Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την Ανθρώπινη λογική μιλάω astrat.

Που ακριβώς με χάνεις;

 

Το να φτιάχνεις νόμους για να μην τους εφαρμόσεις δεν είναι λογικό είναι παράλογο, άρα δεν μπορεί να λέμε ότι η ανθρώπινη λογική το κάνει αυτό γιατί θα ήταν παράλογη. Εκτός αυτού η λογική για έμενα τουλάχιστον έχει μια θετική έννοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

...

 

Μα δεν καταλαβαίνω που ζορίζεσαι, εγώ ρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Σας πείραξε που είπα καφετέρεια και όχι καφενείο.

Έστω ότι έχεις ένα μούλικο στα ποδια σου και παίζετε ντιριντάχτα. Και απέναντι καπνίζουν 5 μπατσόγεροι. Πως ακριβώς ενοχλεί το παιδάκι σου και τη γκαστρωμένη γυναίκα σου η κάπνα; Μια τέτοια απόσταση, για εμένα το τονίζω, είναι απολύτως λογική να μην σε ενοχλεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εχουν αρχίσει ερευνες για το αν ακομα και το τασακι με την σταχτη σου κανει κακο και εσυ μου λες για το απεναντι

http://www.pnas.org/content/early/2010/02/04/0912820107.full.pdf

http://www.nytimes.com/2009/01/03/health/research/03smoke.html?_r=1

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/abstract/123/1/e74

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η έρευνα βγάζει το αποτέλεσμα το οποίο ήθελες να βγάλεις όταν την ξεκίνησες,είναι καθαρά τρόπος που ερμηνεύεις τα δεδομένα και μόνο

 

γνωστό αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνω που ζορίζεσαι,

Ζοριζομαι στο οτι ειπες:

α)Δεν έχει καμία δουλειά το πιτσιρίκι στο καφενείο.

β)Όσο για τη γκαστρωμένη να πάει παραπέρα.

 

Τα α) και β) δειχνουν οτι ΕΣΥ καθοριζεις το τι πρεπει να κανουν καποια άλλα ατομα χωρις αυτα να σε ενοχλουν με τις πραξεις τους.

Και αυτο δεν ειναι δημοκρατικο.

Για αυτο ρωταω να μαθω γιατι ΕΣΥ πρεπει να καθοριζεις τι πρεπει να κανουν και που να παμε καποιοι αλλοι.

 

 

Και απέναντι καπνίζουν 5 μπατσόγεροι. Πως ακριβώς ενοχλεί το παιδάκι σου και τη γκαστρωμένη γυναίκα σου η κάπνα; Μια τέτοια απόσταση, για εμένα το τονίζω, είναι απολύτως λογική να μην σε ενοχλεί.

Λαθος. Σε κλειστο χωρο ακομα και 20 μετρα να ειναι μακρια σου ο αλλος, ο καπνος του, γεμιζει τα πνευμονια σου μια χαρα. Τον αναπνεεις δηλαδη. Γινεσαι παθητικος καπνιστης δηλαδη.

Μετα απο αυτη την προσθεση δεδομενων αλλαζεις την αποψη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνω που ζορίζεσαι, εγώ ρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Σας πείραξε που είπα καφετέρεια και όχι καφενείο.

Έστω ότι έχεις ένα μούλικο στα ποδια σου και παίζετε ντιριντάχτα. Και απέναντι καπνίζουν 5 μπατσόγεροι. Πως ακριβώς ενοχλεί το παιδάκι σου και τη γκαστρωμένη γυναίκα σου η κάπνα; Μια τέτοια απόσταση, για εμένα το τονίζω, είναι απολύτως λογική να μην σε ενοχλεί.

 

αν καπνιζουν και δεν ερχεται ο καπνος μαγκια τους

ας καπνισουν.

αν βρουνε και κανα τροπος με κανα σωληνακι η ανεμιστηρακι απο Pc να διωχνουν απευθειας τη καπνα εξω 2Χ μαγκια τους

 

αν ενοχλουν ομως ειναι αυτονοητο οτι δεν πρεπει να καπνισουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν καταλαβαίνω που ζορίζεσαι, εγώ ρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Σας πείραξε που είπα καφετέρεια και όχι καφενείο.

Έστω ότι έχεις ένα μούλικο στα ποδια σου και παίζετε ντιριντάχτα. Και απέναντι καπνίζουν 5 μπατσόγεροι. Πως ακριβώς ενοχλεί το παιδάκι σου και τη γκαστρωμένη γυναίκα σου η κάπνα; Μια τέτοια απόσταση, για εμένα το τονίζω, είναι απολύτως λογική να μην σε ενοχλεί.

