Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν έχω laser. Απλά επειδή σκέφτομαι σύντομα να πάρω έγχρωμο laser, θέλω να μάθω ποιά μάρκα ή ποια σειρά μοντέλων δίνει τη δυνατότητα στον τελικό χρήστη να το κάνει μόνος του, χωρίς να τον αναγκάζει να πάει service.

 

Όταν είναι να αλλάξεις waste tank δε χρειάζεται να πας για service τον εκτυπωτή απλώς αγοράζεις ένα καινούργιο δοχείο και κάνεις αντικατάσταση ή απλώς αδειάζεις το υπάρχον δοχείο και "συνεχίζεις" σε μερικά μοντέλα. Ακριβώς μοντέλα δε γνωρίζω να σου πω. Όταν αποφασίσεις και βρεις τον εκτυπωτή που θα ήθελες πες μου να το κοιτάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλημέρα,

υπάρχει κάποιος που να έχει τα μελάνια PG-40/37/50, CL-38/41/51 kαι να ξέρει να τα μηδενίζει? έχω εδω έναν MP180 CANOΝ που ενώ έχουμε πάρει τα επαναγεμιζόμενα και είναι φουλ γεμάτα τα βλέπει πάλι άδει και βγάζει μήνυμα U051. δεν αφήνει ούτε σκαννάρισμα να κάνω. πως το παρακάμπτω αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα,

υπάρχει κάποιος που να έχει τα μελάνια PG-40/37/50, CL-38/41/51 kαι να ξέρει να τα μηδενίζει? έχω εδω έναν MP180 CANOΝ που ενώ έχουμε πάρει τα επαναγεμιζόμενα και είναι φουλ γεμάτα τα βλέπει πάλι άδει και βγάζει μήνυμα U051. δεν αφήνει ούτε σκαννάρισμα να κάνω. πως το παρακάμπτω αυτό?

 

Κάτι βρήκα νομίζω:

 

The MPTool is designed for service works with the printer Canon MP-Series

when in Low-Level mode.

 

Currently supported for

MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460. MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460.

 

BEFORE activating MPTool...you need to

 

To activate LOW LEVEL mode:

 

1. Unplug the power cord to the printer for a moment.

 

2. Then, hold down the on/off button while plugging in the power cord.

Keep holding the on/off button down.

 

3. Right away the green power light (in the button) will turn on solid.

Keep holding the on/off button down.

 

4. Press and release the Stop/Reset button.

(the button red triangle in a red circle)

 

5. Now you can release the on/off putton.

 

The green power light will go off and the yellow Alarm light will stay on.

Now you can run MPTOOL and resetting the ink counters will work.

 

Το Link για το MPtool:

http://www.mediafire.com/?yan3ytvdumt

 

Ελπίζω να δουλέψει, ενημέρωσε μας :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι βρήκα νομίζω:

 

The MPTool is designed for service works with the printer Canon MP-Series

when in Low-Level mode.

 

Currently supported for

MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460. MP150, MP160, MP170, MP180, MP450, MP460.

 

BEFORE activating MPTool...you need to

 

To activate LOW LEVEL mode:

 

1. Unplug the power cord to the printer for a moment.

 

2. Then, hold down the on/off button while plugging in the power cord.

Keep holding the on/off button down.

 

3. Right away the green power light (in the button) will turn on solid.

Keep holding the on/off button down.

 

4. Press and release the Stop/Reset button.

(the button red triangle in a red circle)

 

5. Now you can release the on/off putton.

 

The green power light will go off and the yellow Alarm light will stay on.

Now you can run MPTOOL and resetting the ink counters will work.

 

Το Link για το MPtool:

http://www.mediafire.com/?yan3ytvdumt

 

Ελπίζω να δουλέψει, ενημέρωσε μας :-)

 

ευχαριστώ πολύ θα το δοκιμάσω γιατί ότι άλλο έχω προσπαθήσει δε γίνεται τίποτα. thx :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boomer δούλεψε!!!!!! επιτέλους!!! χαχαχα !!!! το αστείο τώρα είναι ότι παίξε παίξε κάνει γραμμές μεταξύ των χρωμάτων και μάλλον θέλει ευθυγράμμιση και καθαρισμό των κεφαλών.... τώρα το έχω υπο αυτή την διαδικασία. όλα καλά!!!

το σημαντικό είναι ότι δε δουλεύει σε δοχεία που έχουν αδειάσει τελείως όπως είδα γιατί έχω κανα δυο τέτοια. δούλεψε σε δοχεία που όταν είναι τοποθετημένα στον εκτυπωτή βγάζουν ένδειξει blk ink low & col ink low και σε αφήνει να τυπώσεις. ότι δοχείο που τοποθετείς γράφει μήνυμα U051 δε το κατάφερα να το κάνω 100% να το δεχτεί το μηχάνημα.

Χίλια ευχαριστώ boomer ελπίζω κάποτε να έχω και γω μια λύση σε κάποιο πρόβλημά σου.!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ από εκεί ψωνίζω! Παίρνεις τα απλά unbranded ή τα inkrite?

 

Ποια η διαφορά τα inkrite από τα unbranded ? Τα πρώτα είναι αναγεμισμένα ενώ τα άλλα οχι ?

 

Αυτά πέρνω και είναι άψογα.

 

Τώρα που κοίταξα όμως μάλλον εννοείς inkrite αυτά. 9 Λίρες αγγλίας τα δύο περίπου είναι 10 ευρώ για 30 ml. Οπότε πάλι συμφέρει γιατί εδω έχουν το λιγότερο 16 ευρώ τα δύο γνήσια συνολικά 11 ml.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ thodoris_ink

 

Το μηνυμα σφαλματος που εχεις, αναγραφεται και στο μανουαλ του εκτυπωτη σου.

 

"The FINE Cartridge may not be installed properly, or the cartridge may not be the compatible with this machine. Install the appropriate FINE cartridge. If lines are misaligned or the resulting output is not satisfactory, carry out the FINE cartridge alignment"

 

Λυση για να αποφυγεις τη χρηση του mptool (μαζι και την εναρξη του εκτυπωτη σε low mode), εχω γραψει εδω σε αλλο φιλο που ειχε προβλημα με τον mp160 αν θυμαμαι σωστα. Αν ψαξεις θα τη βρεις.

Στην ουσια ο εκτυπωτης, οσο ειναι ενεργο το συστημα του που ελεγχει την αναφερομενη σταθμη των δοχειων, βγαζει μηνυμα σφαλματος ή δεν σε αφηνει να τυπωσεις.

Για να συνεχισεις με αναγομωμενα πρεπει πρωτα να απενεργοποιησεις τον ελεγχο της σταθμης στο μηχανημα. Γινεται στα μισα μοντελα με τα κουμπια εγχρωμης και ασπρομαυρης αντιγραφης και στα υπολοιπα με το κουμπι ακυρωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δίκιο έχεις. αυτό που έκανα για να μην με ζαλίζει είναι απενεργοποίησα το μήνυμα που βγάζει και έτσι μπορώ να τυπώνω και ας νομίζει ότι είναι άδειο.

thxxxxxx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά τα inkrite από τα unbranded ? Τα πρώτα είναι αναγεμισμένα ενώ τα άλλα οχι ?

 

Αυτά πέρνω και είναι άψογα.

 

Τώρα που κοίταξα όμως μάλλον εννοείς inkrite αυτά. 9 Λίρες αγγλίας τα δύο περίπου είναι 10 ευρώ για 30 ml. Οπότε πάλι συμφέρει γιατί εδω έχουν το λιγότερο 16 ευρώ τα δύο γνήσια συνολικά 11 ml.

Απλά, υποτίθεται πως τα Inkrite είναι η καλύτερη επιλογή σε ποιότητα που μπορείς να κάνεις αμέσως μετά τα original. Εγώ inkrite έπαιρνα ως τώρα, αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω και τα unbranded.

