Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ πάνο τελικά σκέφτομαι να αγοράσω τον mp 550 σκέφτομαι οτι μιάς και είναι πιό καινούργιο μοντέλο ίσως είναι καλύτερο ? λίγο πιο γρήγορο? . Δέν ξέρω ειλικρινά είμαι απίστευτα μπερδεμένος. Αλλα μιάς και πέρνουν τα ίδια ακριβώς μελάνια και στη ουσία είναι το ίδιο ακριβώς μοντέλο, ε θα έχει ανάλογη ποιότητα.

 

Με αφορμή πάντως την μελλοντική αγορά μου έκανα μια μικρή έρευνα και μιάς και είσαι στην φάση αναζήτησης για να ξαναγεμίσεις τα μελάνια σου να μοιραστώ μαζί σου τα αποτελέσματα μου.

 

Υπάρχει εδώ και λιγο καιρό στην αγορά ενα chip resetter για cannon μελάνια απο μία γερμανικη εταιρεία την sudhaus. Σε διάφορα forum που διάβασα λένε οτι δουλεύει μιά χαρά και είναι ικανοποιημένοι. Πάντως υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις που σε κάποιους δέν δούλεψε. Αλλα στην πλειοψηφία υπάρχει ικανοποίηση. εδώ μπορείς να τον βρείς.

 

Επείσης βρήκα και μία εταιρεία η οποία πουλάει refill kits και έχει πάρα μα πάρα πολλές καλές κριτικές. Είναι η inktec η οποία έχει και έλληνα αντιπρόσωπο αλλά δέν είδα ο ίδιος να εμπορεύετε τα μελάνια παρα μόνο toner. Βέβαια με ένα τηλέφωνο θα μάθουμε.. Απο τις κριτικές πάντως λένε οτι έχει σχεδόν την ίδια ποιότητα στα χρώματα με την canon.

 

Τέλος θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον γνωρίζει κάτι για τον mp550 , η για τον resetter η και για την inktec να προσθέση την εμπειρία του.

 

---------- Προσθήκη στις 19:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:07 ----------

 

Όπότε πήγα να ξαναγεμίσω μελάνια, μετά είχα την εντύπωση πως τελείωναν γρηγορότερα απο τα "γνήσια". Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;

 

Ναί μιάς και στον ξαναγέμισμα δέν μπορείς να βάλεις τα ίδια ml αλλα λιγότερα ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από Biogeorge Εμφάνιση Μηνύματος

Όπότε πήγα να ξαναγεμίσω μελάνια, μετά είχα την εντύπωση πως τελείωναν γρηγορότερα απο τα "γνήσια". Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι ιδέα μου;

Ναί μιάς και στον ξαναγέμισμα δέν μπορείς να βάλεις τα ίδια ml αλλα λιγότερα ..

 

 

Τουλαχιστον ανακριβες! Το 60-70 % των μελανοδοχειων δεχεται περισσοτερη ποσοτητα απο αυτην που περιεχουν. Το υπολοιπο 30-40% παιρνει την ιδια ποσοτητα που δινει ο κατασκευαστης.

Δεν υπαρχει δοχειο που να παιρνει λιγοτερα ml στο γεμισμα απο οσα αρχικα εχει και μπορω να γραφω ατελειωτα παραδειγματα.

 

Τωρα αν οταν μιλαμε για αναγομωση, μιλαμε για δουλεια του ποδαριου, ναι, τοτε ειναι πιθανο. Γιατι για να γεμισει σωστα ενα δοχειο με σφουγγαρι, θελει πρωτα αδειασμα...Αν οχι στο 100%, τουλαχιστον στο 99% του περιεχομενου του. Και φυσικα οσοι κανουν αυτη τη δουλεια χωρις αδειασμα, τις περισσοτερες φορες βαζουν λιγοτερο απ' οσο παιρνει ή μπορει να παρει ενα δοχειο, γιατι απλουστατα εμπεριεχει ηδη καποια ml εντος και αρα αυτο που γινεται εν αγνοια του αναγομωτη, ειναι να συμπληρωνει και οχι να γεμιζει ενα ΑΔΕΙΟ δοχειο. Επισης σε καποια δοχεια, λογω σφουγγαριου, χρειαζεται και η αφαιρεση φυσαλιδων που παγιδευονται μεσα στα σφουγγαρια και προκαλουν μερικες φορες τη μη σωστη πληρωση των σφουγγαριων.

Τα δοχεια, και ειδικοτερα τα τριχρωμα, δεν αδειαζουν ολα τους τα χρωματα ταυτοχρονα για να θεωρει καποιος οτι αν στο καθε χρωμα παιρνει 4 χιλιοστα, πρεπει να παρει σε ολα 4 χιλιοστα. Αναλογως τη χρηση και το ειδος των εκτυπωσεων μπορει να χρησιμοποιησει απο τα συνολικα 12 χιλιοστα (4 χιλιοστα επι 3 χρωματα), 4 cyan και μονο 1 magenta και yellow. Αυτο το δοχειο φυσικα θα παρει 4+1+1, δηλαδη συνολικα 6 χιλιοστα απο τα 12 που παιρνει οταν ειναι αδειο. Και φυσικα, σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν σημαινει οτι το δοχειο δεν μπορει να ξαναγεμισει με 12 χιλιοστα.

