Προς το περιεχόμενο

ΟΤΕ : Μειωμένες τιμές στο Conn-X aDSL έως και 44,5% και νέα ταχύτητα έως 24 Mbps


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 288
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 ευρώ έναντι 18 ευρώ. Πλάκα με κάνεις ρε γκαρντάσι. +Το πάγιο που το βάζεις.

 

Απορώ που υπάρχουν άτομα που υποστηρίζουν τον Π-ΟΤΕ.

 

Κίνηση απελπισίας για μένα ήταν αυτή,γιατί φεύγουν κατά δεκάδες χιλιάδες μην πώ για 100.000 χιλιάδες από τον Π-ΟΤΕ όλοι.

 

Και εδώ θα είμαστε θα δείς που θα τις ρίξει και άλλο γιατί δεν τον παίρνει με τα πάγια και τις πιο ακριβές τιμές τις αγοράς.

 

Wake up επιτέλους.

 

Σε είχα ρωτήσει πόσες μέρες έκανες να συνδεθείς απο την πρώτη στιγμή που έκανες αίτηση, αλλά ακόμα αναπάντητο το ερώτημα. Για την Hol έχω ακούσει κάτι ωραία 3μηνά και 5μηνά. Και θα το ξαναπώ: Η ψυχική ηρεμία πληρώνεται, δεν χαρίζεται. Οπότε προτιμώ να πληρώνω, παρά να μπλέξω με atennuations, packet losses και ρέστα συν τα απίθανα τηλεφωνικά τους κέντρα που μέχρι να πιάσεις γραμμή, έχεις καθαρίσει όλο το σπίτι και έχεις κουρέψει και το γκαζόν στο κήπο. Τέλος, δεν υποστηρίζω ΟΤΕ καθώς είναι σε πολλά απαράδεκτος και το θεωρώ και χαζό να γινόμαστε fan των λαμόγιων. Ο ανταγωνισμός μόνο εμάς ωφελεί. Αλλά μάγκες ξυπνήστε. Το μόνο που έμεινε πλέον στους ανταγωνιστές του είναι η καραμέλα με το πάγιο. Αν την καταργήσει κι αυτή, θα ξεβρακώσει πολύ κόσμο.

Thresh, και τα 8 Mbps σε " " πρέπει να μπούν. Ξέρεις πολλούς να κατεβάζουν με 8192? Μόνο αν είναι αγκαλιά στο Dslam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Οπότε προτιμώ να πληρώνω, παρά να μπλέξω με atennuations.Thresh, και τα 8 Mbps σε " " πρέπει να μπούν. Ξέρεις πολλούς να κατεβάζουν με 8192? Μόνο αν είναι αγκαλιά στο Dslam.

 

ta attenuations Erwdie den ta glytwneis pou8ena...exw dei atoma pou logo attenuation pianoun 5-6mbit me Forthnet...yposthrizeis oti me ote 8a kleidwnoun sta 8mbit? :P

 

kai oxi den eipa na katevazoun me 24mbit alla na kleidwnei to router sta 24mbit...megalh diafora...an den thn 3ereis den ftaiw egw :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

opws fantazesai oloi prospa8oun na glytwsoun auto to thlefwnhma enw gnwrizoun oti ekei 8a akousoun thn pio sigourh apanthsh...na peis oti exei kai megalh anamonh na paei sta kommatia :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ "απλόικό".

 

Τα Dslam OTE και Forthnet βρισκονται στον ίδιο χώρο ?

 

Υπάρχει περίπτωση στη μια εταιρεία να κλειδώνεις παραπάνω από την άλλη, γιατί αν όχι είναι καθαρά θέμα τιμής αφού η "ποιότητα" της γραμμής θα είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ "απλόικό".

 

Τα Dslam OTE και Forthnet βρισκονται στον ίδιο χώρο ?

 

Υπάρχει περίπτωση στη μια εταιρεία να κλειδώνεις παραπάνω από την άλλη, γιατί αν όχι είναι καθαρά θέμα τιμής αφού η "ποιότητα" της γραμμής θα είναι η ίδια.

