Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κι εγώ αυτό άκουσα η αλήθεια είναι, αλλά στην πράξη βλέπω πολλούς φίλους-ιδιοκτήτες μπαρ να έχουν ήδη κινήσει διαδικασίες κορνιζώματος άδειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά στην πράξη βλέπω πολλούς φίλους-ιδιοκτήτες μπαρ να έχουν ήδη κινήσει διαδικασίες κορνιζώματος άδειας.

 

Κατσε γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι το επιασα.Δηλαδη στην πραξη ηδη εχουν ξεκινησει διαδικασιες για μετατροπη σε λεσχη (η το νομικο καθεστως )? Η εννοεις κατι αλλο με το κορνιζωμα αδειας..?:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πρωην καπνιστης δεν προκειται να γινει μη καπνιστης. Παντα το σαρακι του τσιγαρου θα υπαρχει εκει πισω, βαθεια μεσα στον εγκεφαλο, και σε χιλιαδες περιπτωσεις εχουμε να ξαναβγαινει στην επιφανεια. Οσοι πουν το αντιθετο, ειτε δεν το εχουν νιωσει ακομη, ειτε λενε απλα ψεμματα.

 

Και αυτό το λέει ποιός;

Μετά απο αρκετά χρόνια πλέον, έχω γίνει οχι απλά μη καπνιστής... αντικαπνιστής.

Επειδή εσύ ή ο χ/ψ δεν έχετε την απαραίτητη θέληση (και λογική if you ask me), δεν καθιστάται αυτό που γράφεις παραπάνω αξίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό το λέει ποιός;

Μετά απο αρκετά χρόνια πλέον, έχω γίνει οχι απλά μη καπνιστής... αντικαπνιστής.

Επειδή εσύ ή ο χ/ψ δεν έχετε την απαραίτητη θέληση (και λογική if you ask me), δεν καθιστάται αυτό που γράφεις παραπάνω αξίωμα.

 

Αγαπητε μου, εχω δει ανθρωπους να ξαναρχιζουν το τσιγαρο μετα απο 10-15 η και 20 χρονια, και οι οποιοι μου ελεγαν τα ιδια: οτι το μεγαλυτερο μερος της θητειας αυτης ουτε καν το σκεφτοταν, ουτε καν τους ειχε περασει απο το μυαλο οτι μπορει να το ξαναρχιζαν.

Οσο για μενα, 2+ χρονια μετα, πιστευω οτι εχω αρκετη θεληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή δεν θα έπρεπε να λέγονται οι φράσεις πρώην ναρκομανής, πρώην αλκοολικός, πρώην βουλιμικός κτλ. Εξακολουθούν να είναι εν δυνάμει.

 

Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι γνωστοί του pournaras ξανακύλησαν στην όποια εξάρτησή τους. Ενδιαφέρουσα άποψη-τσουβάλιασμα.

Επεξ/σία από g_alkis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν θα έπρεπε να λέγονται οι φράσεις πρώην ναρκομανής, πρώην αλκοολικός, πρώην βουλιμικός κτλ. Εξακολουθούν να είναι εν δυνάμει.

 

Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι γνωστοί του pournaras ξανακύλησαν στην όποια εξάρτησή τους. Ενδιαφέρουσα άποψη-τσουβάλιασμα.

 

Μαθε να διαβαζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πρωην καπνιστης δεν προκειται να γινει μη καπνιστης. Παντα το σαρακι του τσιγαρου θα υπαρχει εκει πισω, βαθεια μεσα στον εγκεφαλο, και σε χιλιαδες περιπτωσεις εχουμε να ξαναβγαινει στην επιφανεια. Οσοι πουν το αντιθετο, ειτε δεν το εχουν νιωσει ακομη, ειτε λενε απλα ψεμματα.

 

Δηλαδή δεν θα έπρεπε να λέγονται οι φράσεις πρώην ναρκομανής, πρώην αλκοολικός, πρώην βουλιμικός κτλ. Εξακολουθούν να είναι εν δυνάμει.

 

Κι όλα αυτά επειδή κάποιοι γνωστοί του pournaras ξανακύλησαν στην όποια εξάρτησή τους. Ενδιαφέρουσα άποψη-τσουβάλιασμα.

 

Εξακολουθεις να διαβαζεις σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ναι. Άλλοι εξακολουθούν να παίζουν τρικ με λέξεις πρώην και μη, προσπαθώντας να δημιουργήσουν νόημα στα γραφόμενα τους.

 

Και σε ξαναρωτώ. Οι πρώην καπνιστές είναι εν δυνάμει καπνιστές lifetime? Έτσι επειδή το λες εσύ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το γεγονός είναι ότι ένας πρώην καπνιστής έχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες από έναν ποτέ-καπνιστή να αρχίσει το τσιγάρο (ξανά) επειδή η "ζημιά" στον εγκέφαλο έχει γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "πρώην καπνιστής" έχει δίκιο όμως.

Ακόμη κι αν φτάσει στο σημείο να σιχαίνεται τη μυρωδιά του τσιγάρου από απόσταση 100 μέτρων (υπερβολή).

Απλά δεν δημιουργούνται σ' όλους τους ανθρώπους οι κατάλληλες συγκυρίες που θα τους ωθήσουν να το αναζητήσουν σε σημείο που να σκοτώνουν άνθρωπο ( υπερβολή), και επίσης δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές, ούτως ώστε να αντισταθούν στο "θέλω" που υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού τους ως διέξοδο.

Αρά, ναι, ένας καπνιστής που σταμάτησε να καπνίζει, όσα χρόνια κι αν περάσουν, δεν μπορεί να λογιστεί ως μη-καπνιστής. Πάντα θα είναι πρώην, και πάντα θα μπορεί να γίνει νυν.

Κατά Σουγκάτα αφορισμοί. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα a priori, τα "πάντα" και τα "10 γνωστοί του χωριού μου" σχολιάζω.

 

Α, αυτο σε πειραξε. Αν δηλαδη εβαζα ενα ποσοστο 60-70-80% και φαινομουν πιο επιστημονικος θα ηταν οκ;

Το σχημα λογου το εχεις ακουστα;

 

 

Επισης:

 

http://archive.in.gr/Reviews/placeholder.asp?lngReviewID=65922&lngChapterID=-1&lngItemID=65946

 

http://www.karkinos24.gr/index.php/giatikaipwsnakopsetetokapnisma

 

http://www.greektechforum.com/forums/showthread.php?t=926

 

Αυτοι ουτε γνωστοι μου ειναι, ουτε απ' το χωριο μου ειναι...

 

 

PS. Sugata, μην του τα λες αυτα, για τους 10 φιλους μου απ' το χωριο μου μιλαω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...