 

Πρόβλημα:

Ενώ κάνω καθαρισμό κεφαλών με το test να βγαίνεις πλήρες, όταν τυπώνω μαύρο (πχ text) έχω οριζόντιες άσπρες λεπτές γραμμές. Έχω κάνει και ευθυγράμμιση 2-3 φορές (αν και ποτέ στα κουτάκια της ευθυγράμμισης δεν βρήκα 1 που να είναι τέλειο) αλλά και πάλι τίποτα. Any ideas πριν πάρει πόδι? (Πολυμηχάνημα RX600)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά, υποτίθεται πως τα Inkrite είναι η καλύτερη επιλογή σε ποιότητα που μπορείς να κάνεις αμέσως μετά τα original. Εγώ inkrite έπαιρνα ως τώρα, αλλά σκέφτομαι να δοκιμάσω και τα unbranded.

 

Πρόβλημα:

Ενώ κάνω καθαρισμό κεφαλών με το test να βγαίνεις πλήρες, όταν τυπώνω μαύρο (πχ text) έχω οριζόντιες άσπρες λεπτές γραμμές. Έχω κάνει και ευθυγράμμιση 2-3 φορές (αν και ποτέ στα κουτάκια της ευθυγράμμισης δεν βρήκα 1 που να είναι τέλειο) αλλά και πάλι τίποτα. Any ideas πριν πάρει πόδι? (Πολυμηχάνημα RX600)

 

Δοκίμασε να φτιάξεις μια λωρίδα μαύρη στο word και να δώσεις εκτύπωση σε καλή ανάλυση μήπως και τραβήξει περισσότερο χρώμα και τυπώσει καλύτερα, για πιο οικονομικά μελάνια, για καθαρισμό κεφαλών ή συνεχούς ροής που ταιριάζει απόλυτα και στην τελική αγοράζεις έναν καινούργιο.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@candlebox71 - hp deskjet 815c και μελανοδοχεία 23 + 45

 

φίλε επειδή βλέπω ότι είσαι σχετικός και χωρίς να θέλω να σπαταλήσω τον χρόνο σου θα ήθελα μερικές γρήγορες απαντήσεις αν δεν σου είναι κόπος.

 

α. είναι ασφαλές να ασχοληθώ με το γέμισμα δοχείων μόνος μου ή σε λίγο καιρό θα αρχίσουν να στάζουν και θα είμαι για άλλον εκτυπωτή?

έχω δει κάτι βιντεο γεμίσματος και δεν θεωρώ ότι είναι κάτι δύσκολο.

β. αν δεν συνιστάς το γέμισμα από εμένα, υπάρχει κάποια εταιρία που προτείνεις για γέμισμα (αθήνα)? pm αν δεν θέλεις να φανεί ότι κάνεις διαφήμιση.

γ. χρειάζεται να καθαρίσω τον χώρο των μελανιών του εκτυπωτή μου ή δεν υπάρχει πρόβλημα

 

87110780.th.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@gv

 

Εαν αυτο που βλεπω στην φωτο ειναι ο εκτυπωτης σου, τοτε θελει πολυ δουλεια, το γιατι θα στο πω πιο κατω.

Αναρωτιεμαι πολλες φορες το γιατι υπαρχει αυτη η αντιληψη οτι αν αναγομωθουν δοχεια θα...χαλασει ο εκτυπωτης σας.

Να κανω μια ερωτηση. Εστω οτι εχετε αυτοκινητο Ford και οτι η Ford προτεινει λιπαντικα BP. Αν βαλετε καποια αλλη μαρκα, θα χαλασει το αυτοκινητο σας?

Αναλογη ερωτηση. Εστω οτι εχετε αυτοκινητο Mercedes και η Mercedes προτεινει υαλοκαθαριστηρες Bosch, αν βαλετε Valeo, θα χαλασει το αυτοκινητο σας?

Η ερωτησεις περι...καταδικης ενος εκτυπωτη λογω αναγομωσης των δοχειων του, ειναι αναλογης λογικης, λογικης παραλογισμου θα ελεγα. Τετοιες...ποιητικες χαζομαρες λενε μονο τα καταστηματα που θεωρουν οτι χανουν το...5-7% κερδους (αληθεια, τι ξεφτιλα!) απο την πωληση γνησιων δοχειων. Τετοιες αρλουμπες δεν λενε ουτε οι εταιριες που παραγουν τους εκτυπωτες!

Κατ' αρχας, διαχωριστε επιτελους τον εκτυπωτη απο τα δοχεια του!Αλλο ο εκτυπωτης και αλλο τα δοχεια. Και τα 2 μαζι παραγουν το αποτελεσμα. Οποτε, ενας εκτυπωτης με αχρηστα δοχεια ειναι εξισου αχρηστος, οπως και 2 δοχεια με ενα αχρηστο εκτυπωτη. Κοιταξτε λιγο οτι τα δοχεια ξεπερνουν κατα πολυ την αξια ενος εκτυπωτη, τις περισσοτερες φορες, και αναρωτηθειτε τι ενσωματωνει περισσοτερη τεχνολογια πανω του για να καταλαβετε τι παιζεται...

Και τωρα σου απαντω για να μη ξεφυγουμε τελειως.

 

α. οσο ασφαλες ειναι να βαλεις αλλα λαστιχα απο αυτα που προτεινει ο κατασκευαστης του αυτοκινητου σου. Αν θα σταζουν? Για ξαναριξε μια ματια στον εκτυπωτη σου και δειξε μου σε παρακαλω τα μελανια που εχεις μεχρι στιγμης και δεν σταζουν! ΔΕΝ υπαρχει μελανι, γνησιο ή αναγομωμενο που δεν σταζει. Αποδειξη ο εκτυπωτης σου. Αν καποιος εχει την ιδεα οτι τα μελανια εκτοξευουν με τοση πιεση τετοια μικροσταγονιδια και μετα ως δια μαγειας ειναι πεντακαθαρα και δεν εχουν τιποτα να λερωσουν, τοτε εγω τι να πω, τα λογια περιττεουν.

β. Αν τα γεμισεις εσυ, πρεπει να ξερεις, οχι μονο να τα γεμισεις αλλα και τι ποσοτητα πρεπει να χρησιμοποιησεις. Δεν προκειται να σου υποδειξω εταιρια, θεωρω τις περισσοτερες αξιοπιστες, εκτος και να πεσετε σε περιστασιακο καταστημα που η δουλεια που κανουν ειναι για πλακα.

γ. ο χωρος που βλεπω στην φωτογραφια ειναι ο χωρος που "παρκαρουν" τα δοχεια για να ΣΤΑΞΟΥΝ. ΟΛΟΙ οι εκτυπωτες τον εχουν. Και εχουν απο κατω σφουγγαρι για να τα μαζευουν, η canon το ονομαζει αυτο waste ink. Εκτος των αλλων, σε αυτη τη φωτο, διακρινει κανεις το συστημα καθαρισμου. Ειναι αυτα τα λαστιχακια που ακουμπουν καθετα πανω στις κεφαλες των δοχειων και παιρνουν οτι υπολλειματα μελανιου και μετα τριβονται πανω σε ενα πλαστικο σαν χτενι για να το ξεφορτωθουν.

Σε σενα αυτο ειναι γεματο ΠΙΣΣΑ απο τα...γνησια μελανια σου που ειναι...καλυτερα οπως λετε ολοι. Τρανη αποδειξη οτι ΟΛΑ τα μελανια πηζουν, ολα γινονται το ιδιο πραγμα οταν μεινουν καιρο.

