Προς το περιεχόμενο

Windows Xp 32bit vs 64bit


silencer51

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 232
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Φίλε αν θες σου λέω και το λινκ σε προσωπικό μήνυμα να δεις ότι υπάρχουν είδη σε beta εκδοσή τα windows 7.

 

Και κάτι άλλο που με καίει την δεδομένη στιγμή γιατί θέλω να αγοράσω 4gb ram για το laptop μου που έχει windows xp pro sp3 greek 32bit.

Όσο άφορα τώρα τα 32bit λειτουργικά είτε vista είτε xp πως μπορούμε να τα κάνουμε να δούνε κανονικά ολόκληρα τα 4gb ram.

 

Τελείως φιλικά, πρόκειται για κλειστές σε OEMs Alpha εκδόσεις ονομαζόμενες Milestones.

KAMIA σχέση με beta. Milestones οι OEMs είχαν σχεδόν αμέσως μετά την έλευση των Vista.

Από τα screenshots είναι φανερό ότι ακόμη το GUI πατάει σε Vista, και ιδέα δεν έχουμε τι και πως θα ενσωματωθεί.

Bottom-line. Δεν υπάρχει beta.

Όταν έχουμε νέα θα είναι από τα προγράμματα feedback testing στο Technet. Μέχρι τότε θα έχουμε Vista.

 

Για το δεύτερο σκέλος, ναι να αγοράσεις 2χ2GB RAM αλλά προτείνω φυσικά x64 Vista.

Με τα 32bit δεν μπορείς να δεις ποτέ χρήση 4GB τουλάχιστον όχι υπό την έννοια του Userspace στην μνήμη ανά πρόγραμμα, εκτός κάποιων "ακροβατικών" που όμως θα πρέπει να υποστηρίζει και η εφαρμογή.

Bottom-line. Vista x64 για σωστή εκμετάλλευση μνήμης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και συνεχείς ασυμβατότητες σε κάπως παλιότερα προγράμματα όπως και σε μερικά νέα και για συνεχή κολλήματα λόγο των πολλών κρυφών υπηρεσιών(Και όχι μόνο) που φορτώνουν με το που ξεκινάνε τα vista...

 

Γενικώς τα vista δεν πήγανε όσο καλά ήθελε η Microsoft καθότι αυτό το έχει ανακοινώσει η ίδια η Microsoft με αποτέλεσμα και να παρατείνουν την υποστηρίξει των xp αλλά και να βγάλουν άρον άρον νέο λειτουργικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και συνεχείς ασυμβατότητες σε κάπως παλιότερα προγράμματα όπως και σε μερικά νέα και για συνεχή κολλήματα λόγο των πολλών κρυφών υπηρεσιών(Και όχι μόνο) που φορτώνουν με το που ξεκινάνε τα vista...

 

Γενικώς τα vista δεν πήγανε όσο καλά ήθελε η Microsoft καθότι αυτό το έχει ανακοινώσει η ίδια η Microsoft με αποτέλεσμα και να παρατείνουν την υποστηρίξει των xp αλλά και να βγάλουν άρον άρον νέο λειτουργικό...

 

/troll mode on....

rofl. Παραδέξου πως δεν έχεις ιδέα από Vista.

Ποιες ασυμβατότητες ; σε 16bit προγράμματα ; Ohmygod

Ποια συνεχή κολλήματα ; Ποιες υπηρεσίες φορτώνουν με το που ξεκινάνε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες αυτό σχετικά με το αν βγαίνουν ή όχι τα νέα windows 7

 

Ειλικρινά μην το συνεχίζεις. Εκτίθεσαι. Αρχές 2010 θα έχουμε τα Windows "Ονόμασέ με" codename "Seven".

Μέχρι να βγουν, τουλάχιστον προσπάθησε να χρησιμοποιείς NT5.2 SP2 που είναι σαφώς πιο σύγχρονο και βασίζεται σε πυρήνα Server 2003.

Εδώ τελειώνει και η παρέμβασή μου, καθώς το νήμα αφορά XP.

EOF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κόλλημα είναι αυτό με τα Windows Vista ; ! Μια χαρά, λειτουργικό σύστημα είναι! Τι αγάπη είναι αυτή για τα Windows XP! Δε λέω πολύ καλά Windows, για το 2001 όμως, γιατί τώρα υπάρχουν καλύτερα Windows και ονομάζονται Vista!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vista = svista.

