Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πως φαίνεται ότι δεν έχει διαβάσει ποτέ αναλυτική μέτρηση response time, να δεις ότι υπάρχουν περιπτώσεις που τα 2ms γίνονται 20+ :-)

 

(3 φορές το διάβασα για να καταλάβω τι γράφεις, έλεος :P )

Νυσταζα ρε τωρα ξύπνησα B) :mrgreen: :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χαιρεται, χαιρεται!

Εγω τωρα ειμαι στα στησιματα ενος pisiou, και οσον αφορα την οθονη, απαιτω να ειναι ποιοτικη.

Εχουμε λοιπον, FullHD, μεγεθος πιξελ: τουλαχιστον 0,27 (0,28 καλυτερα) (μηπως παμε σε 26"..;;), να εχει pivot, και να ειναι PVA ή IPS.

To θεμα ειναι οτι θα χρησιμοποιηθει και λιγο σαν cinema display, περα απο διαφορα cad, pro engineer και αλλα τετοια.

Θα ηθελα να ειναι 400€ μαξ, αλλα βλεποντας και κανοντας.

 

Λιιγο που εψαξα βρηκα το ονειρο και εδω μια προταση ενος φιλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

με 400 euro max δεν παίρνεις PVA/MVA/IPS πάνω από 23 ίντσες...

 

αυτή είναι μια επιλογή http://www.pcbuyit.co.uk/product_info.php?manufacturers_id=&products_id=870

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θέλει 500αρου και κάτι ψιλά η 24αρα, είτε η HP είτε η Dell...

 

οι τιμές στο pcbuyit είναι και χωρίς μεταφορικά όχι μόνο χωρίς φπα :P

 

για την 27αρα ξέχνα το δεν αξίζει, θα βγει καινούριο μοντέλο (U2711) σε λίγο καιρό με IPS panel :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωω, damn!

Παντως το καλυτερο value for money αυτην την περιοδο σε IPS ποια διασταση ειναι; 22 ισως;

Απο ποιοτητα κατασκευης (οχι οτι θα με επηρρεασει, αλλα ετσι να 'χαμε να λεγαμε) Dell, NEC και HP πως κατατασσονται;

Η Samsung εχει κατι σε IPS;

Αλλα θελω και το pivot μωρε..

 

ΟΚ, αν παμε στα 500 και [το οποιο σημαινει οτι θα καθυστερησω και την αγορα του pc, οποτε και τα μοντελα που αναμενονται σε δυο μηνες (if any..) παιζουν επισης], τι να προτιμησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

22αρι Dell (e-IPS) 1680x1050 παίρνεις με 270-280 euro

 

23αρι NEC (IPS) 1920x1080 με κάτω από 370-380 euro

 

24αρι Dell, HP (h-IPS) 1920x1200 με 530-540 euro

 

με μεταφορικά και ΦΠΑ μέσα...

 

η Samsung παίζει με S-PVA και το 24αρι της δεν το βρίσκεις εύκολα πλέον άσε που είναι παλιό...δυστυχώς δεν έχω δει κάποιο καινούριο με S-PVA

 

τώρα για ποιότητα κατασκευής πάει και ανάλογα το μοντέλο, πάνω κάτω πάντως τα καλά μοντέλα έχουν καλή ποιότητα κατασκευής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατατοπιστικοτατος!

Danke schön!

Δεν ξερω τι θα κανω. Η λογικη λεει οτι θα παω στη NEC.

[ παντα ηθελα ομως μια υπερβολικη ( 24"+) Dell...:devil:]

 

Πιστεύω οτι η 22αρα είναι ελαφρώς υπερβολική και κάνει άνετα όλες τις δουλειές μας ΄;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

να ρωτησω κ εγω κατι. Επειδη φτιάχνω τώρα εναν υπολογιστή και θέλω να παίζω παιχνίδια , οχι κατ αποκλειστικοτητα αλλά θα παίζω, και ας πουμε παιχνίδα με απαιτήσεις, τι οθόνη στις 22 ιντσες προτεινεται? Να μπορουμε ομως να τις βρουμε ελλαδα οχι απο εξωτερικο γιατί θα παω με ΕΣΠΑ.

 

*καρτα λεω να παρω την sapphire 5850

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζετε εάν και με πόσο καλή απόδοση μπορεί να δουλέψει ένας Sony VAIO X Series VPC-X11S1E/B - 11.1" TFT σε μια οθόνη πχ SONY Viewsonic 19"???

Μου έχουν πει ότι επειδή το notebook έχει σχετικά αδύναμη κάρτα οθόνης (καθώς η οθόνη του ειναι μόλις 8 ίντσες) δεν έχει καλή απόδοση σε μια κανονική οθόνη.

Σημειώνω ότι η χρήση του απο εμένα θα ειναι μόνο για δουλειά γραφείου (word, excel και internet), δλδ όχι για games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας

να ρωτησω κ εγω κατι. Επειδη φτιάχνω τώρα εναν υπολογιστή και θέλω να παίζω παιχνίδια , οχι κατ αποκλειστικοτητα αλλά θα παίζω, και ας πουμε παιχνίδα με απαιτήσεις, τι οθόνη στις 22 ιντσες προτεινεται? Να μπορουμε ομως να τις βρουμε ελλαδα οχι απο εξωτερικο γιατί θα παω με ΕΣΠΑ.

 

*καρτα λεω να παρω την sapphire 5850

 

Ευχαριστώ

 

Υποθετω οτι θα πας σε ΤΝ πανελ; Για γρηγοροτερους χρονους αντιδρασης.

Εγω τις ΤΝ τις εχω ολες σε ενα τσουβαλι, δε ξεχωριζω καμια.

Αλλιως, για IPS πανελ, δες παραπανω, πριν απο 5 σχολια, το σχολιο του ThReSh. (Αλλα εξωτερικο γαμωτο..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22αρι Dell (e-IPS) 1680x1050 παίρνεις με 270-280 euro

 

23αρι NEC (IPS) 1920x1080 με κάτω από 370-380 euro

 

24αρι Dell, HP (h-IPS) 1920x1200 με 530-540 euro

 

με μεταφορικά και ΦΠΑ μέσα...

 

η Samsung παίζει με S-PVA και το 24αρι της δεν το βρίσκεις εύκολα πλέον άσε που είναι παλιό...δυστυχώς δεν έχω δει κάποιο καινούριο με S-PVA

 

τώρα για ποιότητα κατασκευής πάει και ανάλογα το μοντέλο, πάνω κάτω πάντως τα καλά μοντέλα έχουν καλή ποιότητα κατασκευής

 

Για την Dell 2209WA διάβασα πολύ καλές κριτικές και επειδή θέλω να παίζω και παιχνίδια, απ' ότι κατάλαβα είναι μιά χαρά για όλους τους μη σκληροπυρηνικούς gamers.

Σε σχέση η Dell 2209WA με την NEC EA231WMi αν αφήσουμε τις ίντσες στην άκρη, ποία είναι η καλύτερη ? Σημαντικό οτι η DELL μετακινείται πάνω κάτω μπρος πίσω, έτσι?

Τέλος αν υποθέσουμε ότι δεν πάρεις τις παραπάνω ποιά θα ήταν η αμέσως επόμενη 22" ή εκτός απο ips Panel όλες οι υπόλοιπες πάνω κάτω είναι ίδιες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...