Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μπορούσε όμως να δουλέψει κάτι τέτοιο.

 

Ποια μαγαζιά θα επέτρεπαν το κάπνισμα? Πώς θα γίνονταν η επίλογη αυτή? Αν δεν απαγορευτεί παντού, δεν θα έχει κανένα νόημα ο νόμος.

 

Μη λεμε τωρα οτι θελουμε, ιδεες υπαρχουν παρα πολλες μια χαρα μπορει να δουλεψει το συστημα. Να σου πω εγω 2 που μου ερχονται στο μυαλο; Ας πουμε συγκεκριμενα τετραγωνικα και πανω, διπλασιο εξαερισμο απο καποιο ιδιο καταστημα με τα ιδια τετραγωνικα, ειδικος φορος για τα καταστηματα καπνιστων κλπ. Πολλα μπορουν να γινουν.

 

Αν είναι να χάνουν απο την πώληση καρκίνου, να μη σώσουν να κερδίσουν....

 

Μπδγ πλέον ένας ξέμεινε απο την παρέα μου που καπνίζει, εκεί που οι καπνιστές ήμασταν πλειοψηφία.. Άντε με το καλό και αυτός να το κόψει το γαμήδι.

 

Αν ειναι να μην κερδισουν απο τον καρκινο, τοτε ας το κανουν παρανομο να τελειωσει η κουβεντα. Το θεμα ομως ειναι οτι θελουν να κερδισουν, ειτε αμεσα (κρατος), ειτε εμμεσα (καταστηματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Και πάλι επαναλβάνω. Τι σε ενοχλεί εσένα αν ένα μαγαζί έχει δικαίωμα να είναι καπνιζόντων από τη στιγμή που έχεις την επιλογή να μην πας;;;;;;

Γιατι αν δωσουν αυτη την επιλογη στον καταστηματαρχη να διαλεξει, τοτε σχεδον ολοι θα τα κανουν καπνιζοντων. Οποτε.....?;)

 

 

Δες τα στατιστικά τροχαίων ατυχημάτων και στα αίτια αυτών. Έλα πες μου λοιπόν ξανά αν έχει επιτευχθεί ο στόχος.

Δεν εχει σημασια αυτο.

Εστω θετεις στοχο τα 6000 τροχαια ανα ενα χρονικο διαστημα Σ.

Αν με την εφαρμογη ποινης για τη μη χρησιμοποιηση ζωνης εχεις 7000 τροχαια ατυχηματα στο Σ και με την μη εφαρμογη ποινης για τη μη χρησιμοποιηση ζωνης ειχες 12000 τροχαια ατυχηματα στο Σ, τοτε ακομα και αν δεν επετευχθη ο στοχος, εισαι καλυτερα απο πριν.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν δωσουν αυτη την επιλογη στον καταστηματαρχη να διαλεξει, τοτε σχεδον ολοι θα τα κανουν καπνιζοντων. Οποτε.....?

 

Άρα απλούστατα αφαιρείς το δικαίωμα της επιλογής, γιατί εσένα δε σε συμφέρει.

Επαναλαμβάνω δε τα βάζω με κανέναν προσωπικά.

 

Αν τα μαγαζιά βλέπαν μείωση εσόδων γιατί οι μη καπνιστές δε πηγαίνουν, τότε θα άνοιγαν και μαγαζιά μη καπνιζόντων.

Ο καταναλωτής ρυθμίζει την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν χώροι να πας να κυνηγήσεις να τουφεκίσεις και ότι άλλο γουστάρεις. (Επιτρεπόμενα όρια, ελεγχόμενες ζώνες κλπ κλπ)

Αντίστοιχα, τώρα πια, υπάρχουν χώροι να πας και να καπνίσεις. Ευήλιοι, ευάεροι, με θέα τον έναστρο ελληνικό ουρανό. Δε ξέρω αν σε κάνει αισθάνεσαι περιορισμένος, το ίδιο νιώθω και γω ως κυνηγός γιατί έμαθα ότι η γειτονιά σου είναι τρομερό πέρασμα.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αν δωσουν αυτη την επιλογη στον καταστηματαρχη να διαλεξει, τοτε σχεδον ολοι θα τα κανουν καπνιζοντων. Οποτε.....?;)

 

Μια ερώτηση. Εαν και εφόσον δεχόμαστε ότι οι καπνιστές δεν είναι πλειοψηφία - όπως αναφέρεται σε διάφορες απαντήσεις σε κάποιους που τολμούν να ισχυριστούν το αντίθετο - για ποιο λόγο θα τα κάνουν σχεδόν όλοι καπνιζόντων; Πού το βασίζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίστοιχα, τώρα πια, υπάρχουν χώροι να πας και να καπνίσεις. Ευήλιοι, ευάεροι, με θέα τον έναστρο ελληνικό ουρανό. Δε ξέρω αν σε κάνει αισθάνεσαι περιορισμένος, το ίδιο νιώθω και γω ως κυνηγός γιατί έμαθα ότι η γειτονιά σου είναι τρομερό πέρασμα.

