Προς το περιεχόμενο

Περί οθονών... Μικρός οδηγός αγοράς


haHa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 673
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

θέμα συνήθειας είναι πιστεύω, σχεδόν όλοι έτσι λένε στην αρχή και μετά η οθόνη αρχίζει να τους φαίνεται normal μην πω και μικρή :P

 

πάντως προτείνω την http://www.skroutz.gr/s/9141/HP-LP2465-24%22.html για 24αρι

 

22αρι με PVA δεν νομίζω ότι βρίσκεις στην Ελλάδα με 450 euro, μιας και το μόνο που γνωρίζω ότι κυκλοφορεί είναι το Eizo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει περίπτωση να πάω σε χαμηλότερης ποιότητας panel και να είναι το ίδιο ξεκούραστα με τα υψηλότερης;;Δηλαδή αυτή:http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1199196&Manufacturer=Eizo&category=69978102&catalog=23

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Υπάρχει περίπτωση να πάω σε χαμηλότερης ποιότητας panel και να είναι το ίδιο ξεκούραστα με τα υψηλότερης;;Δηλαδή αυτή:http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1199196&Manufacturer=Eizo&category=69978102&catalog=23

 

"απάτη" αυτή η οθόνη, λέει 178/178 μοίρες γωνία θέασης με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι δεν είναι TN Panel αλλά είναι με contrast ratio 5:1 και όχι με 10:1 οπού εκεί είναι 170/160 μοίρες αντίστοιχα

 

anyway, αν είναι να πας σε TN Panel δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να σκάσεις λεφτά για Eizo, υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω πως η LG προσφέρει από 1 Ιανουαρίου 2009 Zero pixel εγγύηση για 22",23" και 24" οθόνες!

 

 

 

Πιστεύω μία πολύ καλή κίνηση!

 

http://hellas.lge.com/ir/html/ABboards.do?action=read&group_code=AB&list_code=PRE_MENU&seq=6233&page=1&target=pressreleases_read.jsp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω πως η LG προσφέρει από 1 Ιανουαρίου 2009 Zero pixel εγγύηση για 22",23" και 24" οθόνες!

 

 

 

Πιστεύω μία πολύ καλή κίνηση!

 

http://hellas.lge.com/ir/html/ABboards.do?action=read&group_code=AB&list_code=PRE_MENU&seq=6233&page=1&target=pressreleases_read.jsp

 

Με τα subpixel γίνεται τίποτα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα subpixel γίνεται τίποτα;;

 

Δηλαδή; Μιλάς για την περίπτωση που ένα εκ των τριών subpixels έχει πρόβλημα; Αν έχει ενα subpixel σε ένα pixel πρόβλημα δεν νομίζω να στο αλλάζουν, γιατί δεν θα πολυφαίνεται.Στα δύο θα φαίνεται το πρόβλημα πιστεύω και θα γίνεται η αλλαγή.

Και πάλι από το service της lg είναι από τα καλύτερα οπότε ίσως κάνουν κανένα θαύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μιας κι εχω μπερδεψει τα μπουτια μου με τα panels, πειτε μια γνωμη για την LG W2600H-PF!

 

καπου ειχα διαβασει οτι προκειται για TN panel... αλλα μπα... και τα κοντραστα και τις μοιρες θεασης που τις βρηκε?

 

η αλλη επολογη ειναι η Samsung SM-T260.

 

δωστε ενα χερακι γιατι θα τρελαθω και θα μεινω με την αισχρη 19"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας κι εχω μπερδεψει τα μπουτια μου με τα panels, πειτε μια γνωμη για την LG W2600H-PF!

 

καπου ειχα διαβασει οτι προκειται για TN panel... αλλα μπα... και τα κοντραστα και τις μοιρες θεασης που τις βρηκε?

 

η αλλη επολογη ειναι η Samsung SM-T260.

 

δωστε ενα χερακι γιατι θα τρελαθω και θα μεινω με την αισχρη 19"...

 

TN ειναι η Lg.

Για 26αρι non-tn ειναι πολλα τα λεφτα.Eδω η 27αρα Dell 2709w ειναι σε πολυ καλη τιμη αλλα προς το παρον ειναι out of stock.:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ ρε μαν, αλλα δεν μπορω να ξεπερασω τα 500 ευρω..

αυτο ειναι καλο μονιτορ, αλλα παει 560 σημερα + τα μεταφορικα..

 

κατι αλλο, μεσα στην ελλαδα, εχεις να προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την HP LP2475w ειχα σκεφτει κι εγω, αλλα ειναι 24 ενω θα προτιμουσα 26 ιντσες.

 

το μεγαλο desktop, το θελω κυριως γιατι δουλευω avid, και θελω να ξεκινησω ενα μεγαλο προσωπικο project. αυτο σημαινει οτι θελω μπολικο χωρο για bins, timeline και source/record monitors.

μαζι με αυτα, θελω να βλεπω και τις ματροσκες μου, να παιζω και τις παιχνιδαρες μου.

 

αν με επαιρνε οικονομικα, θα επαιρνα ενα h-ips/pva 24" και μια HDTV με ενα egreat για ταινιες.. αυτο ομως θα γινει πολυ αργοτερα.

 

να σου τονισω οτι το ματι μου απεχει περιπου 1,1m απο το monitor, οταν καθομαι στο το γραφειο και περιπου 3,6m οταν αραζω στην κρεβαταρα μου για ταινιες (τις βλεπω σε CRT TV 21").

 

γι'αυτο ψαχνω σε αυτες τις ιντσες. ισως ειμαι υπερβολικος...

 

δηλαδη η W2600H-PF ειναι ΤΝ, ενω η W2600H-ΒF ειναι S-IPS???

και αφου η PF ειναι ΤΝ, γιατι λενε για τοσες μοιρες θεασης?

 

εδω, το prad δε διευκρινιζει αν μιλαει για την PF ή την BF..

 

αναμενω συμβουλες!

Επεξ/σία από soulnick
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά.

 

Ψάχνω να αγοράσω ένα καινούργιο monitor για το PC.

Θέλω να βγάζει 1080p και να έχει θύρα HDMI (για να συνδέσω πάνω και μια κονσόλα.)

Κοντά στις 24-26" είναι καλά.

Έχετε κάτι οικονομικό (όσο γίνεται βέβαια) να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...