 

Σε ολες το ιδιο ειναι,λιγο καλλιτερα ειναι οι εναλλακτικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Tellas βέβαια μπορώ να πω ότι αρκετά πιο κοντά στο κέντρο της Αθήνας περίμενα -επί πολύ παραπάνω από 19 εργάσιμες- να μου φέρουν τα συμβόλαια. Και όταν τελικά τα έφεραν (μετά από δεκάδες τηλεφωνήματα διαμαρτυρίας) ήταν σε λάθος όνομα! Αποτέλεσμα? Ενώ ήμουν πελάτης της Tellas από τα σπάργανά της, ακύρωσα όλα μου τα συμβόλαια εν μία νυκτί.

 

(edit: α ναι, μόλις θυμήθηκα και τις συνεχόμενες αιτήσεις διακοπής μέσω fax που είχα κάνει... οι οποιες όλως περιέργως τη μία χάνονταν, την άλλη "διεκπεραιώνονταν" αλλά τελικά μετά το πέρας μηνών δεν είχε γίνει απολύτως τίποτα. Έπρεπε να μπει ο ΟΤΕ στη μέση για να κοπεί η dsl της Tellas μία και καλή. Γι' αυτό το λόγο και μόνο δεν θα ξαναπάω ΠΟΤΕ στην Tellas).

 

Φίλος μου, ακόμα πιο παλιός πελάτης της Tellas (λόγω... οικογενειακής σχέσης με τη ΔΕΗ), περίμενε για το zisto πάνω από 3 μήνες. Ο ένας εκ των οποιων ήταν χωρίς internet, αφού τότε ίσχυαν... τα γνωστά. Μετά από χιλιάδες τηλεφωνήματα και άφθονη κοροϊδία του ανακοίνωσαν ότι δεν μπορεί να μπει στο Zisto επειδή... ανακάλυψαν ότι έχει μεγάλο attenuation στη γραμμή.

 

Τυχαίνει να έχω γνωστούς που δουλεύουν πολύ καιρό στην τεχνική υποστήριξη του Zisto (τηλεφωνικό κέντρο και αλλού) και ξέρω ακριβώς τα παπατζιλίκια που τους έχουν δασκαλέψει να λένε για να τραβάνε κόσμο.

 

Ενδεχομένως αυτές οι ιστορίες ταλαιπωρίας να μην είναι ο κανόνας (δυστυχώς όμως μάλλον είναι) αλλά αναγουλιάζω και μόνο στη σκέψη ότι αν θέλω να βάλω Forthnet/Tellas/HOL/κλπ μπορεί να περιμένω κανα 3μηνο, όταν με τον ΟΤΕ ξέρω εκ των προτέρων ότι θα είμαι έτοιμος σε... ώρες.

 

Όποιος είπε και ένας φίλος παραπάνω, η ψυχική ηρεμία πληρώνεται, δεν χαρίζεται.

 

Σε τελική ανάλυση όσο πιο πολύ μοιρασμένοι είμαστε ανάμεσα στις διάφορες εταιρίες, τόσο καλύτερα. Και το bandwidth μοιράζεται αλλά και ο ανταγωνισμός ρίχνει τις τιμές. Γι' αυτό και δεν θα πω κακό λόγο για την Forthnet, τη HOL και τους άλλους εναλλακτικούς παρόχους. Πρέπει όμως να καταλάβουν οι "εναλλακτικοί" πελάτες ότι αν κάποιοι μένουν πίσω στον ΟΤΕ, έχουν κάποιο λόγο, δεν το κάνουν επειδή είναι ζώα. Ενδεχομένως περιμένουν να βελτιωθεί λίγο ακόμα η νηπιακή εγχώρια αγορά των τηλεπικοινωνιών και τότε μόνο να μεταπηδήσουν σε άλλο πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου Erwdios σε 19 εργασιμες ειχα tellas

και οχι στο κεντρο της αθηνας στο ΜΕΝΙΔΙ

για πες μας για τα 3μηνα

 

Πρώτον, ένα τρίμηνο έχεις κατά μέσο όρο αναμονή στο τηλεφωνικό της κέντρο.

Δεύτερον η tellas δεν δίνει πάνω απο 12 Mbps ( έταζε 4 και έπαιρνες 1 κι έβαλε μυαλό)

Τρίτον Έχω κάνει 3 φορές αίτηση αποσύνδεσης μέσω fax και τις 3 φορές όλως περιέργως χάθηκε.

