Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα συμφωνησω απολυτα ,αρκει να μην χρησιμοποιηθει αυτο ακριβως το επιχειρημα για να ...καταληξουμε τελικα να αδιαφορουμε για τα παντα .Τελικα τον θεωρεις σωστο τον νομο ? :-)

 

---------- Προσθήκη στις 17:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:40 ----------

 

 

 

Ε καλα δεν βγαζουμε ακρη ετσι.Οταν απο πρωην καπνιστρια γινεις μη καπνιστρια μπορει να τα δεις πιο καθαρα τα πραγματα...

 

Τι να διεκδικησω πρωτα ? Υπηρχε νομος τοτε ? Αυτο προσπαθω τωρα και υπαρχουν χιλια εμποδια...

 

Καταρχάς, πάντα ένας άνθρωπος που υπήρξε καπνιστής είναι πρώην, δεν νομίζω ότι γίνεται ποτέ -μη. Μια χαρά τα βλέπω καθαρά και τώρα, πίστεψέ με.

Γιατί, γιατί, ΓΙΑΤΙ να σου χρειάζεται νόμος για να υπερασπιστείς ένα δικαίωμα; Όχι ρε παιδί μου, δεν το δέχομαι αυτό πώς το λένε; Και πολύ παλαιότερα στο thread που είχε πέσει το θέμα με τους φίλους καπνιστές - και τότε κάπνιζα ακόμα - είπα ότι είναι καλύτερα να αναθεωρήσεις τέτοιους φίλους, αν δε σε σέβονται. Για μένα είναι θέμα χαρακτήρα. Σωστά βγήκε νόμος, λάθος σου το ότι περίμενες αυτόν για να διεκδικήσεις κάτι αυτονόητο. That's all.

 

Υ.Γ. Για το από πάνω, υποτίθεται ότι αυτό δήλωναν οι 3 τελείες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ενας νομος χρειαζεται για να υπερασπιστεις ενα δικαιωμα γιατι πολυ απλα δεν εχουν ολοι ουτε την ιδια παιδεια, ουτε τις ιδιες γνωσεις, ουτε και τις ιδιες δυναμεις.

Αυτο ελειπε να μην ειχαμε νομους για την βια δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Καταρχάς, πάντα ένας άνθρωπος που υπήρξε καπνιστής είναι πρώην, δεν νομίζω ότι γίνεται ποτέ -μη. Μια χαρά τα βλέπω καθαρά και τώρα, πίστεψέ με.

Γιατί, γιατί, ΓΙΑΤΙ να σου χρειάζεται νόμος για να υπερασπιστείς ένα δικαίωμα; Όχι ρε παιδί μου, δεν το δέχομαι αυτό πώς το λένε; Και πολύ παλαιότερα στο thread που είχε πέσει το θέμα με τους φίλους καπνιστές - και τότε κάπνιζα ακόμα - είπα ότι είναι καλύτερα να αναθεωρήσεις τέτοιους φίλους, αν δε σε σέβονται. Για μένα είναι θέμα χαρακτήρα. Σωστά βγήκε νόμος, λάθος σου το ότι περίμενες αυτόν για να διεκδικήσεις κάτι αυτονόητο. That's all.

 

Υ.Γ. Για το από πάνω, υποτίθεται ότι αυτό δήλωναν οι 3 τελείες :)

 

 

Και παλι εχεις λαθος.Προκαταλαμβανεις οτι ολοι βγηκαν μετα τον νομο να διεκδικησουν το δικαιωμα τους ενω πριν αδιαφορουσαν.Πιστευεις οτι αυτη η αλλαγη, παγκοσμιως αν θες ,συντελεσθηκε μεσα σε λιγους μηνες η ...μετα την θεσπιση νομοθεσιας ? Παραλογο δεν ειναι αυτο ? Και ξαναλεω μην κοιτας τι κανει ο α, και ο β , (που εσυ βλεπεις ) γιατι μπορει να υπαρχει ο γ , και ο δ ( που εσυ ΔΕΝ βλεπεις ) οι οποιοι να δειχνουν καιρο τωρα εμπρακτα την αντιθεση τους και οι οποιοι μπορει να εχουν την μορφη οργανωσης η κινηματος.

