Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα μου πεις εσυ τι επιλογες εχω και τι να διαλεξω. ΑΥΤΟ ειναι φασιστικο που λες!

Οχι το να εχω και να διατηρω το δικαιωμα να επιλεξω που θα παω.

Οποτε ακυρο τελειως το επιχειρημα σου.

 

Βεβαίως και θα σου το πω, όσο μιλάμε για το δικό μου επαγγελματικό χώρο και για το δικαίωμά μου να τον διαχειρίζομαι με τον τρόπο που επιθυμώ, από τη στιγμή που δεν παρανομώ.

Φυσικά και είσαι όχι απλά φασίστας, αλλά καραφασισταριό του αίσχιστου είδους όταν, αντί να κάνεις χρήση των αμέτρητων επιλογών που έχεις - οι οποίες στην προκείμενη περίπτωση είναι συντριπτικά περισσότερες υπέρ σου, επιμένεις να προσπαθείς να εξαφανίσεις τη δυνατότητα διαφορετικής επιλογής των άλλων.

 

Η βαση της συλλογιστικης στο πρωτο θεμα ειναι οι μουσικες προτιμησεις και στο θεμα μας η υγεια.

Αυτο κανει τις 2 συλλογιστικες εκ διαμετρικα αντιθετες! Και το αντιπαραδειγμα σου τελειως ακυρο.

 

50000 ανθρωποι, 50000 διαφορετικες αλλεργιες. Δεν μπορει να προβλεπει καθε μαγαζι τις εξειδικευμενες παθησεις ολων και να ειναι αδειο με 10 ιονιστες ωστε ο καθενας που εχει αλλεργια πχ στο πλαστικο του περιτυλιγματος των οδοντογλυφιδων να μην απαιτησει να τις πεταξουν πχ.

Το ξερεις και εσυ αλλωστε οτι το παραδειγμα σου ηταν τελειως ακυρο, απλως κατι επρεπε να βρεις ετσι? :rolleyes:

 

Αυτή είναι η γοητεία της συζήτησης με επιχειρήματα σε σχέση με τη συζήτηση με κραυγές. Ότι μπορώ να αντιπαραβάλλω παραδείγματα φαινομενικά άσχετα, τα οποία όμως έχουν άμεση σχέση μια και αναφέρονται στις ίδιες σάπιες νοοτροπίες, ξεμπροστιάζουν την ανικανότητά σου να τα καταρρίψεις και η μόνη δυνατότητα που σου δίνουν, είναι να πετάξεις ένα ξερό "το παραδειγμα σου ηταν τελειως ακυρο, απλως κατι επρεπε να βρεις ετσι?"

 

ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΛΟΓΗ![/b]

 

Άμα ο άνθρωπος είναι κουφός - ή, στην παρούσα μορφή επικοινωνίας, τυφλός - τι να κάνεις, εκτός από το να σηκώσεις τα χέρια ψηλά...

Ξύπνα, ρεεεεεεεεεεεε! Για αυτή τη ρημάδα τη δυνατότητα επιλογής μιλάμε τόση ώρα, την οποία, ενώ εσύ έχεις και δε θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις (μην πηγαίνοντας σε ένα χώρο του οποίου η ατμόσφαιρα σε ενοχλεί) , μάχεσαι να στερήσεις από τους διαφωνούντες μαζί σου το να έχουν την ίδια δυνατότητα, επειδή εκείνοι, αν την έχουν θα την εκμεταλλευθούν, αντί να το ρίξουν στις υστερίες, όπως του λόγου σου!

 

Μεγαλυτερη αναληθεια δεν εχω ακουσει! :-(

Ωραιο ορισμο εδωσες. Εκπληκτικη λογικη συναφεια.

Δεν πεθαινει καποιος που καπνιζει με μια ρουφηξια, ΑΡΑ το παθητικο καπνισμα δεν ειναι τοσο επικινδυνο.

