Προς το περιεχόμενο

The Official Lost Season 4 Topic (Spoiler Free Up To Season 3)


Sellers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν κάνω λάθος, δεν μιλάμε για έξτρα σκηνές (extended) αλλά για enhanced επεισόδιο, με σημειώσεις κατά τη διάρκειά του που θυμίζουν και ξεκαθαρίζουν, ήδη γνωστές όμως, καταστάσεις. Αυτό γίνεται σε κάθε επεισόδιο που προηγείται του φινάλε μιας σαιζον στο Λοστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

το επισοδειο το βρηκα εκλπηκτικο.με δυνατες συγκινησεις ,λυνονται αποριες και φυσικα δημιουργουνται καινουργιες...

ολο πολυ καλο....και το σοκ φυσικα ηρθε στο τελος ...οταν εδειξε ποιος ειναι στο φερετρο....ο μονος ανθρωπος που δεν πιστευα οτι θα εβλεπα εκει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είδα και εγω..

καλα εχω μπλέξει τα μπούτια μου εδω περα..

 

θα περιμενω τους μετρ του είδους να μας πούν τη γνωμη τους.. γιατι πήξαμε παλι στα αινίγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

μλκες εμεινα στο τελος...ο λοκ?

πως βρεθηκε?

Για να δουμε τι θα γινει αλλα το κοβω να γυρνανε ολοι πισω παλι γιατι αλλιως δεν βλεπω να μπορουν να το τραβιξουν αλλο....

παντος ειναι ισως το καλητερο επισοδιο lost τα 2 τελευταια χρονια...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mr V sorry αλλά παμε καλά? Λέει ένας απλα "εδειξε ποιος", του λένε "βάλε spoiler!!" και στο καπάκι λες ποιον έδειξε.

 

Το μήνυμα χαμοοοος του harkon ταιριάζει πολύ και με το avatar

 

Στο ψητό

 

Το τέλειο του επεισοδιου είναι πως δεν έδειξε καθ' όλου το νησί αφού κινήθηκε. Ακόμη, αν το σκεφτούμε, δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα για το νησί. Οι widmorοανθρωποί σκοτωθήκαν ανατιναχτήκαν φύγαν. Κι όμως some very bad things happened. Στους Miles, Daniel, Charlotte πάει το μυαλό αλλά δεν παίζει να ναι απλό. Very bad things που έφυγαν τον Locke από το νησι (με τον τροχό της τύχης/χώρου/χρόνου/λαγουδιών κι αρκούδων ίσως). Τι σκατά έγινε? Μάλλον θα φάμε το μυαλά μας, για 7 μήνες (όχι δεν διαβάζω διαρροές, θεωρίες κτλ, μόνο υποθέτω και κουβεντιάζω) το λέω επειδή στο παρελθόν κάποιοι τσατίζονταν που δεν διαβάζαμε τα super-spoiler link τους

 

Μικρή απογοήτευση (στο θέμα πουστιές/κολπάκια του σεναρίου), το ψευδώνυμο του Λοκ, Jeremy Bentham, και καλά να πάει το μυαλό στον Ben, δεν έπιασε, ήμουν σίγουρος πως δεν ήταν εκείνος.

 

Επίσης ωραία αρχή με το previously on lost: "we have to go back", μάυρη οθόνη, και το πιάνει από κει ακριβώς

 

 

ουφ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις το είδα και εγώ το τελευταίο διπλό επεισόδιο. Κατ' αρχήν, off-spoiler να πω ότι κατά την προσωπική μου γνώμη είναι το καλύτερο season finale της σειράς μέχρι τώρα. Καλύτερο και από το Through the Looking Glass που ήταν πάλι πολύ καλό. Συνολικά η 4η σεζόν για μένα ήταν η καλύτερη μέχρι τώρα, με μεγαλύτερη συνοχή από τις υπόλοιπες και περισσότερες εξελίξεις. Και πιθανόν και πιο δομημένη.

 

Πάμε πιο απελευθερωμένα τώρα: :-)

 

 

Λοιπόν, το καλά με αυτό το φινάλε είναι τα εξής:

  • Κλείνει πάνω-κάτω πολλές από τις υποπλοκές που μας απασχόλησαν τις τελευταίες δύο σεζόν, χωρίς να μειώνει το ενδιαφέρον. Αφήνει μια αίσθηση ικανοποίησης, χωρίς να εξηγεί πλήρως τίποτα! Στο τέλος νιώθεις ότι έχεις παρακολουθήσει ένα πλήρες φινάλε, δεν σε αφήνει ξεκρέμαστο δηλαδή σε μία climax στο τελευταίο λεπτό. Αλλά παρ' όλα αυτά ανυπομονείς για την επανέναρξη, όχι γιατί περιμένεις να δεις τι θα γίνει σε κάποιο συγκεκριμένο plot, αλλά γενικά!
  • Ανανεώνει το ενδιαφέρον για τις τελευταίες δύο σεζόν, χωρίς να κουράζει και δεν μπορεί να κατηγορηθεί ότι δημιουργεί συνεχώς νέα μέτωπα. Τα περισσότερα από αυτά τα περιμένεις, απλά δεν περιμένεις ότι τα φυλάγανε για τις επόμενες σεζόν.
  • Ο Λοκ στο φέρετρο; Μάλιστα... Κάνω μια πρόβλεψη τώρα: θα μάθουμε πως πεθαίνει ο Λοκ όταν μάθουμε (αν μάθουμε...) και τι είναι ο μαύρος καπνός: τελευταίο ή προτελευταίο επεισόδιο.
  • Με τέτοιο φινάλε, τολμώ να προβλέψω ότι θα έχουμε ένα πολύ εντυπωσιακό season 5 premier: δεν έχουν αφήσει καμία αγωνιώδη σκηνή στη μέση, κανένα θέμα τελείως στον αέρα. Θα πρέπει να ξανακερδίσουν το κοινό που δεν είναι "φανατικό", ας πούμε. Προσθέστε ότι 5η και 6η σεζόν θα έχουν πάλι 16 επεισόδια και όχι 24, οπότε ευελπιστώ σε ψηλά στάνταρ, επιπέδου 4ης σεζόν.

