Προς το περιεχόμενο

Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλιά


searching

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

μη περνετε παραδειγμα 20 χρονων παιδια.

παρτε παραδειγμα τους γονεις σας

 

πιστευετε ποτε οτι η μανα σας εχει κολλητο και βγαινει για καφε μαζι του ή σε μπουζουκια και ο συζυγος καθεται σπιτι?

ή πιστευετε οτι ο πατερας εχει κολλητη φιλη και παει για καφε μαζι της και μετα για μπυρες?

.

 

Αν κατάλαβα καλά και δεν κάνω λάθος, λες ότι σε μεγάλη ηλικία τουλάχιστον είναι ανέφικτη η φιλική σχέση άντρα με γυναίκα (σε αντίθεση με πιο μικρές ηλικίες που μπορείς και να "μπερδευτείς" και να νομίζεις ότι γίνεται).

 

Το είχα αναφέρει και σε άλλο τόπικ, θα το πω και εδώ.

Εγώ δεν είμαι 20, 34 χρονών είμαι και έχω δύο φίλες κοντά μια 20ετία τώρα.

Μιλάμε για φίλες όμως, όχι γνωστές. Πρόσφατα η μία μου ζήτησε να την παντρέψω κιόλας. Βγαίνουμε συχνά και ζευγάρια, αλλά πολλές φορές βγαίνουμε και μόνοι μας, πηγαίνουμε για έναν καφέ ή μιλάμε και στο τηλέφωνο, στο msn κτλ.

Δεν μπορώ να φανταστώ για κάποιον λόγο αύριο μεθαύριο να κόψω με αυτά τα άτομα απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκες. Μπορεί λόγω οικογένειας, υποχρεώσεων κτλ. να μην βρισκόμαστε πλέον τόσο συχνά αλλά αυτό δεν θα γίνει λόγω του φύλου τους, θα συμβεί όπως θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και με τους άντρες φίλους.

 

Δεν χρειάζεται ούτε μπουζούκια να πας ούτε τίποτα.

Και ναι, γιατί να μην πας για καφέ μαζί της και μετά για μπύρες;

Συζητάς όπως θα συζητούσες με έναν οποιονδήποτε άλλον φίλο.

Αν τα βρίσκεις με τον άλλο, αν γεμίζει κάποιο κενό της ζωής σου, αν σε καταλαβαίνει, γιατί να τον αποκλείσεις απλά και μόνο επειδή δεν ανήκετε στο ίδιο φύλο;

 

Δεν μιλάνε όλοι οι άντρες μόνο για γκόμενες, αμάξια και ομάδες όπως δεν μιλάνε και όλες οι γυναίκες μόνο για κομμωτήρια, μπουζούκια, νύχια και κουτσομπολιά show biz.

 

Πολύ απλά, ΔΕΝ είναι μόνο για σεξ οι γυναίκες, με μερικές μπορείς να συζητήσεις κιόλας. Για να γίνεις φίλος βέβαια δεν αρκεί μόνο να μπορείς να συζητάς μαζί της,

αλλά αυτό είναι το πιο βασικό, αν περνάς καλά με έναν άνθρωπο πίνοντας καφέ π.χ. μετά μπορείς αν ταιριάξουν και άλλα πράγματα να τον κάνεις και καλό φίλο.

Αναγνωρίζω βέβαια πως δεν είναι η μέση γυναίκα αυτή που αναφέρω.

Μιλάμε για την τρελή εξαίρεση, αλλά υπάρχει και δεν θα 'πρεπε να μας κάνει τόση εντύπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά και δεν κάνω λάθος, λες ότι σε μεγάλη ηλικία τουλάχιστον είναι ανέφικτη η φιλική σχέση άντρα με γυναίκα (σε αντίθεση με πιο μικρές ηλικίες που μπορείς και να "μπερδευτείς" και να νομίζεις ότι γίνεται).

 

Το είχα αναφέρει και σε άλλο τόπικ, θα το πω και εδώ.

Εγώ δεν είμαι 20, 34 χρονών είμαι και έχω δύο φίλες κοντά μια 20ετία τώρα.

Μιλάμε για φίλες όμως, όχι γνωστές. Πρόσφατα η μία μου ζήτησε να την παντρέψω κιόλας. Βγαίνουμε συχνά και ζευγάρια, αλλά πολλές φορές βγαίνουμε και μόνοι μας, πηγαίνουμε για έναν καφέ ή μιλάμε και στο τηλέφωνο, στο msn κτλ.