Σπουδαια..... :-(

 

Όντως δεν είναι ΤΟΣΟ επικίνδυνο όσο παρουσιάζεται. Το γιατί παρουσιάζεται ως ΤΟΣΟ επικίνδυνο, είναι αντικείμενο άλλης, πολύ εκτενούς συζήτησης, η οποία θα μας βγάλει off topic αν την ξεκινήσουμε εδώ.

 

Το παθητικο καπνισμα τους βλαπτει ΟΛΟΥΣ ανεξαιρετως!

 

Ανεξαιρέτως, με ...εξαίρεση (!) τους ενεργητικούς, στους οποίους δεν αναγνωρίζεις το δικαίωμα να έχουν το στέκι τους ...φασιστάκο!

 

Και απορω ειλικρινα που "τολματε" να κανετε αυτη τη συγκριση

 

Την ταπεινή μας συγνώμη για την ...τόλμη μας, φύρερ μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχεις σπασει καθε ρεκορ.1 στα 2 ποστ ειναι τρολλαρισμα

Φίλε μιλάμε ότι φτάνεις σε επίπεδα κόμπλεξ.

Χαλάρωσε. Δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα. Κουβέντα να γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ξανακοιτα λιγο τα χαρτια σου, νομιζω μπερδευεσαι, ο νομος που δεν εφαρμοστηκε λογω ελειπους ελεγχου ειναι ο ολικος. Δεν υπηρχε τοτε διαχωριστικο σε κανενα μαγαζι, εκτος καποιων εξαιρεσεων που προσπαθουσαν να πετυχουν τα πολυ μεγαλα μπουζουκομαγαζα.

Ο πρωτος δεν μπηκε σε ισχυ ουτε μια μερα.

 

 

1 ιουνιου απαγορευτηκε το καπνισμα

εκλογες ειχαμε νομιζω 9-10 σεπτεμβρη.

δηλαδη 3 μηνες οποτε δεν ισχυει αυτο που λες.

φαντασου ποσο σταρχιδογραψιμο επεσε ενω ηταν καλοκαιρι και ολοι θα μπορουσαν να καπνιζουν εξω.

 

ειχα δει πολλα διαχωριστικα σε μαγαζια,απο πολλα να λειπουν τασακια,σχεδον σε ολα να εχει ταμπελιτσα απαγορευεται το καπνισμα,αλλα σε ολη την ελλαδα μονο σε 1 ειδα να απαγορευεται!(και ηταν και τιγκα αυτο)

εκεινη την εποχη ημουνα φανταρος,μεσα στο πενταγωνο καπνιζαν ολοι

στο ννα καπνιζανε οι γιατροι μεσα στα ιατρεια

οι φανταροι καπνιζανε μεσα στους θαλαμους

και μετα μου λες οτι το προβλημα σας ειναι το δικαιωμα να καπνιζετε στη διασκεδαση.

 

Φίλε μιλάμε ότι φτάνεις σε επίπεδα κόμπλεξ.

 

σορρυ λαθος

2 στα 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μιλάμε ότι φτάνεις σε επίπεδα κόμπλεξ.

Χαλάρωσε. Δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα. Κουβέντα να γίνεται.

 

Το παιδί μιλάει σοβαρά, δεν ήρθε να πει την γνώμη του, αλλά σαν άλλος Μαρτίνος Λούθηρος να αναφωνήσει «I have a dream» και έτσι, και έρχεσαι εσύ και τον παίρνεις ελαφριά τον λόγο του; Στην πυρά κίναιδε ;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ξεκινησε ο πρωτος νομος περι καπνισματος που θα πρεπε τα μαγαζια να χωριστουν στη μεση εγω και πολλοι αλλοι που ξερω που ενοχλουνται απο το καπνο χαρηκαν πολυ

βεβαια ο ελληνας μαλακας μαγαζατορας τα γραψε ολα στα αρχιδια του δεν χωρισε τιποτα και αφηνε να καπνιζουν παντου οι μαλακες ελληνες καπνιστες.