 

Μου άρεσαν τρελά: η φάση Σαγίντ-Κίμυ (πολύ ξύλο), το πως ξαπαστρέψανε (;) τον Τζιν (πω πω και τον θυμάμαι που από την αρχή, 1η σεζόν, δεν εμπιστευόταν κανέναν. Can you blame him?), η "μετακίνηση" του νησιού (γάμησε), ο Ben είναι εδώ και μια σεζόν ο αγαπημένος μου χαρακτήρας (Locke: You just killed everybody on that boat. Ben: So?)

 

Τι με ξένισε;

 

Δεν θέλω να γυρίσει σε Alias η σειρά... Αν και οι ιστορίες της Σαν και του Σαγίντ εκτός νησιού πολύ Jason Bourne μου κάνουν. Επίσης, μην γίνει η σειρά ghostbusters, τριγυρνάνε από 'δω και από εκεί Κρίστιαν (βέβαια, οκ, μύρισε Jacob εκεί), Κλαιρ (η οποία, ΟΚ, δεν ξέρουμε που στο καλό είναι, αν ζει ή αν πέθανε), Έκο (wtf? Εδώ πιστεύω φταίει η τρέλα του Χιούγκο), Τσάρλι, κτλ κτλ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντος έπεσα μέσα στην αρχική μου πρόβλεψη,(μετά περάσανε πολλά απο το μυαλό μου) που είχα πεί στο φινάλε της περασμένης σεζόν,ότι

 

στον τάφο θα είναι ο μπέν η ο λόκ.για να στενοχωριέται ο τζάκ τόσο πολύ και να θέλει να γυρίσει πίσω στο νησί,κάτι παίχτηκε με αυτούς.(και ήταν οι μοναδικοί που είχε διαρκώς κόντρα μαζί τους).

 

Αυτό που θέλω πολύ να μάθω είναι τον διάλογο μεταξύ

 

τζάκ και λόκ 1 μήνα πρίν,όπως και με τους υπόλοιπους όταν γύρισε απο το νησί.

 

 

μου άρεσε η ατάκα του μπέν στόν

 

κίμι "όχι αν τον βρώ πρώτα εγώ" που ανεφερώταν στόν γουίντμορ.

 

 

στα + του επεισοδίου

 

τα μπουνίδια μεταξί κίμι - σαγίντ.

 

είναι μια ηθική δικαίωση για μένα καθώς επιβεβαιώνει αυτό που έχω στην υπογραφή μου εδώ και μήνες :-D:-D

 

οπ τι ειναι αυτό?

 

στο στριγκάκι αναφέρεσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο το τελος, οντως..

Αν και ακροβατουσε το επεισοδιο σε καποια σημεια μεταξυ φθορας και αφθαρσιας, τελικα βγηκε πολυ καλο..

 

Πραγματι εκεινη η σκηνη με τον Ben που λεει ο φιλος απο πανω ειχε πολυ γελιο!!

παντως αν καταλαβα καλα η πεμπτη χρονια θα κινηθει παραλληλα στο τι γινεται στο χωριο (some very bad things happened) και στον εξω κοσμο και στο πως θα γυρισουν πισω στο νησι, η εκτη σεζον στο πως θα προσπαθησουν να ξαναφυγουν απο το νησι, ενω η ταινια στο τελος θα ειναι η τελικη φυγη απο το νησι..

κατι μου λεει παντως οτι πολλα ερωτηματα θα τα αφησουν ετσι κενα..Μερικες παρατηρησεις:

-Το νησι που πηγε???

-Αυτος ο τζακ δεν ειναι τρομερα εκνευριστικος?? Εξαφανιστηκε ολοκληρο νησι μπροστα του και αυτος ακομα να το πιστεψει!!!Ελεος

-χανουμε τον ντεσμοντ?? οχι ρε την γκαντεμια μου...

Τελος παντων, να πω την αληθεια η τεταρτη χρονια ηταν καταπληκτικη..

Εξηγει καποια πραγματα, εχει περιπετεια γενικα εχει πολυ καλα στοιχεια...ελπιζω να συνεχιστει και στις επομενες χρονιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου την εσπασε ενα πραγμα..

 

SPOILER -(ακολουθει με ασπρα γραμματα.. -γιατι δε καταφερα να το κανω με το κουμπι)

ότι εγινε η εκρηξη στο πλοιο.. και ο κινεζος ήθελε να παει με το ελικοπτερο σαν μλκας

 

δε του αρεσαν τα σωσιβια που παιρνανε οι αλλοι? και οι αλλοι τι εγινε τελικα τον ήπιανε?

 

νομιζω εδω υπαρχει ενα νοηματικο κενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...