Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απλή ψυχολογία εθισμού κ εξάρτησης. Τα ίδια ισχύουν και για τους αλκοολικούς, τους wow maniacs, τους τζογαδόρους ΠΑΝΤΑ όμως όταν θα τους επιπλήξουν κ θα τους στερήσουν τη συνήθεια. Όταν θα τους πας χαλαρά το παραδέχονται κ γκρινιάζουν από μόνοι τους πως πρέπει να αλλάξουν συμπεριφορά.

Έλα βρε τώρα. Μιλάμε ωραία και καλά και τη πηγαίνεις αλλού τη κουβέντα.

Τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες.

 

+1000 :shifty:

 

 

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ Ο ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ!

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΝΑ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΧΩΡΟ.

Δεν πρεπει να εχει και δεν θα εχει λογω του σωστου αυτου νόμου.

Σταματηστε πια να μας πηδατε την υγεια! Σταματηστε. Βαρεθηκαμε τοσα χρονια να μην μας σεβεστε!

Καταλαβες?

 

 

 

Θα σε χαρακτηριζα εσενα, την λογικη σου και την νοοτροπια σου, πολυ ασχημα αλλά θα φαω ακομα ενα μπαν οποτε θα αρκεστω να πω οτι "μωρε τι μας λες????????"

Αναγκαιο κακο το τσιγαρο σε μερη οπου ειναι περισσοτεροι οι καπνιστες ε? Α ρε ξυλο που θελετε μερικοι καπνιστες.....

 

 

 

ΟΧΙ!

Ειπαμε στο θεμα της υγειας δεν χωρανε δημοκρατικες διαδικασιες. Η υγεια ειναι πανω απο δημοκρατια και δικαια.

Και απο τη στιγμη που γ@μ@ς την υγεια μου με το να καπνιζεις, τοτε δεν πρεπει να επιτρεπεται ΠΟΥΘΕΝΑ το καπνισμα σε κλειστους δημοσιους χωρους. Τελεία. Period and end of case.

Εσύ περιμένεις τη μεταπολίτευση. :lol:

Καθαρή ψυχολογία χουντικού...

 

Σωστά, γιατί εγώ δεν έχω δικαίωμα να πάω για ένα ποτό, ένα σουβλάκι στο χέρι και βουρ πίσω στο σπίτι.

Εγώ δεν έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν εφαρμοστηκε απο ποιον?

 

Απο το κρατος. Βγηκε ο προηγουμενος νομος, εμεινε στα χαρτια, αναγκασαν τα καταστηματα να κανουν οτι εκαναν (χωρισματα , εξαερισμους κλπ), αλλα δεν δημιουργησαν ουτε ομαδα ελεγχου, ουτε ανακοινωσαν προστιμα (αντε και σε επιαναν, τι θα σου εκαναν, αφου δεν ειχε ανακοινωθει προστιμο). Αλλαζει η κυβερνηση, και η νεα αποφασιζει οτι ο προηγουμενος νομος δεν ειναι καλος, και ο δικος της ειναι καλυτερος.

Αρα ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε ουτε μια μερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το κρατος. Βγηκε ο προηγουμενος νομος, εμεινε στα χαρτια, αναγκασαν τα καταστηματα να κανουν οτι εκαναν (χωρισματα , εξαερισμους κλπ), αλλα δεν δημιουργησαν ουτε ομαδα ελεγχου, ουτε ανακοινωσαν προστιμα (αντε και σε επιαναν, τι θα σου εκαναν, αφου δεν ειχε ανακοινωθει προστιμο). Αλλαζει η κυβερνηση, και η νεα αποφασιζει οτι ο προηγουμενος νομος δεν ειναι καλος, και ο δικος της ειναι καλυτερος.

Αρα ο προηγουμενος νομος δεν εφαρμοστηκε ουτε μια μερα.

 

να σε βοηθησω.

 

πηγαινες σε μαγαζι που απαγορευοταν?ναι

καπνιζες?ναι

απο σενα δεν εφαρμοστηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σε βοηθησω.

