Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και το πολύ φαΐ κάνει κακό, αποδεδειγμένα, και το πολύ πιοτό κάνει κακό, και ας μην οδηγείς και επίσης αποδεδειγμένα, και η υπερβολική κατανάλωση ασπιρίνης κάνει κακό και και και...

Πες και για τις γιάφκες τα ζαχαροπλαστεία πουλάνε προϊόντα που σπέρνουν το θάνατο σε ανυποψίαστους συμπολίτες μας.

Τουλάχιστον να μπει ένα προειδοποιητικό στα περιτυλίγματα

Το τσουρέκι Τερκενλής προκαλεί έμφραγμα του μυοκαρδίου.

Η καριόκα ανεβάζει το ζάχαρο και προκαλεί προβλήματα στύσης.

Η κατανάλωση τσιζ κέικ προκαλεί τύφλωση.

 

εμ ειδες οτι δε γινεται με 1 ατομο?

πως θα αποδειξουν οτι ειναι και οι ιδιοι καπνιστες και δεν ενοχλουνται απο το εξτρα τσιγαρο και δεν το κανουν επειδη εχουν αναγκη τα λεφτα και τους καταπιεζει το αφεντικο?

Χαρτί από γιατρό και ακτινογραφία θώρακος με το μαύρο πνευμόνι . Όχι έτσι αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πες και για τις γιάφκες τα ζαχαροπλαστεία πουλάνε προϊόντα που σπέρνουν το θάνατο σε ανυποψίαστους συμπολίτες μας.

Τουλάχιστον να μπει ένα προειδοποιητικό στα περιτυλίγματα

Το τσουρέκι Τερκενλής προκαλεί έμφραγμα του μυοκαρδίου.

Η καριόκα ανεβάζει το ζάχαρο και προκαλεί προβλήματα στύσης.

Η κατανάλωση τσιζ κέικ προκαλεί τύφλωση.

 

 

Χαρτί από γιατρό και ακτινογραφία θώρακος με το μαύρο πνευμόνι . Όχι έτσι αέρα

 

 

Όλα θα τα πω.

 

 

Θα προβώ σε μεγάλες αποκαλύψεις. Τίποτα δεν θα μείνει όρθιο...

 

 

 

Μετά έρχεται και η παρασκευή πατσά, με τις μυρωδιές που προκαλούν σκολίωση και πλατυποδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια απάντηση έχεις για όλα και αλλάζεις μια λέξη μόνο;

 

Απάντησε στο επί τούτου και κόψε τις περιστροφές, θες επιλογές ή θες όλες τις επιλογές δικές σου;

Πρεπει να πηγαινω οπου θελω και εγω και ο οποιοσδηποτε(γιατι αλλιως ειναι καταργηση της ελευθεριας) και να μην επηρεαζεται καθολου η υγεια μου απο μια συνηθεια καποιου τοσο βλαβερη για την υγεια μου.

 

Αυτο θελω.

Δεν με νοιαζουν οι επιλογες των καπνιστων και τι θα απογινουν. Ας μην καπνιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να πηγαινω οπου θελω και εγω και ο οποιοσδηποτε(γιατι αλλιως ειναι καταργηση της ελευθεριας) και να μην επηρεαζεται καθολου η υγεια μου απο μια συνηθεια καποιου τοσο βλαβερη για την υγεια μου.

 

Αυτο θελω.

Δεν με νοιαζουν οι επιλογες των καπνιστων και τι θα απογινουν. Ας μην καπνιζουν.

 

 

Επίσης, ΠΡΕΠΕΙ ο μαγαζάτορας ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ.

 

 

Και το εάν θα πας ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΟ δεν είναι δική σου ελευθερία ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

 

Ο χώρος του μαγαζιού ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ! Νιώσε επιτέλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν ειναι ακριβως αυτο το θεμα. Το θεμα ειναι αν πρεπει να υπαρχει ολικη απαγορευση στους δημοσιας χρησης εσωτερικους χωρους, η σε καποιες περιπτωσεις μπορει α υπαρξει καποιος χωρος (ειτε ολοκληρο μικρο καταστημα, ειτε χωρος εδικα διαμορφωμενος μεσα σε μεγαλο καταστημα), οπου να επιτρεπεται το καπνισμα.

Αυτο λοιπον ειναι το θεμα.

