Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.αν απαγορευτει παντου δε θα πηγαινεις πουθενα?

2.στα μαγαζια αυτα τι περιμενες να κανει ο μαγαζατορας?να σε βαραει μεχρι να το σβησεις?βλεπεις μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ που γραφει οτι απαγορευεται,βλεπεις οτι δεν εχει τασακια,παρολα αυτα καπνιζεις.φταιει ο μαγαζατορας ε?φταιει το κωλοκρατος?φταιει ο ερωτας για οτι σου συμβαινει? :P

 

Δεν απαγορευτηκε λεμε, τι ακριβως δεν καταλαβενετε. Το αν καποια μαγαζια εκοψαν τα τασακια για 5-10 μερες περισυ αυτο δε λεει τιποτε. Σε καταστηματα οπου υπαρχει μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ και γραφει οτι απαγορευεται και λειπουν τασακια, εγω δεν εχω δει κανενα να καπνιζει. Βεβαια τα καταστηματα αυτα ειναι μετρημενα στα δακτυλα. Σε ολα τα υπολοιπα ο πελατης δε φταιει σε τιποτε, απλα ακολουθει την πολιτικη του καταστηματος, αν το καταστημα δεν του εχει ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ, αν το καταστημα δεν τον ειδοποιησει οτι απαγορευεται το καπνισμα, ο πελατης δεν ειναι υποχρεωμενος να το ξερει.

 

Να σε βοηθησω και εσενα λιγακι:

ΕΣΥ δεν εισαι ΟΛΟΙ οι καπνιστες. Ουτε καν στην πλειοψηφεια ανηκει η (καλη) συμπεριφορα σου.;)

 

Ειπαμε Ελλαδα ειμαστε οποτε αν αφησεις την επιλογη τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα και αν αφησεις παραθυρακι τοτε σιγουρα δεν θα αλλαξει τιποτα.

Αν καταργησεις σπαθι κατι και δεν αφησεις ΚΑΝΕΝΑ περιθωριο σε κανεναν να κανει την εξυπναδα του, τοτε θα αλλαξει κατι. Εστω και λιγο γιατι Ελλαδα εισαι.

 

Οποτε απο το να μην αλλαξει κατι, καλυτερο ειναι το να αλλαξει κατι εστω και λιγο....

Ο νοων, νοειτω. Μην κανετε πως δεν καταλαβαινετε.:mad:

 

Κροκοδιλε, θυμισε μου κατι αντιστοιχο, που κοπηκε μαχαιρι και αλλαξε κατι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου μαζί σου, καταλαβαίνω τι θες να πεις, το θέμα είναι τι θεωρεί ο εκάστοτε παράλογο, και τι λογικό. Εμένα αν το κράτος το οποίο κόπτεται τόσο πολύ για την υγεία μου (ειρωνικά μιλάω) και ήθελε να κάνει κάτι γι'αυτό, ας έκανε παράνομη την πώληση τσιγάρων (έτσι ώστε να μην "γεννιόνται" και νέοι καπνιστές, και να εκλίψει (στο βαθμό που γίνεται) αυτή η κακή συνήθεια.

Στα μέσα/προς τέλη της δεκαετίας του 80 που άρχισα εγώ να βγαίνω σε νυχτερινά μαγαζιά, πολλά απο αυτά είχαν μάρκες τσιγάρων σαν όνομα (Camel, West κλπ κλπ) και στην είσοδο του μαγαζιού είχαν γκομενάκια που μοίραζαν απλόχερα τσιγάρα. Και φτάσαμε κάποια χρόνια αργότερα να γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Δεν σου λέω οτι είναι λάθος, αλλά γιατί να πηγαίνουμε απο το ένα άκρο στο άλλο? Γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά αποκλειστικά για καπνιστές, ή μαγαζιά με ειδικά διαμορφωμένους χώρους για καπνιστές, είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.

 

εγω δε θα ειχα κανενα προβλημα στο να κανει παρανομα τα τσιγαρα,θα το ηθελες εσυ?μετα δε θα λεγατε περι φασισμου κτλ?