 

Θα θεωρησω το οτι ειπωθηκε αυτο, ελλειψη γνωσεων...αναγκαστικα...Το να λεγεται ομως με τετοια σιγουρια ειναι τουλαχιστον...συκοφαντικο για οσους εκει εξω κανουν σωστη δουλεια...

 

Και για οσους αναρωτιουνται που ειμαι, παρακολουθω το θεμα παντα, αλλα οπως ειπα δεν προκειται να απαντω οτι εχει ηδη απαντηθει-ειπωθει, ΟΣΟ μεγαλο και να ειναι το θεμα.

Σε οσους δεν αρεσει αυτο και βαριουνται να ψαχτουν, απλα να τους πω οτι οταν καθομουν και εγραφα με τις ωρες, τις περισσοτερες φορες μεταμεσονυχτια, ποτε δεν ειπα σε καποιον οτι ειναι πολλα αυτα που θελω να πω και αρα δεν καθομαι να τα γραψω...Για τον ιδιο λογο λοιπον, καλα θα ειναι να σεβομαστε τον χρονο ολων μας, εχω δωσει αρκετο χρονο στο θεμα για να κατσω να τον διπλασιασω γραφοντας τα ιδια ξανα. Οσοι αναζητουν απαντησεις, ας οπλιστουν με τη σχετικη υπομονη και θα βρουν απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχώς δέν έχω τις ίδιες γνώσεις με εσένα φιλε candlebox71. Αυτήν την εντύπωση είχα απο τις αναζητήσεις μου στο νετ και συγκεκριμένα απο μία ιστοσελλίδα που πουλάει μηχανές για επαναγέμισμα "κενου" .

Για την inktec γνωρίζεις κάτι ??

Επείσης εάν δημιουργηθούν φυσαλίδες πώς τις αφαιρείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..φίλε παναγιώτη εγώ πήρα μελάνια από refill24 (60 ευρώ 3χ50 ml +2χ100 ml+συριγγες),όπως προτείνει κάπου ο candlebox,και μου φαίνονται πολύ καλά ( αν και δεν έχω τυπώσει φωτογραφίες ακόμα ). Η διαδικασία γεμίσματος είναι πολύ εύκολη και οι τύποι είναι διατεθημένοι να σε βοηθήσουν....

..νομίζω ότι αυτά τα δοχεία δεν έχουν πρόβλημα με φυσαλίδες (..δεν το έχω διαβάσει κάπου)

... όσο για το resseter νομίζω ότι δεν αξίζει τον κόπο να το αγοράσεις.

...νομίζω ότι το επόμενο που θα πρέπει να κάνω είναι να καθαρίσω το δοχείο που μαζεύονται τα μελάνια από τους καθαρισμούς που κανει ο εκτυπωτής.

(... δεκτή κάθε συμβουλή... )

...για την κεφαλή η συμβουλή του candlebox είναι να μην την καθαρίσω χωρίς να υπάρχει λόγος.

...ευχαριστώ για άλλη μια φορά τον candlebox για τον χρόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα τόνερ τι ακριβώς συμβαίνει..? Ξαναγεμίζουν..?

Τα 15.000 αντίτυπα που λένε σε εκτυπωτή (HP Color Laser 2600n) γιατί μου τελείωσαν, χωρίς να έχει βγάλει ούτε 1.000..??

 

Αλήθεια αυτά τα νούμερα είναι αληθινά ή στο πάνω-κάτω...???

..και πως συμβαίνει, σίγουρα, να μηνε έχω βγάλει 15000 εκτυπώσεις και να τελειώνουν τα μελάνια..???

Επεξ/σία από xjps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προδιαγραφές του 2600n όπως το είδα ότι παίρνει τα Q6000A/1A/2A/3A ποτέ δεν ητανε 15,000. Είναι το πολύ 2.000 σελίδες όπως αναφέρει το τονερ. αλλά πάλι θα σου πηγαίνει στις 1.500 περίπου. Να ξέρεις πως όπως και οι inkjet εκτυπωτές που έχουν καθαρισμό κεφαλών και πετούν το άχρηστο για αυτούς μελάνι, έτσι και οι laser έχουν τέτοια επιλογή και ρύθμιση που αυτό μειώνει το γραφίτη μέσα από το δοχείο που συμαίνει λιγότερες εκτυπώσεις. Πιστεύω σε νορμάλ ρύθμιση του χρ'ωματος εκτύπωσεις τις 1500 σελίδες άνετα τις φτάνεις.

