Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνέχεια χρησιμοποιείται η ατάκα "γιατί να κάνω κάτι που δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα και μόνο κακό κάνει στην υγεία μου, μόνο ένας βλάκας θα το έκανε αυτό".

 

Αν ήταν έτσι, όντως μόνο ένας βλάκας θα έκανε κακό στην υγεία του χωρίς λόγο.

Το κάπνισμα, καλώς ή κακώς, είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

Το πρώτο τσιγάρο με τον καφέ, το τσιγάρο μετά το φαί...αυτά είναι τρομερή απόλαυση.

Έχει 1002 κακά και άσχημα, αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

 

Είναι τσιγάρα που 'χεις κάνει και σου μένουν για πάντα στο μυαλό,

ένα χαλαρό απόγευμα στην παραλία, παρακολουθώντας το ηλιοβασίλεμα κτλ.

Ένας που δεν έχει καπνίσει ποτέ δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό το πράγμα,

απλά βλέπει τα αρνητικά, την καπνίλα, την επίδραση στην υγεία κτλ.

 

Γνώμη μου επίσης είναι πως αυτοί που το έκοψαν, και καλά έκαναν και μπράβο τους,

γίνονται οι χειρότεροι αντικαπνιστές επειδή ακριβώς πρώτα απ' όλους προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους. Θέλει τρομερή καθημερινή προσπάθεια για να αντισταθείς σε αυτό το ΕΝΑ τσιγάρο με τον πρωινό καφέ και μόνο αν το δαιμονοποιήσεις μπορείς να το καταφέρεις. Η μάχη αυτή σε συνδυασμό με το να βλέπεις απέναντι τον άλλον να απολαμβάνει απενοχοποιημένος το τσιγαράκι του, σε οδηγεί στα άκρα και στον φανατισμό.

 

Ξαναλέω λοιπόν, είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ από τις λίγες.

Για αυτόν τον λόγο και τόσος πολύς κόσμος είναι διατεθειμένος να κάνει κακό μέχρι και στην υγεία του. Κανείς δεν το κάνει επειδή του την έδωσε και θέλει να αυτοκτονήσει ή να πετάξει τα λεφτά του.

η νικοτινη ειναι αυτο που σου δινει το rush, απλα το ψυχοσωματικο/κιναισθετικο θεμα του αιθισμου ειναι ολη η κίνηση που αναβεις τσιγαρο κλπ κλπ σαν το σκυλι που βλεπει το λουρι στο χερι σου πριν ακομα του το βαλεις και εχει χεστει απο την χαρα του, αν ηταν μονο η απολαυση θα την εβγαζες με ηλεκτρικο τσιγαρο/τσιχλες νικοτίνης

Ωραία, πριν φας σοκολάτα.

η σοκολατα ειναι μια τροφη εδω και 2000+ χρονια, και παλια ηταν "αλμυρη", σαν γλυκο ειναι εδω και 200 χρονια μονο.

Πρώτη φορά που δοκίμασες τσιγάρο είπες να δοκιμάσεις και δεύτερο.

εγω 3 φορες προσπαθησα να καπνισω και τις 3 αισθανθηκα σαν να εχει παρει φωτια ο λαιμος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια χρησιμοποιείται η ατάκα "γιατί να κάνω κάτι που δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα και μόνο κακό κάνει στην υγεία μου, μόνο ένας βλάκας θα το έκανε αυτό".

 

Αν ήταν έτσι, όντως μόνο ένας βλάκας θα έκανε κακό στην υγεία του χωρίς λόγο.

Το κάπνισμα, καλώς ή κακώς, είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ.

Το πρώτο τσιγάρο με τον καφέ, το τσιγάρο μετά το φαί...αυτά είναι τρομερή απόλαυση.

Έχει 1002 κακά και άσχημα, αλλά να λέμε τα πράγματα με το όνομα τους.

 

Είναι τσιγάρα που 'χεις κάνει και σου μένουν για πάντα στο μυαλό,

ένα χαλαρό απόγευμα στην παραλία, παρακολουθώντας το ηλιοβασίλεμα κτλ.

Ένας που δεν έχει καπνίσει ποτέ δεν μπορεί να το καταλάβει αυτό το πράγμα,

απλά βλέπει τα αρνητικά, την καπνίλα, την επίδραση στην υγεία κτλ.