Ετσι που ειναι το συστημα αυτο, αν βαλεις 2 καινουρια δοχεια, κλεισεις το καπακι, και μετα ΧΩΡΙΣ να τυπωσεις τα βγαλεις να δεις τις κεφαλες, θα ειναι ενα ΜΑΤΣΟ χαλια, επειδη τα λαστιχακια και το χτενι εχουν μαζεψει τοση βρωμια που δεν φευγει πια και στην ουσια επειδη καθε φορα που ξεκινα ο εκτυπωτης κανει καθαρισμο, τα πασαλειβουν και τα κανουν χαλια.

Οποτε αν βαλεις 2 καινουρια δοχεια, ναι μεν θα σου δουλεψουν λιγο αλλα μετα θα ειναι σε κατασταση αναλογη με αυτη που βλεπεις. Αν ειχες αναγομωσει τα δοχεια και μου ελεγες οτι δεν σου τυπωνουν σωστα, το 99% των καταστηματων θα σου ελεγαν οτι φταιει η αναγομωση, αλλα κοιτα το χαλι του εκτυπωτη σου και θα καταλαβεις οτι ΔΕΝ γινεται ΚΑΙ να ειναι χαλια ο εκτυπωτης, ΚΑΙ να ειναι χαλια τα δοχεια, αλλα να εχουμε την απαιτηση να δουλευουν και σωστα μετα την αναγομωση. Πολλοι παραγοντες μπορουν να επηρεασουν μια αναγομωση. Το θεμα ειναι, η HP και καθε HP σου δινει λυση για το ΧΑΛΙ που σου εχει δημιουργησει? Καμια, αν τους ενοχλησεις θα σου προτεινουν νεο εκτυπωτη. Και οταν λεω εγω οτι οι εκτυπωτες δεν εχουν μεχρι σημερα ΚΑΜΙΑ σημαντικη τεχνολογικη εξελιξη απο την μερα που κυκλοφορησαν, ειμαι κακος. Δοκιμασε την HP και πες τους οτι εσυ θες αυτον τον εκτυπωτη και οτι θες να στον καθαρισουν, θα σου πουν "καμια περιπτωση, αν θελετε πληρωνετε και σας στελνουμε ανακατασκευασμενο εκτυπωτη".

 

Ο εκτυπωτης σου καθαριζει αλλα θελει ωρες δουλεια για να φυγουν ολα αυτα τα πηχτα. Μου αρεσει που ενω εχεις ενα εκτυπωτη σε τετοια κατασταση απο τα γνησια, αναρωτιεσαι αν θα σου...σταζουν τα αναγομωμενα! Χαχαχα!

Μετα, εστω οτι σταζουν, γιατι απαραιτητα χαλαει ο εκτυπωτης σου? Δεν το καταλαβα αυτο? Συγνωμη, δεν εχεις δει εκτυπωτη δηλαδη να χαλαει ενω χρησιμοποιει γνησια δοχεια ή θεωρεις οτι αυτο δεν γινεται? Μην τρελαθουμε τωρα! Αλλο τα δοχεια, αλλο ο εκτυπωτης. Ο εκτυπωτης ειναι ενα σασι με κυκλωματα, πλακετες και μηχανισμους. Πολλοι υπαρχουν, πιστεψε με, που γεμιζουν δοχεια και μετα πανε και εκει που τυπωνουν ακουν ενα μεγαλο κροτο, γιατι καποιος εχει ριξει μεσα ενα συνδετηρα ή μια ξυστρα (ναι το εχω δει με τα ματια μου αυτο, ακομα και μανταλακι εχω βρει) και ερχονται μετα και λενε οτι τα αναγομωμενα χαλασαν τον εκτυπωτη!Σπαει το ξενο αντικειμενο ενα γραναζι και φταινε τα δοχεια, λες και δεν ηταν τα ιδια ακριβως δοχεια πριν μεσα στον εκτυπωτη. Τι να πω...

Καιει ο εκτυπωτης σε αυξομειωσεις τασης τα δοχεια, δεν τυπωνει ο εκτυπωτης που λεει "βγαλτε και ελεγξτε το δοχειο", φταινε τα αναγομωμενα! Και ως δια μαγειας, δεν εχει κανενας δει δοχεια να καιγονται χωρις να εχουν αναγομωθει...Να μη πω και το αλλο, οτι ολοι οσοι βλεπουν το μηνυμα "βγαλτε και ελεγξτε το δοχειο" αδυνατουν να το διαβασουν και να αποδωσουν το νοημα στο μυαλο τους και θεωρουν οτι αδειασε το δοχειο! Χαχαχα! Αποτελεσμα? Το πανε για αναγομωση, δεν δουλευει και φταιει η αναγομωση! Και αντε το καταστημα αν δεν εχει εκτυπωτη να το δοκιμασει να τους πεισει οτι το δοχειο ηταν απο πριν καμμενο.

 

Εμπεδωστε το. Αναγομωμενα δοχεια δουλευουν σωστα οταν

 

1. ειναι σε ΑΡΚΕΤΑ καλη κατασταση, δηλαδη δεν ειναι χτυπημενες οι κεφαλες, ακομα και ανεπαισθητα, δεν εχουν ανακατευτει τα χρωματα, δεν ειναι παρατημενα κατι χρονια αδεια, δεν τα εχουμε βαλει σε σακουλες με ζαχαρη, θρυμματα ψωμιου και δεν ξερω και γω τι και δεν τα εχουμε βγαλει απο μια σκουπιδοσακουλα με σκονες και αλλα αντικειμενα.

2. ο εκτυπωτης ΣΥΝΤΗΡΕΙΤΑΙ.

3. δεν εχουν καει πριν την αναγομωση τους.

 

2 δοχεια στην μαζι στην ιδια σακουλα, με ενσωματωμενες κεφαλες σαν τα δικα σου, που τα εχεις παρει και κανεις γυρω γυρω τη σακουλα, την πετας στο καθισμα του αυτοκινητου σου ή σου επεσε και μια φορα κατω, ή την εβαλες σε μια τσαντα με αλλα πραγματα, μπορει λογω των γωνιων των δοχειων το ενα να εχει χτυπησει την κεφαλη του αλλου, και ακομα και αν δεν φαινεται, να εχει κλεισει 40-50 ακροφυσια, αορατα στο γυμνο ματι, με αποτελεσμα να σου βγαζει τις ασπρες γραμμες που λεει και καποιος πιο πανω, γιατι απο εκεινες τις κλειστες τρυπες δεν ψεκαζεται μελανη.

Γι' αυτο εγω προτιμω Canon με χωριστα δοχεια ανα χρωμα, η κεφαλη μπαινει μεσα και δεν ξαναβγαινει χωρις λογο, τα δοχεια δεν εχουν τιποτα πανω τους να χαλαει, οποτε μπορω και να τα πεταω αν γουσταρω. Στα δοχεια σου της HP σε καθε μια αλλαγη γνησιων, εκτος απο το μελανι, πληρωνεις και μια κεφαλη της Canon απο πανω. Γιατι αν δεις την αξια των δοχειων της Canon και το ποσο μελανι παιρνεις και την αντιστοιχησεις με της HP θα δεις οτι ειναι δυσαναλογη, αρα πληρωνεις πολυ παραπανω. Αν αντι αυτων πληρωνες δοχεια Canon σιγουρα θα ησουν πιο κοντα στην πραγματικη αξια του μελανιου, και οχι μελανι+κεφαλη.

Προσεξε στο 23 σου δοχειο, η πλατινα της κεφαλης με τα ακροφυσια ειναι κολλημενη με ΚΟΛΛΑ (!!!) πανω και κατω της. Αριστερα και δεξια ειναι ΧΥΜΑ. Αν εχει εστω και ελαχιστα ξεκολλησει απο τη μια μερια, χωρις να ειναι κατι που φαινεται απαραιτητα, οταν το αναγομωσεις θα στο γυρισει σε ασπρες γραμμες. Αλλο ενα πραγμα που δεν ευθυνεται η αναγομωση, αλλα η γυφτια της HP. Αν εχεις καποιο αχρηστο, βγαλε την πλατινα να δεις ποσο λεπτη ειναι, περιπου 1.5 φορα το παχος απο ενα αλουμινοχαρτο εχει, φανταζεσαι με ενα απλο αγγιγμα με ενα στυλο, τι ζημια μπορεις να της προκαλεσεις και ποσα ακροφυσια στραβωνεις.