δεν σας αρεσε το 50-50 τα θελατε ολα δικα σας,και αντιδρασατε στο ξεβολεμα σας.

 

τωρα που βγηκε αλλος νομος που απαγορευει παντου το καπνισμα επειδη εσεις δε σεβαστηκατε τον πρωτο ξαναντιδρασατε γιατι το λετε φασιστικο.

Προσωπικά, τον τότε νόμο, τον σεβόμουν απόλυτα. Περίμενα να αδειάσει τραπέζι στο χώρο των καπνιστών, προκειμένου να καθίσω. Τόσο εγώ, όσο και η παρέα μου, αλλά και πολλοί ακόμα άνθρωποι που γνωρίζω. Δε μπαίνουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι Ντινάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, τον τότε νόμο, τον σεβόμουν απόλυτα. Περίμενα να αδειάσει τραπέζι στο χώρο των καπνιστών, προκειμένου να καθίσω. Τόσο εγώ, όσο και η παρέα μου, αλλά και πολλοί ακόμα άνθρωποι που γνωρίζω. Δε μπαίνουμε όλοι στο ίδιο τσουβάλι Ντινάρα...

 

μιλησα για τους μαλακες καπνιστες και για τους μαλακες μαγαζατορες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ειμαι καπνιστης αλλα ειμαι φουλ υπερ των καπνιστων. Να καπνιζουν οπου γουσταρουν. Αρκει να υπαρχει εξαερισμος σε κλειστους χωρους, ολοι συμφωνουν , και ο πιο χαρτνκορ καπνιστης ενοχλειται αν ειανι σε κλειστο μικρο χωρο χωρις εξαερισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ιουνιου απαγορευτηκε το καπνισμα

εκλογες ειχαμε νομιζω 9-10 σεπτεμβρη.

δηλαδη 3 μηνες οποτε δεν ισχυει αυτο που λες.

φαντασου ποσο σταρχιδογραψιμο επεσε ενω ηταν καλοκαιρι και ολοι θα μπορουσαν να καπνιζουν εξω.

 

ειχα δει πολλα διαχωριστικα σε μαγαζια,απο πολλα να λειπουν τασακια,σχεδον σε ολα να εχει ταμπελιτσα απαγορευεται το καπνισμα,αλλα σε ολη την ελλαδα μονο σε 1 ειδα να απαγορευεται!(και ηταν και τιγκα αυτο)

εκεινη την εποχη ημουνα φανταρος,μεσα στο πενταγωνο καπνιζαν ολοι

στο ννα καπνιζανε οι γιατροι μεσα στα ιατρεια

οι φανταροι καπνιζανε μεσα στους θαλαμους

και μετα μου λες οτι το προβλημα σας ειναι το δικαιωμα να καπνιζετε στη διασκεδαση.

 

 

 

σορρυ λαθος

2 στα 2.

 

Ναι, εχεις ενα δικιο. Ο νομος ηταν να ισχυσει απο 1/1/2010 αλλα με παρεμβαση Αβραμοπουλου, αποφασιστηκε να ισχυσει απο 1/7/2009. Δεν το θυμηθηκα καθολου διοτι κανενα μαγαζι δε λειτουργουσε μεσα, το ειχα ξεχασει τελειως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλησα για τους μαλακες καπνιστες και για τους μαλακες μαγαζατορες ;)

Γλύκανες λίγο βλέπω. Να τολμήσω να απευθυνθώ σε εσένα ή θα μου ορμίσεις πάλι?

Κουβεντούλα κάνουμε. Ούτε νομοθέτες είμαστε, ούτε θα λύσουμε εμείς το πρόβλημα. Απόψεις λέγονται.

Το ρισκάρω λοιπόν :

Πες ότι ανοίγει ο πουρνάρας (καπνιστής) ένα καφέ για καπνίζοντες που είναι το πρόβλημα για τους μη καπνιστές? Δεν έχει υπάλληλο. Είναι μόνος του.