Δεν μπορώ να φανταστώ για κάποιον λόγο αύριο μεθαύριο να κόψω με αυτά τα άτομα απλά και μόνο επειδή είναι γυναίκες. Μπορεί λόγω οικογένειας, υποχρεώσεων κτλ. να μην βρισκόμαστε πλέον τόσο συχνά αλλά αυτό δεν θα γίνει λόγω του φύλου τους, θα συμβεί όπως θα συμβεί κάτι αντίστοιχο και με τους άντρες φίλους.

 

Δεν χρειάζεται ούτε μπουζούκια να πας ούτε τίποτα.

Και ναι, γιατί να μην πας για καφέ μαζί της και μετά για μπύρες;

Συζητάς όπως θα συζητούσες με έναν οποιονδήποτε άλλον φίλο.

Αν τα βρίσκεις με τον άλλο, αν γεμίζει κάποιο κενό της ζωής σου, αν σε καταλαβαίνει, γιατί να τον αποκλείσεις απλά και μόνο επειδή δεν ανήκετε στο ίδιο φύλο;

 

Δεν μιλάνε όλοι οι άντρες μόνο για γκόμενες, αμάξια και ομάδες όπως δεν μιλάνε και όλες οι γυναίκες μόνο για κομμωτήρια, μπουζούκια, νύχια και κουτσομπολιά show biz.

 

Πολύ απλά, ΔΕΝ είναι μόνο για σεξ οι γυναίκες, με μερικές μπορείς να συζητήσεις κιόλας. Για να γίνεις φίλος βέβαια δεν αρκεί μόνο να μπορείς να συζητάς μαζί της,

αλλά αυτό είναι το πιο βασικό, αν περνάς καλά με έναν άνθρωπο πίνοντας καφέ π.χ. μετά μπορείς αν ταιριάξουν και άλλα πράγματα να τον κάνεις και καλό φίλο.

Αναγνωρίζω βέβαια πως δεν είναι η μέση γυναίκα αυτή που αναφέρω.

Μιλάμε για την τρελή εξαίρεση, αλλά υπάρχει και δεν θα 'πρεπε να μας κάνει τόση εντύπωση.

 

τα ειπες ολα μονο σου και απαντησες μονος σου αλλα δε το καταλαβες.

 

ολα αυτα που λες τα κανεις με τις φιλες σου τωρα που εισαι ελευθερος και οχι παντρεμενος.

οταν παντρευτεις καποια μετα δε θα εχεις αναγκη τη φιλια απο τις κοπελες αυτες γιατι θα εχεις τη γυναικα σου.

η γυναικα σου ειναι φιλη, κολλητη και ερωμενη μαζι.

το ιδιο και για τις γυναικες ο αντρας.

 

εκει θελω να καταληξω.

 

οταν παντρευτεις θα θελεις αντρικες παρεες και οχι γυναικιες.

 

οι μικρες ηλικιες εχουν μπερδεψει τη βουρτσα με τη ....... και δε καταλαβαινουν γιατι εχουν παρεα καποιον η καποια και περνανε ωρες μαζι.

εχω ακουσει απειρες συζητησεις πανω σε αυτο το θεμα και εχω ακουσει απειρες μαλακιες απο μικρες ηλικιες.

 

το θεμα δεν ειναι το σεξουαλικο κομματι αλλα το συναισθηματικο.

οταν εσυ εχεις γκομενα (σοβαρη σχεση, οχι ερωμενη) με ποιον θες να περνας ποιο πολλες ωρες και να λες τα μυστικα σου?

φυσικα με τη γκομενα.

τις φιλες μετα δε τις εχεις κολητες, αντε να τις βλεπεις μια στο τοσο για να πεις τα νεα σου.

 

μιλαω για σοβαρα και φυσιολογικα πραγματα, οχι αυτα που γινονται σημερα που ο ενας λεει εχω γκομενα τη μαρια και την αλλη βδομαδα την ελενη αλλα η μαρια τα εφτιαξε μτο πρωη τηνς μαριας γιατι ειχε γνωρισει το κολητο του γιαννη που ειχε μαυρο αυτοκινητο μπλα μπλα μπλα :lol::lol::lol:

ή τη γκομενα μου γνωρισε απο το zoo και το γκομενο απο το facebook....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ!

 

δε θα το αναλυσω γιατι βαριεμαι.... και θα φαει κλειδωμα και αυτο το τοπικ

 

ηταν που δεν θα ανελυες εσυ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλοι οι φιλοι στην "αναγκη" φαινονται.

 

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το ενα πρεπει να αναιρει το αλλο.

