Προς το περιεχόμενο

Gamepads/ controllers/ χειριστήρια για PC - Προτάσεις και απορίες


panaathas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, >-Nosakos<- είπε

Το είχα για πάνω απο 3 χρόνια μέχρι που ξεκόλλησαν τα πάνω πλαστικά από τα αναλογικά. Ακόμα παίζει χωρίς θέμα.. στα local coop ο 2ος παίχτης αυτό παίρνει και ο άλλος του xbox one.  Πραγματικά, είναι απο τα καλύτερα φθηνά χειριστήρια τύπου xbox.

Θα είναι μάλλον η επόμενη αγορά μου καθώς διάβασα πολύ ενθαρρυντικά σχόλια από κατόχους. Αυτή τη στιγμή έχω ένα Roar r200ws. Επί της ευκαιρίας μιας και αναφέρθηκε προηγουμένως ένα μικρό overview:Για 16€ που το αγόρασα είναι οκ vfm λύση για όσο αντέξει, αλλά μάλλον κάποια στιγμή στα κοντά θα αγοράσω και το speedlink καθώς τo roar εμφάνισε ένα κουσουρι ενώ τα πήγαινε-πηγαινει αρκετά καλά overall: τη 3η μερα λειτουργίας ο δεξιός μοχλός άρχισε να κάνει drifting προς τα δεξιά, ίσως ήταν κόλλημα επειδή είχε "ξυπνήσει" από sleep λειτουργία ( ενώ έπαιζα στο κινητό μέσω GeForce Now: Outlast 1 ). Έστρωσε κάνοντας reboot το κινητό και έχοντας κλειστό εντελώς το χειριστήριο για 5-λεπτα.

Δεν το έχει ξανακάνει έκτοτε ούτε παρατήρησα κάτι άλλο με παρόμοια συμπτώματα - βέβαια δεν πιστεύω να αντέξει για πολύ καιρό πριν εμφανιστούν κι άλλα μικρό προβληματακια. Να σημειωθεί ότι δεν πέρασε ούτε περνάει κακομεταχείριση. Περισσότερο για να δοκιμάσω πράγματα στο RPCS3 το πήρα, ως φθηνή λύση και για geforce now gaming από το κινητό πριν τον ύπνο.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης
Στις 1/5/2021 στις 9:24 ΜΜ, Brandtobrand είπε

Καλά θεωρούνται και τα PDP, τα οποία έχουν φτιαχτεί με την άδεια της Microsoft (εξ ου και το σήμα xbox), χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία.

https://www.skroutz.gr/c/663/Gamepads/m/2605/PDP/f/355859/PC.html

 

χαλια ειναι πηρα 2 και τα παιξαν τα κουμπια και οι σκανδαλες στο διμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, o kalos o milos είπε

χαλια ειναι πηρα 2 και τα παιξαν τα κουμπια και οι σκανδαλες στο διμηνο

Γνώμη μου είναι να μην κοιτάμε το πόσο θα μας βγάλουν τα χειριστήρια μιας και ο καθένας τα χειρίζεται με άλλο τρόπο , αλλά την συμβατότητα που έχουν με το pc και τα παιχνίδια

Εξάλλου ολα έχουν ένα με δύο χρόνια εγγύηση το γυρνάς και σου δίνουν καινούργιο ή αν το πάθεις 2-3εις φορές το ίδιο ζητάς πιστωτικό και παίρνεις ένα άλλο 

Και εμένα ένα pdp το συγκεκριμένο που αναφέρεις μου χάλασε η μία σκανδάλη στο μήνα καθώς την πάτησα προς τα δεξιά και έφυγε ένα ελατήριο , το πήγα πίσω στο public και μου έδωσαν πιστωτικό μιας και "δεν μπορούσαν" να το φτιάξουν και πήρα το ίδιο. Αυτό που έχω τώρα το χρησιμοποιώ ένα 5μηνο και δεν έχει πάθει πράμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Nik1239 είπε

Γνώμη μου είναι να μην κοιτάμε το πόσο θα μας βγάλουν τα χειριστήρια μιας και ο καθένας τα χειρίζεται με άλλο τρόπο , αλλά την συμβατότητα που έχουν με το pc και τα παιχνίδια

Εξάλλου ολα έχουν ένα με δύο χρόνια εγγύηση το γυρνάς και σου δίνουν καινούργιο ή αν το πάθεις 2-3εις φορές το ίδιο ζητάς πιστωτικό και παίρνεις ένα άλλο 

Και εμένα ένα pdp το συγκεκριμένο που αναφέρεις μου χάλασε η μία σκανδάλη στο μήνα καθώς την πάτησα προς τα δεξιά και έφυγε ένα ελατήριο , το πήγα πίσω στο public και μου έδωσαν πιστωτικό μιας και "δεν μπορούσαν" να το φτιάξουν και πήρα το ίδιο. Αυτό που έχω τώρα το χρησιμοποιώ ένα 5μηνο και δεν έχει πάθει πράμα 

Ο χειρισμός ειναι ο ιδιος με τα αλλα που μου βγαζαν 3-4  χρονια.Αλλα οταν εχεις αστοχια και στα 2 δεν ειναι τυχαιο,και οκ κι εγω πηρα πιστωτικο,αυτη τη δουλεια θα κανω καθε 2 μηνες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, o kalos o milos είπε

Ο χειρισμός ειναι ο ιδιος με τα αλλα που μου βγαζαν 3-4  χρονια.Αλλα οταν εχεις αστοχια και στα 2 δεν ειναι τυχαιο,και οκ κι εγω πηρα πιστωτικο,αυτη τη δουλεια θα κανω καθε 2 μηνες ?