Το ότι πολλές εταιρίες δεν βάζουν τα vista στα συστήματα τους κάτι λέει.

Και για να μην μακρηγορούμε το ποιο είναι το καλύτερο λειτουργικό είναι καθαρά αντικειμενικό ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί οι εταιρίες, να έχουν υπολογιστές που να μην σηκώνουν τα Windows Vista ή να μην έχουν την οικονομική άνεση για να δαπανήσουν πολλά χρήματα για αναβαθμίσεις. Svista = Vista, και Windows Vista = Windows Millennium Edition! Έχουν δει τα μάτια μου πολλές ανακρίβειες! Δεν... svίνεται έτσι απλά με ένα s η άριστη ποιότητα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα ότι όλα αυτά είναι απόψεις.

Εσύ δεν πρόκειται να αλλάξεις τι δικιά μου περί των (s)vista όπως κι εγώ δεν μπορώ να αλλάξω την δικιά σου περί των vista.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως προείπα ότι όλα αυτά είναι απόψεις.

Εσύ δεν πρόκειται να αλλάξεις τι δικιά μου περί των (s)vista όπως κι εγώ δεν μπορώ να αλλάξω την δικιά σου περί των vista.

 

 

Άλλο άποψη άλλο ανακρίβεια.

Καθώς όταν έχεις μείνει με TCP/IP Stack τεχνολογίας πλειστόκαινου μην σε παραξενεύει γιατί έχεις μειωμένη απόδοση στο Wireless ας πούμε.

Δεν πειράζει που το καινούριο 4GB σύστημά σου δεν ξέρει τι να κάνει με την μνήμη και την αφήνει να βγάζει μούχλα.

Δεν πειράζει που στο Multitasking θες ανάσες και αναψυκτικά για να παραφτάσεις το Scheduling της CPU των Vista, εσύ θα επιμένεις ότι είναι θέμα απόψεων.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν σε πρόσβαλα ούτε πρόσβαλα τα μηχανήματα που έχεις.

Δεύτερον Πως ξέρεις ότι το μηχάνημα που έχω είναι παλιό? Σου λέω απλά ότι έχει intel core 2 duo στα 2ghz και ασύρματο δίκτυο "N". Αυτό κατ εσε είναι πολύ παλιά έτσι δεν είναι?

 

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν πριν προσβάλλεις τον οποιοδήποτε και τις επιλογές που έχει κάνει στο κάθε τι, να είσαι ποιο προσεκτικός στο τι λες γιατί δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να αγοράσουν τα "πανάκριβα" μηχανήματα που ίσως εσύ έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον δεν σε πρόσβαλα ούτε πρόσβαλα τα μηχανήματα που έχεις.

Δεύτερον Πως ξέρεις ότι το μηχάνημα που έχω είναι παλιό? Σου λέω απλά ότι έχει intel core 2 duo στα 2ghz και ασύρματο δίκτυο "N". Αυτό κατ εσε είναι πολύ παλιά έτσι δεν είναι?

 

Θα σε παρακαλούσα λοιπόν πριν προσβάλλεις τον οποιοδήποτε και τις επιλογές που έχει κάνει στο κάθε τι, να είσαι ποιο προσεκτικός στο τι λες γιατί δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια να αγοράσουν τα "πανάκριβα" μηχανήματα που ίσως εσύ έχεις....

 

Δεν αναφερόμουν σε σένα που το είδες ;

Να ζητήσω συγνώμη από τα μηχανήματα ; Αναφερόμουν σε τεχνολογίες των XP που πλαισιώνουν το Hardware. Τι να το κάνεις το "draft 802.11n" όταν το TCP/IP Stack δεν γνωρίζει ούτε πως να μεταβάλλει το παράθυρό του ;

Πριν γράψεις για προσβολές και λοιπά, δες οτι δεν αναφέρομαι στο σύστημά σου συγκεκριμένα, και ούτε με ενδιαφέρει τι έχεις.

Πιάστηκες από λέξεις "μούχλα" και "πλειστόκαινου" και το έδεσες κότσο ότι μιλάω για το σύστημά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...