 

πηγαινες σε μαγαζι που απαγορευοταν?ναι

καπνιζες?ναι

απο σενα δεν εφαρμοστηκε

 

Για να βοηθήσω και σένα λιγάκι, εγώ όταν τα starbucks απαγορεύσανε το κάπνισμα ΔΕΝ ξαναπήγα (όχι οτι πήγαινα συχνά αλλά λέμε τώρα...)

Αντίστοιχα, πλέον, σε όσα μαγαζιά (μπαρ εστιατόρια κλπ) δεν έχουν εξωτερικούς χώρους για κάπνισμα ΔΕΝ πάω.

Εξάλλου σε όλα τα μαγαζιά που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ το κάπνισμα (επειδή το αναφέρεις ποιο πάνω), αν υπήρχαν κάποιοι μαλάκες που κάπνιζαν, εκτός απο αυτούς, έφταιγε και ο ιδιοκτήτης, που δεν ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ την τήρηση του No smoking status του μαγαζιού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ περιμένεις τη μεταπολίτευση. :lol:

Καθαρή ψυχολογία χουντικού...

Ναι ναι τραγουδα....

 

Σωστά, γιατί εγώ δεν έχω δικαίωμα να πάω για ένα ποτό, ένα σουβλάκι στο χέρι και βουρ πίσω στο σπίτι.

Εγώ δεν έχω?

Εχεις!

Δικαιωμα να μας καταστρεφεις την υγεια δεν εχεις.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω και σένα λιγάκι, εγώ όταν τα starbucks απαγορεύσανε το κάπνισμα ΔΕΝ ξαναπήγα (όχι οτι πήγαινα συχνά αλλά λέμε τώρα...)

Αντίστοιχα, πλέον, σε όσα μαγαζιά (μπαρ εστιατόρια κλπ) δεν έχουν εξωτερικούς χώρους για κάπνισμα ΔΕΝ πάω.

Εξάλλου σε όλα τα μαγαζιά που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΤΑΝ το κάπνισμα (επειδή το αναφέρεις ποιο πάνω), αν υπήρχαν κάποιοι μαλάκες που κάπνιζαν, εκτός απο αυτούς, έφταιγε και ο ιδιοκτήτης, που δεν ΑΠΑΙΤΟΥΣΕ την τήρηση του No smoking status του μαγαζιού του.

 

1.αν απαγορευτει παντου δε θα πηγαινεις πουθενα?

2.στα μαγαζια αυτα τι περιμενες να κανει ο μαγαζατορας?να σε βαραει μεχρι να το σβησεις?βλεπεις μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ που γραφει οτι απαγορευεται,βλεπεις οτι δεν εχει τασακια,παρολα αυτα καπνιζεις.φταιει ο μαγαζατορας ε?φταιει το κωλοκρατος?φταιει ο ερωτας για οτι σου συμβαινει? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθήσω και σένα λιγάκι, εγώ όταν τα starbucks απαγορεύσανε το κάπνισμα ΔΕΝ ξαναπήγα (όχι οτι πήγαινα συχνά αλλά λέμε τώρα...)

Αντίστοιχα, πλέον, σε όσα μαγαζιά (μπαρ εστιατόρια κλπ) δεν έχουν εξωτερικούς χώρους για κάπνισμα ΔΕΝ πάω.

Να σε βοηθησω και εσενα λιγακι:

ΕΣΥ δεν εισαι ΟΛΟΙ οι καπνιστες. Ουτε καν στην πλειοψηφεια ανηκει η (καλη) συμπεριφορα σου.;)

 

Ειπαμε Ελλαδα ειμαστε οποτε αν αφησεις την επιλογη τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα και αν αφησεις παραθυρακι τοτε σιγουρα δεν θα αλλαξει τιποτα.

