Προς το περιεχόμενο

Αναγεμισμενα μελανια προβλημα!


maverickanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 4 μήνες μετά...

Σήμερα μου ήρθε πακετάκι με σύστημα συνεχούς ροής απο Κίνα.

 

7729267168_cb3b66776b.jpg

 

Το μεσημέρι, κάθησα και το έστησα.

Πρόκειται για απλούστατο φθηνοκιτάκι που έρχεται χωρίς τα ειδικά spongless δοχεία.

Οπότε για να δουλέψει έπρεπε να τρυπήσω τα μαμά cartridges με το ειδικό τρυπανάκι τα οποία έπρεπε να είναι αρκετά γεμάτα για να κυκλοφορεί το μελάνι σωστά.

 

7729272880_8bc4e5fa37.jpg

 

Αν και κανονικά το συγκεκριμένο ciss προοριζόταν για Deskjet εκτυπωτές με HP 364 ή HP 65-66-67 μελανοδοχεία με ενσωματωμένη κεφαλή, με λίγο κόψε ράψε έκατσε και σε πολυμηχάνημα Officejet 6500 με αποσπώμενη κεφαλή και διαφορετικά cartridges για το κάθε χρώμα.

 

7729270690_9eff865050.jpg

 

7729268950_07460ca5eb.jpg

 

Μου σπασε λίγο τα νεύρα και ξόδεψα αρκετό μελάνι μέχρι να πειστώ ότι τα σωληνάκια τραβάνε σωστά. Μια κατοστάδα φύλα Α4 φύγαν σε δοκιμές και αρκετό μελάνι χύθηκε κατά την εγκατάσταση σε πάτωμα και συρταριέρα.

Τα βιντεάκια που μου λύσαν τα χέρια κατά την εγκατάσταση ήταν αυτά

http://www.youtube.com/watch?v=3lVZBSAwGfc&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=by8FRFnzXjM&NR=1

 

Κόστος 9 ευρό και 50 λεπτά χωρίς μελάνια.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτα με σε κανά χρόνο να σου πω...

Πιο πολύ απο περιέργεια το έκανα αφού δεν έχω κανά τρελό πάθος με την φωτογραφία και όπως και οι περισσότεροι μου αρκούσε που τις κρατούσα σε ψηφιακή μορφή.

Με αυτή την λογική καλύτερα να μην έχεις τπτ ούτε καν εκτυπωτή σπίτι σου.

Η αλήθεια είναι πως τις ψηφιακές φώτο σπάνια τις βλέπεις. Προσωπικά έβλεπα μόνο αυτές που κατά διαστήματα περνούσα στην ψηφιακή μου κορνίζα μιας και με το facebook έχω κακή σχέση.

 

Για κάποιον που θα το χρησιμοποιήσει στο γραφείο επαγγελματικά χωρίς να νοιάζεται για την ποιότητα της φωτογραφίας αντί για κάποιον ασπρόμαυρο laser πιστεύω πως έχει νόημα. Το κόστος σε σχέση με τα αυθεντικά είναι ή μέρα με την νύχτα. Ακόμα και να πηγαίνεις σε μαγαζί για αναγόμωση ένα 25άρη το εχεις μές στο νερό για όλα τα χρώματα και αν τυπώνεις πολύ αυτό θα γίνεται 2 και 3 φορές το μήνα...

Γενικά μπορείς να έχεις χρώμα φθηνότερα ή έστω με το ίδιο κόστος με εναν ασπρόμαυρο laser και άμα πέσει κανένα φωτογραφικό χαρτί στα χέρια σου θα μπορέσεις να τυπώσεις κάποιες απο τις ψηφιακές σου φωτογραφίες για πλάκα ή να φτιάξεις καμιά κάρτα ή καμιά αυτοκόλλητη φώτο.

 

Πάντως γενικά έχουν γίνει θαύματα στους εκτυπωτές σε σχέση με το παρελθόν και στο κόστος και στην ταχύτητα και στην ποιότητα .

Όχι μόνο με ciss ακόμα και με αυθεντικά μελάνια το κόστος έχει πέσει αισθητά.

Κοιτάω τα παλιά divx που εγραφα σε cd και έφτιαχνα covers με εναν hewlett packard deskjet 656c και εναν canon s330 photo και γελάω.

Ένας deskjet 5150 που είχα μετά απο αυτούς ήταν κάπως πιο κοντά στο σήμερα αλλά ήταν πάναργος (7 λεπτά ή φωτο σε A4) ακριβός σε αναλώσιμα και χάλασε υπερβολικά γρήγορα.

Να και βίντεο εν δράση.