 

Αυτα τα...ολιγα.

Επεξ/σία από candlebox71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε candlebox καλα τα λες αλλα αν ηταν τοσο ροδινα και ωραια τα πραγματα ,θα δουλευαμε ολοι πολύ φθηνα και απροβληματιστα.Δυστυχως όμως τα πραγματα δεν είναι σε καμμια περιπτωση ετσι,όταν υπαρχει ασπρο υπαρχει και μαυρο ,και μαλιστα το μαυρο στην περιπτωση μας λεγεται toner.

Διαβασα σχεδον όλα τα ποστ και επετρεψε μου να εχω τελειως διαφορετικη αποψη,αποψη η οποια ειναι καθαρα τεχνικης πλευρας και όχι πλευρας χρηστη.Ο χρηστης θα δουλεψει ένα οικιακο μηχανημα θα βαλει αναγεμισεμνα αναλωσιμα,(και πολύ καλα θα κανει για την οικονομια του)και σε κανενα χρονο θα τον πεταξει στον καδο επειδη δεν δουλευει τιποτα.Δεν τρεχει τιποτα όμως,γιατι ο εκτυπωτης εβγαλε τα λεφτα του ,ο χρηστης εκανε την δουλεια του οικονομικα και ωραια.(όταν όμως απεβιωσει είναι παραλογο να γκρινιαζει γιατι τον αφησε στα κρυα του λουτρου Σαββατο βραδυ).

Από τεχνικη πλευρα όμως τα πραγματα είναι τελειως μα τελειως διαφορετικα.Επι μια δεκαετια τρωνε τα μανικια μας toner προσπαθωντας να επισκευασουμε και να συντηρησουμε αυτά τα πραγματα που λεγονται εκτυπωτες.

Για να δουμε oμως τι λενε και οι αριθμοι.

Το ετος 2009 επισκευασαμε περιπου 3000 εκτυπωτες εκ των οποιων HP,LEXMARK ,XEROX,OKI εκ των οποιων laser, inkjet,dotmatrix,line .

To70% περιπου λοιπον αυτου του τεραστιου αριθμου ειχαν αναγεμισμενα αναλωσιμα.

Το 80 % των εκτυπωτων με αναγεμισμενα αναλωσιμα,αποδειχτηκε ότι την βλαβη προκαλουσαν τα αναλωσιμα.Βλαβες ανεπανορθωτες και ακριβες οι οποιες δεν αντιμετωπιζονταν σε καμμια περιπτωση με έναν απλο καθαρισμο.

Στην πλειοφηφια μιλαμε για εταιρικους εκτυπωτες μονοχρωμους αλλα και color

οι οποιοι τυπωναν πολύ μεγαλο αριθμο σελιδων ανα την ημερα.

Αν γινει αναφορα για μονοχρωμους LEXMARK σειρας Τ,ο πειραματισμος με αναγεμισμενα αναλωσιμα μονο καταστροφικος μπορει να θεωρηθει γιατι πολλοι από

αυτους εφυγαν αδοξα για χαρη των toner.Στα συγκεκριμενα μοντελα,το high voltage board βρισκεται ακριβως κατω από το toner,το super αυτό toner σταζοντας μονιμα δημιουργει μια λιμνη από γραφιτη η οποια καταληγει πανω στην πλακετα.Ο χρηστης ένα ωραιο πρωινο στελνει μια εκτυπωση και το μονο που λαμβανει είναι μια ωραιοτατη καταμαυρη σελιδα.Το high voltage εχει βραχυκυκλωσει ,αν εισαι πολύ τυχερος με ένα φυσημα ισως και να επανελθει ,εάν εισαι ατυχος τον παλιο καιρο το

board κοστιζε 400€. που σημαινε και το αδοξο τελος του εκτυπωτη στον καδο.

Σε ιδιας σειρας μοντελα υπαρχει αριστερα ο μηχανισμος του gear box ο οποιος είναι υπευθυνος για την περιστροφη του drum .Όπως το λεει και η λεξη το ανταλλακτικο αυτό αποτελειται από ένα μοτερ και μια συστοιχια γραναζιων τα οποια για την καλυτερη λειτουργια τους είναι γρασαρισμενα.Ο συνδυασμος σταζω τονερ από παντου και γρασου ,δημιουργει ένα στοκο ο οποιος φρακαρει τα παντα .Ο χρηστης δινει μια εκτυπωσουλα και την ιδια ωρα νομιζει ότι βρισκεται στον σταθμο Λαρισσης και ερχεται τρενο.Αποτελεσμα ,φαγωμενα γραναζια gear box για πεταμα και δυο ωριτσες γεματες καθαρισμου και συντηρησης.

Δεν μας αρεσουνε τα Lexmark?Εχει και hp το πανερι..

Ο πελατης γραφειακι-μαγαζακι ,στελνει έναν hp laserjet 2600 χωρις τονερ με περιγραφη βλαβης ότι τυπωνει πολύ αχνα και ξεθωριασμενα.Δοκιμαζεται με γνησια τονερ και διαπιστωνεται μια πολύ μικρη αχναδα,όχι τοσο ζωντανα όπως θα επρεπε να τυπωνει.Ο συγκεκριμενος εκτυπωτης λογω βλαμμενης κατασκευης εχει τον ανεμιστηρα κατω από το magenta με αποτελεσμα οι καθρεφτες του laser να γεμιζουν τονερ και να τυπωνει αχνα.Αφου λοιπον είναι γνωστο προβλημα ,γινεται καθαρισμος στους καθρεφτες και συντηρηση,και μολις ερχεται η πρωτη δοκιμαστικη ,τα χρωματα γινονται ξαφνικα ολοζωντανα και η εκτυπωση ποιοτικη.Επιστρεφει στον πελατη με μια ωρα χρεωση και όλα καλα.Οχι δεν είναι όλα καλα.Ο πελατης παιρνει την επομενη μερα τηλ με το παραπονο ότι δεν καναμε τιποτα και ότι η εκτυπωση είναι το ιδιο αχνη.

-Τι τονερ χρησιμοποιειται?

-Αναγεμισμενα.

-Γι αυτό κυριε εχετε ακομα αχνη εκτυπωση.Δοκιμαστηκε με γνησια τονερ και η ποιοτητα είναι αψογη.

-Μα είναι καινουργια.

-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ.ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ.

Ο συγκεκριμενος πελατης την γλυτωσε πολύ φθηνα πληρωνοντας μονο μια ωρα εργασιας και όχι ανταλλακτικο,συν ότι τα τονερ ητανε για πεταμα,ας ελπισουμε όμως ότι θα πηρε τα λεφτα του πισω.

Το συγκεκριμενο προβλημα βασανιζει και την επαρχια,ή μαλλον η Αθηνα πληρωνει και την επαρχια.Εκτυπωτες με πολύ ασημαντα προβληματα ,ειτε εχει φυγει καποιο ελατηριο ,ειτε χρειαζονται rollers ειτε οτιδηποτε αλλα προβληματα που δεν μπορει η επαρχια να αντιμετωπισει ,στελνονται στην Αθηνα.Αν αυτος ο επαρχιωτης εκτυπωτακος χρησιμοποιει αναγεμισμενα αναλωσιμα,που όπως ειπαμε αυτά εχουν την ταση να λυμναζουν παντου στον εκτυπωτη ,τοτε πριν ακομα ανοιχτει η κουτα,με έναν μαγικο τροπο εχεις καταλαβει τι εχει μεσα.Τονερ σταζουνε παντου στα πατωματα απο σφραγισμενη κουτα.Φαντασου candlebox τι εχει να γινει αν ανοιξεις αυτην την ριμαδωκουτα.Κinder δεν θα πεταχτει στα σιγουρα,ένα ουρανιο τοξο θα πεταχτει από προσμιξη των χρωματων,και μαλιστα χωρις να εχει waste toner bottle.Οπως καταλαβαινεις για ένα απλο πραγματακι για το οποιο εσταλει ο εκτυπωτης,θα χρειαστει πανω από 2 ωρες καθαρισμου και συντηρησης,και αν ειμαστε τυχεροι να δουλεψει.

