καλά να λες." Είναι μεγάλο θέμα το να μην με εμπαίζει ο κάθε τυχάρπαστος φοιτητάκος.

 

kai omws o OTE ftaiei...giati den mporei na exei se mia perioxh arketa megalh ena mono dslam gia na thn kalyptei...oi enallaktikoi den mporoun na valoun dika tous dslam xwris na exei valei o OTE prwta to diko tou...pare px to peristeri apo tous megalyterous dhmous ths xwras kai exei MONO ENA dslam...

an den ftaiei o OTE poios ftaiei tote? h giagia mou? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζω ότι όταν τους πάρω τηλέφωνο και πιάσω γραμμή σε 1 λεπτό θα τους πώ ότι πληρώνω για 8 και πιάνω τα @@ μου... τουλάχιστον δεν θ'ακούσω "Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι κύριε, για όλα φταίει ο ΟΤΕ". Θα υπάρχει κάποιος να μου πεί τουλάχιστον "Κοίτα μεγάλε, είσαι 3χλμ plus απο το Dslam και τα @@ σου που πιάνεις, πάλι καλά να λες." Είναι μεγάλο θέμα το να μην με εμπαίζει ο κάθε τυχάρπαστος φοιτητάκος.
Κάτσε ρε φίλε, γιατί θα μας τρελάνεις. Θα είσαι ευχαριστημένος αν αντί να σου ζητήσουν συγνώμη που έχουν ένα DSLAM για ολόκληρο δήμο, σου πουν ότι φταις εσύ που μένεις μακριά από το DSLAM τους; Όταν σου λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ (που σε αυτή την περίπτωση φταίει 100%) πιστεύεις ότι σε εμπαίζουν, αλλά όταν σε κατηγορούν και από πάνω λες και είναι δικό σου το φταίξιμο που το δίκτυο έχει το μαύρο του το χάλι είσαι ευχαριστημένος;

Έλεος :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τέλος Thresh, μήπως είσαι ο τύπος της διαφήμισης "Μ' αρέσει να πληρώνω τον αέρα που αναπνέω"? Εγώ μπορώ να σου παραθέσω τουλάχιστον 5 αρνητικά και 5 θετικά στοιχεία απο τον ΟΤΕ και τους εναλλακτικούς. Και δεν θα είμαι ούτε απο τον έναν, ούτε απο τον άλλο γιατί όλοι για κλωτσιές είναι. Αλλά αυτό που θα έβαζα πρώτο στον ΟΤΕ είναι ΠΟΙΟΤΗΤΑ σε ΤΑΧΥΤΗΤΕΣ και σε ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

 

o tupos tis diafhmishs "M" pou les einai tupos pou ta skaei ston OTE...do3a to 8eo to stamathsa auto...

 

thn poiothta tou OTE sto internet thn exw faei sthn mapa 2 kai vale xronia...epa8a kai ema8a eidika me tis taxythtes tou kai ta PITARISMENA DSLAMs tou...

twra 8a mou peis evale kai autos ews 24mbit kai ekei einai mia xara...ee perimene na mazeutei kosmos kai ekei na deis posts kai topics me parapona na 3epetagontai san ta kounelia...

gia thn e3yphrethsh exei dikio alla emena elaxistes fores mou xreiasthke kai otan mou xreiasthke eixa amesh (nai apisteuth kwlofardia) kai apo enallaktiko...opote sthn periptwsh mou oute auto exei megalh rolo...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε ρε φίλε, γιατί θα μας τρελάνεις. Θα είσαι ευχαριστημένος αν αντί να σου ζητήσουν συγνώμη που έχουν ένα DSLAM για ολόκληρο δήμο, σου πουν ότι φταις εσύ που μένεις μακριά από το DSLAM τους; Όταν σου λένε ότι φταίει ο ΟΤΕ (που σε αυτή την περίπτωση φταίει 100%) πιστεύεις ότι σε εμπαίζουν, αλλά όταν σε κατηγορούν και από πάνω λες και είναι δικό σου το φταίξιμο που το δίκτυο έχει το μαύρο του το χάλι είσαι ευχαριστημένος;

Έλεος :mad:

 

Εσύ θα μας τρελάνεις. Τι με νοιάζει εμένα ρε φίλε αν φταίει ο ΟΤΕ? Εγώ τον ΟΤΕ πληρώνω ή πλήρωσα εσένα για να απαλλαγώ απο τον ΟΤΕ και τις κακεντρεχειές του? Τι να μου πείς για το Dslam που καλύπτει όλη την Αθήνα απο τη στιγμή που αγόρασες έτοιμες γραμμές και συνεπώς θέση στο Dslam. Στη Vivodi που έστησαν δικό τους δίκτυο ήταν μακάκες? Ήξερες εξ' αρχής ότι αγοράζεις κομμάτι ενός απαρχαιωμένου δικτύου και συμβιβάστηκες και τώρα τα ρίχνεις στον ΟΤΕ? Σαν να αγόρασα εγώ ένα μεταχειρισμένο σαράβαλο, το νοίκιασα σε έναν άλλο και αφού τον άφησε στο δρόμο, ήρθε και την ώρα που πήγε να με πλακώσει στο ξύλο του έδωσα την αποστομωτική απάντηση: Φταίει ο Μαντράς. Άντε γειά! Τι νοοτροπία ανευθυνότητας είναι αυτή? :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@@ diktuo eftia3an sthn Vivodi...ta dslam tous gia na dinoun ta adsl2+ paketa tous vasizontai kai auta panw sto e8niko diktuo pou diaxeirizetai o OTE...san olous tous upoloipous enallaktikous...

 

alla ti sxesh me h palaiothta tou diktuou me to gegonos oti vazoun ena dslam gia na kalyptei megales perioxes?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ diktuo eftia3an sthn Vivodi...ta dslam tous gia na dinoun ta adsl2+ paketa tous vasizontai kai auta panw sto e8niko diktuo pou diaxeirizetai o OTE...san olous tous upoloipous enallaktikous...

 

Για να δίνουν τα adsl2 πακέτα. Για απλή adsl όμως το δικτυό της λειτουργούσε αυτόνομα.

 

alla ti sxesh me h palaiothta tou diktuou me to gegonos oti vazoun ena dslam gia na kalyptei megales perioxes?

 

Ήξερες απο πρίν τι αγοράζεις. Δεν σε κορόιδεψε ο κακός ΟΤΕ, όταν σου πούλησε ένα κομμάτι στο Dslam. Να βάλεις το χέρι σου στην τσέπη και να φτιάξεις εκ νέου δίκτυο στα ξένα πρότυπα και να χώσεις 5 dslam στο Περιστέρι. Και μιας και ανέφερες την γιαγιά σου, ο παππούς μου έλεγε: Άν δεν έχεις νύχια να ξυθείς, μην περιμένεις να σε ξύσει ο άλλος. Ας είχαμε 3 εταιρείες, αλλά να είναι της προκοπής και εξίσου ανταγωνιστικές, στα πρότυπα του εξωτερικού, αντί να κοροιδεύουν τον πελάτη οι 10 που υπάρχουν τώρα. Γίνεται να μην ξανακούσω για ΟΤΕ, εφόσον πληρώνω την tellas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

an den valei prwta o OTE dslam se mia perioxh (h 2o h 3o h 4o se alla kthria wste na kalyptetai kalytera)) kanenas enallaktikos den mporei na valei 2o 3o 4o apo monos tou...kalws h kakws e3artontai apo ton OTE...gia auto ola ta dslams mpainoun sto idio kthrio se mia perioxh kai oxi opou na nai...

an den to 3eres auto as rwtages :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...