Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεωριες ,θεωριες και αμπελοφιλοσοφιες χωρις κανενα νοημα.

Η λεξη περιτεχνα δεν υποδηλωνει καμμια ασεβεια,καμμια απρεπεια ,καμμια ειρωνεια και φυσικα καμμια προκληση,οποτε θα την διαβασεις πολλες φορες παρακατω γιατι επαναλαμβανω ότι κινεισαι τελειως ΠΕΡΙΤΕΧΝΑ.

Σου ανεφερα νουμερα τα οποια το μοναδικο σκοπο που ειχανε ητανε να λαβεις μια εικονα για το μεγεθος του ογκου,της ψαλιδας και της διαφορας για τα μηχανηματα που ηρθαν για επισκευη με αναγεμισμενα αναλωσιμα και με μηχανηματα που ηρθανε με γνησια αναλωσιμα.Μπηκες στον κοπο,εφαγες χρονο από την ζωη σου,πηρες χαρτι και στυλο,πηρες κομπιουτερακι διαιρεσες ,αφαιρεσες,προσθεσες,ποσοστα επι τις εκατο,βρηκες 3,5 μηχανηματα,όχι δεν είναι τοσο είναι τοσο,είναι 4,5 μηχανηματα,εμπλεξες τα μπουτια σου με υπολογισμους ,ΓΙΑΤΙ?ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ?

ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙ?ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΝΟΥΜΕΡΑ?

Μαγειρευεις 2 ποσοστα που σου εδωσα και μου τα στελνεις πισω αλα νταλα ΓΙΑΤΙ ?ΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ?Τα νουμερα καλως ή κακως είναι αυτά ,δεν αλλαζουνε οσο και να χτυπιεσαι,πως είναι εφικτο εσυ να μαγειρεψεις τετοια νουμερα χωρις να εχεις ακουμπησει ουτε ένα μηχανημα?Γιατι σπας το κεφαλι σου με υπολογισμους?ΑΣΤΟΧΟ

 

1. ποιοι επισκευασατε? προσπεραση? (αλλιως να μιλαμε γενικα και αοριστα δηλαδη, μιλαμε για αντιπροσωπεια εταιριας εκτυπωτων ή ενα απλο service καποιας πολης? Μαλλον το δευτερο γιατι ασχολειστε με αρκετες εταιριες και οχι με μια συγκεκριμενη...)

 

Τι ερωτηση είναι αυτη?τι σημαινει ποιοι επισκευασαμε?Εγω και η μανα μου αποκλειεται,εγω και αλλοι δυο τεχνικοι ισως.Τεχνικοι επισκευαζουν τους εκτυπωτες από παντα,τεχνικοι ειμαστε και εμεις.ΑΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

 

 

6. Λες ακριβες βλαβες...Ποσο αγοραζεις κυριε μια πλακετα και ΠΟΣΟ τη χρεωνεις στον καταναλωτη? Προσεξε τι θα πεις γιατι εχω συγκεκριμενο παραδειγμα. Αν θες παρουσιαζω και τιμολογια αγορας και πωλησης.

 

Εδώ θα προσεξω πολύ τι θα πω γιατι εχουνε αρχισει και τρεμουνε τα ποδια μου από τον φοβο,

Οι περισσοτερες εταιρειες αγοραζουν και πουλανε με συγκεκριμενα ποσοστα κερδους,εκτος από τους αισχροκερδεις οι οποιοι υπερβαινουν και κλεβουν τον κοσμακη.Ποσο αγοραζω ΠΟΙΑ πλακετα?Μια πλακετα γνωριζεις μονο?Ο κάθε εκτυπωτης εχει δυο ,τρεις,τεσσερις,και τα μοντελα εκτυπωτων στο εμποριο πρεπει να είναι κατι χιλιαδες.137,50 την αγοραζω οκ?Πιστευω να μην σε αφησα με την απορια.