Τέταρτον Στον κολλητό μου που έκανε αίτηση Zisto, τον ενημέρωσαν αφού του έκοψαν το τηλέφωνο, ότι θα κάνουν ένα μήνα να τον μεταφέρουν στο δικτυό τους, τουτέστιν ένα μήνα χωρίς τηλέφωνο!!!Άν δεν έπαιρνε ανάποδες η μάνα του να έχει 1 μέρα ολόκληρη να τους παίρνει και να τους βρίζει, θα την άφηναν χωρίς τηλέφωνο. Τελικά 3 μήνες αναμονή

Πέμπτον Την υπογραφή μου την είδες?

 

Μπορώ να σου γράψω άλλα τόσα για Tellas, αλλά σίγουρα υπάρχει και ευχαριστημένος κόσμος, οπότε ο καθένας κάνει τις επιλογές του.

Εξάλλου είναι γνωστό ότι για όλα φταίει ο ΟΤΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σας ενοχλεί καθόλου το γεγονός ότι ο ΟΤΕ παρακάμπτει τις λίστες αναμονής για να εξυπηρετήσει τους δικούς του συνδρομητές, ενώ κάνει ότι μπορεί για να καθυστερήσει αυτούς που θέλουν να τον αφήσουν και να πάνε σε κάποιον εναλλακτικό;

Το γεγονός ότι ζητάν να φύγουν από τον ΟΤΕ περισσότεροι απ'όσους μπορεί να απελευθερώσει κάθε εβδομάδα δε λέει κάτι;

 

Για μένα πάντως, τέλος η αναμονή. Με το modem να κλειδώνει λόγω απόστασης στα 11500-12000 Mbps, παίρνω από την "προβληματική" Forthnet αυτά...

 

26/12/2007 15:23:12

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 437.69Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 10.52Mb/s

Και σταθερά 1.2-1.3ΜΒ από rapidshare και ftp servers.

Καλά δεν είναι για 21.5? το μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε σας ενοχλεί καθόλου το γεγονός ότι ο ΟΤΕ παρακάμπτει τις λίστες αναμονής για να εξυπηρετήσει τους δικούς του συνδρομητές, ενώ κάνει ότι μπορεί για να καθυστερήσει αυτούς που θέλουν να τον αφήσουν και να πάνε σε κάποιον εναλλακτικό;

Το γεγονός ότι ζητάν να φύγουν από τον ΟΤΕ περισσότεροι απ'όσους μπορεί να απελευθερώσει κάθε εβδομάδα δε λέει κάτι;

 

Για μένα πάντως, τέλος η αναμονή. Με το modem να κλειδώνει λόγω απόστασης στα 11500-12000 Mbps, παίρνω από την "προβληματική" Forthnet αυτά...

 

 

Και σταθερά 1.2-1.3ΜΒ από rapidshare και ftp servers.

Καλά δεν είναι για 21.5? το μήνα;

 

Πολύ καλά είναι. Για 12 Mbps βέβαια, γιατί η Forthnet τάζει 24. :shifty:

 

Το ότι καθυστερεί τους συνδρομητές των εναλλακτικών ο πΟΤΕ είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι στο παραμύθι των εναλλακτικών. Κι εγώ αν είχα μια νέα εταιρεία νεοεισελθείσα στον χώρο των τηλεπικοινωνιών θα ήθελα, όπως κάθε καλός και έξυπνος επενδυτής, να αποδώσει γρήγορα κέρδη με το δυνατόν λιγότερα έξοδα. Όταν λοιπόν δεν θέλω να έχω ανθρώπους στο τηλ. κέντρο ή να μην έχω καθόλου τηλ. κέντρο και να το αναθέτω σε εταιρειούλες αρπαχτής, όταν δεν θέλω να έχω τεχνικό προσωπικό και απο τις 100 αιτήσεις που πρέπει να εξυπηρετήσω, μπορώ να ανταπεξέλθω μόνο στις 10 ημερησίως, όταν θέλω με 1 ? να βγάλω εκατομμύρια, εγώ δεν θέλω να πλουτίσεις εις βάρος μου. Κι ο ΟΤΕ τόσα χρόνια έτσι δεν έκανε? Ναι, αλλά τουλάχιστον πλέον προσφέρει ποιότητα και σταθερότητα παρά τις ακριβές τιμές. Αν καταργήσει το πάγιο(σχεδόν απίθανο) θα κλείσει πολύ κόσμο και δεν νομίζω ότι θα του επιτραπεί αυτό, τουλάχιστον όχι πρίν τις συγχωνεύεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...