δε με ενοχλει να καπνιζει καποιος,με ενοχλει να καπνιζει και ο καπνος του να ερχεται πανω μου.οπως ειναι απαραδεκτο να κανεις κοντρες στη παραλιακη και να γκρινιαζεις επειδη σε κηνυγαει η τροχαια,και να λες "μα προπερσι πριν αλλαξει ο νομος δεν απαγορευοταν"? "τοτε γιατι πουλανε αυτοκινητα 200 αλογα"?και λοιπες τετοιες χαζες ερωτησεις...

η δεκαετια του 80 ηταν η απολυτη παρακμη για την ελλαδα,η χαρα του μπουρτζοβλαχου του κεφτε και του ελληναρα.η ακμη για τετοια σκατομαγαζα μπουζουκιων.με καταλληλη πλυση εγκεφαλου νομιζουμε ολοι οτι εισαι πολυ in αμα πηγαινεις σε τετοια μαγαζια.

 

παμε παλι απο την αρχη.

μαγαζια για καπνιστες υπηρχαν με το προηγουμενο μετρο.το 99% ηταν καπνιστων(οχι δεν ειναι τυχαιο το νουμερο)

τα υπολοιπα που ηταν μικτα η μη καπνιστων στα περισσοτερα δε σεβαστηκε ο νομος.

 

Δεν απαγορευτηκε λεμε, τι ακριβως δεν καταλαβενετε. Το αν καποια μαγαζια εκοψαν τα τασακια για 5-10 μερες περισυ αυτο δε λεει τιποτε. Σε καταστηματα οπου υπαρχει μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ και γραφει οτι απαγορευεται και λειπουν τασακια, εγω δεν εχω δει κανενα να καπνιζει. Βεβαια τα καταστηματα αυτα ειναι μετρημενα στα δακτυλα. Σε ολα τα υπολοιπα ο πελατης δε φταιει σε τιποτε, απλα ακολουθει την πολιτικη του καταστηματος, αν το καταστημα δεν του εχει ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ, αν το καταστημα δεν τον ειδοποιησει οτι απαγορευεται το καπνισμα, ο πελατης δεν ειναι υποχρεωμενος να το ξερει.

 

 

 

Κροκοδιλε, θυμισε μου κατι αντιστοιχο, που κοπηκε μαχαιρι και αλλαξε κατι...

σε 2 μπουζουξιδικα που ειχα παει (με το ζορι) ειχε παντου ταμπελες,δεν υπηρχαν τασακια και ΟΛΟΙ καπνιζαν.

ρωτησα μια απο τη παρεα για τι καπνιζει,και η απαντηση της ειναι "αφου ολοι καπνιζουν"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι δεν απαγορευότανε τόσο καιρό, γιατί να μην το κάνουμε? Τώρα που απαγορεύτηκε οφείλουμε να το κάνουμε, και αφού μιλάω για μένα, εγώ τουλάχιστον θα το κάνω. Τώρα αν θα πηγαίνω και δεν θα καπνίζω (όπως κάνω τις σπάνιες φορές -πλέον- που πάω σινεμά) ή αν δεν θα πηγαίνω καθόλου, δεν ξέρω να σου το πω απο τώρα. Μάλλον το 2ο βλέπω πάντως να γίνεται.

 

no offence αλλά :

 

common-sense-just-because-you-can-doesnt-mean-you-should.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε παλι απο την αρχη.

μαγαζια για καπνιστες υπηρχαν με το προηγουμενο μετρο.το 99% ηταν καπνιστων(οχι δεν ειναι τυχαιο το νουμερο)

τα υπολοιπα που ηταν μικτα η μη καπνιστων στα περισσοτερα δε σεβαστηκε ο νομος.

 

σε 2 μπουζουξιδικα που ειχα παει (με το ζορι) ειχε παντου ταμπελες,δεν υπηρχαν τασακια και ΟΛΟΙ καπνιζαν.