(1προς50 ότι δε θα πάρω απάντηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλύκανες λίγο βλέπω. Να τολμήσω να απευθυνθώ σε εσένα ή θα μου ορμίσεις πάλι?

Κουβεντούλα κάνουμε. Ούτε νομοθέτες είμαστε, ούτε θα λύσουμε εμείς το πρόβλημα. Απόψεις λέγονται.

Το ρισκάρω λοιπόν :

Πες ότι ανοίγει ο πουρνάρας (καπνιστής) ένα καφέ για καπνίζοντες που είναι το πρόβλημα για τους μη καπνιστές? Δεν έχει υπάλληλο. Είναι μόνος του.

(1προς50 ότι δε θα πάρω απάντηση)

δε γλυκαινω,μιλαω ρεαλιστικα.αν με ενοχλει καποιος καπνιστεις ειναι μαλακας.αν με σεβεται τον σεβομαι κι εγω.

δεν παει μονο στους καπνιστες,αλλα σε οποιαδηποτε κατηγορια ανθρωπου.

 

θεωρητικα συμφωνω.

αλλα πρακτικα ζουμε στην ελλαδα που θα εχει απειρες παρατυπιες(μητσο,ελα μια 3 με 5 το μεσημερι να παω για φαι,αμα μπει ελεγχος πες οτι ειμαι νοσοκομειο)

και δεν γινεται να εχεις καφετερεια και να δουλευει 1 ατομο.

θα δουλευει 20 ωρες τη μερα?

 

επισης η honda θα ηθελε να φτιαξει 1 αυτοκινητο,μονοθεσιο,που να μη πληροι καμια προδιαγραφη ασφαλειας και να μην εχει καταλυτη.

θα γλιτωνε απειρα λεφτα απο το κοστος κατασκευης.

ποσο στοιχημα οτι θα ξεπουλαγε στην ελλαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η κωλοτούμπα; Το παράδειγμα με τα κρέατα ήταν για να δείξω ότι η δημόσια υγεία είναι πάω από πολλά άλλα δικαιώματα. Είχες πρόβλημα με το γεγονός ότι τα σάπια κρέατα είναι παράνομα έτσι κι αλλιώς (που βέβαια δεν σε εμποδίζει κάποιος να φας σάπιο κρέας σπίτι σου, να τα πουλάς σε εμποδίζει), οπότε σου είπα άλλα παραδείγματα με μη παράνομα προϊόντα. Σε όλα αυτά κοινός παρονομαστής είναι ότι έχουμε περιορισμό μιας ελευθερίας, γιατί προέχει η δημόσια υγεία. Αν μου πεις ότι είσαι αντίθετος και με τα υπόλοιπα, μπορούμε να κάνουμε μια γενική συζήτηση για την παρεμβατικότητα της πολιτείας και τα όριά της. Αν όμως συμφωνείς ότι ο μηχανόβιος δεν πρέπει να τρέχει με 200, δεν βλέπω γιατί να μην συμφωνείς με το να μην καπνίζει κάποιος σε χώρο που εργάζονται άνθρωποι!

 

Επίσης, αν μη τι άλλο, ο μόνος που έχει μπει στον κόπο να δώσει πηγές για αυτά που λέει είμαι εγώ. Οπότε, δεν βλέπω γιατί με κατηγορείς ότι δεν επιχειρώ να συζητήσω έντιμα. Η "άλλη πλευρά" απαντάει συνήθως με μια αυθαίρετη άποψη, όπως αυτή:

 

Παρεμπιπτόντως, προφανώς και ο παθητικός καπνιστής κινδυνεύει λιγότερο από τον καπνιστή! Αλλά κινδυνεύει πολύ, χωρίς να το έχει επιλέξει.