 

Ε σε ένα κλειστό χώρο δεν είναι και παράλογο να τους ενοχλήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αλλάζω την άποψη μου; Θεωρώ τη παρουσία ενός παιδιού και μίας εγγύου αδικαιολόγητη σε έναν τέτοιο χώρο γενικότερα. Δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το γενικεύεις λοιπόν να σου απαντήσω... γενικά.

 

Τις παραβάσεις τις βεβαιώνουν τα όργανα του κράτους, όχι εσύ. Εσύ μπορείς να ζητήσεις να έρθει αστυνομία για να βεβαιώσει μία παράβαση (κάπνισμα, διατάραξη κοινής ησυχίας κοκ) ή εφόσον έχεις ζημιωθεί (και όχι γενικά και αόριστα) να προχωρήσεις σε μήνυση. Δεν υπάρχει κανένας τρόπος (αν δε σε έχουν τρακάρει ή έχει συμβεί τρακάρισμα) να καταγγείλεις παραβίαση κόκκινου (ή παρόμοια παράβαση) και να γίνει κάτι. Νομικό είναι το θέμα.

 

Οπότε όχι ΔΕΝ μπορούμε να καθόμαστε να καταγγέλουμε παρανομίες γιατί πολύ απλά δε γίνεται, εκτός αν είναι συνεχής παράβαση (πχ πολεοδομική). Ελπίζω να είναι σαφές.

 

 

Σε χανω λιγο...

 

Το περασμα με κοκκινο, ειναι παρανομο.

Το καπνισμα μεσα σε μια καφετερια ειναι πλεον παρανομο.

 

Βλεπεις καποιον να περαν με κοκκινο περνεις τις πινακιδες του και περνεις τηλ. το 100. Δεν μπορουν να τον γραψουν;

 

Βλεπεις καποιον να καπνιζει μεσα σε μια καφετερια, παιρνεις τηλ. αλλα μεχρι να ερθουν, αυτος εχει σβησει το τσιγαρο του, η στη χειροτερη εχει φυγει κιολας. Μπορουν να τον γραψουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η έρευνα βγάζει το αποτέλεσμα το οποίο ήθελες να βγάλεις όταν την ξεκίνησες,

Τι ειναι παλι αυτο? Καινουριο αξιωμα?

Δεν ισχυει φυσικα αυτο που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς αλλάζω την άποψη μου; Θεωρώ τη παρουσία ενός παιδιού και μίας εγγύου αδικαιολόγητη σε έναν τέτοιο χώρο γενικότερα. Δεν έχει να κάνει με το κάπνισμα αυτό.

 

Η καφετέρια και τα μπουζούκια δεν είναι αδικαιολόγητος χώρος για εγκύους. Εκτός αυτού ο καρκίνος δεν κάνει επιλογές ούτε και η ενόχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε σε ένα κλειστό χώρο δεν είναι και παράλογο να τους ενοχλήσει

 

Και ξανά λέω. Εγώ σαν αντικαπνίστης θεωρώ κλειστό χώρο τη καμπίνα ενός αυτοκινήτου. Χέσε με δε καπνίζω. Μήπως τα παρα λέμε λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περασμα με κοκκινο, ειναι παρανομο.

Το καπνισμα μεσα σε μια καφετερια ειναι πλεον παρανομο.

 

Βλεπεις καποιον να περαν με κοκκινο περνεις τις πινακιδες του και περνεις τηλ. το 100. Δεν μπορουν να τον γραψουν;

Οχι γιατι δεν εχεις αποδειξεις. Αλλιως ο καθενας θα μπορουσε ...... you know.

 

Βλεπεις καποιον να καπνιζει μεσα σε μια καφετερια, παιρνεις τηλ. αλλα μεχρι να ερθουν, αυτος εχει σβησει το τσιγαρο του, η στη χειροτερη εχει φυγει κιολας. Μπορουν να τον γραψουν;

Οχι. Απο οτι καταλαβα απο μια συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το πηγαίνετε μακριά το ζήτημα.

 

Όπως δεν πέφτουν πρόστιμα σε όσους πετάνε τις μασημένες τσίχλες στο πεζοδρόμιο, όπως δεν πέφτουν πρόστιμα στα μηχανάκια που παρκάρουν όπου να'ναι, όπως δεν πέφτουν πρόστιμα σε όσους οδηγούν ποδήλατο χωρίς κράνος, έτσι δε θα πέφτουν πρόστιμα και σε όσους καπνίζουν μέσα στα μπαρ και στις καφετέριες.

 

(Για όλα αυτά τα παραπάνω υπάρχουν ήδη σχετικές διατάξεις σε ισχύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...