Αν εισαι μαγκας και την αγορασεις από το ebay και 100€ πιο κατω ε και?Μια ακριβη πλακετα 400€ την αγορασεις 300€ από το ebay απλα θα κανεις το προβλημα λιγο πιο μικρο,η ζημια ηδη υπαρχει ,και ποιος θα την αλλαξει την πλακετα εσυ?χαχαχαχαχαχαχαχαχα αυτό ητανε το μεγαλυτερο ανεκδοτο.Τι είναι μνημη για pc?Aντε και καταφερες και την αλλαξες,αμα το προβλημα σου είναι μια γραναζερια σε ένα κτηνος σαν πλυντηριο που θελει χρονισμα ποιος θα την αλλαξει εσυ?χαχαχαχα

Δεν είναι ολοι οι εκτυπωτες inkjetakia.εχει εκτυπωτες που αμα τους δεις θα τρομαξεις,διαβαζουμε κάθε εβδομαδα 3-4 manual από 600 σελιδες το καθενα και ερχεσαι να μου πεις εσυ ότι αλλαζεις πλακετες?χαχαχαχαχ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΩΛΟΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ ΜΕΛΑΝΙΑ και εσυ με ρωτας ποσο αγοραζω την πλακετα.ΑΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ

 

Κολλησες και εφαγες γερο κολλημα μαλιστα ότι το toner σταζει και λιμναζει.

Αντε αφου σε χαλαει θα το διορθωσω,θα σου κανω το χατηρι.Το toner λοιπον

ΧΥΝΕΤΑΙ και καταληγει να γινεται βουνο παντου,εκει που δεν μπορεις να φανταστεις.ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΤΟΧΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΤΕΧΝΟ.ΕΧΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ.ΠΑΠΑΤΖΙΛΙΚΙΑ

 

Ρε φιλε, εχεις πιασει ποτε σου εκτυπωτη στα χερια σου ή στα λενε και τα μεταφερεις?

 

Ψιλολογια,στατιστικα ανα ετος από το ετος 2000 εχουνε περασει από τα χερια μου 5.500 με 6000 εκτυπωτες..Ψιλοπραγματα ΠΕΡΙΤΕΧΝΟ ρωτας καποιον που εχει μπει σε τεχνικες λεπτομερειες αν εχει πιασει εκτυπωτη στα χερια του?ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙ?Αν ειχανε στομα τα μανικια μου αυτή τη στιγμη θα σου βγαζανε γλωσσα όπως κοροιδευουν τα πιτσιρικια το ένα το άλλο.

 

Gear box! Τι λες ρε φιλε, γιατι δεν μας λες και τις περιπτωσεις που δεν εφταιγε η αναγομωση? Εγω πηρα καινουριο τυμπανο για Lexmark E350, χωρις να εχω αναγομωσει ποτε, και μολις το εβαλα τιναξε τα γραναζια

Ειμαι σιγουρος ότι δεν εχεις δει ποτε gearbox από κοντα.Τα λατομεια μονο τιναζονται από τον δυναμιτη για να βγει το μαρμαρο,τα γραναζια απλα φθειρονται.Oι περιπτωσεις που δεν εφταιγαν τα αναγεμισμενα πολλες,αυτες που εφταιγαν τα αναγεμισμενα πολύ περισσοτερες,δες τα ποσοστα στο πρωτο ποστ,να μην λεμε τα ιδια και τα ιδια.

 

Ποσοι σπαταλησαν εκατονταδες χιλιαδες ευρω για να διορθωσουν τις «βλαμμενες κατασκευες» της HP?

Δεν μας ειπες ομως, ΠΟΣΟΥΣ HP 2600 επισκευασες ΧΩΡΙΣ να εχει συμμετασχει σε αυτο αναγομωση. 70% ή μηπως παραπανω?

 

Δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν ειμαι προεδρος της hp.

Aπο το συγκεκριμενο μοντελο επισκευασα παρα πολλους που ειχανε γνησια αναλωσιμα.ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΠΟΤΕ ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΚΤΥΠΩΤΩΝ ΦΤΑΙΝΕ ΤΑ ΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ.Να ξερουμε και τι λεμε.

 

Για dot matrix δεν θα σου πω, αλλα πες μου γιατι εχω ενα OKI 3320, γιατι αποφασισε η ΟΚΙ να βγαλει μια ροδα κυλησης που ειχε τυλιγμενη μεσα την ταινια και αποφασισε να την βαλει ΧΥΜΑ σε διπλες? Οικονομια? Γιατι απο τοτε εχει παρει ο διαολος ΟΛΕΣ τις ταινιες της ΟΚΙ. Ειχε μια σκαση τωρα η ΟΚΙ ποσοι θα χασουν τα χρηματα τους.