Για να καταλάβεις καλύτερα τι παίζει πρέπει να ξέρεις ότι δε τυπώνουμε τα ίδια πράγματα κάθε φορά πχ. το ίδιο κείμενο, την ίδια φωτογραφία, κτλ. οπότε δε μπορούμε να υπολογίσουμε πόσες ακριβώς εκτυπώσεις θα κανουν τα τονερ μας. αυτό που ξέρω είναι ότι αν επαναγεμίσεις το τονερ σου θα πρέπει να βάλει την ποσότητα γραφίτη που έχει ορίσει ο κατασκευαστής. οπότε πάλι τις ίδιες εκτυπώσεις θα έχεις. δεν είναι όμως ακριβές, τι να κάνεις. Τώρα είτε αγοράζεις αυθεντικά είτε συμβατά πιστεύω για προσωπικές μας εργασίες ότι πιο φτηνό μπορούμε να βρούμε μια χαρά θα κάνουμε τη δουλειά μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερωτημα παίδες ειναι ποιοι εκτυπωτες γεμίζουν ευκολα..

Ισχύει αυτο για τους επσον οτι μετα απο καποιες εκτυπωσεις θελουν σερβις και σταματανε να τυπώνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα τόνερ τι ακριβώς συμβαίνει..? Ξαναγεμίζουν..?

Τα 15.000 αντίτυπα που λένε σε εκτυπωτή (HP Color Laser 2600n) γιατί μου τελείωσαν, χωρίς να έχει βγάλει ούτε 1.000..??

 

Αλήθεια αυτά τα νούμερα είναι αληθινά ή στο πάνω-κάτω...???

..και πως συμβαίνει, σίγουρα, να μηνε έχω βγάλει 15000 εκτυπώσεις και να τελειώνουν τα μελάνια..???

Επίσης έχε υπ' όψιν ότι τα toner που δίνουν με καινούριο laser εκτυπωτή συνήθως δεν είναι μισογεμισμένα...

Ισχύει αυτο για τους επσον οτι μετα απο καποιες εκτυπωσεις θελουν σερβις και σταματανε να τυπώνουν;

Ναι ισχύει για μερικούς epson σίγουρα (δεν ξέρω αν ισχύει για όλους), αλλά με το ssc μπορείς να κάνεις reset το counter και να συνεχίσεις. Σε αυτή την περίπτωση βέβαια, καλό είναι να καθαρίζεις τα σφουγγαράκια μόνος σου...

...Να ξέρεις πως όπως και οι inkjet εκτυπωτές που έχουν καθαρισμό κεφαλών και πετούν το άχρηστο για αυτούς μελάνι, έτσι και οι laser έχουν τέτοια επιλογή και ρύθμιση που αυτό μειώνει το γραφίτη μέσα από το δοχείο...

 

Έχουν δηλαδή και οι laser δοχείο/σφουγγαράκι που μαζεύει γραφίτη? Αν ναι, σε ποιες μάρκες μπορεί/πρέπει να το καθαρίσει ο τελικός χρήστης χωρίς service?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψωνίζω απο εδώ πολύ καιρό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για να μην πω ενθουσιαμένος με την ποιότητά τους ;) Για το epson DX4450 που διαθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ψωνίζω απο εδώ πολύ καιρό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για να μην πω ενθουσιαμένος με την ποιότητά τους ;) Για το epson DX4450 που διαθέτω.

Και εγώ από εκεί ψωνίζω! Παίρνεις τα απλά unbranded ή τα inkrite?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοχείο λέγετε Waste tank και είναι ένα πλαστικό ημιδιαφανές που περιέχει τον "άχρηστο" γραφίτη που θεωρεί ο εκτυπωτής να πετάξει. είτε μπορείς να το αδειάσεις και να συνεχίσεις τις εκτυπώσεις σου είτε πρέπει να πάρεις καινούργιο. Ανάλογα τον εκτυπωτή. Έχεις κάποιον συγκεκριμένο που θέλεις να σου πω?

 

---------- Προσθήκη στις 14:08 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:02 ----------

 

Εγώ ψωνίζω απο εδώ πολύ καιρό και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος για να μην πω ενθουσιαμένος με την ποιότητά τους ;) Για το epson DX4450 που διαθέτω.

 

Σίγουρα σου κάνουν αυτά. Μαζί με μαύρο, ματζέντα, κίτρινο, κυανό για να έχεις τις ίδιες αποχρώσεις με τα original.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοχείο λέγετε Waste tank και είναι ένα πλαστικό ημιδιαφανές που περιέχει τον "άχρηστο" γραφίτη που θεωρεί ο εκτυπωτής να πετάξει. είτε μπορείς να το αδειάσεις και να συνεχίσεις τις εκτυπώσεις σου είτε πρέπει να πάρεις καινούργιο. Ανάλογα τον εκτυπωτή. Έχεις κάποιον συγκεκριμένο που θέλεις να σου πω?

Όχι δεν έχω laser. Απλά επειδή σκέφτομαι σύντομα να πάρω έγχρωμο laser, θέλω να μάθω ποιά μάρκα ή ποια σειρά μοντέλων δίνει τη δυνατότητα στον τελικό χρήστη να το κάνει μόνος του, χωρίς να τον αναγκάζει να πάει service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...