Αν θες και το κερασακι στην τουρτα,θα σου πω και για τους οκι dotmatrix

τιμολογιων/λογιστηριων οπου αν αποφασισεις να βαλεις imitation μελανοταινια μετα από μια εβδομαδα θα εχεις δει για πρωτη φορα στην ζωη σου μαυρο χιονι.Ξεφτιζει ,και το μονο που βλεπεις είναι μαυρες νιφαδες και κλαις.

Για τους inkjet δεν αναφερομαι εκτενεστερα γιατι θα μας παρει η νυχτα.Αν έναν οικιακο εκτυπωτακο με αναγεμισμενα μελανια τον παρει ένα supermarket για να τυπωνει 100 ταμπελακια τροφιμων ανα την ημερα,τοτε και εκει η καταστροφη ερχεται.Σε ένα εξαμηνο το service station εχει τοσο μελανι που θα μπορουσες να αναγεμισεις παλι τα ιδια μελανια.Το μελανι εχει γινει μπετο και το κουρεμα τον γρναζιων ξεκιναει.Το encoder strip είναι και αυτό μες τα μελανια και ο εκτυπωτης τυπωνει σαν να εχει παρκισνον.

Φιλοι μηχανογραφοι στην προσπαθεια τους να κανουν οικονομια, θελησαν να δοκιμασουν τα σατανικα τονερ όπως τα αποκαλουν.Μετα τον πρωτο καιρο λειοτυργιας ‘’εχασαν τον υπνο τους’’ και μαζι χαθηκε και η απολαυση του πρωινου καφε επειδη ητανε αναγκασμενοι να τρεχουνε αλλοφρονες με ένα πινελακι ή με ένα φυσερο στο χερι.Φυσερο το οποιο μετα την χρησημοποιηση του εκανε την καταστροφη ακομα μεγαλυτερη γιατι το τονερ πηγαινε σε αισθητηρες καθρεφτες και λοιπα.Ο τεχνικος επρεπε και εκει να βγαλει το φιδι από την τρυπα..

Σχετικα με το παραπανω, διαβασε προσεκτικα το ποστ 23 και 25.Θα δεις ότι τα πραγματα είναι ακριβως ετσι,αν φυσικα θελεις να δεις,γιατι ειδα το προσπερασες πολύ περιτεχνα,ή μαλλον τα εριξες στους μη επαγγλματιες που αναγεμιζουν χωρις τα καταλληλα εργαλεια.

Ας υποθεσουμε λοιπον ότι το 80% των μηχανηματων με αναγεμισμενα αναλωσιμα ανα την Ελλαδα προηλθε από 30 διαφορετικα μαγαζακια αναγεμισματος.Και οι 30 ητανε κακοι επαγγελματιες?Δεν βρεθηκε κανενας πυρηνικος φυσικος να τα αναγεμιζει καλα?

Μου διαφευγουν και αλλα πολλα ,αλλα μενω σε αυτά ,φαντασου μονο τι εχουν δει μια δεκαετια τα ματια μου.

Δεν ξερω αν σου χαλασα το παραμυθακι,δεν ξερω αν εισαι αντιπροσωπος μελανιων αλλα όπως και ΄χει καλως ή κακως ετσι είναι τα πραγματα..Ειμαι σιγουρος ότι πολλα από αυτά τα προβληματα τα γνωριζεις ,αλλα για καποιο λογο αρεσκεσαι να λες μονο τις θεικα αποτελεσματα και τιποτα από τα ασχημα.Τ ο νομισμα εχει παντα 2 οψεις.

Το συμπερασμα ολου αυτου είναι ότι,φυσικα και να τα χρησιμοποιουμε στον οικιακο εκτυπωτη του σπιτιου μας,φυσικα και να κανουμε οικονομια στους χαλεπους καιρους που ζουμε,ΑΛΛΑ να μην γκριανιαζουμε όταν τα πραγματα γινουν σκουρα ,σκουρα σαν το μελανι.

Και επειδη πολλα λογια ειπαμε και πραξη μηδεν,σου στελνω να δεις και μερικες φωτογραφιουλες οι οποιες λενε παντα την αληθεια.

post-150795-129063084079_thumb.jpg

post-150795-129063084091_thumb.jpg

post-150795-12906308411_thumb.jpg

post-150795-129063084129_thumb.jpg

post-150795-129063084138_thumb.jpg

post-150795-129063084146_thumb.jpg

post-150795-129063084458_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντιπροσωπος? Αχαχαχα! Καλο!

Δεν θα σε αντικρουσω, δεν εχω λογο να το κανω αλλωστε. Εαν ετσι νομιζεις, δεν χρειαζεται να σε πεισω για το αντιθετο.

Μπορω ομως να θεωρησω πως αν θεωρεις εμενα προκατειλημενο, τοτε το ιδιο και το αυτο θεωρω και εγω για σενα, απο τη στιγμη που ειναι νομιζω σχεδον σιγουρο οτι εργαζεσαι σε service εταιριας. Ασε που αν ακολουθησω τη δικη σου λογικη, μπορω αυθαιρετα να συμπερανω οτι εισαι...μεγαλομετοχος μιας εταιριας κατασκευαστων εκτυπωτων.

Αλλα παμε παρακατω.

Μαλλον θεωρεις οτι οι εταιριες δεν εχουν αναγκη οικονομιας και οτι αυτο ειναι αποκλειστικα στο μυαλο των καταναλωτων που δεν τους ανηκουν εταιριες. Διαφωνω. Αντι να μου πεις οτι συμφωνεις πως κατι που κοστιζει στις εταιριες που τα παραγουν 10 ευρω το πολυ, δεν μπορει να πουλιεται 200-300 ευρω το κομματι, αλλαζεις τη συζητηση. Ευχαριστως να σου απαντησω σε ολα και αν κοιταξεις πισω, δεν εχω να "προσπερασω περιτεχνα" τιποτα. Ετσι κι αλλιως δεν χανω, ουτε κερδιζω ομως απο την αγορα γνησιων ή απο την αναγομωση. Οποτε θεωριες για "περιτεχνα προσπερασματα" δεν θα τις προσπερνω, γι' αυτο και η απαντηση σε αυτο το υφος. Εχω απαντησει σε ολους και αν καποιος θεωρει οτι προσπερασα κατι, δεν εχει παρα να το πει. Ακομα και το περι "εταιριας" που εσυ θεωρεις οτι...προσπερασα περιτεχνα, το απαντησα.

 

1. ποιοι επισκευασατε? προσπεραση? (αλλιως να μιλαμε γενικα και αοριστα δηλαδη, μιλαμε για αντιπροσωπεια εταιριας εκτυπωτων ή ενα απλο service καποιας πολης? Μαλλον το δευτερο γιατι ασχολειστε με αρκετες εταιριες και οχι με μια συγκεκριμενη...)

2. Ποσοστα φιλε μου αφου κρατας αρχειο. Ποσοι ηταν inkjet, ποσοι laser, ποσοι matrix?

3. Εστω οτι το 70% ειχε αναγομωμενα (με την ευκαιρια, δεν υπαρχει "αναγεμισμενα"), το 30% πως χαλασε? Δηλαδη καθε 3 μηχανηματα το 1 χαλαει χωρις να χρησιμοποιει αναγομωμενα? Ζαβαρακατρανεμια, ιλεως, ιλεως! Μεγαλη επιτυχια!

