Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ηταν η αγορα γεματη με ατομα σαν εμενα, δεν θα υπηρχε κανενα προβλημα γιατι εγω παω οπουδηποτε χωρις καμια γκρινια.;)

Το ειπα και σε προηγουμενα ποστ αλλωστε. Οτι δεν με πειραζει ο καπνος ή να καπνιζουν διπλα μου. Ή αν βρωμιζουν τα ρουχα μου καθε φορα. Σπαστικο(:mad:) αλλά τα πλενω, σιγα. Δεν με πειραζει λοιπον το τσιγαρο ακομα και στα νοσοκομεια. ΕΜΕΝΑ.

 

Αυτο που με πειραζει η ελλειψη λογικης.:-)

 

Εσενα προφανως και να μη σε ενοχλει, αλλα επειδη κι εγω μιλαω με κοινη λογικη, και οχι με την ελλειψη της, μιλαω για ορισμενους χωρους συναθροισης που θα εχουν καποια αναγκαια προτυπα και θα λειτουργουν βαση καποιων νομων. Διοτι αν λεμε συνεχεια, ο ταδε νομος θα γινει ετσι, ο αλλος νομος θα γινει αλλιως, τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε εξ αρχης, μιας και ο οποιοσδηποτε νομος μπορει ευκολα να παει κατα διαολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαφορα ρε μαν ειναι οτι ουτε εγω που θα παω στο LGBT μαγαζι, ουτε το ατομο που δουλευει εχει πιθανοτητες να παθει κατι στο θεμα υγειας λογω της ερωτικης ελξης του καθε ατομου εκει μεσα. Αν παω στο μαγαζι που καπνιζουν, ο εθισμος που εχουν για το τσιγαρο βλαπτει και εμενα τον πελατη και το ατομο που δουλευει εκει μεσα και δεν καπνιζει και οχι απο επιλογη μας.

 

Nαι καλέ μου φίλε, οκ, αλλά σου ξαναλέω έχεις την επιλογή να μην πας σε μαγαζί καπνιστών, όπως έχεις την επιλογή να μην πάς σε κωλόμπαρο, σε gay bar κ.ο.κ. Αυτή την επιλογή θέλω να έχω και γω. Να μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί καπνιστών.

 

Επίσης, οταν κάποιος θα πάει να εργαστεί σε μαγαζί καπνιστών, θα γνωρίζει που πάει. Αν παραπονιέται ένας σερβιτόρος για τον καπνό που ανασαίνει (κάτι που ως μαγαζί καπνιστών θα υπάρχει) γιατί να μην παραπονεθεί ένας ανθρακορύχος για τον μπουχό που αναπνέει στο ορυχείο, ή εσύ πχ ως σεφ για την λαδίλα της φριτέζας στο χώρο εργασίας σου, ή ένας βοθρατζής για την βρώμα και τα μεθάνια που αναπνέει, όταν αποφράσσει βόθρους, τα παραδείγματα και δω είναι άπειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι όμως, ΑΝ μπορούσαμε θα το κάναμε; Κι ΑΝ το κάναμε, τότε θα θεωρούμασταν Εφιάλτες ή όχι, γιατί ο άλλος είναι μόνο εν δυνάμει επικίνδυνος; (Και φυσικά, δεν είναι το θέμα του παρόντος thread, απλά το λέω ως προέκταση του θέματος "΄καρφί-ρουφιάνος-Εφιάλτης-κτλ").

 

Χαλαρα θα το εκανα , αν μπορουσε να γινει.Και αν δεν το εκανα θα ηταν απλως απο αδιαφορια . .Σιγα τωρα τα περι ρουφιανων .Αυτα μας εχουν φαει.

Κουκουλωνει καποιος τα σκατα και τις παρανομιες του και μιλαει για κουκουλες :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουφιάνοι υπάρχουν παντού..

Όπως επείσης και φαφλατάδες που δέν έχουν κριτική σκέψη.

 

Άλλο να επισημάνεις τούς νόμους και άλλο να δίνεις ανώνυμα κάποιον..

Πές στα ίσια "κυρία μου σβήστο , δεν βλέπεις την πινακίδα" και άλλο να βάζεις την κουκούλα του χαφιέ..επειδή έτσι σε συμφέρει και ικανοποιείς την χολή που στάζει μέσα σου.