 

Αλλα νταλα και της Παρασκευης το γαλα.Επαναλαμβανω,ενας οκι 3320 ή 521 ο οποιος θεωρειται από τους καλυτερους εκτυπωτες του εμποριου,ο οποιος περναει ο ψυκτικος για να βαλει aircondition και πεταει ολους τους σοβαδες μεσα στον εκτυπωτη και αυτος ο κακομοιρης συνεχιζει να δουλευει χωρις προβλημα,ΔΕΝ αντιμετωπιζει καποιο σοβαρο προβλημα βλαβης περαν της συντηρησης του αν δουλευει με γνησια αναλωσιμα.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ MEΛΑΝΟΤΑΙΝΙΑ ΘΑ ΔΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΧΙΟΝΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΛΥΕΙ ΤΟΝ ΕΚΤΥΠΩΤΗ.Τι δεν καταλαβες και που κολλαει ότι η οκι εβγαλε ροδα κυλησης?ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ.?ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΚΑΡΦΙ ΤΙ ΕΒΓΑΛΕ Η ΟΚΙ.Αυτο που βλεπουν τα ματια μου είναι ότι μεχρι ένα σημειο ΕΠΙ ΧΡΟΝΙΑ χρειαζεται μια συντηρησουλα και αλλαγη καποιων μικρογραναζιων και όταν βαλεις την κωλομελανοταινια σε ένα δυο μηνες αρχιζεις και τριβεις με το σφουγγαροπανο και wetex.ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΝΑ ΣΤΟ ΚΑΝΩ?ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΣΤΟΧΟ

 

Και εδώ αρχιζει μια πολύ μεγαλη και ατελειωτη συζητηση για την λεξη ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ.

Ποιο είναι αυτό το προιον το οποιο είναι ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ και είναι ιδιας ποιοτητας με το γνησιο?Να μου το δειξεται να παω να το παρω.Μιλαμε για ολους τους τομεις και για ολες τις κατηγοριες ,ειτε αυτό είναι ηλεκτρολογικο,ειτε είναι μηχανολογικο,ειτε είναι μια απλη μπλουζα.Πως είναι δυνατον μια ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ μπλουζα LACOSTE με κοστος 10€ να εχει ιδια ποιοτητα με μια γνησια που εχει 80€?Εχεις αγορασει ποτε?

Την αγοραζεις κοκκινη και μετα από τρια πλυντηρια καταληγει ροζ.

Όταν πας το αμαξι σου στο συνεργειο και θελει τακακια,για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ο μηχανικος σου λεει,εχω και τακακια ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ με 20€ αλλα θα φας τον δισκο πολύ πιο γρηγορα?Θα γλιτωσεις 30€ για τα τακακια και θα ερθει ο καιρος να αλλαξεις δισκους και θα πονεσεις πολύ.Αφου λοιπον είναι κατά γενικη ομολογια και ενας ατυπος νομος ότι τα ΙΜΙΤΑΤΙΟΝ είναι δευτερη ποιοτητα,για ποιο λογο να μην ισχυει και για τους εκτυπωτες το ιδιο?ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΙΣΧΥΕΙ.

 

 

Οσο για τις φωτογραφιες, φιλε, επιμενω. Η καλη, σωστη δουλεια, δεν εχει αυτα τα αποτελεσματα. Δοχεια που αφηνουν τονερ να φευγει εκτος, δεν ειναι αξια αναγομωσης. Ορισμενοι δεν το καταλαβαινουν αυτο, ειτε ειναι καταναλωτες, ειτε ειναι καταστηματα αναγομωσης.

Δεν μας ειπες ομως (αν εξαιρεσω τον HP δεξια) για ποσα ετη χρησης μιλαμε? Γιατι ΑΝ δεν το ξερεις παλι αυτο, γνωριζεις τι ειναι το INOFFICE TONER POLLUTION

 

Τι να μου δωσεις link?Εχω μπουχτησει από δαυτα,κρατα το να το διαβασεις μιας και εισαι fun των news και αναμασας όλα οσα σου πασαρουν.

Ενας φουκαρας 5si δουλευει εδώ και μια δεκαετια απροβληματιστα και χωρις να βγαζει κιχ,το counter λεει ότι εχει τυπωμενες 3.560.000 σελιδες χωρις να εχει ποτε τοποθετηθει ουτε ένα αναγεμισμενο τονερ.Οταν τον ανοιξα βρηκα μεσα σκονη του περιβαλλοντος ,τονερ που με το ένα σου δαχτυλο το σκουπιζες ενώ οι πλακετες του ητανε πεντακαθαρες. Για ποιο INOFFICE TONER POLLUTION μιλας?Για μια δεκαετια μιλαμε συνεχους καταπονισμου.