ρωτησα μια απο τη παρεα για τι καπνιζει,και η απαντηση της ειναι "αφου ολοι καπνιζουν"

 

Μα είναι ξεκάθαρο απο όλους οτι ο προηγούμενος νόμος δεν εφαρμόστηκε.

Συγκεκριμένα το κράτος δεν έκανε καμία απολύτως προσπάθεια στο να εφαρμοστεί ο νόμος (και αυτό για μένα είναι το πλέον λυπηρό της υπόθεσης). Κάποιοι επιχειρηματίες επένδυσαν χρήμα και χρόνο για να εναρμονιστούν στον "νέο" (παλιό πλέον) νόμο, και τώρα απλά αυτοχαστουκίζονται για τα λεφτά που έχασαν. Την ίδια ακριβώς τύχη θα έχει κατ'εμέ ο οποιοσδήποτε νόμος που θα είναι στα χαρτιά και δεν θα εφαρμόζεται (και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τον καινούριο).

 

@Death Lord, επειδή το common sense δεν υπάρχει για όλο τον κόσμο (εξού και ο χαρακτηρισμός "παράλογος") γι'αυτό έρχονται οι νόμοι για να καλύψουν αυτό το "κενό".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι ξεκάθαρο απο όλους οτι ο προηγούμενος νόμος δεν εφαρμόστηκε.

Συγκεκριμένα το κράτος δεν έκανε καμία απολύτως προσπάθεια στο να εφαρμοστεί ο νόμος (και αυτό για μένα είναι το πλέον λυπηρό της υπόθεσης). Κάποιοι επιχειρηματίες επένδυσαν χρήμα και χρόνο για να εναρμονιστούν στον "νέο" (παλιό πλέον) νόμο, και τώρα απλά αυτοχαστουκίζονται για τα λεφτά που έχασαν. Την ίδια ακριβώς τύχη θα έχει κατ'εμέ ο οποιοσδήποτε νόμος που θα είναι στα χαρτιά και δεν θα εφαρμόζεται (και φυσικά το ίδιο ισχύει και για τον καινούριο).

 

@Death Lord, επειδή το common sense δεν υπάρχει για όλο τον κόσμο (εξού και ο χαρακτηρισμός "παράλογος") γι'αυτό έρχονται οι νόμοι για να καλύψουν αυτό το "κενό".

 

ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε γιατι ειχε 53543 παραθυρακια.

γκρινιαζατε με τον προηγουμενο νομο,και τελικα καπνιζατε παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε γιατι ειχε 53543 παραθυρακια.

γκρινιαζατε με τον προηγουμενο νομο,και τελικα καπνιζατε παντου.

 

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες. Το παντού δεν ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο υπερβολικό αυτό που λες. Το παντού δεν ισχύει...

 

οκ.οχι παντου

θα σου πω σε ποια μερη που πηγα ισχυε η απαγορευση

καραβια προς κρητη

μια καφετερεια στη κρητη

τραπεζες της εθνικης

ενα εστιατοριο στη Ν.Ιωνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηλεκτρονικα .

 

αν εννοεις τα φρουτακια, μια χαρα λειτουργουν ακομη, οπως λειτουργουσαν παντοτε, το μονο που εκανε το χαζο-κρατος ειναι να χανει το φορο που μεχρι τοτε επαιρνε. Αν εννοεις τα υπολοιπα "ουφαδικα", προφανως και λειτουργησε ο νομος, μιας και ηταν ενα "προιον" προς αποσυρση, με την επικρατηση των ιντερνετ καφε. Ειναι σαν να μου λες οτι καπνιζει το 1% του πληθυσμου, λογικο ειναι να εφαρμοστει ο νομος.

 

ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε γιατι ειχε 53543 παραθυρακια.

γκρινιαζατε με τον προηγουμενο νομο,και τελικα καπνιζατε παντου.

 

Επιμενεις να διαστρεβλωνεις την κουβεντα. Ποσες φορες πρεπει να στο πουμε οτι ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε απο την αρχη του. Και αυτο εγινε καθαρα λογω πολιτικων σκοπιμοτητων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενεις να διαστρεβλωνεις την κουβεντα. Ποσες φορες πρεπει να στο πουμε οτι ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε απο την αρχη του. Και αυτο εγινε καθαρα λογω πολιτικων σκοπιμοτητων.