Να διαβαζεις ξερεις?????????????????????????????????????????:whistle::whistle::fear::fear:

 

Το κειμενο που αρχικα εκανες quote:

εγω σημερα παντως εδωσα στεγνα μια βολεμενη στην εφορια που πηγα και καθοταν αραχτη μπροστα στην πινακιδα "ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΠΟ 1η ΙΟΥΛΙΟΥ" της το λεω και μου κανει "ελα μωρε γιαυτο υπαρχουν νομοι ..ετσι για να τους εχουμε.."

 

Fixaρισμενο με bold και αυξηση μεγεθους των γραμματων:

εγω σημερα παντως εδωσα στεγνα μια βολεμενη στην εφορια που πηγα και καθοταν αραχτη μπροστα στην πινακιδα "ΟΧΙ ΣΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΑΠΟ 1η ΙΟΥΛΙΟΥ" της το λεω και μου κανει "ελα μωρε γιαυτο υπαρχουν νομοι ..ετσι για να τους εχουμε.."

 

Point-1: Της το ειπε!

 

Point-2: Απο την απαντηση φανηκε οτι ηδη ηξερε η κυρια οτι δεν επιτρεπεται το καπνισμα και το αγνοουσε επιδεικτικα. Και αγνοουσε επιδεικτικα και τους νόμους.

 

Το επιασες τωρα?;);):-(

Για πες λοιπον τι επρεπε να κανει?

Να της το ξαναπει? Στις ποσες φορες επρεπε να σταματησει να της το λεει?

Αν και μετα απο 548 φορες(που ειναι το γενικως παραδεκτ οριο που πρεπει να σταματησουμε να επαναλαμβανουμε το ιδιο πραγμα για να σταματησουμε να λεγομαστε ρουφιανοι) η κυρια δεν το σταματουσε τοτε το να την δωσει θα χριζοταν ο ιδιος ρουφιανος και παλι?

Στις ποσες φορες δεν χριζεται ρουφιανος?

Καιρια ερωτηματα. Αν θες....

 

Επειδη ισως επικεντρωθεις στις ειρωνιες μου στο τελος, και ξεφυγεις να απαντησεις επι της ουσιας, αν θες απαντησε επι της ουσιας στο epic fail σου. Τι επρεπε να κανει δηλαδη απο τη στιγμη που της το ειπε και αυτη απαντησε με τετοιον τροπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα δεν μπορω να παταω πανω σε δυο μετρα και δυο σταθμα, οπου δηλαδη με βολευει να βαζω μπροστα το οτι το βυσμα, το λαμογιο, ο κακος μαγαζατορας κλπ, θα καταστρατηγησουν το νομο, ενω οταν με βολεψει αλλιως, για την πληρη απαγορευση, να πω οτι ο νομος θα λειτουργησει... Αδικο πιστευω.

 

Ναι έχεις δίκιο οτι δεν θα πάθω κάτι (αν και με έχουν χουφτώσει μέσα σε ένα απο αυτά στην Αγγλία :-) ) Αλλά έχω επιλογή του να πάω ή όχι. Εσύ επιλέγεις να πας σε μαγαζί μη καπνιστών, θέλω και γω την επιλογή να πάω σε ένα μαγαζί καπνιστών.

Αν γίνει τώρα η απαγόρευση για λόγους "υγείας" (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί δεν πιστεύω με την καμία οτι το κράτος νοιάζεται για την υγεία μου - ίσα ίσα, όσο ποιο γρήγορα τα τινάξω τόσο λιγότερη σύνταξη θα πρέπει να μου πληρώσει), αργότερα γιατί να μην βγει κάποιος και να πει, οτι ξέρετε κάτι, τα πολλά dB στην μουσική των κλαμπ, βλάπτουν μεσομακροπρόθεσμα την ακοή, άρα τέρμα η μουσική ή περιορισμός των dB για να μην υπερβάλουμε. Μήπως δεν έπρεπε να αντιδράσουμε κάποτε και με τον νόμο του Παπαθεμελή (σορρυ αλλά δεν έχω σκοπό να το κάνω πολιτικό τοπικ αυτό - απλά το αναφέρω)? Τι τον ενοχλούσε να μπορεί κάποιος να διασκεδάζει μέχρι το πρωί ή μέχρι την επόμενη μέρα το απόγευμα?