Αν στις φωτογραφιες βλεπεις ΗP εκτυπωτη κερδιζεις ένα λουκουμι.Πες μου μονο ποιος είναι γιατι εγω εβγαλα φωτο 2 LEXMARK και το gearbox του ενός ,το οποιο σκεφτομαι να στο στειλω με courier να το καθαρισεις.Αν καταφερεις να καθαρισεις καλα γραναζια με τονερ και γρασο ,κερδιζεις άλλο ένα λουκουμι,συνολο 2.Φαντασου να πρεπει να ξυσεις μπογια από πλακακια.ΠΗΡΕΣ ΧΑΜΠΑΡΙ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΙΛΑΩ?Σου εξηγω ότι η κατασταση είναι τραγικη και μου απαντας να μου στειλεις link?ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ LINK ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΤΟΝΕΡ?

 

Τελικα η ερωτηση η σημαντικη που θα με κανει να κρινω πολλα είναι, Εισαι τεχνικος?

Γιατι αν δεν εισαι τεχνικος δεν θα μαθεις ποτε σε τι σημειο εφτασε το τονερ και τι ζημιες προκαλεσε,αν δεν κανεις βιδες τον εκτυπωτη δεν θα δεις ποτε το τονερ σε μια τρυπα να σου χαμογελαει.Εγω όμως ειμαι υποχρεωμενος να σου ξανακανω εκτυπωτη αυτό το πραγμα που μου εφερες,να στο καθαρισω καλα ,γιατι αν δεν λυθει τελειως ,τοτε εσυ βαζοντας το στο αμαξι θα δεις κατι να χυνεται,και θα με φωναξεις να μου τραβηξεις το αυτι ΓΙΑΤΙ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΚΥΡΙΕ.Πως όμως μια διπλασια εργασια σε χρονο ,αφου θα πρεπει να στον λυσω τελειως,θα πρεπει να χρεωθει κανονικα?Αν σε χρεωσω τρεις ωρες,γιατι τοσες ακριβως σπαταλησα,δεν θα με παρεις με τις πετρες?

ΠΟΙΟΣ ΦΤΑΕΙ,ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΡΩΩ ΤΡΕΙΣ ΕΡΓΑΤΩΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΧΡΕΩΝΩ Η ΕΣΥ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ?

Ελα όμως που δεν σε χρεωνω τρεις,αλλα σε χρεωνω μια.ΓΙΑΤΙ?

Γιατι θα πρεπει να πεταξεις τον εκτυπωτη των 200€ αφου η εργασια κοντευει να φτασει το κοστος του συν φπα,συν ότι θα πληρωσεις 25€ το ανεπισκευαστο συν ότι θα θες αλλα 200 για την αγορα καινουργιου.

ΠΑΛΙ ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΣ ΚΑΘΟΛΟΥ,

Και μην αρχισεις τα της εργατιας και ότι αν ητανε ετσι θα χανανε οι εταιρειες και τετοια κουραφεξαλα.

 

Αντε πολλα με εκανες να πω παλι και η ωρα περασε,γραψε αυριο ,να σε διαβασω από την δουλεια,όπως εκανα και σημερα και την ιδια ωρα ειχα στα χερια μου ένα ριμαδι που ειχε κατσει τονερ στο pcb και δεν αναγνωριζε το tray και σε διαβαζα και γελαγα.

Να χα μια καμερουλα ,θα με εβλεπες και live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε roger δεν καταλαβαινω γιατι αγχωνεσαι.

Τα ποσοστα εσυ τα εδωσες το μαγειρεμα που το ειδες?Το θεμα ειναι οτι οι εκτυπωτες χαλανε , οπως χαλανε και τα ψυγεια που δεν παιρνουν αναγομωμενα παγακια , οπως χαλανε και οι τηλεορασεις με το imitation τηλεκοντρολ.Και χαλανε γιατι οι εταιρειες τα φτιαχνουν φτηνα και ψευτικα.Και τους εκτυπωτες ακομα χειροτερα τους θεωρουν πιο αναλωσιμους απο τα τονερ.Γι αυτο και δεν συμφερει να τους φτιαξεις.Ενας ΗΡ 2550 ο αγαπημενος μου κανει 700€.μια σειρα γνησια τονερ κανει 600€.Βαζω μια σειρα αναγομμενα 200€ μου χαλαει τον πεταω περνω καινουργιο και εχω και κερδος.Κι εσυ γλυτωνεις τον κοπο να τον επισκευασεις.