Μπορεί τα συγκεκριμένα να μην είναι τόσο ανθεκτικά δεν ξέρω πάντως είναι από τα λίγα που έχουν πλήρη συμβατότητα με σχεδόν κάθε παιχνίδι σε pc και εμένα με βολεύει αυτό και ας τα αλλάζω κάθε δίμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, spocky είπε

Ισχυει οτι τα χειριστηρια xbox one series εχουν μονο 90 μερες εγγυηση?

Όχι δεν ισχύει . 1 χρόνο έχουν αν δεν κάνω λάθος ,κάτι που μπορείς να επιβεβαιώσεις ο ίδιος αν μιλήσεις με ms.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/5/2021 στις 12:39 ΜΜ, 7nisiotis είπε

 

Στις 3/5/2021 στις 1:52 ΜΜ, >-Nosakos<- είπε

Το είχα για πάνω απο 3 χρόνια μέχρι που ξεκόλλησαν τα πάνω πλαστικά από τα αναλογικά. Ακόμα παίζει χωρίς θέμα.. στα local coop ο 2ος παίχτης αυτό παίρνει και ο άλλος του xbox one.  Πραγματικά, είναι απο τα καλύτερα φθηνά χειριστήρια τύπου xbox.

Το DPad του είναι καλό; Εχω το 360 που είναι χάλια γιατί πατάς δεξιά και πιάνει διαγώνια και σε fighting game που με ενδιαφέρει δεν κάνει. Πήρα και ένα από τα φτηνά roar 200 αλλά είναι πολύ σκληρό το Dpad.

Αυτό το SL καλό φαίνεται για τα λεφτά του.

edit: Με προβληματίζει γιατί ο σταυρός φαίνεται ίδιος με του 360.

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Jastonas είπε

 

Το DPad του είναι καλό; Εχω το 360 που είναι χάλια γιατί πατάς δεξιά και πιάνει διαγώνια και σε fighting game που με ενδιαφέρει δεν κάνει. Πήρα και ένα από τα φτηνά roar 200 αλλά είναι πολύ σκληρό το Dpad.

Αυτό το SL καλό φαίνεται για τα λεφτά του.

edit: Με προβληματίζει γιατί ο σταυρός φαίνεται ίδιος με του 360.

Αν σε ενοχλεί του 360, θα έχεις το ίδιο θέμα και με το SL. Όπως είπε και ο προλαλήσαντας αν θες να παίζεις σοβαρά fighting games δες κάτι άλλο.

Από κει και πέρα, εμείς παίζουμε tekken για τον χαβαλέ μας "μια χαρά". 

Επεξ/σία από >-Nosakos<-
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jastonas είπε

 

Το DPad του είναι καλό; Εχω το 360 που είναι χάλια γιατί πατάς δεξιά και πιάνει διαγώνια και σε fighting game που με ενδιαφέρει δεν κάνει. Πήρα και ένα από τα φτηνά roar 200 αλλά είναι πολύ σκληρό το Dpad.

Αυτό το SL καλό φαίνεται για τα λεφτά του.

edit: Με προβληματίζει γιατί ο σταυρός φαίνεται ίδιος με του 360.

Δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να σε καλύψει σε fighting αλλά στο controller του one έχει λυθεί το πρόβλημα με το διαγώνιο, αν όχι τελείως σε μεγάλο βαθμό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2021 στις 5:17 ΜΜ, GjokerR είπε

Δεν ξέρω αν είναι αρκετό για να σε καλύψει σε fighting αλλά στο controller του one έχει λυθεί το πρόβλημα με το διαγώνιο, αν όχι τελείως σε μεγάλο βαθμό 

Το ξέρω ,αλλά έψαχνα κάτι πιο οικονομικό. Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.

Μετά από λίγο ψάξιμο, μου κέντρισε το ενδιαφέρον το Spirit of Gamer XGP

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Χρησιμοποιούσα εδώ και ένα χρόνο και κάτι το Dualshock του PS4. Πριν από μερικούς μήνες είχα θέμα με τραυματισμό του τένοντα στον αντίχειρα και αν και δεν μπορώ να είμαι σίγουρος υποθέτω ότι το σχήμα του Dualshock δεν συμφωνούσε με το χέρι μου. Παλιότερα που χρησιμοποιούσα Xbox controller δεν μου είχε παρουσιαστεί πρόβλημα, αν και θα μπορούσε να είναι σύμπτωση.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν έχει κάποιος να πει απόψεις για τα καινούρια χειριστήρια Sony και Microsoft και αν έχει αλλάξει κάτι δραστικά στο μέγεθος ή/και εργονομία του Dualshock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...