 

Και επειδή οι απαντήσεις σου είναι αποτυχημένες προσπάθειες πατροναρίσματος. Θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο.

 

Επειδή δε το κατέχεις. Μάθε ότι υπάρχουν και κλειστά σκοπευτήρια.

Αν φοβάσαι να περάσεις έξω και από αυτά, μπες σε μια γυάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση. Εαν και εφόσον δεχόμαστε ότι οι καπνιστές δεν είναι πλειοψηφία - όπως αναφέρεται σε διάφορες απαντήσεις σε κάποιους που τολμούν να ισχυριστούν το αντίθετο - για ποιο λόγο θα τα κάνουν σχεδόν όλοι καπνιζόντων; Πού το βασίζεις;

 

Στη μαλακισμένη μας νοοτροπία και την ανοχή των μη καπνιστών στους καπνιστές εντός παρέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή οι απαντήσεις σου είναι αποτυχημένες προσπάθειες πατροναρίσματος. Θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο.

 

Επειδή δε το κατέχεις. Μάθε ότι υπάρχουν και κλειστά σκοπευτήρια.

Αν φοβάσαι να περάσεις έξω και από αυτά, μπες σε μια γυάλα.

 

Ζει στην ελλάδα και θα παέι σε κλειστά σκοπευτήρια? Γιατί gay είναι? Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να κυνηγάς μέσα στην ίδια τη φύση. Sorry...

 

Άντε να ρθουν τα τριγόνια... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μαλακισμένη μας νοοτροπία και την ανοχή των μη καπνιστών στους καπνιστές εντός παρέας.

 

Sorry, είμαι άϋπνη και δεν ορκίζομαι ότι είμαι εκ του φυσικού μελαχροινή... Δεν καταλαβαίνω. Ας πούμε ότι το ποσοστό είναι πενήντα πενήντα. Και ότι θα βγεις 2 φορές την εβδομάδα με τη "μικτή" σου παρέα για ποτό πχ κι άλλες δύο με τους μη καπνιστές για ένα καθαρό - ατμοσφαιρικά - καφεδάκι και vice versa. Επομένως, το λογικό δεν θα ήταν να υπάρχει αναλογία; Και δεν υπάρχουν - λέω εγώ - καταστηματάρχες που να είναι μη καπνιστές και να περίμεναν την ευλογημένη αυτή στιγμή => θα επιλέξουν να το κάνουν μη καπνιστών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζει στην ελλάδα και θα παέι σε κλειστά σκοπευτήρια? Γιατί gay είναι? Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από το να κυνηγάς μέσα στην ίδια τη φύση. Sorry...

 

Άντε να ρθουν τα τριγόνια... :-D

 

Εγώ πάλι προτιμώ τα μπιρίκια σε εξωτερική φύση ή καμιά παγάνα.

 

Αλλά αν θες να ρίχνεις κάθε εβδομάδα 100 βολές με το CZ SP01, η μόνη λύση είναι τα κλειστά σκοεπευτήρια.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επειδή οι απαντήσεις σου είναι αποτυχημένες προσπάθειες πατροναρίσματος. Θα σου απαντήσω στον ίδιο τόνο.

 

Επειδή δε το κατέχεις. Μάθε ότι υπάρχουν και κλειστά σκοπευτήρια.

Αν φοβάσαι να περάσεις έξω και από αυτά, μπες σε μια γυάλα.

Πρώτον, κυνηγάω από τα 13 και έχω 4 όπλα σπίτι. Δεύτερον, επιθυμώ διακαώς να βιώσω την... ελευθερία και τη δημοκρατία με τον τρόπο που μας έδωσες στις τελευταίες σελίδες να καταλάβουμε ότι τα αντιλαμβάνεσαι.

 

Όπως και να χει, και με νόμο η δραστηριότητά σου-χόμπυ-συνήθεια-αρρώστια δεν είναι αποδεκτή από την κοινωνία μέσα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και όσο πιο σύντομα συμφιλιωθούν οι αντιδραστικοί καπνιστές με την ιδέα αυτή, τόσο καλύτερα για όλους μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτιμώ τα μπιρίκια σε εξωτερική φύση ή καμιά παγάνα.