4. Ευτυχως που αυτο το 30% δεν αφηνει τους ιδιοκτητες του στα κρυα του λουτρου Σαββατιατικα αλλα ΠΑΝΤΑ...Δευτερα, ειναι τεχνολογικο επιτευγμα!

5. Αν υπολογισουμε και οτι το 20% των μηχανηματων που χρησιμοποιουν αναγομωμενα ΔΕΝ ειχαν χαλασει απο αυτη τη χρηση (αφου λες οτι το 80% των εκτυπωτων με αναγομωμενα) τοτε το 30% που ειπα πιο πανω, αυξανεται, αρα καθε 3 μηχανηματα περισσοτερο απο 1 χαλαει χωρις να χρησιμοποιει αναγομωμενα. Με απλους υπολογισμους, 10 αρχικα μηχανηματα=100%, τα 7 μηχανηματα=70%, δηλαδη 3 μηχανηματα=30% δεν ειχαν προβλημα με αναγομωμενα. Και οπως λες, απο αυτο το 70% που ειναι τα 7 μηχανηματα, το 80% ειχε προβλημα με τα αναγομωμενα. Δηλαδη τα 4/5 του 70% που ειναι τα 7 μηχανηματα. Τα 4/5 των 7 ειναι 1.4, αν το προσθεσω στα 3 που ειναι το 30% τοτε βγαζουμε πως τα 56% μηχανηματα ειχαν προβλημα με τα αναγομωμενα, και το 44% δεν ειχε! ΠΑΝΤΑ με τα δικα σου ακριβεστατα (???) ποσοστα. Αν προσθεσω και τα περι καλης δουλειας ή οχι, μαλλον, για να μην υπερβαλλω κιολας, 50-50 ειναι το ποσοστο!

Οποτε, 2 πουλαμε, ο ενας ειναι προβληματικος στην κατασκευη του. Ο αλλος φταιει η αναγομωση. Πραγμα το οποιο χωρα αμφισβητηση γιατι οταν καθε 2 μηχανηματα, σαν εταιρια παραγωγης το ενα που φτιαχνεις ειναι σκαρτο, παιζει και για το αλλο και ας με διαψευσει οποιοσδηποτε!

6. Λες ακριβες βλαβες...Ποσο αγοραζεις κυριε μια πλακετα και ΠΟΣΟ τη χρεωνεις στον καταναλωτη? Προσεξε τι θα πεις γιατι εχω συγκεκριμενο παραδειγμα. Αν θες παρουσιαζω και τιμολογια αγορας και πωλησης.

 

Αυτη ηταν η αρχη, τωρα ζεσταθηκα!

 

Σειρα Τ Lexmark. Πριν παμε σε λεπτομερειες, ας δουμε ενα αλλο θεμα και ας προσπαθησεις να μου δωσεις μια εξηγηςση, δεν θα σου ειναι ευκολο...

 

«το super αυτό toner σταζοντας μονιμα δημιουργει μια λιμνη από γραφιτη»

 

Ρε φιλε, εχεις πιασει ποτε σου εκτυπωτη στα χερια σου ή στα λενε και τα μεταφερεις?

Και εξηγουμαι.

ΣΤΑΖΕΙ?

ΛΙΜΝΗ?

 

Μηπως τα εχεις μπερδεψει λιγο? Απο ποτε η σκονη ΣΤΑΖΕΙ και ΛΙΜΝΙΑΖΕΙ?

Εχεις μπερδευτει ή δεν γνωριζεις ακριβως για τι πραγμα μιλας?

 

Χαχαχα! Τωρα τα ειδα ολα!

Εστω!

Συνεχιζω.

Το τυμπανο βρισκεται ή δεν βρισκεται πανω απο την ιδια πλακετα? Για να μη κουραζω τους αναγνωστες, βρισκεται ΚΟΛΛΗΜΕΝΟ στο δοχειο του τονερ.

ΠΑΝΩ απο την πλακετα. Μπορεις σε παρακαλω να εξηγησεις τι γινεται οταν το waste του τυμπανου γεμισει και αρχισει να ΦΤΥΝΕΙ την καμμενη σκονη? Επισης, να πουμε τι ειναι η καμμενη σκονη? Σκονη που ΔΕΝ ρευστοποιειται γιατι εχει πια χασει τις ιδιοτητες της. Δηλαδη σκονη που ουτε κινειται, ουτε κουναει οπου πεσει.

Μπορει να ελεγξει η εταιρια παραγωγης ποσο αχρηστο θα περασει στο waste. Απαντηση, οχι! Αρα υπαρχουν αρκετες περιπτωσεις που το waste γεμιζει ΠΡΙΝ αδειασει το δοχειο και αρχιζει και φτυνει τη σκονη στην ιδια πλακετα που εσυ αναφερεις. Φυσικα θα μου πεις οτι δεν το εχεις δει αυτο.

Επισης, μπορεις να μου πεις τι γινεται οσο η περιμετρος του τυμπανου μειωνεται οπως το ξυνει η λεπιδα? Μικραινει και αφηνει περισσοτερη σκονη να περασει, ΑΡΑ, με τον καιρο ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ ο κοσμος να χρησιμοποιει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ σκονη για μια ΙΔΙΑ εκτυπωση, με απλο και ΚΕΡΔΟΦΟΡΟ αποτελεσμα για τις εταιριες παραγωγης, την πιο γρηγορη πληρωση του waste αφου το μηχανημα αφηνει να περασει περισσοτερη σκονη απ’ οση πραγματικα χρειαζεται. Με λιγα λογια αυξανει την ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ.

 

Σε ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ τυμπανο CYAN στον 5100, επαιρνα μια λευκη γραμμη απο πανω μεχρι κατω στη σελιδα. Οταν εστειλα τις εκτυπωσεις στην OKI μαζι με φωτογραφιες, μου ειπαν οτι χρησιμοποιω αναγομωμενα. Τους λεω και πριν τα ιδια αναγομωμενα χρησιμοποιουσα. Λενε αυτο φταιει. Ωραια λεω, να αγορασω νεα δοχεια, εαν συνεχιζει να το κανει, ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΤΕ ΠΙΣΩ? Σιωπη...Επεμενα, τα παιρνετε πισω?

Οχι λενε. Ωραια, λεω. Παω και παιρνω απο φιλο με τον ιδιο εκτυπωτη, το ιδιο τυμπανο μεταχειρισμενο, καλω τεχνικο στο γραφειο μαρτυρα (τον υπεδειξε η ΟΚΙ), αλλαζω το τυμπανο με το μεταχειρισμενο, ο εκτυπωτης τυπωνει ΤΕΛΕΙΑ. Το βεβαιωνει ο τεχνικος, η απαντηση της OKI ποια ηταν?...Φταινε τα αναγομωμενα!!!

Ασε μας τωρα, τα εχουμε φαει στη μαπα πια με το παραμυθι.

Εχω ολη την αλληλογραφια στη διαθεση σου.