 

 

Και το πολύ φαΐ κάνει κακό, αποδεδειγμένα, και το πολύ πιοτό κάνει κακό, και ας μην οδηγείς και επίσης αποδεδειγμένα, και η υπερβολική κατανάλωση ασπιρίνης κάνει κακό και και και...

 

 

Σύμφωνα με την λογική σου, θα πρέπει να απαγορεύσουν την κατανάλωση όσο φαγητού θέλει ο καθένας και να του δίνουν όσο πρέπει εφόσον μιλάμε για δημόσια υγεία.

 

Επίσης, το καυσαέριο κάνει κακό και για αυτό θα πρέπει να απαγορεύσουν να περνάνε αμάξια κοντά από ανθρώπους.

 

 

Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει και για αυτό αυξήσανε και τις τιμές αλλά και απαγορεύσανε το τσιγάρο είναι η επιβάρυνση των ταμείων από τις βλάβες που προξενεί το τσιγάρο. Τα ογκολογικά φάρμακα είναι από τα ακριβότερα.

 

Για αυτό, από την στιγμή που κάποιος επιθυμεί να έχει μαγαζί στο οποίο να επιτρέπει το κάπνισμα, όπως ΗΔΗ ΕΓΡΑΨΑ, θα πρέπει να πληρώνει αυξημένα ασφάλιστρα στους εργαζομένους, εάν υπάρχουν εργαζόμενοι που επιθυμούν να πάνε εκεί να δουλέψουν.

 

Επίσης, θα πρέπει να έχει σε εμφανές σημείο την "μόλυνση" που υπάρχει εκείνη την στιγμή στο μαγαζί του.

 

Έτσι, εάν κάποιος θα ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΒΟΥΛΩΣ να μπει σε αυτό το μαγαζί να ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ και να εισέρχεται ΕΑΝ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙ.

 

 

Η απαγόρευση σε όλους τους χώρους είναι απλά τραγελαφική ελληνική νομοθετική δραστηριότητα από ανθρώπους που δεν μπαίνουν καν στον κόπο να στήσουν ένα σωστό μέτρο.

 

Προς πληροφόρηση, σε ξένες χώρες και σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα, π.χ. Pubs, απαγορεύεται να καπνίζεις στο bar για να μην τρώει στην μάπα ο barman τον καπνό. Το κάπνισμα όμως επιτρέπεται!

 

Εάν κάποιος ΘΕΛΕΙ μπει σε χώρο που ΚΑΠΝΙΖΟΥΝ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ!

 

 

Δεν είναι ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΧΩΡΟΣ ΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ όπως οι δρόμοι, που έσπευσες να φέρεις ένα ακόμα άστοχο παράδειγμα.

 

Για τους δρόμους πληρώνουμε ΟΛΟΙ τέλη για να γίνουν. Για ένα μαγαζί την ευθύνη την έχει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ. Εάν σου αρέσει πας, εάν όχι ΔΕΝ ΠΑΣ.

 

 

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΓΑΖΑΤΟΡΑΣ ΝΑ "ΑΡΕΣΕΙ" ΣΕ ΟΛΟΥΣ.-

 

Σε αντίθεση με τον ΔΡΟΜΟ, όπου ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΣΦΑΛΗΣ.

 

 

 

Ελπίζω να μην δω πάλι κουλά παραδείγματα για υποστήριξη των αστήριχτων. Έκανα ένα βήμα, με καλή πίστη, μπας και γίνει συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν την έχει με ένα συνέταιρο ή περισσότερους (καπνίζοντες όλοι)?

 

εμ ειδες οτι δε γινεται με 1 ατομο?

πως θα αποδειξουν οτι ειναι και οι ιδιοι καπνιστες και δεν ενοχλουνται απο το εξτρα τσιγαρο και δεν το κανουν επειδη εχουν αναγκη τα λεφτα και τους καταπιεζει το αφεντικο?

 

Σύμφωνα με την λογική σου, θα πρέπει να απαγορεύσουν την κατανάλωση όσο φαγητού θέλει ο καθένας και να του δίνουν όσο πρέπει εφόσον μιλάμε για δημόσια υγεία.