Ο pournaras έχει πολύ μεγάλο δίκιο. Μην βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος, οι απαγορεύσεις (οι οποιεσδήποτε) λίγες μόνο φορές είναι ευεργετικές, τουλάχιστον στους σκεπτόμενους πολίτες. Όλα τα άλλα αυτορυθμίζονται, καλή θέληση να υπάρχει απ'όλες τις πλευρές και πάνω απ'όλα κοινή λογική.

 

Δες το τσιγάρο και το αλκοόλ. Απαγορεύεται η πώληση τους σε άτομα κάτω των 18? Ναι. Ποσα παιδιά έχεις δει να καπνίζουν και να πίνουν? Παρα πολλά. Ο νομος που δεν είναι καθολικός δεν έχει την ίδια απήχηση με τον νομο μαχαίρι που θα ήταν αν απαγορεύανε τον καπνό και το αλκοόλ (ρου θα γινότανε αν αυτά τα 2 τα ανακαλύπταμε σήμερα).

Φυσικά και οι 2 νομοι δεν γίνετε να είναι απόλυτος σωστοί γιατί με το παράδειγμα μου θα πεις δεν θα έπρεπε να είχαμε παραβιάσεις του κόκκινου, μεθυσμένους οδηγούς, εγκληματίες, ναρκωτικά κλπ κλπ, αλλα και πάλι φαντάσου να είχαμε μάθει σε νομο που λέει ότι μπορείς να οδηγάς μεθυσμένος αν θυμάσαι που μένεις η είσαι σε δρόμο που έχει μονο μεθυσμένους

Ξέρω λίγο άστοχο παράδειγμα αλλα από το μαγαζί για τις λεσβίες είναι πιο καλο:P

 

 

 

 

Eπίσης, αν ήταν 1 μαγαζί για gay/λεσβίες/bisexual/transexual σε μια περιοχή θα είχε φυσικά κάποιο κοινό. Αν ήταν όμως ΜΟΝΟ τέτοια μαγαζιά πως θα σου φαινότανε? Εγώ και εσύ μπορεί να μην έχουμε πρόβλημα να πάμε μέσα, αλλα οι υπόλοιποι? Γιατί αφού αυτό θα θέλει η αγορά? Εδώ γεμίσαμε σκυλάδικα, στα gay μαγαζιά θα κολλήσουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κατάλαβες έτσι??

 

Ναι αυτο καταλαβα.Τι να καταλαβω , τα ποστ εντυπωσιασμου περι κουκουλας και κατα προσωπο αντιμετωπισης ?

 

Αμα δω δηλαδη να κλεβουν το σπιτι του γειτονα να μην παρω την αστυνομια.Να παω να τους κανω παρατηρηση πρωτα...

 

Μη γινω και ''ρουφιανος''

 

Τεσπα, το περι κουκουλας δεν το εχουμε πολυαναλυσει,ενταξει μωρε, εχει και αυτο την πλακιτσα του :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσενα προφανως και να μη σε ενοχλει, αλλα επειδη κι εγω μιλαω με κοινη λογικη, και οχι με την ελλειψη της, μιλαω για ορισμενους χωρους συναθροισης που θα εχουν καποια αναγκαια προτυπα και θα λειτουργουν βαση καποιων νομων. Διοτι αν λεμε συνεχεια, ο ταδε νομος θα γινει ετσι, ο αλλος νομος θα γινει αλλιως, τοτε δεν εχει νοημα να μιλαμε εξ αρχης, μιας και ο οποιοσδηποτε νομος μπορει ευκολα να παει κατα διαολου.

 

άρα να αφήσουμε τα μαγαζιά να δουλεύουν χωρίς νομους? Να μην έχουμε κανένα νομο τότε αφού δεν θα δουλέψει κανένας.

Έτσι και με το κάπνισμα, το κάνατε να καπνίζετε παντού, το πουθενά σας ξινίζει, γιατί να μην το κάνουμε ΠΑΝΤΟΥ ΠΑΝΤΟΥ?

2 μετρα και 2 σταθμά

 

---------- Post added at 15:47 ---------- Previous post was at 15:43 ----------

 

Nαι καλέ μου φίλε, οκ, αλλά σου ξαναλέω έχεις την επιλογή να μην πας σε μαγαζί καπνιστών, όπως έχεις την επιλογή να μην πάς σε κωλόμπαρο, σε gay bar κ.ο.κ. Αυτή την επιλογή θέλω να έχω και γω. Να μπορώ να πάω σε ένα μαγαζί καπνιστών.