Αλλα γιατι εχω την υποψια οτι οταν τον εκαναν αυτο (χωρις της υπαρξη..νομου που να ''επιβεβαιωνει'' την παραβαση) καποιοι θα τους χαρακτηριζαν υστερικους ? :o

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ toufas, δεν αντιλέγω στο ότι χρειάζονται οι νόμοι. Αλλά σαν άνθρωπος, σαν χαρακτήρας, σαν πιστεύω, όπως γουστάρεις δεστο, δεν θα περιμένω να μου έρθει ο νόμος για να διεκδικήσω το σεβασμό που μου αξίζει. (Εδώ τον διεκδικώ και για άλλους... Να δεις φάση στο λεωφορείο όταν ήμουν 12 χρονών, να τα βάζω με ένα νταγλάρι γιατί δεν σηκώθηκε να κάτσει μια κοπέλα με πατερίτσες... επικές στιγμές.)

Οι νόμοι είναι βοήθημα σε αυτό, αλλά δεν θα πρεπε - για μένα - να είναι το εφαλτήριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας νομος χρειαζεται για να υπερασπιστεις ενα δικαιωμα γιατι πολυ απλα δεν εχουν ολοι ουτε την ιδια παιδεια, ουτε τις ιδιες γνωσεις, ουτε και τις ιδιες δυναμεις.

Αυτο ελειπε να μην ειχαμε νομους για την βια δηλαδη...

 

Ε ας το δωσουμε μασημενη τροφη αφου ρωτανε .Ουτε τα χρηματα για νομικες περιπετειες , ουτε την προστασια απο απροβλεπες καταστασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι εχεις λαθος.Προκαταλαμβανεις οτι ολοι βγηκαν μετα τον νομο να διεκδικησουν το δικαιωμα τους ενω πριν αδιαφορουσαν.Πιστευεις οτι αυτη η αλλαγη, παγκοσμιως αν θες ,συντελεσθηκε μεσα σε λιγους μηνες η ...μετα την υπαρξη αντιστοιχης νομοθεσιας ? Παραλογο δεν ειναι αυτο ? Και ξαναλεω μην κοιτας τι κανει ο α, και ο β , (που εσυ βλεπεις ) γιατι μπορει να υπαρχει ο γ , και ο δ ( που εσυ ΔΕΝ βλεπεις ) οι οποιοι να δειχνουν καιρο τωρα εμπρακτα την αντιθεση τους και οι οποιοι μπορει ναεχουν την μορφη οργανωσης η κινηματος.

Αλλα γιατι εχω την υποψια οτι θα τον εκαναν αυτο (χωρις της υπαρξη..νομου που να ''επιβεβαιωνει'' την παραβαση) καποιοι θα τους χαρακτηριζαν υστερικους ? :o

 

Λίγο με τους αφορισμούς, Please :). Tώρα, εγώ είπα ότι είπα επειδή, όταν τέθηκε θέμα επιλογής του καταστηματάρχη για καπνίζοντες ή μη, είπαν πολλά παιδιά ότι θα τους τραβάνε οι φίλοι τους και έτσι θα γίνουν όλα καπνιζόντων και λοιπά. Εκεί το βάσισα, και χωρίς να θέσω χρονικά όρια. Εσύ όμως το έκανες, όταν μου είπες "τι να διεκδικήσω, αφού τώρα βγήκε ο νόμος", κι εκεί πάνω σου απάντησα. Για το τελευταίο... υπερασπίζονται την υγεία τους - χέστηκαν, ή τουλάχιστον έτσι θα πρεπε, για το πώς και το αν θα τους χαρακτηρίσουν. Εγώ μπορεί να σε πω βιαστή και φονιά, τι σε νοιάζει εφόσον ξέρεις πως δεν είσαι και δεν έχω καμία δικαιολογία να το κάνω; :) Και τώρα συγγνώμη, αλλά φεύγω από το pc, θα δω τη συνέχεια της κουβέντας αμά τη επιστροφή μου... Καλή συνέχεια :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να φτιάχνεις νόμους για να μην τους εφαρμόσεις δεν είναι λογικό είναι παράλογο, άρα δεν μπορεί να λέμε ότι η ανθρώπινη λογική το κάνει αυτό γιατί θα ήταν παράλογη. Εκτός αυτού η λογική για έμενα τουλάχιστον έχει μια θετική έννοια.

Ο κάθε νόμος που έχει μέχρι σήμερα γραφτεί, είναι προϊόν της ανθρώπινης λογικής που όλοι οι άνθρωποι διαθέτουμε.

Αν εσύ λοιπόν ανακαλύψεις αυτή τη λογική μέσα σου, το θέμα εφαρμογής του νόμου παύει να υφίσταται.

