Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τέλος της λογικής.....

Η Ανθρώπινη λογική φίλε μου, ΓΡΑΦΕΙ νόμους, δεν τους εφαρμόζει.

Για να ΔΕΙΣ όμως αυτή τη λογική μέσα σου και να τελειώσει αυτή που τώρα βλέπεις

θα πρέπει να βγεις απ' το μαντρί που η παράδοση σ' έχει στριμώξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πως θα αποδείξεις ότι πέρασε με κόκκινο?

 

Το ότι παίρνεις και δίνεις πινακίδες τι είναι, εκδίκηση γιατί σου πήρε την πρώην; Και, όταν είναι μπροστά σου τον παίρνεις χαμπάρι αρκετά νωρίς ότι δεν θα κόψει ==> φωτογραφική/κινητό, αν κόπτεσαι να είσαι νομοταγής. Σε συγκεκριμένα σημεία, υπάρχουν και κάμερες ασφαλείας να σε επιβεβαιώσουν. Γιατί, εφόσον κάνεις την καταγγελία του καπνιστή φανερά, πώς θα το αποδείξεις; Όταν έρθει ο έλεγχος ο άλλος έχει σβήσει, εξαφανίζει τασάκια και το παίζει μαλάκας - υποτίθεται μιλάμε για άτομο που δέχτηκε σύσταση και σ' έγραψε στα μεγάλα του. Το μόνο που θα έχεις είναι ο ισχυρισμός σου, άντε και των φίλων σου, κι είμαι σίγουρη ότι κι ο καπνιστής θα έχει δικούς του.

Αλλά χέσε και το παράδειγμα με το κόκκινο. Μήπως είναι η μόνη παρανομία εν δυνάμει επικίνδυνη που βιώνουμε καθημερινά; Κι όμως, κάνουμε -συνήθως - την πάπια, εκτός κι αν πάρει φωτιά ο δικός μας ευαίσθητος πισινούλης - και ναι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν το παίζω δικαστής Dredd, αλλά δεν το παίζω πουθενά.

 

Edit 1: Μην κολλάτε στο παράδειγμα που ανέφερα, το γενίκευσα, κι απάντηση δεν έχω λάβει so far.

Εdit 2: Bluesattack όχι β πληθυντικό, ΔΕΝ είμαι καπνίστρια πλέον. Απλά ρωτάω αν απαιτείς με το ίδιο σθένος και πάθος την εφαρμογή του σύνολου Συντάγματος. Η απάντησή σου... δεν μου απαντάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ρωτάω γιατί αυτές τις κραυγές περί νόμου και νομιμότητος και παρανομίας θα μπορούσε κανείς να τις εκλάβει πολύ πιο σοβαρά υπόψη του αν υπήρχαν και για όλες τις άλλες περιπτώσεις της καθημερινότητάς των - συγκεκριμένων - μη καπνιστών πέρα από το τσιγάρο. Αλλά κάτι μου λέει ότι δεν ισχύουν... και δι αυτό ερωτώ.

 

Οσο η απαιτηση περι εφαρμογης του νομου ονομαζεται ''κραυγες περι νομου '' θα σας απαντουμε με τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνεις και δίνεις πινακίδες τι είναι, εκδίκηση γιατί σου πήρε την πρώην; Και, όταν είναι μπροστά σου τον παίρνεις χαμπάρι αρκετά νωρίς ότι δεν θα κόψει ==> φωτογραφική/κινητό, αν κόπτεσαι να είσαι νομοταγής. Σε συγκεκριμένα σημεία, υπάρχουν και κάμερες ασφαλείας να σε επιβεβαιώσουν. Γιατί, εφόσον κάνεις την καταγγελία του καπνιστή φανερά, πώς θα το αποδείξεις; Όταν έρθει ο έλεγχος ο άλλος έχει σβήσει, εξαφανίζει τασάκια και το παίζει μαλάκας - υποτίθεται μιλάμε για άτομο που δέχτηκε σύσταση και σ' έγραψε στα μεγάλα του. Το μόνο που θα έχεις είναι ο ισχυρισμός σου, άντε και των φίλων σου, κι είμαι σίγουρη ότι κι ο καπνιστής θα έχει δικούς του.

Αλλά χέσε και το παράδειγμα με το κόκκινο. Μήπως είναι η μόνη παρανομία εν δυνάμει επικίνδυνη που βιώνουμε καθημερινά; Κι όμως, κάνουμε -συνήθως - την πάπια, εκτός κι αν πάρει φωτιά ο δικός μας ευαίσθητος πισινούλης - και ναι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν το παίζω δικαστής Dredd, αλλά δεν το παίζω πουθενά.

 

Αν έχουν εξαφανίσει τασάκια και σβήσει τσιγάρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι μήνυση εφόσον ήσουν ήδη μέσα. Για το κόκκινο σου απάντησα. Καλό είναι να μιλάμε με βάση το τί μπορεί να συμβεί στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ανθρώπινη λογική φίλε μου, ΓΡΑΦΕΙ νόμους, δεν τους εφαρμόζει.

