Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω τον Canon Pixma IP4600 εδώ και 1,5 χρόνο, και όλο αυτό το διάστημα έχω αλλάξει 6 σετ C/M/Y/BK των 9ml (CLI-521) και 3 ή 4 Pigment Black των 19ml (PGI-520). Πριν από λίγες ημέρες μου έβγαλε μήνυμα 6C10 και ψάχνοντας στο internet διαπίστωσα ότι έχει γεμίσει ο χώρος απορριμάτων του. Το πρόβλημα λύθηκε, καθότι βρήκα συνδυασμό πλήκτρων που το προσπερνά, κι έτσι ο εκτυπωτής δουλεύει και πάλι κανονικά.

 

Απλώς διερωτώμαι, γιατί σχετικά τόσο σύντομα συνέβει αυτό... Με βάση τις χωρητικότητες των δοχείων, από τις κεφαλές του εκτυπωτή το πολύ να έχουν περάσει 300ml (!) εκ των οποίων το μεγαλύτερο ποσοστό (υποτίθεται πως) έμεινε πάνω στο χαρτί που εκτυπώθηκε. Δηλαδή στα πόσα ml γεμίζει το δοχείο απορριμάτων;

 

Υ.Γ. Χρησιμοποιώ αποκλειστικά αυθεντικά μελανοδοχεία της Canon και τα αντικαθιστώ πάντα ακριβώς μόλις τελειώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω έναν Canon IP3600 που παίρνει τα PGI520 - CLI521. κάθε φορά που στέλνω εκτύπωση μου εμφανίζει ένα μήνυμα 6C10 και μου ακυρώνει την εκτύπωση αναβοσβήνοντας τα 2 λαμπάκια του power και ενός ακόμα. τη είναι αυτό το σφάλμα και πως παρακάμπτεται?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν Canon IP3600 που παίρνει τα PGI520 - CLI521. κάθε φορά που στέλνω εκτύπωση μου εμφανίζει ένα μήνυμα 6C10 και μου ακυρώνει την εκτύπωση αναβοσβήνοντας τα 2 λαμπάκια του power και ενός ακόμα. τη είναι αυτό το σφάλμα και πως παρακάμπτεται?

ευχαριστώ

 

δοκίμασε αυτό:

 

# Start with printer off

# Press and hold resume Button (triangle in the circle) and click “Power” button. Green led should be on

# While holding the Power button, release the Resume Button.

# Without releasing the Power Button, click “Resume” button for two times and release Both Buttons.

# Click “Resume” for four times then soon click “Power” button, to confirm the selected action (reset counter absorber).

# Turn off the printer and turn on again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Boomer αλλά δυστυχώς όσες φορές το προσπάθησα δε λειτούργησε. κάνει τα ίδια πάλι. Έψαξα αρκετά για αυτό το error αλλά δεν έχω βρει κάτι που να δουλεύει πάνω στον IP3600. Αν βρω κάτι που να λειτουργήσει θα το αναρτήσω.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το 336 απο την HP, το εχω αρκετο καιρο αχρησιμοποιητο. Να αγορασω μελανι για να προσθεσω η εχει βουλωσει σιγουρα; Ξερουμε καταστημα, ελληνικο η ξενο, ebay που μπορω να παρω μελανι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω πάρει τον ίδιο εκτυπωτή με τον φίλο sapphire αλλά ενώ για διαστήματα του ενός μήνα δεν εκτύπωνα τίποτα ή έχοντας εκτυπώσει 5 σελίδες σύνολο αλλά ανοίγοντας τακτικά τον εκτυπωτή διαπίστωσα ότι τα μελανάκια θέλανε πάλι άλλαγμα!!!

Η διαδικασία καθαρισμού όταν τον ανοίγεις τρώει πάρα πολύ μελάνι γι'αυτό φίλε sapphire γεμίζει το δοχείο απορριμάτων!!!

Ξερετε αν υπάρχει κάποια αξιόπιστη λύση για συνεχόμενη παροχή μελανιού απο΄μπουκάλια?

Έχει δοκιμάσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως να γίνει η χρήση του εκτυπωτή;

Αν τον ανάβεις τακτικά, καταναλώνει πολύ μελάνι.

Αν τον ανάβεις σπάνια, βουλώνουν οι κεφαλές.

Δηλαδή δίκοπο μαχαίρι...

 

Τελικά αξιοπιστία και ink-jet είναι δυο έννοιες αντικρουόμενες...

Τα ink-jet μονοπωλούν στα μεγάλα πλάτη εκτύπωσης,

εκεί όπου το laser δεν υπάρχει και το offset δεν συμφέρει για μικρή ποσότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά συστήνω να μην τον κλείνεις...

Κλείσιμο του εκτυπωτή μόνο όταν ξέρουμε ότι δεν θα εκτυπώσουμε για αρκετές μέρες

 

Οι inkjet δεν έχουν επίσης αντίπαλο στην φωτογραφική εκτύπωση.

Για την αξιοπιστία θα συμφωνήσω, αλλά και στους φθηνούς laser δεν βλέπω καμιά αξιοπιστία, το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τυχαίνει να μην εκτυπώσω κάτι και για 6-7 ημέρες...

 

Ναι στην ποιότητα εκτύπωσης των ink-jet, αλλά με καλό και ακριβό χαρτί,

κάτι που δεν το χρειάζεται ο laser.

 

Όσο για τα φθηνά laser, εντάξει, είναι αναμενόμενο να είναι μάπα.

Με 150 ή 200 ευρώ δεν μπορείς να έχεις την απαίτηση να είναι

και γρήγορο και ποιοτικό και οικονομικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K γω φίλε sapphire για τον ίδιο λόγο τον άνοιγα γιατί παλιότερα είχα έναν i560 που βουλώσανε το κίτρινο κυρίως κ αργότερα το κυανό κ τον πέταξα επειδή έτυχε να μείνει ανενεργός για κανα 2μηνο 3μηνο...

Είναι όμως να εκτυπώνεις κ κάθε μέρα όταν χρειάζεσαι 55 ευρώ για να αλλάξεις τα μελάνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας ,

 

θα ήθελα λίγο βοήθεια, έχω ένα HP photosmart C4340 all in one και θέλω να επιχειρήσω να γεμίσω μόνη μου τα μελανάκια, ποια μελάνι και από που θα την αγοράσω ευχαριστώ για βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Εχω ενα πολυμηχανημα της HP το 2050 το οποιο περνει τα μελανια 301 black & 301 colour. Το μαυρο το ρουφαει σαν τρελλο, σκεφτομαι να βαλω αναγεμισμενα μελανια που βρηκα απο εδω: http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260757104041&category=3747&_trksid=p5197.c0.m619

 

Εχει κανεις εμπειρια απο αναγεμισμενα σε HP inkjet εκτυπωτες; Να τα προτιμησω ή οχι; Βγαζουν καποιο κουσουρι; Αν καποιος αγοραζει απο καπου συγκεκριμενα (online μαγαζι) & ειναι ευχαριστημενος ας μου δωσει λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

γνωριζει κανεις τι συντηρηση να κανω στον canon mp160 τωρα που του τελειωσαν τα μελανια?

Επισης τι προτεινετε?Να τα ξαναγεμισω με refill(αν ναι απο που να το προμηθευτω) ή σε καταστημα(προτεινετε και απο αυτο αν δυναται)?

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...