Τα αναγομωμενα κανουν ζημια οταν δεν ειναι φτιαγμενα καλα , τη μεγαλητερη ζημια την κανει η ασχετη γραμματεας που αφηνει το τσαλακωμενο χαρτι μεσα και σπανε τα γραναζια η ο τσιγκνουνης αφεντικος που κοπαναει την αδεια κασετα τονερ μπας και βγαλει 20 σελιδες παραπανω και φυσικα εσυ μετα ψαχνεις την σκονη να σου χαμογελαει.

Το σιγουρο ειναι οτι το 50% θα χαλασει βαλεις δεν βαλεις αναγομωμενα.Ο καθε ενας κοιταει τη τσεπη του κρινει και πρατει.Εγω προσωπικα εχω γλιτωσει τρελα λεφτα απο τα αναλωσιμα.

Πες μας παντως σε ποια εταιρεια εργαζεσαι , "αχρειαστος να σαι" μηπως πεσεις καμια φορα στη αναγκη μας .

 

μανετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ΗΡ 2550 ο αγαπημενος μου κανει 700€.μια σειρα γνησια τονερ κανει 600€.Βαζω μια σειρα αναγομμενα 200€ μου χαλαει τον πεταω περνω καινουργιο και εχω και κερδος.Κι εσυ γλυτωνεις τον κοπο να τον επισκευασεις.

 

 

 

Συμφωνω απολυτα,που βλεπεις να διαφωνω?

Ημουνα κατηγορηματικος,φυσικα και να χρησιμοποιησεις αναγεμισμενα για την δικη σου οικονομια, αλλα μην περιμενεις να τον εχεις μια ζωη.Τον πετας και εχεις και κερδος,το γραφεις επι λεξη.Φυσικα και εχεις κερδος την στιγμη που τα γνησια ειναι πανακριβα.ΔΕΝ ΕΞΕΤΑΖΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΑΩ ΟΤΙ ΤΑ ΓΝΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ.ΕΙΝΑΙ.

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΓΕΜΙΣΜΕΝΑ.

Δεν θα μπορεσει ποτε εκτυπωτης με αναγεμισμενα να τυπωσει μια δεκαετια 3εκατομμυρια σελιδες.Αυτο δεν ειναι κερδος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ζωη? Ζουμε στο 2010 , τιποτα απ οτι αγοραζουμε δεν κραταει πανω απο 2-3 χρονια . η χαλαει ,η ειναι ξεπερασμενο η μας τρωει η τσεπη μας να παρουμε το νεοτερο και "καλυτερο ? "Απο τωρα και περα βεβαια να δουμε τι θα κανουμε !

 

Μανετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Roger, τα φώτα σου παρακαλώ. διαθέτω εναν εκτυπωτή τον HP 8250 PHOTOSMART που δέχεται μελάνια Νο 363 6 χρώματα. ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί από κατάστημα το 2007. έχει χρησιμοποιηθεί 3 φορές τα τελευταία χρόνια διότι μετά την αγορά του υπήρχε ταξίδι εκτός ελλάδος οπότε έμεινε στο ράφι. ο εκτυπωτής όπως θα κατάλαβες είναι καινούργιος. Το πρόβλημα τώρα. παρόλου που έμεινε εκτός λειτουργιας, τα μελάνια ORIGINAL HP No 363 στέγνωσαν και μετά από κάποιο καιρό έληξε η ημερομηνία τους. οπότε αγοράσαμε καινούργια ORIGINAL HP αλλά τότε καταλάβαμε πως στέγνωσε το μελάνη τους στην κεφαλή μάλλον. Είναι εκτός εγγύησης πλέον. οπότε αγοράσαμε άλλον γιατί στην τιμή του ανακατασκευασμένου από την HP βρήκαμε καινούργιο. τώρα μας έχει μείνει. Κρίμα δεν είναι? οπότε είπα να σε ρωτήσω πως θα μπορούσα να τον διορθώσω για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους μια που όπως είδα έχεις μεγάλη εμπειρία στο να διορθώνεις πράγματα. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Roger, τα φώτα σου παρακαλώ. διαθέτω εναν εκτυπωτή τον HP 8250 PHOTOSMART που δέχεται μελάνια Νο 363 6 χρώματα. ο εκτυπωτής έχει αγοραστεί από κατάστημα το 2007. έχει χρησιμοποιηθεί 3 φορές τα τελευταία χρόνια διότι μετά την αγορά του υπήρχε ταξίδι εκτός ελλάδος οπότε έμεινε στο ράφι. ο εκτυπωτής όπως θα κατάλαβες είναι καινούργιος. Το πρόβλημα τώρα. παρόλου που έμεινε εκτός λειτουργιας, τα μελάνια ORIGINAL HP No 363 στέγνωσαν και μετά από κάποιο καιρό έληξε η ημερομηνία τους. οπότε αγοράσαμε καινούργια ORIGINAL HP αλλά τότε καταλάβαμε πως στέγνωσε το μελάνη τους στην κεφαλή μάλλον. Είναι εκτός εγγύησης πλέον. οπότε αγοράσαμε άλλον γιατί στην τιμή του ανακατασκευασμένου από την HP βρήκαμε καινούργιο. τώρα μας έχει μείνει. Κρίμα δεν είναι? οπότε είπα να σε ρωτήσω πως θα μπορούσα να τον διορθώσω για να τον χρησιμοποιήσω επιτέλους μια που όπως είδα έχεις μεγάλη εμπειρία στο να διορθώνεις πράγματα. ευχαριστώ.

 

Σου εστειλα πμ για να μην ζαλιζουμε το forum με κατι που δεν τους ενδιαφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πολυμηχάνημα HP 8500w http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/MFP/Inkjet-MFP/HP-OFFICEJET-8500W-INKJET-MULTIFUCION.htm το οποίο μου έχει σπάσει τα νεύρα.......

Προσπαθεί μετά από κάθε εκτύπωση να κάνει ευθυγράμιση κεφαλών και αποτυγχάνει δίνοντας μου μύνημα να ελέγξω την τεκμηρίωση της συσκευής η οποία φυσικά δεν αναφέρει τίποτα. Στις εκτυπώσεις κατά τα άλλα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και στην σελίδα ελέγχου ποιότητας εκτύπωσης δεν φαίνεται να υπάρχει ανάγκη ευθυγράμισης. Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο με τον οποίο θα μπορούσα να το κάνω να σταματήσει τις προσπαθειες για ευθυγράμμιση?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πολλά λόγια είναι φτώχια. Η εμπειρία ενός απλού χρήστη λέει οτι τα αναγωμομένα μελάνια βουλώνουν τις κεφαλές αν αφήσεις αχρησιμοποίητο τον εκτυπωτή. Τα αυθεντικά όχι. Αν ήταν το ίδιο καλά τα ιμιτασιόν μελάνια θα ήταν το ίδιο ακριβά. Και κατεβάστε σεντόνια εσείς.Ειδικά αν είσαι επαγγελματίας και χρησιμοποιείς επανακατασκευασμένα τόνερ, κάτι δε θα σου βγεί καλά στο κοστολόγιο και θα χρειαστείς καινούριο μηχάνημα. Ασχολούμαι κ τα λεω απο εμπειρία επαγγελματία. Και κύριος που λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα, ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΑ PLOTTER επαγγελματικής χρήσης ΔΕΝ ΠΡΟΩΘΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΑΝΑΓΟΜΩΜΕΝΑ; Όχι 15 παραγράφους απάντηση, το λακωνίζειν εστίν φιλοσοφείν. Σε μια πρόταση αν γίνεται κ με ειλικρίνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία... γιατί τα αυθεντικά μελάνια θεωρούνται καλύτερα?

 

Εχουν ανακαλύψει καμιά μαγική χημική σύνθεση στην hp και στην canon?

Τι περισσότερο έχουν αυτά τα μελάνια που δεν μπορεί να το δημιουργήσει κάποιος άλλος χημικός εκτός canon-hp κλπ?

 

Μιλάμε για απλή παρασκευή μελανιού... όχι επεξεργασία πλουτωνίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία... γιατί τα αυθεντικά μελάνια θεωρούνται καλύτερα?

 

Εχουν ανακαλύψει καμιά μαγική χημική σύνθεση στην hp και στην canon?