 

οταν τρωω 3 μπριντζολες με λιπος σε δημοσιο χωρο βγαινουν τιποτα καρκινογονες αναθυμιασεις?

 

 

Για αυτό, από την στιγμή που κάποιος επιθυμεί να έχει μαγαζί στο οποίο να επιτρέπει το κάπνισμα, όπως ΗΔΗ ΕΓΡΑΨΑ, θα πρέπει να πληρώνει αυξημένα ασφάλιστρα στους εργαζομένους, εάν υπάρχουν εργαζόμενοι που επιθυμούν να πάνε εκεί να δουλέψουν.

για να πληρωνει αυξημενα σημαινει οτι πρεπει να πληρωνει ηδη καποια ασφαλιστρα,κατι που δεν ισχυει στην ελλαδα.devil.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που γράφουν οι συνομιλητές σου τα διαβάζεις και απαντάς σε αυτά που διαβάζεις, ή τα "διαβάζεις" και απαντάς στην ερμηνεία που εσύ δίνεις στα γραφόμενά τους;

 

Σε ποιο σημείο των όσων έγραψα, διέκρινες ανθρώπους που γράφουν στα παπάρια τους τους θανάτους 600 ατόμων το χρόνο;

 

Από που κι ως που, αυτό που είπα εγώ, είναι ανάλογο με το να τους μαζεύουμε σε μια πλατεία και να τους εκτελούμε; Μίλησα εγώ για παθητικούς καπνιστές που θα τους υποχρεώσουμε να παραμένουν σε χώρο καπνιστών; Ακριβώς το αντίθετο είπα: Να υπάρχουν χώροι όπου θα μπορεί ο ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΣ καπνιστής να πάει να διασκεδάσει και να καπνίσει μαζί με άλλους, ΕΠΙΣΗΣ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟΥΣ καπνιστές.

Νομίζω κατέστησες σαφές ότι θες καταστήματα καπνιστών και εργαζόμενους "που θα επιλέγουν να εργαστούν εκεί". Οι εργαζόμενοι σε τέτοια μαγαζιά -θα- είναι μερικές χιλιάδες. Πες λοιπόν ότι δεν είναι 600 νεκροί. Θα είναι όμως αρκετοί που θα πεθαίνουν για να απολαμβάνουν οι καπνιστές το ποτάκι τους. Δεν μου φάνηκε να ενοχλείσαι ιδιαίτερα από αυτό το ενδεχόμενο, εξ ου και το σχόλιο. Έχω πει 100 φορές ότι μιλάω για τους εργαζόμενους και όχι για τους μη καπνιστές πελάτες.

Το "τους μαζεύουμε και τους εκτελούμε" το είπα για να δείξω το μέγεθος του αριθμού και το εντελώς αχρείαστο του θανάτου τους, δεν το συνέδεσα με αυτά που είπες.

 

Όντως δεν είναι ΤΟΣΟ επικίνδυνο όσο παρουσιάζεται. Το γιατί παρουσιάζεται ως ΤΟΣΟ επικίνδυνο, είναι αντικείμενο άλλης, πολύ εκτενούς συζήτησης, η οποία θα μας βγάλει off topic αν την ξεκινήσουμε εδώ.

Υποθέτω ότι έχεις μελετήσει καλά τη διεθνή βιβλιογραφία και κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα, έτσι; Αυτή η σιγουριά για πολύπλοκα θέματα πάντα με εντυπωσιάζει.

 

Επίσης, έχε υπόψη σου ότι το να λες φασίστα και υστερικό κάποιον συνομιλητή σου πρώτον δεν συμβάλλει στη συζήτηση και δεύτερον δεν είναι συμβατό με τους κανόνες του φόρουμ. Report εγώ για τέτοιους λόγους δεν κάνω, αλλά μπαίνουν και mods εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...