Λογικό;

 

Κλασικος Ελληνας. Αυτο που λες δηλαδη ειναι οτι πηδηξτε τον διπλανο σας και ολους, καταπατηστε καθε νόμο που υπαρχει, αδικηστε τους παντες, το κρατος και ολους, αρκει να πας εσυ, ο εαυτος σου μπροστα.

Καταρχήν, ευχαριστώ πολύ για το "Κλασικος Ελληνας". Ειλικρινά, με τιμάει ιδιαίτερα.

Αν όμως το υπόλοιπο είναι ό,τι κατάλαβες από το μήνυμά μου που παρέθεσες, ...ξαναπροσπάθησε πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ο κάθε νόμος που έχει μέχρι σήμερα γραφτεί, είναι προϊόν της ανθρώπινης λογικής που όλοι οι άνθρωποι διαθέτουμε.

Αν εσύ λοιπόν ανακαλύψεις αυτή τη λογική μέσα σου, το θέμα εφαρμογής του νόμου παύει να υφίσταται.

Λογικό;

 

 

Αν και συμφωνώ εν γένει μαζί σου, εδώ κάνεις τρανταχτά λάθη.

 

Καταρχάς θεωρείς a priori ότι ο νομοθέτης κείται πάντα εντός της λογικής. Και μάλιστα θεωρείς ότι η λογική αυτή θεωρείται "σωστή" από όλους τους ανθρώπους, η πλειοψηφία μάλιστα των οποίων μας αποδεικνύει καθημερινά ότι δεν είναι λογικά σκεπτόμενη. Τέλος, κάνεις λάθος όταν λες ότι οι νόμοι υπάρχουν για να εφαρμόζονται. Κάθε άλλο, οι νόμοι υφίστανται για να επιβάλλονται. Σκέψου το λιγάκι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω απολυτα ,αρκει να μην χρησιμοποιηθει αυτο ακριβως το επιχειρημα για να ...καταληξουμε τελικα να αδιαφορουμε για τα παντα .Τελικα τον θεωρεις σωστο τον νομο ? :-)

 

---------- Προσθήκη στις 17:42 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:40 ----------

 

 

 

Ε καλα δεν βγαζουμε ακρη ετσι.Οταν απο πρωην καπνιστρια γινεις μη καπνιστρια μπορει να τα δεις πιο καθαρα τα πραγματα...

 

Τι να διεκδικησω πρωτα ? Υπηρχε νομος τοτε ? Αυτο προσπαθω τωρα και υπαρχουν χιλια εμποδια...

 

Κανεις πρωην καπνιστης δεν προκειται να γινει μη καπνιστης. Παντα το σαρακι του τσιγαρου θα υπαρχει εκει πισω, βαθεια μεσα στον εγκεφαλο, και σε χιλιαδες περιπτωσεις εχουμε να ξαναβγαινει στην επιφανεια. Οσοι πουν το αντιθετο, ειτε δεν το εχουν νιωσει ακομη, ειτε λενε απλα ψεμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις πρωην καπνιστης δεν προκειται να γινει μη καπνιστης. Παντα το σαρακι του τσιγαρου θα υπαρχει εκει πισω, βαθεια μεσα στον εγκεφαλο, και σε χιλιαδες περιπτωσεις εχουμε να ξαναβγαινει στην επιφανεια. Οσοι πουν το αντιθετο, ειτε δεν το εχουν νιωσει ακομη, ειτε λενε απλα ψεμματα.

 

Το ξερω, και αυτο ακριβως ηταν το επιχειρημα μου στην πραγματικοτητα :-D

Παντως υπαρχουν καποιοι με φοβερη θεληση.Φιλαρακι εκοψε στριφτο & τσιγαρο (μιλαμε για πολυυυ καπνισμα) μαχαιρι , επειδη ετσι το αποφασισε μια μερα (οχι καποιο προβλημα υγειας) .7 χρονια ακαπνος ,στα μπαρακια σαν μην τρεχει μια , αταραχος :-(:shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και η ζωοκλοπη και το να σπας την γυναικα σου στο ξυλο ηταν καποτε παραδοση ξερεις, να τα κανουμε και αυτα?

 

Ναι, εδώ στην Κρήτη και τα δύο

(δε λέω βέβαια πως είναι σωστό, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορούμε να κόψουμε ολίγον τι την αντιπαράθεση;

Υπέρμαχοι της μιας ή της άλλης μεριάς;

Σύντομα θα δούμε τι εφαρμόζεται τελικά και τι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...