Ας υπαρξει καποιος μικρος ειδικος χωρος σε ενα μαγαζι οπου θα πηγαινουν οι καπνιζοντες να καπνισουν. Δεν με ενδιαφερει αυτο.

Με ενδιαφερει σε δημοσια μερη να μην καπνιζει κανεις και να με κανει παθητικο καπνιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πολύ φαΐ κάνει κακό, αποδεδειγμένα, και το πολύ πιοτό κάνει κακό, και ας μην οδηγείς και επίσης αποδεδειγμένα, και η υπερβολική κατανάλωση ασπιρίνης κάνει κακό και και και...

Σύμφωνα με την λογική σου, θα πρέπει να απαγορεύσουν την κατανάλωση όσο φαγητού θέλει ο καθένας και να του δίνουν όσο πρέπει εφόσον μιλάμε για δημόσια υγεία.

Μα τι λες; Το να φας ή να πιεις πολύ ή να πάρεις πολλές ασπιρίνες κάνει κακό ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Όλα τα παραδείγματά μου αναφέρονται σε πράγματα που κάνουν κακό ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ. Όπως δηλαδή και το τσιγάρο. Κάπνισε 7 πακέτα τη μέρα, κανείς δεν σου το απαγορεύει. Σου απαγορεύει να κάνεις κακό στον διπλανό σου με τον καπνό σου.

 

Επίσης, το καυσαέριο κάνει κακό και για αυτό θα πρέπει να απαγορεύσουν να περνάνε αμάξια κοντά από ανθρώπους.

Όντως κάνει κακό, γι' αυτό έχουν επιβάλει τους καταλύτες, τον δακτύλιο, την κάρτα καυσαερίων, τα όρια εκπομπών κτλ. Δεν είναι ανεξέλεγκτο το καυσαέριο. Γιατί να είναι το τσιγάρο;

 

Η απαγόρευση σε όλους τους χώρους είναι απλά τραγελαφική ελληνική νομοθετική δραστηριότητα από ανθρώπους που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να στήσουν ένα σωστό μέτρο.

 

Προς πληροφόρηση, σε ξένες χώρες και σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα, π.χ. Pubs, απαγορεύεται να καπνίζεις στο bar για να μην τρώει στην μάπα ο barman τον καπνό. Το κάπνισμα όμως επιτρέπεται!

 

Εάν κάποιος ΘΕΛΕΙ μπει σε χώρο που ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!

Κάνεις μέγα λάθος. Καθόλου ελληνική πρωτοτυπία δεν είναι η πλήρης απαγόρευση. Οι περισσότερες προηγμένες χώρες έχουν πλήρη απαγόρευση. Οι εξαιρέσεις είναι όσες έχουν διαφορετικές νομοθεσίες.

 

Για τα υπόλοιπα έχουμε απαντήσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ΠΡΕΠΕΙ ο μαγαζάτορας ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ.

 

 

Και το εάν θα πας ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΟ δεν είναι δική σου ελευθερία ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

 

Ο χώρος του μαγαζιού ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ! Νιώσε επιτέλους...

Οχι βεβαια. Για τολμα να ανοιξεις ενα δημοσιο μαγαζι (μπαρ, καφετερια, ταβερνα, ζαχαροπλαστειο, κλπ) και να μην με αφησεις να μπω επειδη δεν θελεις.

Σε αφηνει νομιζεις ο νόμος να το κάνεις αυτο?

Αν νομιζεις ναι εισαι βαθια νυχτωμενος.

 

Οποτε αφου εχω το καθε δικαιωμα να μπω πρεπει να το κρατος να με προστατεσει κιολας απο τους καπνιζοντες και να τους απαγορευσει να βλαψουν την υγεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, ΠΡΕΠΕΙ ο μαγαζάτορας ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ.

 

 

Και το εάν θα πας ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΧΩΡΟ δεν είναι δική σου ελευθερία ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑ - ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ.

 

Ο χώρος του μαγαζιού ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ! Νιώσε επιτέλους...

 

και τα αυτοκινητα που πουλανε οι αυτοκινητοβιομηχανιες (επιχειρησεις) ειναι ιδιωτικα

γιατι να εχουν καταλυτη?

 

 

Χαρτί από γιατρό και ακτινογραφία θώρακος με το μαύρο πνευμόνι . Όχι έτσι αέρα <br class="Apple-interchange-newline">

 

μπορει να ειναι παθητικος καπνιστης

η μολις να το εκοψε

η μπορει να καπνιζει λιγο και να μη φαινεται σε ακτινογραφια.