Για να ΔΕΙΣ όμως αυτή τη λογική μέσα σου και να τελειώσει αυτή που τώρα βλέπεις

θα πρέπει να βγεις απ' το μαντρί που η παράδοση σ' έχει στριμώξει.

 

Μιλάς πολύ γενικά και ισοπεδωτικά. Συγνώμη αλλά κάπου σε χάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν γουσταρω να καπνιζουν οταν αναπνεω.

 

Ξέρεις τι. Συμφωνώ. Έχω προσπαθήσει πολλές φορές να το κόψω ανεπιτυχώς και θεωρώ το σταμάτημα του καπνίσματος δείγμα πολιτισμού. Αλλά....το γαμήσατε ασάλιωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω δεν γουσταρω να καπνιζουν οταν αναπνεω.

 

εγώ δεν γουστάρω να αναπνέεις όταν καπνίζω :P

 

Εγώ δεν καπνίζω όταν γουστάρετε να αναπνέετε και είμαι offtopic, ontopic ΚΑΙ ηθικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνεις και δίνεις πινακίδες τι είναι, εκδίκηση γιατί σου πήρε την πρώην; Και, όταν είναι μπροστά σου τον παίρνεις χαμπάρι αρκετά νωρίς ότι δεν θα κόψει ==> φωτογραφική/κινητό, αν κόπτεσαι να είσαι νομοταγής. Σε συγκεκριμένα σημεία, υπάρχουν και κάμερες ασφαλείας να σε επιβεβαιώσουν. Γιατί, εφόσον κάνεις την καταγγελία του καπνιστή φανερά, πώς θα το αποδείξεις; Όταν έρθει ο έλεγχος ο άλλος έχει σβήσει, εξαφανίζει τασάκια και το παίζει μαλάκας - υποτίθεται μιλάμε για άτομο που δέχτηκε σύσταση και σ' έγραψε στα μεγάλα του. Το μόνο που θα έχεις είναι ο ισχυρισμός σου, άντε και των φίλων σου, κι είμαι σίγουρη ότι κι ο καπνιστής θα έχει δικούς του.

Αλλά χέσε και το παράδειγμα με το κόκκινο. Μήπως είναι η μόνη παρανομία εν δυνάμει επικίνδυνη που βιώνουμε καθημερινά; Κι όμως, κάνουμε -συνήθως - την πάπια, εκτός κι αν πάρει φωτιά ο δικός μας ευαίσθητος πισινούλης - και ναι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν το παίζω δικαστής Dredd, αλλά δεν το παίζω πουθενά.

 

Edit 1: Μην κολλάτε στο παράδειγμα που ανέφερα, το γενίκευσα, κι απάντηση δεν έχω λάβει so far.

Εdit 2: Bluesattack όχι β πληθυντικό, ΔΕΝ είμαι καπνίστρια πλέον. Απλά ρωτάω αν απαιτείς με το ίδιο σθένος και πάθος την εφαρμογή του σύνολου Συντάγματος. Η απάντησή σου... δεν μου απαντάει.

 

Επειδή το γενικεύεις λοιπόν να σου απαντήσω... γενικά.

 

Τις παραβάσεις τις βεβαιώνουν τα όργανα του κράτους, όχι εσύ. Εσύ μπορείς να ζητήσεις να έρθει αστυνομία για να βεβαιώσει μία παράβαση (κάπνισμα, διατάραξη κοινής ησυχίας κοκ) ή εφόσον έχεις ζημιωθεί (και όχι γενικά και αόριστα) να προχωρήσεις σε μήνυση. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος (αν δε σε έχουν τρακάρει ή έχει συμβεί τρακάρισμα) να καταγγείλεις παραβίαση κόκκινου (ή παρόμοια παράβαση) και να γίνει κάτι. Νομικό είναι το θέμα.

 

Οπότε όχι ΔΕΝ μπορούμε να καθόμαστε να καταγγέλουμε παρανομίες γιατί πολύ απλά δε γίνεται, εκτός αν είναι συνεχής παράβαση (πχ πολεοδομική). Ελπίζω να είναι σαφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κροκόδειλε δε μπορώ να σου απαντήσω σοβαρά. Πραγματικά. Betadine.

Οχι σοβαρα τωρα μπορεις να μου απαντησεις σε αυτο:

 

Δεν έχει καμία δουλειά το πιτσιρίκι στο καφενείο. Όσο για τη γκαστρωμένη να πάει παραπέρα.

Και γιατι να το αποφασισεις εσυ αυτο? Αποφασιζεις να γινει ετσι και πρεπει να γινει?

Γιατι δηλαδη να αποφασισεις ΕΣΥ που θα παει το πιτσιρικι και τι να κανει η γκαστρωμενη?

