Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

χρησιμοποιησα το testdisc για να φτιαξω το boot ενος εξωτερικου σκληρου (και εγινε με επιτυχια) αλλα εκανα το λαθος να κανω write μετα την αναλυση στο σκληρο του υπολογιστη με το λειτουργικο.

 

 

οχι ρε φιλε

δοκιμασες boot repair?

 

 

αλλα με προβληματιζει που τα partitions εχουν πειραχτει...

βαλε το minitool και δες τι σου δειχνει.

 

να μαθουμε ακριβως τι γινεται με το χωρο του δισκου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

ακριβώς τον ίδιο δίσκο και ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που αναφέρω από πάνω ,,, δοκίμασα το easeus τα βρήκε σχεδόν όλα . ευχαριστώ για τις απαντήσεις το επόμενο σταδιο είναι να τον βγάλω από την θήκη και να τον βάλω σε pc

 

Διάβασε το easy us data recovery χωρίς προβλήματα;

 

Αύριο θα έχω στα χέρια μου έναν wd passport, πιθανόν κρασαρισμένο (τα windows δεν τον αναγνωρίζουν και ζητάνε format..... :-( )

 

Έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω και το Active File Recovery και ρωτάω για να δω ποιο θα είναι καλύτερο και πιο εύχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το easy us data recovery χωρίς προβλήματα;

 

Αύριο θα έχω στα χέρια μου έναν wd passport, πιθανόν κρασαρισμένο (τα windows δεν τον αναγνωρίζουν και ζητάνε format..... :-( )

 

Έχω την ευχέρεια να χρησιμοποιήσω και το Active File Recovery και ρωτάω για να δω ποιο θα είναι καλύτερο και πιο εύχρηστο.

 

 

θα σου ελεγα να δοκιμασεις το testdisk ή το R-studio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σήμερα τον πήρα στα χέρια μου και αμφιβάλλω αν μπορώ να κάνω κάτι. Κολλάνε όλα τα προγράμματα, όχι απαραίτητα για ανάκτηση αρχείων μα οποιοδήποτε π.χ hd sentinel ή crystal disk, ότι κι αν έχω δοκιμάσει και μονίμως δουλευει στο 100%. Στο pi 3 τον εμφανίζει στο gparted ως κενό (χωρίς αρχεία).

 

Ομολογώ δεν μου έχει ξανασυμβεί τέτοιο πράγμα. Καμιά ιδέα;

 

Update: Τελικά μετά από αρκετή ώρα το active file recovery ξεκόλλησε και ξεκινά να τον διαβάζει, αλλά με την μεγική ταχύτητα των 100 ΚΒ/s.......Καλή μου υπομονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Update: Τελικά μετά από αρκετή ώρα το active file recovery ξεκόλλησε και ξεκινά να τον διαβάζει, αλλά με την μεγική ταχύτητα των 100 ΚΒ/s.......Καλή μου υπομονή!

 

 

ωχ θα εχει χτυπησει ασχημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Yes, indeed!

Δυστυχως δεν μπορώ να κάνω κάτι. Τελικά το testdisk είναι το πιο αξιόπιστο, με εκτιμώμενο χρόνο ανάγνωσης 130 μέρες περίπου, οπότε τον έδωσα πίσω να κάνει ο κάτοχος ότι νομίζει.

 

Με το active file recovery, όλα τα πρώτα 15000 sectors τα προσπέρασε ως bad και δεν έσωσε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δίσκο που έχει bad sectors.. Δεν ξέρω αν είναι Soft ή Hard bad sectors ακομα..

Αν το κάνω format και τον χρησιμοποιώ για downloads.. Τα Windows "γνωρίσουν" που είναι τα bad sectors ώστε να μην γράφουν εκεί πάνω δεδομένα;; ς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δίσκο που έχει bad sectors.. Δεν ξέρω αν είναι Soft ή Hard bad sectors ακομα..

Αν το κάνω format και τον χρησιμοποιώ για downloads.. Τα Windows "γνωρίσουν" που είναι τα bad sectors ώστε να μην γράφουν εκεί πάνω δεδομένα;; ς

 

 

αν ειναι soft μετα απο φορματ θα φτιαξουν ολα.

και bad να ειναι εξαφανιζονται γιατι τα τραβαει απο την διαθεσιμη περιοχη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα format και μετά ένα chkdsk και μου έβγαλε 0 bad sectors ..

Παρόλα αυτά 2 ταινίες δεν ήταν αναγνώσιμες ολόκληρες, κολλούσαν και υπέθεσα ότι είναι λόγω bad sectors συνυπολογισμενου ότι έχει 92% health

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα format και μετά ένα chkdsk και μου έβγαλε 0 bad sectors ..

Παρόλα αυτά 2 ταινίες δεν ήταν αναγνώσιμες ολόκληρες, κολλούσαν και υπέθεσα ότι είναι λόγω bad sectors συνυπολογισμενου ότι έχει 92% health

 

 

αν υπηρχαν εκει bad sectors τοτε δεν λυνεται το προβλημα. το αρχειο ειναι corrupt γιατι δεν μπορει να διαβαστει η πληροφορια.

εκτος και ειναι το αρχειο corrupt ως digital file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μια βοηθεια παιδια.Σε εξωτερικο δισκο με υγεια 100% και ελαχιστες ωρες λειτουργιας, σημερα στα καλα καθουμενα παω να κανω 2πλο κλικ στον δισκο και πεταει

το αρχειο η ο καταλογος εχει καταστραφει και δεν ειναι δυνατον να αναγνωσει.

Τι λυσεις εχω ? εβαλα να κανει chkdsk E: /R και περιμενω να τελειωσει.Αν δεν φτιαξει τι αλλο μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως το τεστ εφτιαξε τον δισκο κατα 95%.ελαχιστα αρχεια χαθηκαν.Το τρελο ειναι γιατι το επαθε.Ηταν ξαφνικο χωρις να κανω κατι στον δισκο.

 

Ωραίος φίλε μου. Με αφορμή το πρόβλημα σου δίνω γενικότερα μία μικρή συμβουλή:

 

ΠΑΙΡΝΕΤΕ BACKUP ΓΑΜΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...