επισης ζεις στην ελλαδα του φακελακιου και του λαδωματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια. Για τολμα να ανοιξεις ενα δημοσιο μαγαζι (μπαρ, καφετερια, ταβερνα, ζαχαροπλαστειο, κλπ) και να μην με αφησεις να μπω επειδη δεν θελεις.

Σε αφηνει νομιζεις ο νόμος να το κάνεις αυτο?

Αν νομιζεις ναι εισαι βαθια νυχτωμενος.

 

Οποτε αφου εχω το καθε δικαιωμα να μπω πρεπει να το κρατος να με προστατεσει κιολας απο τους καπνιζοντες και να τους απαγορευσει να βλαψουν την υγεια μου.

 

 

Καταλαβαίνεις πως είναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ χώρος ή όχι;

 

Βεβαίως και μπορεί να μην σε αφήσει να μπεις ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ο ιδιοκτήτης. Ό,τι θέλει κάνει, δικό του μαγαζί είναι.

 

 

Πάμε καλά;

 

Και λες και τους άλλους βαθιά νυχτωμένους...!!!

 

ΈΛΕΟΣ.

 

 

Δεν έχεις δει ποτέ να σου λένε "Βγες έξω απο το μαγαζί μου"; Δεν το ξέρεις αυτό;

 

 

Και μετά λες ότι "είσαι βαθιά νυχτωμένος"...

 

 

Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας υπαρξει καποιος μικρος ειδικος χωρος σε ενα μαγαζι οπου θα πηγαινουν οι καπνιζοντες να καπνισουν. Δεν με ενδιαφερει αυτο.

Άρχισε να λυγίζει παιδιά και ο πιο σκληρός της παρέας.

Όχι ρε φίλε. Και αν εσύ θες να πας μέσα σε αυτόν τον μικρό χώρο?

Όταν ανοίγει η πόρτα του μικρού αυτού χώρου για να μπει η να βγει κάποιος?

Δεν έχει καμιά έρευνα καμιά μελέτη που να λέει για τη ποσότητα μικροσωματιδίων που διαρρέουν ανά δευτερόλεπτο ανοιχτής πόρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος ΘΕΛΕΙ μπει σε χώρο που ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!

Το να αγορασεις και να κατεχεις τσιγαρα ειναι νομιμο.

Αλλά μπερδευεσαι παρακατω. Κανεις μια συνεπαγωγη, ενα αλμα λογικης εκτός τοπου και χρονου!!

επειδη το να κατεχεις και να αγοραζεις τσιγαρα ειναι νομιμο δεν κανει αυτο και την χρηση τους παντους νομιμη.

 

Και ετσι λοιπον το να καπνιζεις σε κλειστο δημοσιο χωρο και να βλαπτεις την υγεια του αλλους δεν ειναι νομιμο!

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

 

Δεν είναι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ όπως οι δρόμοι, που έσπευσες να φέρεις ένα ακόμα άστοχο παράδειγμα.

Τα μαγαζια ειναι απολυτως δημοσιοι χωροι.

Μην προσπαθεις να διαστρεβλωσεις τους νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αγορασεις και να κατεχεις τσιγαρα ειναι νομιμο.

Αλλά μπερδευεσαι παρακατω. Κανεις μια συνεπαγωγη, ενα αλμα λογικης εκτός τοπου και χρονου!!

επειδη το να κατεχεις και να αγοραζεις τσιγαρα ειναι νομιμο δεν κανει αυτο και την χρηση τους παντους νομιμη.

 

Και ετσι λοιπον το να καπνιζεις σε κλειστο δημοσιο χωρο και να βλαπτεις την υγεια του αλλους δεν ειναι νομιμο!

Αλλο το ενα αλλο το αλλο.

 

 

 

Τα μαγαζια ειναι απολυτως δημοσιοι χωροι.

Μην προσπαθεις να διαστρεβλωσεις τους νόμους.

 

 

Καλά..

 

Ό,τι πεις.

 

 

 

Δεν θα κάτσω να κάνω σοβαρή κουβέντα.. γιατί προφανέστατα δεν γίνεται.

 

 

Εάν είναι δυνατόν να λέμε ότι τα μαγαζιά είναι δημόσιοι χώροι!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ !

 

 

Και όχι τίποτα άλλο... αλλά τύποι σαν και εσένα κυκλοφορούν ελεύθεροι εκεί έξω.. και μετά αναρωτιόμαστε γιατί πάμε κατά διαόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισε να λυγίζει παιδιά και ο πιο σκληρός της παρέας.

Όχι ρε φίλε. Και αν εσύ θες να πας μέσα σε αυτόν τον μικρό χώρο?

Όταν ανοίγει η πόρτα του μικρού αυτού χώρου για να μπει η να βγει κάποιος?

Μαλλον εχεις δικιο οτι ειναι κακη ιδεα και αυτο διοτι και εκεις δημοσιος χωρος ειναι. Ακομη και αυτος ο μικρος χωρος πραγματι με περιοριζει αν θα επελεγα για καποιον λογο να παω.

Αλλά επειδη προσωπικα ενα παω σε ενα μαγαζι δεν θα με πειραζε να υπαρχει ενα κλειστο δωματιακι οπου θα πηγαινουν οι καπνιστες για να καπνισουν, δεν θα ειχα λογο να ενδιαφερθω να παω δηλαδη, ειπα οτι ας υπαρχει τετοιο μερος.

Αλλά απο την αλλη πραγματι καποιος μπορει να θελει να παει, δικαιωμα του ειναι εξαλλου, οποτε το να καπνιζουν εκει ειναι κακιστο για την υγεια του, οποτε ναι αποσυρω οτι η προταση μου ηταν σωστη. Πουθενα δεν πρεπει να καπνιζουν σε δημοσιους κλειστους χωρους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ τοτε.καπνιστε μεσα στα ιδιωτικα μαγαζια.αλλα να απαγορευεται να καπνιζετε εξω σε ανοιχτους ΔΗΜΟΣΙΟΥΣ χωρους.

τι λες?

δικαιη ανταλλαγη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κάτσω να κάνω σοβαρή κουβέντα.. γιατί προφανέστατα δεν γίνεται.

 

Εάν είναι δυνατόν να λέμε ότι τα μαγαζιά είναι δημόσιοι χώροι!!!!! Ε Λ Ε Ο Σ !

Δεν γινεται να κάνεις σοβαρη κουβεντα γιατι δεν ξερεις βασικα πραγματα.

Τα μαγαζια παιρνουν αδειες που οριζουν τι ειναι.

Και ολα αυτα τα μαγαζια που αναφερομαστε ειναι απολυτως δημοσιοι χωροι.

Αρα πρεπει ο καθενας να εχει το αναφαιρετο δικαιωμα να παει οποτε θελει.

 

Επισης υποκεινται στους νόμους τους κρατους και το κρατος πρεπει να προστατευει τον καθε πολιτη. Οποτε πρεπει να με προστατευσει πχ εμενα ενα θελω να παω σε εναν κλειστο δημοσιο χωρο ωστε να μην βλαπτουν την υγεια μου οι καπνιστες.

 

Καταλαβαίνεις πως είναι ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ χώρος ή όχι;

 

Βεβαίως και μπορεί να μην σε αφήσει να μπεις ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ο ιδιοκτήτης. Ό,τι θέλει κάνει, δικό του μαγαζί είναι.

 

Πάμε καλά;

 

Και λες και τους άλλους βαθιά νυχτωμένους...!!!

 

ΈΛΕΟΣ.

 

Δεν έχεις δει ποτέ να σου λένε "Βγες έξω απο το μαγαζί μου"; Δεν το ξέρεις αυτό;

 

Και μετά λες ότι "είσαι βαθιά νυχτωμένος"...

 

Ο,ΤΙ ΝΑ 'ΝΑΙ!

Δεν ξερεις τι σου γινεται.

Αν εχω ακουσει βγες εξω απο το μαγαζι μου?

Που? Στις ταινιες?

Σου ξαναλεω οτι κανενας σε δημοσιο χωρο δεν μπορει να σου απαγορευσει να μην εισελθεις.

 

Αν φερθεις με καποιον παρανομο τροπο φυσικα και μπορει να σου πει να φυγεις. Ασχετο με το θεμα μας.

Το οποιο θεμα μας ειναι οτι ολα αυτα τα μαγαζια ειναι δημοσιοι χωροι και κανενας ιδιοκτητης δεν μπορει να απαγορευσει την εισοδο σε κανεναν!

 

Οποτε αν θελω να παω εκει πρεπει να προστατευτει η υγεια μου. Οποτε το καπνισμα δεν πρεπει να επιτρεπεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...