 

Αλλά αν θες να ρίχνεις κάθε εβδομάδα 100 βολές με το CZ SP01, η μόνη λύση είναι τα κλειστά σκοεπευτήρια.;)

 

Α όχι ντάξει μιλάμε για κυνήγι όχι ποζεριλίκι :P

 

/offtopic

 

Για εμένα best of είναι ο λαγός. Και όχι το παράνομο τη νύχτα με φακούς και μπούρδες :P Και εννοείται σε βουνό aka ανοικτούς χώρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε γουστάρεις τον καπνό μου, από τη στιγμή που στο χώρο που βρίσκομαι η πλειψηφία γουστάρει να καπνίζει, τότε τράβα αλλού.

Αν κάνω κακό στην υγεία μου είναι δικαίωμα μου όπως είναι και αυτών που πλακώνονται στα burger και είναι 500 κιλά.

 

Εδώ όμως είσαι λάθος φίλε μου... από τη στιγμή που καπνίζοντας αποδεδειγμένα κάνεις το όποιο κακό και στους γύρω σου παύει να είναι δικαίωμά σου (αν όντως ενοχλείς λέμε τώρα ε) και σε μια τέτοια περίπτωση, εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να φύγεις. Σύν τοις άλλοις, και οι καφετέριες/μπάρ/κέντρα διασκέδασης μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί χώρος εργασίας, σκέψου απλά πόσο παθητικό καπνό μπορεί να τρώει στην μάπα ο μη-καπνιστής σερβιτόρος/μπάρμαν κ.λπ.

 

Χώρια όμως από τους χώρους εργασίας, οπού οι θάνατοι απο παθητικό κάπνισμα είναι κατά πολύ περισσότεροι από αυτούς που νομίζουμε, τίθεται και το θέμα της ασέβειας (και -δεν- αναφέρομαι σε εσένα) πολλών καπνιστών, ειθελλημένα ή άθελά τους, απέναντι σε μη καπνιστές.

 

Εχουμε μάθει να απολαμβάνουμε το τσιγάρο μας χωρίς να μας ενδιαφέρει για τους γύρω μας. Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να είμαστε πιο υπεύθυνοι, καλώς ή κακώς θα χρειαζόμαστε μονίμως έναν "μπαμπούλα" πάνω από το κεφάλι μας, τουλάχιστον με την μορφή νόμου.

 

Με την καθολική απαγόρευση διαφωνώ και εγώ, όπως επίσης και με τον μπάμ-και-κάτω διαχωρισμό σε καπνιζόντων/μη καπνιζόντων. Για εμένα καλύτερο θα ήταν να ανασχεδιάσουν τον προηγούμενο νόμο ο οποίος ήταν τίγκα στα παραθυράκια, σωστά αυτή τη φορά. Αλλά ξέρω, θέλω πολλά.

 

Ο στόχος θα πρέπει να είναι η μείωση του καπνίσματος, και ακολουθούμε λάθος τακτική.

 

Σώθηκες τώρα...

 

Εντωμεταξύ ποιός είπε πως οι καπνιστές είναι μειοψηφία;! Πάτε καλά;! Έχουμε τα υψηλότερα ποσοστά καπνιστών στην ευρώπη, με μέσο όρο 60% στους ενήλικες ενώ ένα 15% των ανηλίκων καπνίζει. Βέβαια αμφιβάλλω για αυτά τα νούμερα (από Καθημερινή), ειδικά στους ανήλικους το ποσοστό είναι κατά πολύ μεγαλύτερο... απλά κάντε μια βόλτα από ένα γυμνάσιο-λύκειο. Πράγμα που σας δείχνει πόσο εύκολα τα νούμερα θα αυξηθούν στα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον, κυνηγάω από τα 13 και έχω 4 όπλα σπίτι. Δεύτερον, επιθυμώ διακαώς να βιώσω την... ελευθερία και τη δημοκρατία με τον τρόπο που μας έδωσες στις τελευταίες σελίδες να καταλάβουμε ότι τα αντιλαμβάνεσαι.

 

Όπως και να χει, και με νόμο η δραστηριότητά σου-χόμπυ-συνήθεια-αρρώστια δεν είναι αποδεκτή από την κοινωνία μέσα σε κλειστούς δημόσιους χώρους και όσο πιο σύντομα συμφιλιωθούν οι αντιδραστικοί καπνιστές με την ιδέα αυτή, τόσο καλύτερα για όλους μας.

 

Το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τη δημοκρατία δε καταλαβαίνω.

Γιατί θεμελιώδης λίθος της δημοκρατίας είναι ο διάλογος, πράγμα το οποίο απ' ότι φαίνεται δεν είναι το δυνατό σου σημείο.