Τι περισσότερο έχουν αυτά τα μελάνια που δεν μπορεί να το δημιουργήσει κάποιος άλλος χημικός εκτός canon-hp κλπ?

 

Μιλάμε για απλή παρασκευή μελανιού... όχι επεξεργασία πλουτωνίου.

 

Σίγουρα έχουν πολύ μεγάλα κεφάλαια να διαθέσουν για έρευνα και εξέλιξη στα προϊόντα τους. Σίγουρα επίσης αισχροκερδούν στις πλάτες των καταναλωτών.

 

@De@th L0rd

Και τα γνήσια μελάνια μια χαρά βουλώνουν, μπορεί και ευκολότερα σε σχέση με κάποια κορυφαίας ποιότητας Ευρωπαϊκής και Αμερικάνικης προέλευσης. Όσον αφορά τα τόνερ η ανακατασκευή δεν είναι καθόλου απλή υπόθεση και επαφίεται στην τεχνογνωσία και τον επαγγελματισμό του ανακατασκευαστή.

Για Plotter τώρα τι να σου πω δεν έχω την παραμικρή ιδέα:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ την απλή εμπειρία μου :

 

Μετά από αρκετά σκληρή χρήση ενός εκτυπωτή και 3 πολυμηχανημάτων HP, σε χρονικό διάστημα 10 ετών περίπου, σε χρήση γραφείου με διαρκώς αναγωμομένα μελάνια, ουδέποτε μου παρουσιάσθηκε πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδιά μια ερώτηση για τους ειδήμονες.Μου αρέσει πολύ για αγορά ο HP OFFICEJET PRO 8000 γιατι εχει τα μελανια ξεχωριστά απο την κεφαλή,και ακίνητα.Λιγότερα κινητα μέρη,αλλά σωληνώσεις τυπου μπλοτερ και μεγάλη διαδρομη μελανιου.Ξερει κανείς αν αυτη η διαταξη εχει προβλήματα ,μπουκώματα περισσότερο απο τους κλασικούς .Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

epson dx4400 πολ/μα φτηνοτερο απο τα original μελανια:P

τεσπα μεσω ebay σχεδον διπλασια ποσοτητα και 12ή14 μελανια οτι χρωμα θες κανα 20-25ε απο αγγλια.

μια χαρα και να χαλασουν οι κεφαλες ας παει για πεταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση για τους ειδήμονες.Μου αρέσει πολύ για αγορά ο HP OFFICEJET PRO 8000 γιατι εχει τα μελανια ξεχωριστά απο την κεφαλή,και ακίνητα.Λιγότερα κινητα μέρη,αλλά σωληνώσεις τυπου μπλοτερ και μεγάλη διαδρομη μελανιου.Ξερει κανείς αν αυτη η διαταξη εχει προβλήματα ,μπουκώματα περισσότερο απο τους κλασικούς .Ευχαριστώ.

 

Η άποψη μου είναι να μείνεις μακριά από αυτήν την σειρά της ΗΡ. Έχω το 8500 Pro και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Υπερβολική κατανάλωση μελάνης και απαράδεκτη ποιότητα εκτύπωσης φωτογραφιών με εντονότατο κόκκο στο μαύρο χρώμα.

Επίσης οι μεγάλες ευρωπαϊκές εταιρίες κατασκευής μελάνης δεν έχουν φτιάξει ακόμα συμβατά μελάνια για το cartridge 940 καθιστώντας την αναγόμωση εξαιρετικά επισφαλή για τις κεφαλές (είναι η πρώτη φορά απόσο γνωρίζω που η ΗΡ παράγει έγχρωμη pigment μελάνη) . Προσωπικά αυτήν την στιγμή χρησιμοποιώ αυτά τα μελάνια http://www.linexports.com/en/product/item/1096/product_detail.html αλλά ακόμα δεν μπορώ να σου πώ με ασφάλεια ότι μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις καθώς δεν έχουν τεσταριστεί αρκετά από μέρους μου.

Υπάρχουν επίσης πολλές αναφορές στο διαδίκτυο που αναφέρουν εξαιρετική ευαισθησία στις κεφαλές ακόμα και από χρήστες που χρησιμοποιούσαν μόνο γνήσια cartridges.

 

Αυτό είναι πολύ καλύτερο μηχάνημα: http://www.plaisio.gr/Peripherals/Printers/Printers/Inkjet-Printers/Canon-Pixma-IP4700-Inkjet-Printer-3742B009.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...