Canon MP160. Error E5. Βραχυκυκλωμενο δοχειο δηλαδη. Μονο που το εβγαζε σε καθε δοχειο που εβαλα, συνολικα 4 δοχεια Νο41, αξια 100 ευρω. Οταν ενοχλησα την Canon, περα απο το οτι ζητησε να πληρωσω ταχυδρομικα και τους κολλησα στη μαπα φυλλαδιο του ΚΕΠ για τις εγγυησεις, οταν πηγε ο εκτυπωτης πανω με καινουρια δοχεια να μη δουλευουν, ειπαν οτι δεν ειναι γνησια. Τι λετε ρε μαγκες λεω, εχω τα κουτια τους με σειριακους αριθμους πανω. Μου λενε οτι ειναι ψευτικα! Τους λεω, γιατι? Μου λενε εχουν barcode πανω στο αυτοκολλητο ενω τα Canon δεν εχουν! Εκεινη την περιοδο ειχε αλλαξει τα αυτοκολλητα η Canon και τα εβγαζε με barcode, αλλα η Canon στην Αθηνα δεν το γνωριζε. Εφτασα Αγγλια, μου απαντησαν ΕΓΓΡΑΦΩΣ πως τα δοχεια ηταν γνησια. Η Αθηνα ανενδοτη. Εφτασα στα κεντρικα στην Ολλανδια (εχω ολα τα σχετικα εγγραφα) και μαζι τους φτασαμε με τον σειριακο αριθμο στο εργοστασιο παραγωγης τους και φυσικα δεν υπηρχε ΚΑΜΙΑ αμφιβολια οτι ηταν γνησια, μεχρι και τις συσκευασιες τους εστειλα. Η Canon στην Αθηνα δεν καλυπτε την εγγυηση γιατι λεει δεν ηταν γνησια. Μιλαω με Ολλανδια και λεω, εαν η αντιπροσωποι σας στην Ελλαδα δεν μπορουν να διακρινουν ποια δοχεια ειναι δικα σας και ποια οχι, πως εγω μπορω να τους εχω εμπιστοσυνη για τους εκτυπωτες μου, αλλα και για φωτογραφικες μηχανες και βιντεοκαμερες που εχω? Τους ενημερωνω πως θα τους μηνυσω για την ολη ιστορια. Την επομενη το πρωϊ με παιρνει η Canon (ονοματα δε λεμε) και μου λεει, «μα γιατι δεν μας ειπατε οτι θελετε αντικατασταση»?

Δεν δεχτηκα την, κατοπιν εορτης και απειλων, αντικατασταση, τους εστειλα ενα εξωδικο, πηρα ενα νεο εκτυπωτη απο Ολλανδια απ’ ευθειας, και μια επισκευη του ηδη υπαρχοντος ΛΟΓΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟΥ FIRΜWARE!

Εχω πραγματα να σου γραφω οχι ενα βραδι, αλλα 2 εβδομαδες.

 

Αφηνουμε τη σειρα Τ. Ποσο κανουν τα τυμπανα? Γιατι τσιπαρονται τα τυμπανα?

Απαντηση. Ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Και τσιπαρονται για να αναγκαζεται ο κοσμος να τ’ αλλαζει πριν την ωρα του. Παραδειγμα ΟΚΙ. Εχω εκτυπωτη laser εγχρωμο, 5100. Εχω φτασει τα τυμπανα στις 52000 σελιδες απο τις 15000 που δινει ο κατασκευαστης. Στις 12 περιπου χιλιαδες, ο εκτυπωτης μπλοκαρε και ζητουσε αλλαγη τυμπανων, βρηκα ενα μυστικο μενου στο interface του και μηδενισα τα τυμπανα, μαζι με ολα τα αλλα. Εχω 4πλασιασει τη διαρκεια ζωης τους. ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟ! Και προσεξε, με ΑΝΑΓΟΜΩΜΕΝΑ.

Το transfer belt γεμιζει αχρηστη σκονη και χαλαει τις εκτυπωσεις? Αμε! Αλλα δεν σου λενε να το αδειασεις, σε μπλοκαρει παλι το μηχανημα και σου λεει αλλαξε το.

Το αδειασα. Δουλευει ακομα. Αν θες σου στελνω και δειγματα εκτυπωσεων.

Gear box! Τι λες ρε φιλε, γιατι δεν μας λες και τις περιπτωσεις που δεν εφταιγε η αναγομωση? Εγω πηρα καινουριο τυμπανο για Lexmark E350, χωρις να εχω αναγομωσει ποτε, και μολις το εβαλα τιναξε τα γραναζια. Ποιος σταθμος Λαρισης, Μοναχο και βαλε. Τον εστειλα πισω με απειλες στη Lexmark και αναγκαστηκε να τον παρει πισω.

HP, και μαλιστα 2600! Χαχαχα, τρομερο παραδειγμα, το αγαπημενο μου θεμα.

Το λες μονος σου, «βλαμμενη κατασκευη». Που εχει τον ανεμιστηρα? Που λεει? Και τι κανει αυτος ο ανεμιστηρας αυτου του...τεχνολογικου θαυματος? Οχι, δεν μπορω να το πιστεψω. Κανει ζημια? Πωπωπω! Και ποσο εκανε αυτο το μηχανημα οταν πρωτοβγηκε στην αγορα? 350+ ευρω? Σωπα! Και ποσοι αγορασαν αλλα τονερ γιατι νομιζαν οτι κατι εγινε? Ποσοι πληρωσαν service? Ποσοι σπαταλησαν εκατονταδες χιλιαδες ευρω για να διορθωσουν τις «βλαμμενες κατασκευες» της HP?

Δεν μας ειπες ομως, ΠΟΣΟΥΣ HP 2600 επισκευασες ΧΩΡΙΣ να εχει συμμετασχει σε αυτο αναγομωση. 70% ή μηπως παραπανω?

Για ακου και αυτο! Οταν πρωτοδιερευσε το θεμα με τους καθρεφτες, η HP στις ΗΠΑ, βγηκε και προσφερε αντικατασταση με 88 ευρω βελτιωμενου μηχανηματος. Στην Ελλαδα δεν εγινε, γιατι? Γιατι και εγω ειχα ενα. Και οταν εφτασα στην Αμερικη για να βρω το δικιο μου ζητωντας αντικατασταση με 88 ευρω, μου ειπαν οτι θα πρεπει να απευθυνθω στην HP στην Ελλαδα. Οταν τους ειπα οτι αυτο δεν το κανουν εδω και ζητησα το λογο, μου ειπαν οτι η HP στην Ελλαδα αποφασιζει ΤΟΠΙΚΑ πολιτικη! Συγχαρητηρια!

Επαναλαμβανεις οτι τα τονερ λιμναζουν! Αρχιζω και ανυσηχω!

«που όπως ειπαμε αυτά εχουν την ταση να λυμναζουν παντου στον εκτυπωτη»

«Τονερ σταζουνε παντου», δεν εχω πια λογια! ΣΤΑΖΟΥΝ?

 

Για dot matrix δεν θα σου πω, αλλα πες μου γιατι εχω ενα OKI 3320, γιατι αποφασισε η ΟΚΙ να βγαλει μια ροδα κυλησης που ειχε τυλιγμενη μεσα την ταινια και αποφασισε να την βαλει ΧΥΜΑ σε διπλες? Οικονομια? Γιατι απο τοτε εχει παρει ο διαολος ΟΛΕΣ τις ταινιες της ΟΚΙ. Ειχε μια σκαση τωρα η ΟΚΙ ποσοι θα χασουν τα χρηματα τους.

 

Για τους Inkjet δεν θα σου απαντησω, γιατι ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ αγνοεις τον κυριο πιο πανω με τη φωτο απο το σημειο που λες οτι γεμιζει μελανι το service station MONO απο τα αναγομωμενα. Γιατι αυτος, ενω δεν γεμιζει τα μελανια του, το μελανι εχει μαζευτει εκει, ΧΩΡΙΣ να εχει αναγομωσει δοχεια. Τωρα ισως για σενα να εχει διαφορα εαν το ΜΠΕΤΟΝ ειναι HP ή non HP. Εδω γελαμε, βρηκαμε τη διαφορα! Εχει διαφορα οταν ειναι ενα ΜΑΤΣΟ ΧΑΛΙΑ με HP μελανι απο το οταν ειναι ενα ΜΑΤΣΟ ΧΑΛΙΑ με αλλο μελανι. Οσο για το οτι ειναι μπετον, οτι ωρα θες να τσεκαρουμε οτι εκτυπωτη ΥΠΟΔΕΙΞΕΙΣ εσυ ο ιδιος, και να μου δειξεις το ΡΕΥΣΤΟ μελανι να το δω και εγω.

