Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT- SOLVED: Δοκίμασα μόλις με το MiniTool Power Data Recovery να σκανάρω το partition των 100 GB που έδειχνε ως NTFS. Το σκάναρε σχετικά γρήγορα (< 1 ώρα) και φαίνεται να δούλεψε μιας και βρήκε αρκετά αρχεία. Στα καπάκια format αφού αποθήκευσα τα αρχεία και μέσω του MiniTool Partition Wizard έκανα merge οπότε έχω έναν 500GB εξωτερικό σκληρό πλέον  :-D 

 

Καλημέρα και από μένα. Πριν περίπου μια βδομάδα έβαλα έναν παλιό δίσκο (που με κατάλληλο κινεζοcase έγινε ο εξωτερικός μου για backup) που μου είχαν δώσει (500 GB).

Ο δίσκος (χωρίς να θυμάμαι γιατί) είναι χωρισμένος σε partitions (400 και 100 GB). Επομένως, ήθελα να τον ενώσω εφόσον δεν υπήρχε λόγος να είναι partitioned. Κατέβασα το minitool partition wizard και πήγα ουσιαστικά να ενώσω τα 100 GB (που ήταν άδεια) στα 400 GB (όπου είχα δεδομένα). Κάποια στιγμή κόλλησε το πράγμα και μου έγραψε για κάποιο error - έκτοτε ο δίσκος δε διαβάζεται.

Βέβαια μου δείχνουν τα windows δίσκους E: και F: Αυτό που έχω δοκιμάσει ως τώρα είναι το MiniTool Power Data Recovery για να σκανάρω το σκληρό (σκανάρω τον 400 GB - δείχνει 365,75GB - που φαίνεται ως unidentified, το άλλο 100GB το δείχνει NTFS) ωστόσο είναι η 3η φορά που κάνω το scan αφού στην 1η έγινε unresponsive το app και αναγκαστικά την έκλεισα, τη δεύτερη στο 75% περίπου και μετά από 24 ώρες προχώραγε τόσο αργά ή και καθόλου οπότε έκανα cancel, ενώ τώρα βρίσκομαι πάλι σε αυτή τη θέση όπου το πρώτο 74% πέρασε μέσα σε 1-2 ώρες και είμαι τώρα περίπου 24 ώρες κολλημένος στο 74% (παρολαυτά το scan προχωράει αλλά τόσο αργά που αν συνεχίσει έτσι έβγαλα ότι θα χρειαστούν 10 χρόνια για να ολοκληρωθεί κυριολεκτικά).

 

2NxU6JT.png

  
Γενικά, μέσα είχα φωτογραφίες, CVs και άλλα αρχεία που θα ήθελα να ανακτήσω οπότε αναρωτιέμαι τι άλλο μπορώ να κάνω;

Για τώρα αυτό που σκέφτομαι να κάνω είναι να βάλω ubuntu και να δω αν τον "βλέπει" το δίσκο όπως επίσης και να κατεβάσω κάποο software για να δω το health του δίσκου (έχω βρει το CrystalDiskMark).

Έχει νόημα να αφήσω το MiniTool να συνεχίσει να τρέχει ή να δοκιμάσω κάποιο άλλο αντίστοιχο software?

Επίσης, έριξα μια ματιά σε εταιρείες που ασχολούνται με data recovery και προφανώς είναι πολύ ακριβές - υπάρχει κάποια άλλη λύση που θα μπορούσα να δοκιμάσω;
 

Επεξ/σία από billdepo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

EDIT- SOLVED: Δοκίμασα μόλις με το MiniTool Power Data Recovery να σκανάρω το partition των 100 GB που έδειχνε ως NTFS. Το σκάναρε σχετικά γρήγορα (< 1 ώρα) και φαίνεται να δούλεψε μιας και βρήκε αρκετά αρχεία. Στα καπάκια format αφού αποθήκευσα τα αρχεία και μέσω του MiniTool Partition Wizard έκανα merge οπότε έχω έναν 500GB εξωτερικό σκληρό πλέον  :-D 

 

 

 

μου κανει εντυπωση πως σου κολλησε το Minitool?

 

οταν κανει τετοιες εργασιες μπουταρει και το κανει εκτος windows σε DOS mode

με ποια εκδοση το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κανει εντυπωση πως σου κολλησε το Minitool?

 

οταν κανει τετοιες εργασιες μπουταρει και το κανει εκτος windows σε DOS mode

με ποια εκδοση το εκανες?

Αν λες το MiniTool Power Data Recovery είναι η v.7.0 (φαντάζομαι η τελευταία). Η ζημιά έγινε αρχικά προσπαθώντας να κάνω merge με MiniTool Partition Wizard Free 10.2.1 (πάλι τελευταία φαντάζομαι αφού τις κατέβασα και τις δύο πρόσφατα) όπου και έγινε unresponsive to app αφού το άφησα αρκετές ώρες - θα μπορούσε να φταίει και υπερθέρμανση του σκληρού σε αυτό, το λέω επειδή όντως είχε ανεβάσει αρκετά υψηλή θερμοκρασία.