Αν καταργησεις σπαθι κατι και δεν αφησεις ΚΑΝΕΝΑ περιθωριο σε κανεναν να κανει την εξυπναδα του, τοτε θα αλλαξει κατι. Εστω και λιγο γιατι Ελλαδα εισαι.

 

Οποτε απο το να μην αλλαξει κατι, καλυτερο ειναι το να αλλαξει κατι εστω και λιγο....

Ο νοων, νοειτω. Μην κανετε πως δεν καταλαβαινετε.:mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.αν απαγορευτει παντου δε θα πηγαινεις πουθενα?

2.στα μαγαζια αυτα τι περιμενες να κανει ο μαγαζατορας?να σε βαραει μεχρι να το σβησεις?βλεπεις μια ΤΑΜΠΕΛΑΡΑ που γραφει οτι απαγορευεται,βλεπεις οτι δεν εχει τασακια,παρολα αυτα καπνιζεις.φταιει ο μαγαζατορας ε?φταιει το κωλοκρατος?φταιει ο ερωτας για οτι σου συμβαινει? :P

 

Για την ώρα σου είπα τι κάνω, πάω σε μαγαζιά που έχουν εξωτερικούς χώρους (τραπεζάκια κλπ) για κάπνισμα. Αν χειμωνιάσει η εξοδός μου σε δημόσιους κλειστούς χώρους θα ελαττωθεί κατά πολύ.

Όσο για το 2ο, ναι περιμένω να φιλοτιμηθεί ο μαγαζάτορας, με το ίδιο φιλότιμο που θα έδειχνε αν έβλεπε κάποιον να του σπάει το μαγαζί, να του κλέβει πράγματα κλπ κλπ. Και όχι δεν χρειάζεται βία για να το σβήσει το τσιγάρο, μια απλή υπόδειξη αρκεί πιστεύω για την πλειοψηφία των καπνιστών που κυκλοφορεί. Τώρα αν ο άλλος είναι κάφρος, τότε ναι αν δεν συμμορφωθεί φωνάζεις την αστυνομία, όπως ακριβώς θα έκανες αν ένας μεθυσμένος σου έκανε λαμπόγελο το μαγαζί.

 

@Krokodilos

Φίλε μου αυτό το post http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3585164&postcount=1829 μου δείχνει (με τον τρόπο που μιλάς) οτι δεν έχεις την ικανότητα να κάνεις διάλογο (για το συγκεκριμένο τόπικ τουλάχιστον) οπότε δεν θα ξεκινήσω διάλογο μαζί σου, γιατί είναι πολύ πιθανό να τσακωθούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα σου είπα τι κάνω, πάω σε μαγαζιά που έχουν εξωτερικούς χώρους (τραπεζάκια κλπ) για κάπνισμα. Αν χειμωνιάσει η εξοδός μου σε δημόσιους κλειστούς χώρους θα ελαττωθεί κατά πολύ.

Όσο για το 2ο, ναι περιμένω να φιλοτιμηθεί ο μαγαζάτορας, με το ίδιο φιλότιμο που θα έδειχνε αν έβλεπε κάποιον να του σπάει το μαγαζί, να του κλέβει πράγματα κλπ κλπ. Και όχι δεν χρειάζεται βία για να το σβήσει το τσιγάρο, μια απλή υπόδειξη αρκεί πιστεύω για την πλειοψηφία των καπνιστών που κυκλοφορεί. Τώρα αν ο άλλος είναι κάφρος, τότε ναι αν δεν συμμορφωθεί φωνάζεις την αστυνομία, όπως ακριβώς θα έκανες αν ένας μεθυσμένος σου έκανε λαμπόγελο το μαγαζί.

 

πιστευεις οτι ειναι το ιδιο να καπνιζεις στο μαγαζι καποιου και το ιδιο ειναι να του το σπας?

αυτον τον νοιαζει να βγαζει λεφτα,το να δημιουργησει φασαρια ειναι το τελευταιο πραγμα που θα εκανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευεις οτι ειναι το ιδιο να καπνιζεις στο μαγαζι καποιου και το ιδιο ειναι να του το σπας?