Οσο για το encoder strip, να σε ρωτησω εγω που πεταξα ενα Lexmark 2030 που οταν τυπωσα τα πρωτα δοχεια (34+35 τα αρχικα που εχουν λιγοτερο μελανι) το καπακι του εκτυπωτη ηταν γεματο μελανι ΠΑΝΩ απο τα μελανοδοχεια, ακομα και το tray του χαρτιου ειχε σταγονιδια απο μελανι, το tray που ειναι εκτος εμβελειας των δοχειων, σε σημειο που επρεπε να σκουπισω το tray για να μη λερωνει τις σελιδες! Οποτε φανταοσυ το encoder strip που εχει μια αποσταση 2 ποντων απο τα δοχεια και βρισκεται στο ιδιο μερος κατα μηκος ΟΠΟΥ και να κινουνται τα δοχεια. Οταν ο εκτυπωτης μπορει να φτασει ψεκαζοντας το μελανι 10 ποντους μακρια, φαντασου τι κανει στους 2 ποντους και μετα τα υπολοιπα.

Ασε που αυτο που λες ειναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ παραμυθι. Οι Canon εχουν στο μενου συντηρησης καθαρισμο ΚΑΤΩ ΠΛΑΚΑΣ. Αν το μελανι ειναι τοσο σταθερο και δεν τρεχει πουθενα με τα γνησια, αληθεια, γιατι να καθαριστει η κατω πλακα? Πως βρισκεται ξαφνικα το μελανι εκτος του service station? Ασε, ξερω, τα αναγομωμενα, καλο παραμυθι, ομως η ιδια η Canon το εχει για τα δικα της μελανια, οχι για τα αναγομωμενα.

 

Καταληγοντας, το νομισμα εχει 2 οψεις, αλλα καλο ειναι να μαθεις πως αυτο δεν ισχυει ΜΟΝΟ για την αποψη μου αλλα ΚΑΙ για τη δικη σου.

Οι ιδιες οι ετιαριες με ΠΡΩΤΗ απ’ ολες την HP, ΔΕΝ λενε οτι η αναγομωση χαλαει τους εκτυπωτες. Αν θες σου παραθετω σχετικο link σε σελιδα της HP,

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ.

Η ιδια η HP εχει για συνεργατες, και μαλιστα σε περιοπτες θεσεις, καταστηματα και αλυσιδες αναγομωσης. Ζητα το και θα στο δωσω ΚΑΙ αυτο σε link. Το γιατι στην επομενη παραγραφο.

Γιατι συλλεγουν αδεια δοχεια οι εταιριες? Γιατι τα αναγομωνουν. ΔΕΝ ανακυκλωνουν τα υλικα και παραγουν νεα, αλλαζουν 2-3 blades, 2 roller και γεμιζουν. Απο εκει και οι επιλογες για τα δοχεια της Lexmark

 

1. Ε350 Toner cartridge 126,99 δολλαρια

2. E350 Return program Toner cartridge 100,99 δολλαρια

 

Το δευτερο φθηνοτερο αλλα ΠΑΛΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ αφου δεν εχει κοστος κατασκευης δοχειου!Πες μου οτι δεν ειναι ετσι για να σου στειλω link στο site της Lexmark οπου το ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ.

Γιατι τα γεμιζουν αφου οπως λες εσυ κανουν ζημια?

 

Επισης, γνωριζεις οτι υπαρχει ΤΕΛΕΣΙΔΙΚΗ αποφαση της E.E. που οχι μονο βεβαιωνει οτι δεν προκαλειται ζημια στα μηχανηματα, αλλα ζητα απο τα κρατη μελη να ΥΠΟΧΡΕΩΝΟΥΝ τις εταιριες με νομους να μην ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την αναγομωση των δοχειων με τρυκ οπως τσιπακια? Γνωριζεις οτι υπαρχει αποφαση που οριζει πως ειναι ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΟΥ χαρακτηρα συμπεριφορα του στυλ «αναγομωθηκε, δεν το καλυπτει η εγγυηση»?

Γιατι αν δεν τα γνωριζεις θα σου δωσω ΚΑΙ για αυτα link. Για να ξερουμε ΤΙ ΛΕΜΕ!

 

Οσο για τις φωτογραφιες, φιλε, επιμενω. Η καλη, σωστη δουλεια, δεν εχει αυτα τα αποτελεσματα. Δοχεια που αφηνουν τονερ να φευγει εκτος, δεν ειναι αξια αναγομωσης. Ορισμενοι δεν το καταλαβαινουν αυτο, ειτε ειναι καταναλωτες, ειτε ειναι καταστηματα αναγομωσης.

Δεν μας ειπες ομως (αν εξαιρεσω τον HP δεξια) για ποσα ετη χρησης μιλαμε? Γιατι ΑΝ δεν το ξερεις παλι αυτο, γνωριζεις τι ειναι το INOFFICE TONER POLLUTION? Γιατι αν δεν ξερεις, να σου δωσω ΚΑΙ αυτο το link να μαθεις μεχρι που κανει βολτα η σκονη μεσα σε ενα γραφειο, ποσο μαλλον μεσα στον εκτυπωτη. Οπως δεν μας ειπες αν οι κατοχοι αλλαζαν τα τυμπανα οταν ΕΠΡΕΠΕ ή τα τραβουσαν οσο δεν πηγαινε επειδη τα ΠΟΥΛΑΤΕ ΑΚΡΙΒΑ, με αποτελεσμα να γινεται αυτο που περιγραφω πιο πανω, waste γεματο, φτυσιμο παντου, και 5 φορες περισσοτερη σκονη αντι της κανονικης...

 

Τελικα, αν θες, να σου παραθεσω ΟΛΟΥΣ τους εκτυπωτες που εχω χρησιμοποιησει για να δεις οτι λογω αναγκων, ειναι πανω απο 30 κομματια σταθερη χρηση. Πρεπει να εχω αλλαξει γυρω στα 100 διαφορετικα μηχανηματα και εχω καταληξει ΚΑΙ για inkjet και για laser σε μηχανηματα με απ’ ευθειας ΕΓΧΥΣΗ μελανης και τονερ στις κεφαλες και τυμπανα αντιστοιχα. Ουτε σωληνακια που φραζουν οπως π.χ. Epson Acculaser, ουτε ενσωματωμενα τυμπανα οπως HP, ουτε δοχεια που ανακυκλωνουν την καμμενη σκονη οπως Brother κλπ,κλπ,κλπ.

Οσο για τις εταιριες παραγωγης τους, τις εχω φαει ΟΛΕΣ στη μαπα για να εχω δικη μου αποψη και γνωμη. Δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα με τα μηχανηματα της επιλογης μου, ειτε σε γραφειο, ειτε σε σπιτι, και τα αναγομωνω ολα. Και αν παω σε πλακετα, την παραγγελνω απ’ εξω, την βρισκω 10 φορες κατω! Αυτο βεβαια παλιοτερα, τωρα πια που εμαθα, δεν εχω αναγκη...τεχνικων και πλακετων. ΟΛΑ τα αλλα που λες και που λεω, ειναι απλη καταναλωση.

 

Αντεκρουσε με και θα απαντησω αναλογα. Απεφυγε ομως προκλητικες εκφρασεις οπως «περιτεχνη προσπεραση, παραμυθακι, αντιπροσωπος μελανιων» γιατι την επομενη φορα θα επανελθω με οτι σου εταξα πιο πανω, μαζι και με τους απαραιτητους χαρακτηρισμους, μιας και δεν σε εθιξα προσωπικα για να αφηνεις υποννοουμενα προσπαθωντας να κερδισεις τις εντυπωσεις.

Επεξ/σία από candlebox71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...