 

+1

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=g1OeajK7hfs[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<<Μπορεί να υπάρξει φιλία άντρα με γυναίκα.Για να διατηρηθεί όμως πρέπει να υπάρχει μεγάλη δόση σωματικής αντιπάθειας>>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μιλήσω για μένα και μόνο, αν η κοπέλα έχει μεγάλο στήθος, όχι ποτέ
+ απειρο!!!! αχαχαχαχαχαχα

 

αν εχει τα ... προσοντα που μ αρεσουν ολο και καποια kinky σκεψη θα κανω!! οποτε δεν υφισταται Πραγματικη Φιλια!!!αχαχαχαχα

 

και λεω θα ειμαι ο μονος....!!! τελικα δεν ειμαι...:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω πιστευω οτι σπανια μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας. Εκτος αν εχει αναπτυχθει απο μικρη ηλικια.

Ποιος απο σας θα γνωριζε μια ωραια κοπελα και θα ελεγε πολυ συμπαθητικη κοπελα, θα ηθελα να γινουμε φιλοι. Γιατι απ' οτι εχω δει οι περισσοτεροι αντρες μονο αυτο δεν σκεφτονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω πιστευω οτι σπανια μπορει να υπαρξει φιλια μεταξυ αντρα και γυναικας. Εκτος αν εχει αναπτυχθει απο μικρη ηλικια.

Ποιος απο σας θα γνωριζε μια ωραια κοπελα και θα ελεγε πολυ συμπαθητικη κοπελα, θα ηθελα να γινουμε φιλοι. Γιατι απ' οτι εχω δει οι περισσοτεροι αντρες μονο αυτο δεν σκεφτονται.

 

Άλλα πιθανά σενάρια δεν παίζουν με την καμία δηλαδή.

Το να έχω μακροχρόνια, σοβαρή σχέση, να μην θέλω να απατήσω την κοπέλα

μου γιατί την αγαπάω και περνάμε καλά και να γνωρίσω μια απίστευτη χαβαλετζού

συνάδελφο στο γραφείο που είναι και γ@μω τα άτομα και βγάζουμε τρελό γέλιο και

γουστάρω να την βλέπω και να περνάμε καλά, απλά ΔΕΝ παίζει.

 

Ο πίθηκος μέσα μου θα πρέπει αναγκαστικά να σκεφτεί πως από την στιγμή που η άλλη είναι γυναίκα και για τον Α,Β λόγο δεν παίζει σεξ, δεν αξίζει να την δούμε σαν άνθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλα πιθανά σενάρια δεν παίζουν με την καμία δηλαδή.

Το να έχω μακροχρόνια, σοβαρή σχέση, να μην θέλω να απατήσω την κοπέλα

μου γιατί την αγαπάω και περνάμε καλά και να γνωρίσω μια απίστευτη χαβαλετζού

συνάδελφο στο γραφείο που είναι και γ@μω τα άτομα και βγάζουμε τρελό γέλιο και

γουστάρω να την βλέπω και να περνάμε καλά, απλά ΔΕΝ παίζει.

 

Ο πίθηκος μέσα μου θα πρέπει αναγκαστικά να σκεφτεί πως από την στιγμή που η άλλη είναι γυναίκα και για τον Α,Β λόγο δεν παίζει σεξ, δεν αξίζει να την δούμε σαν άνθρωπο.

 

Κοίτα δεν ειπα οτι αποκλειεται. Και μακαρι να παιζουν τετοια σεναρια. Απλως είναι σπάνιο. Και ίσως αυτο σου συμβαίνει επειδή εχεις σοβαρη σχέση. Αν δεν είχες μπορεί και να έβλεπες διαφορετικά τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιοι μαλλον ειναι οι τελευταιοι ρομαντικοι...Σιγα τον "ερωτα" μωρε

 

Basicilly καταληγουμε σε μαθηματικο τυπο του στυλ Σεξ+Φιλια=Ερωτας

 

Διοτι ποιον ερωτευεσαι?Αυτον που θες να πηδηξεις αλλα σε γεμιζει και σαν ανθρωπος. Αρα? Σεξ με Φιλο=Ερωτας

 

Αυτή ακριβώς είναι και η δική μου άποξη. Άν υπάρχει πραγματική φιλία και κάποια ερωτική έλξη τότε μιλάμε για δύο ανθρώπους που θα μπορούσαν να τα πάνε πολύ καλά σε μία σχεση..Τώρα άμα η άλλη δεν βλέπετε και δεν μπορεις να τη δεις σεξουαλικά, τοτε μένεις με τη φιλία (από τη μερια σου τουλάχιστον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα άμα η άλλη δεν βλέπετε και δεν μπορεις να τη δεις σεξουαλικά, τοτε μένεις με τη φιλία (από τη μερια σου τουλάχιστον)

 

αυτο ειναι οτι χειροτερο.

ΕΚΕΙ ειναι που δεν υπαρχει φιλια....

η αλλη ερχεται μαζι σου επειδη σε γουσταρει και οχι επειδη ειναι φιλη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...