αυτον τον νοιαζει να βγαζει λεφτα,το να δημιουργησει φασαρια ειναι το τελευταιο πραγμα που θα εκανε

 

Κάτσε τώρα τι μου λες? Οτι ο μαγαζάτορας που έχει βάλει ταμπελάκια απαγόρευσης καπνίσματος και έχει κρύψει/πετάξει τα τασάκια, θα κάνει τα στραβά μάτια σε έναν καπνιστή για να μην χάσει λεφτά? Τότε ποιος ο λόγος για τα παραπάνω? Αφήνει και ένα τασάκι για να μην ρίχνουν και τις στάχτες στα ποτήρια/γλάστρες/πατώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε τώρα τι μου λες? Οτι ο μαγαζάτορας που έχει βάλει ταμπελάκια απαγόρευσης καπνίσματος και έχει κρύψει/πετάξει τα τασάκια, θα κάνει τα στραβά μάτια σε έναν καπνιστή για να μην χάσει λεφτά? Τότε ποιος ο λόγος για τα παραπάνω? Αφήνει και ένα τασάκι για να μην ρίχνουν και τις στάχτες στα ποτήρια/γλάστρες/πατώματα.

 

κοροιδευομαστε.τα τασακια και τις ταμπελες τις βαζει για να ειναι νομικα καλυμμενος.

δεν νομιζω να απευθυνομαι σε παιδακια δημοτικου που πρεπει να τα μαλωσει ο δασκαλος για να ειναι φρονιμα και να μη κανουν αταξιες

ενηλικες ειμαστε οι περισσοτεροι που εχουμε γνωση του τι κανουμε.

αν υπηρχε μια στοιχειωδη παιδεια και σεβασμος δε θα χρειαζοντουσαν νομοι,δε θα καπνιζατε απο μονοι σας σε τετοια μερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όχι δεν χρειάζεται βία για να το σβήσει το τσιγάρο, μια απλή υπόδειξη αρκεί πιστεύω για την πλειοψηφία των καπνιστών που κυκλοφορεί.

Πιστευεις??????? Ωραια σωθηκαμε!

Αφου πιστευεις σε εναν αγγελικο κοσμο και οτι αρκει μια παρατηρηση για να σταματησει ο αλλος(βασικα ολοι** οι καπνιστες της Ελλαδας) το τσιγαρο τοτε δεν χρειαζεται κανενας νόμος σωστα?:-(:-(:-(

 

Ναι ειμαι ειρωνικος και προκλητικος γιατι λετε πραγματα τραγικα, στην προσπαθεια σας να προστατευσετε το να καπνιζετε!:mad:

 

**Και χρειαζεται ολοι να ειναι προθυμοι και οχι απλως η πλειοψηφεια γιατι κανείς δεν εχει την ορεξη να μαλωνει ενω πηγε ωραια και καλα να πιει απλως τον καφε του.

 

Τώρα αν ο άλλος είναι κάφρος, τότε ναι αν δεν συμμορφωθεί φωνάζεις την αστυνομία, όπως ακριβώς θα έκανες αν ένας μεθυσμένος σου έκανε λαμπόγελο το μαγαζί.

Ναι αλλη ορεξη δεν ειχα να πηγαινω σε ενα μαγαζι να πιω καφε ή να διασκεδασω ή ξερω γω τι αλλο και να κανω υποδειξεις στους καπνιστες να το σβησουν και να καθομαι να μαλωνω με καπνιστες που δεν θα ακουσουν την υποδειξη μου!

(Και) Για αυτο υπαρχει ο νόμος. Για να μην μαλωνουνε οι μη καπνιστες με τους ανυπακουους καπνιστες, που κατα την αποψη μου αποτελουν ενα πολυ μεγαλο ποσοστο, ισως οχι την πλειοψηφεια οπως ειπα πιο πριν αλλά ενα 20%-30% οπωσδηποτε.