 

 

 

 

Πάντως αν έρθεις να μου ζητήσεις να σβήσω τσιγάρο θα το κάνω. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟΥΣ ΡΟΥΦΙΑΝΟΥΣ. =ρ

Βασικα δεν ζηταω ποτέ τιποτα τετοιο ουτε εχω ζητησει. Ξερω οτι το να γινομαι παθητικος καπνιστης με βλαπτει αλλά δεν θελω να γινομαι κακος στους αλλους ουτε και να χαλιεμαι οταν βγαινω εξω. Ουτε καν το σκεφτομαι το τσιγαρο που καπνιζει καποιος.

 

Θα με ενοιαζε ΦΟΒΕΡΑ αν επροκειτο να ζησω για παντα και με το τσιγαρο θα γινομουν θνητος.

Αλλά αφου αυτο δεν ισχυει στην πραγματικοτητα, δεν με νοιαζει και τοσο, και προτιμω να τα εχω καλα με ολους απο το να μαλωνω γιατι με κανουν παθητικο καπνιστη.

 

Ομως δεν μπορω ενα πραγμα. Την μη λογικη. Και οι καπνιστες και μερικοι μη καπνιστες που υποστηριζουν τους καπνιστες, σε αυτο το τοπικ εχουν πει φοβερα παραλογα πραγματα. Και για αντιδραση ισως να σκεφτομουν να παρω κανα τηλεφωνακι με καποιες προυποθεσεις.

Αν πχ σε ενα μαγαζι καποιος ζητησει(εγω ειπαμε δεν το κανω ποτέ) απο καποιον/καποιους να σβησουν το τσιγαρο γιατι τους ενοχλει, και αυτος ο καποιος/καποιοι απαντησουν με κακο τροπο, πχ προσβλητικο ή κανουν τους μαγκες κλπ, τοτε ναι θα παρω τηλεφωνο μονο και μονο για να μην βλεπω αυτη την νοοτροπια του ειμαι μαγκας και θα κανω ο,τι θελω και εσυ τραγουδα, που την μισω.

 

Οποτε στην πραγματικοτητα αν σε βρω διπλα μου να καπνιζεις θα εισαι τυχερος. Δεν θα κανω τιποτα.

 

Τωρα γιατι σε αυτο το τοπικ μοιαζω υστερικος με το μη καπνισμα κλπ κλπ? Πολυ απλα γιατι δεν ειναι το καπνισμα που με πειραζει. Ειναι η μη λογικη που βλεπω και προσπαθω να διορθωσω.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι παίρνεις και δίνεις πινακίδες τι είναι, εκδίκηση γιατί σου πήρε την πρώην; Και, όταν είναι μπροστά σου τον παίρνεις χαμπάρι αρκετά νωρίς ότι δεν θα κόψει ==> φωτογραφική/κινητό, αν κόπτεσαι να είσαι νομοταγής. Σε συγκεκριμένα σημεία, υπάρχουν και κάμερες ασφαλείας να σε επιβεβαιώσουν. Γιατί, εφόσον κάνεις την καταγγελία του καπνιστή φανερά, πώς θα το αποδείξεις; Όταν έρθει ο έλεγχος ο άλλος έχει σβήσει, εξαφανίζει τασάκια και το παίζει μαλάκας - υποτίθεται μιλάμε για άτομο που δέχτηκε σύσταση και σ' έγραψε στα μεγάλα του. Το μόνο που θα έχεις είναι ο ισχυρισμός σου, άντε και των φίλων σου, κι είμαι σίγουρη ότι κι ο καπνιστής θα έχει δικούς του.

Αλλά χέσε και το παράδειγμα με το κόκκινο. Μήπως είναι η μόνη παρανομία εν δυνάμει επικίνδυνη που βιώνουμε καθημερινά; Κι όμως, κάνουμε -συνήθως - την πάπια, εκτός κι αν πάρει φωτιά ο δικός μας ευαίσθητος πισινούλης - και ναι, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, δεν το παίζω δικαστής Dredd, αλλά δεν το παίζω πουθενά.

 

Edit 1: Μην κολλάτε στο παράδειγμα που ανέφερα, το γενίκευσα, κι απάντηση δεν έχω λάβει so far.

Εdit 2: Bluesattack όχι β πληθυντικό, ΔΕΝ είμαι καπνίστρια πλέον. Απλά ρωτάω αν απαιτείς με το ίδιο σθένος και πάθος την εφαρμογή του σύνολου Συντάγματος. Η απάντησή σου... δεν μου απαντάει.

 

 

Θα σου απαντησω.Ο νομος ειναι νομος.Το σωστο ειναι σωστο.Το οτι ο α , β ,γ μπορει να δειχνει αδιαφορια σε αλλα πραγματα και ζεση σε αυτα που τον αφορουν δεν σημαινει οτι τιθεται θεμα αναθεωρησης του σωστου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να κανεις τηλεφωνικη καταγγελια για πολλες παραβασεις του κοκ.

πχ να πεις οτι αυτος ειναι παρκαρισμενος παρανομα.

η αυτος οδηγει επικινδυνα

η αυτος βγαζει ντουμανια

η αυτος κανει φασαρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...