 

http://www.youtube.com/watch?v=i52aGA-09aM

Επεξ/σία από yiannis_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

 

Ξανα ανοιγω το θεμα μετα απο καιρο,εχω βρει αυτα

 

Compatible Refillable Canon Ink Cartridgeshttp://www.ebay.com/itm/Compatible-Refillable-Canon-MP600-MP610-Ink-Cartridges-/370479050705?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item564245afd1

 

ξερει κανεις αν ειναι αυτο που περιγραφει;οτι δηλαδη καθε φορα που τα ξαναβαζεις μεσα στον εκτυπωτη τα τσιπακια τους μηδενιζουν;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 1,5-2 περίπου χρόνια αγόρασα από το Πλαίσιο 4 μελάνια @Work που ήταν σε προσφορά σχεδόν μισοτιμής.

Δεν ήξερα όμως ότι λήγουν και έτσι, σήμερα που άνοιξα το τελευταίο είδα ότι έχει λήξει πριν 6-7 μήνες και δε λειτουργεί.

Επικοινώνησα με το Πλαίσιο και μου είπαν ότι μπορούν να μου το αλλάξουν μόνο αν τους πάω το τιμολόγιο αγοράς.

Τα μελάνια είχαν αγοραστεί με απλή απόδειξη και την έχω πετάξει.

 

Αν εχει αγοράσει κανείς μελάνι @Work μαύρο #338 για HP από το Πλαίσιο με τιμολόγιο μέσα στο 2011 και έχει κάποιος την καλή διάθεση να επικοινωνήσει μαζί μου να μου πει το ΑΦΜ και τον αριθμό τιμολογίου για να μου τα αλλάξουν. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανα ανοιγω το θεμα μετα απο καιρο,εχω βρει αυτα Compatible Refillable Canon Ink Cartridgeshttp://www.ebay.com/itm/Compatible-Refillable-Canon-MP600-MP610-Ink-Cartridges-/370479050705?pt=UK_CamerasPhoto_Printing_PrinterInkCatridges_JN&hash=item564245afd1 ξερει κανεις αν ειναι αυτο που περιγραφει;οτι δηλαδη καθε φορα που τα ξαναβαζεις μεσα στον εκτυπωτη τα τσιπακια τους μηδενιζουν;

 

αυτό που κατάλαβα διαβάζοντας όλο το threat είναι ότι είναι καλύτερα να χρησιμοποιείς τα original canon για γέμισμα μαζί με ένα reseter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η πλακα είναι ότι σήμερα που κοίταζα τα άδεια μελανοδοχεία, παρατήρησα ότι αν σηκώσεις την ετικέτα από τα μελάνια του πλαισίου (@Work) εμφανίζεται η original ετικέτα της canon.

Αρα και τα @Work κάνουν για γέμισμα  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Το 0711-0714 και και ολα της Epson υπάρχουν και σε επαναγεμιζόμενα.

Εγω χρησιμοποιω το 1281-1284 σε επαναγεμιζόμενο και το έχω γεμίσει πολλες φορες χωρις κανένα πρόβλημα.

Ανοιγω την τάπα και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πολυμηχάνημα ΗΡ4180 .Αγόρασα νεο εγχρωμο μελάνι HP και ξαναγέμισα το μαύρο .Το μαύρο τυπώνει αλλα ολα είναι σε κλίμακα γκρίζου δεν βλέπω χρώμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Πρόσφατα αγόρασα το Canon MX455 και σκέφτομαι να αγοράσω μία φορα τα 1) PG-540XL και 2) CL-541XL με σκοπό να τα ξαναγεμίζω με 19 ευρώ και τα 2.

Υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα στον εκτυπωτή λόγω των αναγεμισμένων μελανιών?

Το ρωτάω αυτό γιατί ενας canon ip4300 που έχω έχει πρόβλημα απ όταν πήρα κάποια μελάνια της πλάκας από ebay.  

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Υπάρχει πρόταση για κιτ αναγόμωσης για Epson Expression Photo XP-850; Σύντομα θα τελειώσουν τα αρχικά που είχε με την αγορά και έτσι είμαι σε έρευνα για αγορά είτε COMPATIBLE είτε κάποιο kit αναγόμωσης, με αγορά από Αθήνα, ebay, amazon.

για Ελλάδα πχ Link.png Site: 6COL CISS ή Link.png Site: 6COL REFILLABLE SET

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Πήγα σε καταστήματα στην Αθήνα που σου γεμίζουν τα μελάνια και εκτός ότι δεν ξερω πόσο αξιόπιστοι είναι μου φάνηκαν και αρκετά τα χρήματα δλδ περίπου 16 ευρώ μου είπανε για αναγεμισμένο αλλά xl συσκευασία...

 

Διαβάζοστας το παρόν τόπικ το έψαξα για ebay και είδα ότι έχουν αναγεμισμένα σε πολύ χαμηλότερες τιμές δλδ από 4-5 ευρώ ξεκινάνε... Βέβαια τα πιο φθηνά ήταν από Κίνα, μετά από Ευρώπη ... Έχει κανείς εμπειρία, είναι αξιόπιστα αυτά ρε παιδιά;  Έχετε να μου προτείνεται κάποιον πωλητή στο ebay; Για HP ενδιαφέρομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...