 

με δουλευεις?

σε ποσοστο 1% εφαρμοστηκε.

το υπολοιπο 99% δεν εφαρμοστηκε για διαφορους λογους,που προκαλεσαν τα παραθυρακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με δουλευεις?

σε ποσοστο 1% εφαρμοστηκε.

το υπολοιπο 99% δεν εφαρμοστηκε για διαφορους λογους,που προκαλεσαν τα παραθυρακια.

 

Εγω δε σε δουλευω, εσυ επιμενεις να μην κατανοεις τι σημαινει ενας νομος να μην εχει επιπτωσεις. Και ο νομος αυτος δεν ειχε επιπτωσεις. Τι παραθυρακια και κουραφεξαλα. Απο τη στιγμη που δεν εφαρμοζες τον "νομο" ουτε ερχοταν κανενας να σε πιασει, ουτε ποινη θα σου εριχναν.

Εφαρμοστηκε απο αυτους που γουσταραν να απαγορευσουν το τσιγαρο, ειτε εβγαινε ο νομος ειτε οχι, απλα με τον νομο βρηκαν την αφορμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε σε δουλευω, εσυ επιμενεις να μην κατανοεις τι σημαινει ενας νομος να μην εχει επιπτωσεις. Και ο νομος αυτος δεν ειχε επιπτωσεις. Τι παραθυρακια και κουραφεξαλα. Απο τη στιγμη που δεν εφαρμοζες τον "νομο" ουτε ερχοταν κανενας να σε πιασει, ουτε ποινη θα σου εριχναν.

Εφαρμοστηκε απο αυτους που γουσταραν να απαγορευσουν το τσιγαρο, ειτε εβγαινε ο νομος ειτε οχι, απλα με τον νομο βρηκαν την αφορμη.

 

 

Σύμφωνώ απόλυτα μαζί αλλά τα παραθυράκια έπαιξαν κι αυτά μεγάλο ρόλο για να δημιουργηθεί σύγχυση κ ημιμάθεια. Συνήθως όταν μας λένε για κάτι ότι απαγορεύεται δε σκεφτόμαστε μόνο τις επιπτώσεις σε μας, πρέπει να σκεφτόμαστε κ λίγο παραπέρα...Μερικές φορές πρέπει απλά να το σεβόμαστε χωρίς τη φιλοσοφική συζήτηση.

 

 

Λοιπόν έχω να προτείνω κάτι για επόμενη απαγόρευση. Εφαρμογή ΚΤΕΟ και στα δίκυκλα και κάθε καλοκαίρι το 10πλάσιο πρόστιμο για εξάτμιση που κάνει θόρυβο.B)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Ναι αλλα αν ταυτοχρονα περνανε απο τη σταση 10 λεωφορεια για τον ιδιο προορισμο, και ΕΝΑ απο αυτα πει "παιδια εμεις θα εχουμε τα παραθυρα μας ανοικτα" ειναι αναγκη ο αρρωστος να μπει σε αυτο, ωστε μετα να απαιτει και σε αυτο να κλεισουν τα παραθυρα;

 

και αν υπήρχε τηλεμεταφορά και δεν είχαμε λεοφορεία? εε? εε?

 

facepalm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν υπήρχε τηλεμεταφορά και δεν είχαμε λεοφορεία? εε? εε?

 

facepalm.jpg

 

Γιατι ρε μαστορα φεισπαλμ; Πετυχαινεις κλασικη περιπτωση γιορτων (πασχα ας πουμε), οπου τα λεωφορεια πολλες φορες βαζουν 2 και 3 μαζι δρομολογια (τουλαχιστον το εκαναν πιο παλια). Που το ειδες το περιεργο, να ρωτησει ο αλλος "παιδια επειδη ειμαι ψιλοκρυωμενος παιζει να παω σε καποιο απο αυτα που δεν ανοιγουν τα παραθυρα;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...