 

Γνώμη μου επίσης είναι πως αυτοί που το έκοψαν, και καλά έκαναν και μπράβο τους,

γίνονται οι χειρότεροι αντικαπνιστές επειδή ακριβώς πρώτα απ' όλους προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους. Θέλει τρομερή καθημερινή προσπάθεια για να αντισταθείς σε αυτό το ΕΝΑ τσιγάρο με τον πρωινό καφέ και μόνο αν το δαιμονοποιήσεις μπορείς να το καταφέρεις. Η μάχη αυτή σε συνδυασμό με το να βλέπεις απέναντι τον άλλον να απολαμβάνει απενοχοποιημένος το τσιγαράκι του, σε οδηγεί στα άκρα και στον φανατισμό.

 

Ξαναλέω λοιπόν, είναι ΑΠΟΛΑΥΣΗ από τις λίγες.

Για αυτόν τον λόγο και τόσος πολύς κόσμος είναι διατεθειμένος να κάνει κακό μέχρι και στην υγεία του. Κανείς δεν το κάνει επειδή του την έδωσε και θέλει να αυτοκτονήσει ή να πετάξει τα λεφτά του.

 

όχι ότι διαφωνώ σ΄αυτά που γράφεις εδώ, απλά έχω μερικές απορίες.

 

1. μήπως είσαι απόλυτος? μήπως δεν ξέρεις ή δεν μετράς και τους ανθρώπους (και είναι πολλοί) που το δοκίμασαν, το βρήκαν απλά αηδιαστικό σαν γεύση/άρωμα και δεν το ξανάπιασαν?

 

2. μήπως κάνεις ότι δεν ξέρεις γιατί το δοκιμάζουν οι περισσότεροι? επειδή είναι ένας τρόπος να δείξουν κάτι που δεν είναι (μιμούνται κάποιον ή κάποιους), να γίνουν αποδεκτοί. επειδή δλδ έχουν αδύναμο χαρακτήρα (και μιλώ για ΠΡΙΝ να γίνουν ΚΑΙ αδύναμοι ΚΑΙ εξαρτημένοι)

 

3. μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις αν νοιώθει και ο καπνιστής τη βρώμα πάνω στον ίδιο και τα ρούχα του μετά από κάπνισμα δικό του ή πολλών? ή είναι μόνο οι μή κανπνιστές που νοιώθουν ότι πρέπει να περάσουν από πλυντήριο για να μπορέσουν να επιβιώσουν μετά? ειλικρινά αυτό το έχω απορία, πόση αντοχή στη βρώμα έχουν και αν είναι εκ γενετής ή επίκτητο χαρακτηριστικό.

 

για τις ζημιές στην υγεία και τα ρέστα δε με απασχολεί το τι κάνει ο άλλος στην υγεία και την οικογένειά του. με ενδιαφέρει όμως να μήν ενοχλεί, όσο γίνεται. αν είναι πιο εύκολο να μετακινηθώ εγώ σαν μή καπνίστρια, το κάνω. οι υστερίες δεν θεωρώ ότι βοηθούν καμιά απ΄τις δυο πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοrushμηντρελαθούμετώρα.

Εδώ μιλάμε για πλήρη καταστολή.

Τρου στόρυ.

Δεν κάπνισα για δυο μέρες μόνο, την τρίτη μέρα το πρωί, έξω από το νοσοκομείο και ελέω τραγικής υπερπάντωνόλων νευροσπασαρχιδικής κινητικοεγκεφαλικής λειτουργίας, κάνω ένα, και αισθάνθηκα σαν να είχα κάνει 15 πυραυλάκια. Μαζεμένα.

Σε φάση, γουάου.

η σοκολατα ειναι μια τροφη εδω και 2000+ χρονια, και παλια ηταν "αλμυρη", σαν γλυκο ειναι εδω και 200 χρονια μονο.

 

 

Άσχετο φίλτατε. Μιλάμε για την απόλαυση που προσφέρει η λήψη μιας συγκεκριμένης τροφής. Και τα μπιφτέκια κρέας είναι, αλλά δε συγκρίνονται σε καμιά περίπτωση με τα παϊδάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...