 

Πάντως, τίποτα δεν έγινε σε DOS mode.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν λες το MiniTool Power Data Recovery είναι η v.7.0 (φαντάζομαι η τελευταία). Η ζημιά έγινε αρχικά προσπαθώντας να κάνω merge με MiniTool Partition Wizard Free 10.2.1 (πάλι τελευταία φαντάζομαι αφού τις κατέβασα και τις δύο πρόσφατα) όπου και έγινε unresponsive to app αφού το άφησα αρκετές ώρες - θα μπορούσε να φταίει και υπερθέρμανση του σκληρού σε αυτό, το λέω επειδή όντως είχε ανεβάσει αρκετά υψηλή θερμοκρασία.

 

Πάντως, τίποτα δεν έγινε σε DOS mode.

 

 

μπορεις να φορτωσεις την εικονα του Minitool που φορτωνει το δικο του περιβαλλον κατα το boot.

 

αυτο ειναι πιο ασφαλες να ξερεις. μεσα απο τα windows δεν μου εχει προκυψει προβλημα αλλα μιας και το ανεφερες, νομιζω απο το boot ειναι καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να φορτωσεις την εικονα του Minitool που φορτωνει το δικο του περιβαλλον κατα το boot.

 

αυτο ειναι πιο ασφαλες να ξερεις. μεσα απο τα windows δεν μου εχει προκυψει προβλημα αλλα μιας και το ανεφερες, νομιζω απο το boot ειναι καλυτερο

Ίσως έχεις δίκιο - θα το έχω υπόψην μου για το μέλλον. Φαντάζομαι κιόλας αν τρέχει κατά το boot θα είναι καλύτερα λόγω του ότι θα έχει όλους τους πόρους του συστήματος διαθέσιμους χωρίς να τρέχει κάτι άλλο άρα και λιγότερα κωλύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους..Στο ρεζουμέ..μήπως βοηθήσουμε κανένα συνάνθρωπο εδώ..

 

Κάνωντας quick format σε usb flash memory 128 gb που είχε μέσα μία δουλειά βίντεο 12Gb..εξαιτίας του ότι εκεί που έγραφε Καινούργιο βίντεο η κάμερα ξαφνικά έβγαλε σφάλμα..οπότε αναγκάστηκα να κάνω φορμάτ..για να συνεχίσω αγνοώντας ότι το προηγούμενο βίντεο Δεν το είχα περάσει στον υπολογιστή μου..έγραψα άλλο ένα αρχείο 12-15gb και πήγα ήσυχος σπίτι μου..Φυσικά όταν το κατάλαβα απλά πανικός...όποιος του έτυχε ξέρει..Μετα απο δοκιμές 16 ωρών μπροστά σε ένα υπολογιστή & διαβάζοντας για χίλια δύο προγράμματα..τη λύση έδωσε το Disk Drill..όχι μόνο βρήκε τα αρχεία αλλα προς έκπληξη κατάφερε να εντοπίσει δουλειές χρόνου!!!!κι ας είχε πάνω στην κάρτα φορμάτ άλλες 10 φορές σίγουρα...!!!!

 

Για όποιον δεν το έχει δοκιμάσει..και ψάχνει αρχεία μπορώ να το προτείνω ελεύθερα τεσταρισμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ. Περιεργο παντως που σου βρηκε τα αρχεια και μετα απο φορματ και μετα απο γραψιμο ξανα στην καρτα. Και ακομη πιο περιεργο που δεν σου τα βρηκε αλλοιωμενα. θα το τσεκαρω το προγραμμα. ευχαριστουμε

 

δυστυχως ομως δεν ειναι δωρεαν. μπορεις να ανακτησεις μεχρι 100mb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμ. Περιεργο παντως που σου βρηκε τα αρχεια και μετα απο φορματ και μετα απο γραψιμο ξανα στην καρτα. Και ακομη πιο περιεργο που δεν σου τα βρηκε αλλοιωμενα...

Το ότι βρήκε, δε σημαίνει πως παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι, εκτός από το mini tool τι άλλα προγράμματα υπάρχουν ως ανάκτηση δεδομένων εγώ πάντα εχω back up δεν έχω χάσει κάτι όλα αυτά τα χρόνια, μια φορά την έπαθα όταν μάθαινα ακόμα επάνω στον υπολογιστή, και είχα έναν δίσκο 10gb χάλασε και τα έχασα όλα, είχα βάλει τα κλάματα, τέλος πάντων.  Θυμάμαι ένα πρόγραμμα ανάκτησης που μου είχανε πει άλλα δεν θυμάμαι ποιο ήταν και το οποίο σου έλεγε και το ποσοστό από κάθε αρχείο πόσο καλό είναι, ή έβγαζε με χρώμα σε τι κατάσταση είναι, θυμάται κανείς πως το λέγανε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...