 

 

@Krokodilos

Φίλε μου αυτό το post http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3585164&postcount=1829 μου δείχνει (με τον τρόπο που μιλάς) οτι δεν έχεις την ικανότητα να κάνεις διάλογο (για το συγκεκριμένο τόπικ τουλάχιστον) οπότε δεν θα ξεκινήσω διάλογο μαζί σου, γιατί είναι πολύ πιθανό να τσακωθούμε.

Καλα τραγουδα και εσυ, αν δεν μπορεις με επιχειρηματα να αντικρουσεις οσα ειπα λογικο ειναι να μην θελεις να κανεις διαλογο μαζι μου και απλως υπεκφευγεις.

Λογικο.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υπηρχε μια στοιχειωδη παιδεια και σεβασμος δε θα χρειαζοντουσαν νομοι,δε θα καπνιζατε απο μονοι σας σε τετοια μερη.

 

Αν κάτι δεν απαγορευότανε τόσο καιρό, γιατί να μην το κάνουμε? Τώρα που απαγορεύτηκε οφείλουμε να το κάνουμε, και αφού μιλάω για μένα, εγώ τουλάχιστον θα το κάνω. Τώρα αν θα πηγαίνω και δεν θα καπνίζω (όπως κάνω τις σπάνιες φορές -πλέον- που πάω σινεμά) ή αν δεν θα πηγαίνω καθόλου, δεν ξέρω να σου το πω απο τώρα. Μάλλον το 2ο βλέπω πάντως να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάτι δεν απαγορευότανε τόσο καιρό, γιατί να μην το κάνουμε? Τώρα που απαγορεύτηκε οφείλουμε να το κάνουμε, και αφού μιλάω για μένα, εγώ τουλάχιστον θα το κάνω. Τώρα αν θα πηγαίνω και δεν θα καπνίζω (όπως κάνω τις σπάνιες φορές -πλέον- που πάω σινεμά) ή αν δεν θα πηγαίνω καθόλου, δεν ξέρω να σου το πω απο τώρα. Μάλλον το 2ο βλέπω πάντως να γίνεται.

 

το να βαλω μουσικη τερμα στις 7 το πρωι η στις 17.31 δεν απαγορευεται,αλλα δεν το κανω για να μην ενοχλησω τους γειτονες.

αυτο λεγεται σεβασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να βαλω μουσικη τερμα στις 7 το πρωι η στις 17.31 δεν απαγορευεται,αλλα δεν το κανω για να μην ενοχλησω τους γειτονες.

αυτο λεγεται σεβασμος.

 

Φίλε μου μαζί σου, καταλαβαίνω τι θες να πεις, το θέμα είναι τι θεωρεί ο εκάστοτε παράλογο, και τι λογικό. Εμένα αν το κράτος το οποίο κόπτεται τόσο πολύ για την υγεία μου (ειρωνικά μιλάω) και ήθελε να κάνει κάτι γι'αυτό, ας έκανε παράνομη την πώληση τσιγάρων (έτσι ώστε να μην "γεννιόνται" και νέοι καπνιστές, και να εκλίψει (στο βαθμό που γίνεται) αυτή η κακή συνήθεια.

Στα μέσα/προς τέλη της δεκαετίας του 80 που άρχισα εγώ να βγαίνω σε νυχτερινά μαγαζιά, πολλά απο αυτά είχαν μάρκες τσιγάρων σαν όνομα (Camel, West κλπ κλπ) και στην είσοδο του μαγαζιού είχαν γκομενάκια που μοίραζαν απλόχερα τσιγάρα. Και φτάσαμε κάποια χρόνια αργότερα να γίνεται ακριβώς το αντίθετο. Δεν σου λέω οτι είναι λάθος, αλλά γιατί να πηγαίνουμε απο το ένα άκρο στο άλλο? Γιατί να μην υπάρχουν μαγαζιά αποκλειστικά για καπνιστές, ή μαγαζιά με ειδικά διαμορφωμένους χώρους για καπνιστές, είναι κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...