 

Επίσης, οταν κάποιος θα πάει να εργαστεί σε μαγαζί καπνιστών, θα γνωρίζει που πάει. Αν παραπονιέται ένας σερβιτόρος για τον καπνό που ανασαίνει (κάτι που ως μαγαζί καπνιστών θα υπάρχει) γιατί να μην παραπονεθεί ένας ανθρακορύχος για τον μπουχό που αναπνέει στο ορυχείο, ή εσύ πχ ως σεφ για την λαδίλα της φριτέζας στο χώρο εργασίας σου, ή ένας βοθρατζής για την βρώμα και τα μεθάνια που αναπνέει, όταν αποφράσσει βόθρους, τα παραδείγματα και δω είναι άπειρα.

Ωραια και ξαναλεω, δεν γινεται 2 ειδων μαγαζια, πρωτον επειδη η αδεια ειναι για δημοσια χρηση και 2ον επειδη τα εχω γραψει πιο πριν

 

 

να κανουμε μαγαζι για σατανηστες, μαγαζι για ισλαμιστες, και να μην τα πουμε μαγαζια να τα πουμε εκκλησιες γιατι δεν θα εχει κανεις προβλημα ετσι δεν ειναι?

 

oh wait...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπίσης, αν ήταν 1 μαγαζί για gay/λεσβίες/bisexual/transexual σε μια περιοχή θα είχε φυσικά κάποιο κοινό. Αν ήταν όμως ΜΟΝΟ τέτοια μαγαζιά πως θα σου φαινότανε? Εγώ και εσύ μπορεί να μην έχουμε πρόβλημα να πάμε μέσα, αλλα οι υπόλοιποι? Γιατί αφού αυτό θα θέλει η αγορά? Εδώ γεμίσαμε σκυλάδικα, στα gay μαγαζιά θα κολλήσουμε?

 

Αν δεν υπήρχε μαγαζί για straight και θεωρούσα οτι υπάρχει αγορά γι'αυτό να είσαι σίγουρος οτι θα άνοιγα (αν είχα και το κεφάλαιο έτσι?).

Και θα γούσταρα κιόλας γιατί θα ήμουν ο μοναδικός που θα είχα τέτοιο μαγαζί και θα έβγαζα τα μαλιά μου σε φράγκα. Και αν το έβλεπαν οι "πονηροί" που λέγαμε ποιο πριν, θα με αντιγράφανε και θα είχαμε και άλλα τέτοια μαγαζιά.

 

Όσο για την απαγόρευση αλκοόλ/τσιγάρων, θα γνωρίζεις οτι ούτε στην αμερική (ΗΠΑ) πέτυχε κάτι τέτοιο όταν το προσπαθήσανε (αντίθετα γιγαντώθηκαν κάποιοι ντόπιοι thugs σε μεγάλης κλίμακας gangsters), αλλά και για το τσιγάρο που απαγορεύεται η πώλησή του σε άτομα κάτω των 16 στην Αγγλία, πάλι δεν πέτυχε. Ήταν πολλά τα ανήλικα που περίμεναν έξω απο τα off-licence μαγαζιά, για να βρούν κάποιον διατεθημένο να τους αγοράσει πακέτο, και εγώ προσωπικά είχα βαρεθεί να με σταματάνε πιτσιρικάδες στο δρόμο με το 20πενο για να τους δώσω ένα τσιγάρο. Το απαγορευμένο μην ξεχνάς είναι και "μαγκιά" για κάποιους. Και στην Ελλάδα μάγκες τέτοιους έχουμε πολλούς. Την ιστορία για το πως διέδωσε ο καποδίστριας την πατάτα στους ελληνάρες φαντάζομαι ως σεφ την γνωρίζεις.

Με την απαγόρευση μόνο τα αντίθετα απο τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα έχει εδώ στην Ελλάδα, φαντάσου την "φιγούρα" που θα κάνει ο πιτσιρικάς στο γυμνάσιο στα συνομήλικα γκομενάκια όταν θα τα κερνάει το "απαγορευμένο" τσιγάρο.....

 

---------- Προσθήκη στις 14:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:49 ----------

 

Ωραια και ξαναλεω, δεν γινεται 2 ειδων μαγαζια, πρωτον επειδη η αδεια ειναι για δημοσια χρηση και 2ον επειδη τα εχω γραψει πιο πριν

 

 

Ωραία και τα gay bars δημόσια άδεια έχουν, δεν θα σου απαγορεύσει κανείς την είσοδο, κάποιοι όμως θα ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ να μην πάνε. Το keyword εδώ είναι η ΕΠΙΛΟΓΗ.