Δούλεψε το λιγάκι αυτό και όταν είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο ακούγωντας τι σου λένε οι άλλοι και απαντώντας επί της ουσίας (αν έχεις κάτι να πεις φυσικά) τότε τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε συνέχισε να λες τα ευφυολογηματα σου και τα περί κυνηγιού από τα 8 με ΠΑΟ 88χιλ.

 

---------- Προσθήκη στις 16:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:19 ----------

 

Εδώ όμως είσαι λάθος φίλε μου... από τη στιγμή που καπνίζοντας αποδεδειγμένα κάνεις το όποιο κακό και στους γύρω σου παύει να είναι δικαίωμά σου (αν όντως ενοχλείς λέμε τώρα ε) και σε μια τέτοια περίπτωση, εσύ είσαι αυτός που θα πρέπει να φύγεις. Σύν τοις άλλοις, και οι καφετέριες/μπάρ/κέντρα διασκέδασης μπορεί κάλλιστα να θεωρηθεί χώρος εργασίας, σκέψου απλά πόσο παθητικό καπνό μπορεί να τρώει στην μάπα ο μη-καπνιστής σερβιτόρος/μπάρμαν κ.λπ.

 

Χώρια όμως από τους χώρους εργασίας, οπού οι θάνατοι απο παθητικό κάπνισμα είναι κατά πολύ περισσότεροι από αυτούς που νομίζουμε, τίθεται και το θέμα της ασέβειας (και -δεν- αναφέρομαι σε εσένα) πολλών καπνιστών, ειθελλημένα ή άθελά τους, απέναντι σε μη καπνιστές.

 

Εχουμε μάθει να απολαμβάνουμε το τσιγάρο μας χωρίς να μας ενδιαφέρει για τους γύρω μας. Μέχρι λοιπόν να μάθουμε να είμαστε πιο υπεύθυνοι, καλώς ή κακώς θα χρειαζόμαστε μονίμως έναν "μπαμπούλα" πάνω από το κεφάλι μας, τουλάχιστον με την μορφή νόμου.

 

Με την καθολική απαγόρευση διαφωνώ και εγώ, όπως επίσης και με τον μπάμ-και-κάτω διαχωρισμό σε καπνιζόντων/μη καπνιζόντων. Για εμένα καλύτερο θα ήταν να ανασχεδιάσουν τον προηγούμενο νόμο ο οποίος ήταν τίγκα στα παραθυράκια, σωστά αυτή τη φορά. Αλλά ξέρω, θέλω πολλά.

 

Μαζί σου είμαι και εγώ φίλε μου. Αυτό λέω από την αρχή.

Στο πρώτο μου Post είπα ότι συμφωνώ με την απαγόρευση του σε χώρους που η συνύπαρξη είναι αναποφεύκτη.

Αλλά θα έπρεπε να υπάρχει μία ρύθμιση για χώρους αποκλειστικά καπνιζόντων.

Όποιος καπνίζει εκτός αυτών να τιμωρείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πως αντιλαμβάνεσαι εσύ τη δημοκρατία δε καταλαβαίνω.

Γιατί θεμελιώδης λίθος της δημοκρατίας είναι ο διάλογος, πράγμα το οποίο απ' ότι φαίνεται δεν είναι το δυνατό σου σημείο.

Δούλεψε το λιγάκι αυτό και όταν είσαι σε θέση να κάνεις διάλογο ακούγωντας τι σου λένε οι άλλοι και απαντώντας επί της ουσίας (αν έχεις κάτι να πεις φυσικά) τότε τα ξαναλέμε.

Μέχρι τότε συνέχισε να λες τα ευφυολογηματα σου και τα περί κυνηγιού από τα 8 με ΠΑΟ 88χιλ.

Η αλήθεια είναι στην παρούσα φάση δε με ενδιαφέρει ο διάλογος μαζί σου για το συγκεκριμένο θέμα, δεν εννοώ ότι δεν σε έχω ικανό για εποικοδομητικό και ουσιαστικό διάλογο, απλά δε με ενδιαφέρει διότι δεν υπάρχει κάτι που επιθυμώ να λύσω μέσα από έναν τέτοιο διάλογο, την άποψή σου τη διάβασα. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ήδη νόμος και επαναλαμβάνω, καλό είναι οι αντιδραστικοί καπνιστές να το εμπεδώσουν όσο πιο σύντομα γίνεται. Από εκεί και πέρα, αν θεωρείς ότι ο νόμος σε θίγει, σε προσβάλλει, καταστρατηγεί τα συνταγματικά σου δικαιώματα, καλό είναι να απευθυνθείς στα αρμόδια όργανα. Αυτά.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...