 

Όσο για τους σατανιστές και τους ισλαμιστές, βεβαίως και να υπάρχουν ναοί, ανεξηθρησκεία έχουμε δεν ήμαστε σαουδική αραβία. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να πιστεύει στον Θεό (και να είναι οπαδός του) και κάποιος άλλος να μην μπορεί να ΕΠΙΛΕΞΕΙ το αντίθετο στρατόπεδο και να είναι οπαδός του Σατανά.

Πρόβλημα θα έχω, αν οι ισλαμιστές, θα λιθοβολούν γυναίκες για τιμωρία, και σατανιστές θα αποκεφαλίζουν όμορφες μικρές παρθένες (παρά την θέλησή τους :-) ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την απαγόρευση μόνο τα αντίθετα απο τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα έχει εδώ στην Ελλάδα, φαντάσου την "φιγούρα" που θα κάνει ο πιτσιρικάς στο γυμνάσιο στα συνομήλικα γκομενάκια όταν θα τα κερνάει το "απαγορευμένο" τσιγάρο.....

 

Δεν ειναι απαγορευμενο.Ειναι απαγορευμενο (λεμε τωρα) σε συγκεκριμενους χωρους.Μερικα μετρα απο την πορτα μπορεις να λουστεις και με νικοτινη αν επιθυμεις .Μην τα μπερδευουμε.

 

---------- Προσθήκη στις 18:11 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:52 ----------

 

Και προσθετω στο πιο πανω γιατι εχασα καποιες σειρες απο το ποστ του Τιμουρ σχετικα με το απαγορευμενο , την αποτυχια να το περιορισεις κλπ, οτι αυτο σηκωνει μεγαλη κουβεντα .Γιατι ευκολα μπορει να παει και στην νομιμοποιηση των ναρκωτικων πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπήρχε μαγαζί για straight και θεωρούσα οτι υπάρχει αγορά γι'αυτό να είσαι σίγουρος οτι θα άνοιγα (αν είχα και το κεφάλαιο έτσι?).

Και θα γούσταρα κιόλας γιατί θα ήμουν ο μοναδικός που θα είχα τέτοιο μαγαζί και θα έβγαζα τα μαλιά μου σε φράγκα. Και αν το έβλεπαν οι "πονηροί" που λέγαμε ποιο πριν, θα με αντιγράφανε και θα είχαμε και άλλα τέτοια μαγαζιά.

 

Όσο για την απαγόρευση αλκοόλ/τσιγάρων, θα γνωρίζεις οτι ούτε στην αμερική (ΗΠΑ) πέτυχε κάτι τέτοιο όταν το προσπαθήσανε (αντίθετα γιγαντώθηκαν κάποιοι ντόπιοι thugs σε μεγάλης κλίμακας gangsters), αλλά και για το τσιγάρο που απαγορεύεται η πώλησή του σε άτομα κάτω των 16 στην Αγγλία, πάλι δεν πέτυχε. Ήταν πολλά τα ανήλικα που περίμεναν έξω απο τα off-licence μαγαζιά, για να βρούν κάποιον διατεθημένο να τους αγοράσει πακέτο, και εγώ προσωπικά είχα βαρεθεί να με σταματάνε πιτσιρικάδες στο δρόμο με το 20πενο για να τους δώσω ένα τσιγάρο. Το απαγορευμένο μην ξεχνάς είναι και "μαγκιά" για κάποιους. Και στην Ελλάδα μάγκες τέτοιους έχουμε πολλούς. Την ιστορία για το πως διέδωσε ο καποδίστριας την πατάτα στους ελληνάρες φαντάζομαι ως σεφ την γνωρίζεις.

Με την απαγόρευση μόνο τα αντίθετα απο τα αναμενόμενα αποτελέσματα θα έχει εδώ στην Ελλάδα, φαντάσου την "φιγούρα" που θα κάνει ο πιτσιρικάς στο γυμνάσιο στα συνομήλικα γκομενάκια όταν θα τα κερνάει το "απαγορευμένο" τσιγάρο.....

 

Εγω δεν ειμαι υπερ καμιας απαγορευσης. Ειμαι υπερ της χρησης οποιασδηποτε ουσιας με την προυποθεση αυτος που κανει οτι κανει να ξερει τι θα παει να κανει και να το κανει για τους σωστους λογους. Αλλα ελα μου ομως που το τσιγαρο ειναι το μοναδικο πραγμα που εκτος απο το να βλαπτει τον χρηστη του οπως καθε ουσια αλλα βλαπτει και τους γυρω του. Δεν ειπα σε κανεναν εδω να σταματησει να καπνιζει, αλλα εχω πει να μην καπνιζει σε κλειστους δημοσιους χωρους.

Χτες το βραδυ ειχα παει στο αγαπημενο μου μαγαζι στο camden και εγω εξω καθομουν με κατι γκομενακια που καπνιζανε και χουζουρευαμε. Δεν εκανα παραπονα για το τσιγαρο τους, και θα ημουν ηλιθιος αν το εκανα.

ψεμματα ειχα φαει πορτα γιατι ειμαι ευσωμουλης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
μα ειναι γαματο να τρεχεις με διπλασια ταχυτητα απο το οριο

και αμα πατησεις καποιον χεστηκες,πατας γκαζι και την κοπανας.

του φαίνεται και ενταξει να παρατησεις καποιον που χτυπησες με το αμαξι..

 

sarcasm.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε τα μαθήματα περί δικαίου του Michael Sander από το Harvard όσον αφορά την νομοθεσία και το δικαίωμα της επιλογής.

 

PART ONE: FREE TO CHOOSE

 

Sandel introduces the libertarian conception of individual rights, according to which only a minimal state is justified. Libertarians argue that government shouldn’t have the power to enact laws that 1) protect people from themselves, such as seat belt laws, 2) impose some people’s moral values on society as a whole, or 3) redistribute income from the rich to the poor. Sandel explains the libertarian notion that redistributive taxation is akin to forced labor with references to Bill Gates and Michael Jordan.

-Episode Three

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίσατε τα μαθήματα περί δικαίου του Michael Sander από το Harvard όσον αφορά την νομοθεσία και το δικαίωμα της επιλογής.
Sandel introduces the libertarian conception of individual rights, according to which only a minimal state is justified. Libertarians argue that government shouldn’t have the power to enact laws that 1) protect people from themselves, such as seat belt laws,

 

Μια διευκρινηση οσον αφορα το κοκκινο γιατι το εχω ακουσει και απο αλλους:

Η ζωνη και η χρηση της δεν προστατευει (μόνο) τον εαυτο σου αλλα προστατευει και τον διπλανο σου συνογηδο ή και τους μπροστα αν βρισκεσαι πισω. Γιατι το σωμα σου γινεται φονικο οπλο και μπορει να παει αριστερα-δεξια-εμπρος με τεραστια επιταχυνση που σκοτωνει ανετα τον διπλανο σου ή τον μπροστινο σου.

Οποτε ακομα και αν καποιος επικαλεστει το επιχειρημα οτι δεν θελει να φορεσει ζωνη γιατι δεν θα του πει κανεις τι να κανει με την ζωη του, ΠΡΕΠΕΙ να φορεσει, γιατι ο διπλανος του ισως δεν θελει να πεθανει.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρελό loop σε αυτό το thread. Άντε πάμε πάλι.

 

1. Όταν κάποιος πίνει, κάνει ναρκωτικά, τρώει Mcdonald's κτλ κάνει κακό μόνο στον εαυτό του. Το παθητικό κάπνισμα κάνει κακό στους άλλους χωρίς τη θέληση τους.

 

2. Τα μπάρ/club/καφετέριες είναι απο την ίδια την άδεια τους δημόσιοι χώροι. Δεν μπορούν να απαγορέψουν την έισοδο σε κανένα. Στους δημόσιους κλειστούς αυτούς χώρους λοιπόν προστατεύεται με το νόμο η δημόσια υγεία. Αυτό σημαίνει ότι απαγορεύεται σε όλα χωρίς εξαίρεση να έχουν χαλασμένα φαγητά, να φέρνουν την εξάτμιση της θέρμανσης μέσα στον κυρίως χώρο, να έχουν την αποχέτευση να μαζέυεται σε μία ανοικτή λεκάνη κοκ. Πλέον μέσα σε αυτές τις απαγορεύσεις περιλαμβάνεται και το κάπνισμα.

 

Σε αυτά τα πλαίσια λοιπόν δεν γίνεται να υπάρξουν καταστήματα καπνιστών γιατί απλά δεν προστατεύουν την υγεία των πελατών τους. Αν υπάρξει τέτοιος νόμος θα είναι μάλλον αντισυνταγματικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...