Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλόχα.

 

Έπεσα στην ανάγκη σας, φίλοι και φίλες.

 

Έχω έναν δίσκο από ένα παλιό μηχάνημα Windows 7. Το συνέδεσα στο PC μου με sata-to-usb. Έβγαλε τα 2 partitions (recovery και σύστημα). Πάω να μπω στον Users/Tony ή στον Guest, και μου βγάζει μήνυμα για κουλά permissions. Μετά από κάτι αλχημείες με δεξί κλικ και πείραγμα των permissions, μετά από restart πλέον βρίσκει το Disk Management το partition σαν RAW. Όχι Unallocated. Raw.

 

Τα διάφορα recovery tools βρίσκουν τα data και με το Strelec και ένα tool τα αντιγράφω πλέον σε ασφαλές directory σε άλλο δίσκο.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ξαναγίνει bootable ο δίσκος; Κουμπώνοντάς τον πάνω πλέον κάνει load, πετάει μπλέ οθόνη μετά το boot logo των Windows και ξανάμανα...

 

Για δώστε ιδέες :)

 

Επίσης, δεν π' αίζει να έχουν σβηστεί αρχεία από όλο αυτό έτσι; Εφόσον έπαιξα μόνο με permissions δεν θα λείπουν αρχεία τώρα που κάνω "recover" (εξάλλου δεν διέγραψα κάτι, κάποια properties συστήματος λογικά πειράχτηκαν μόνο), σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα αρχεία σου είναι κατά πάσα πιθανότητα στη θέση τους, όμως αφού έκανες αντίγραφα αλλού, το καλύτερο που θα είχες να κάνεις θα ήταν να του έκανες ένα φορμάτ ή/και μια επανεγκατάσταση Windows (εάν βέβαια δεν θες σώνει και καλά να ξαναμπουτάρεις τα υπάρχοντα 7άρια του).

Εναλλακτικά, επειδή καμμιά φορά τραβάνε ζόρι οι δίσκοι (ή μάλλον το σύστημα αρχείων τους) όταν συνδέονται μέσω USB controller, δοκίμασε να τρέξεις το δωρεάν Test Disk και δες αν μπορεί να αναγνωρίσει/επαναφέρει το/τα χαμένο/α partition.

 

Εάν όμως έχει τυχόν πάθει κάποια ζημιά ο δίσκος σε φυσικό επίπεδο, δεν έχουν νόημα τα παραπάνω και μόνο ένα φορμάτ/μια επανεγκατάσταση λειτουργικού θα ξεκαθαρίσει τα πράγματα, όπως ήδη είπα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και thanks. Άφησα το βράδυ και αντέγραψε όλα τα αρχεία από το F:\Users\* κάπου safe στον δεύτερο εξωτερικό.

 

Θα δοκιμάσω το TestDisk, ευχαριστώ. ;)

 

Κάποιο άλλο utility που κάνει restore permissions ισως; Δοκιμάζω τώρα chkdsk και μετά θα βάλω το TestDisk.

 

Η αλήθεια είναι πως θέλω να τα bootάρω, ναι.

 

 

Edit: εκανα ένα chkdsk με /f από Strelec και διορθώθηκαν όλα. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ανοιξα τον υπολογιστη και αντικρισα αυτη την εικονα. :cry:

Το κουφο ειναι οτι ο δισκος δουλευει καλα.Τραβηξα τα αρχεια σε αλλο δισκο διχως να εχω προβλημα.

Συμπεριφερεται καλα ο δισκος.Αν δεν εβλεπα το hd sentinel δεν θα επαιρνα χαμπαρι οτι ψοφαει ο δισκος.

 

 

Νέα εικόνα bitmap.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοιξα τον υπολογιστη και αντικρισα αυτη την εικονα. :cry:

Το κουφο ειναι οτι ο δισκος δουλευει καλα.Τραβηξα τα αρχεια σε αλλο δισκο διχως να εχω προβλημα.

Συμπεριφερεται καλα ο δισκος.Αν δεν εβλεπα το hd sentinel δεν θα επαιρνα χαμπαρι οτι ψοφαει ο δισκος.

Το οτι λειτουργει δε σημαινει οτι λειτουργει οκ. Φαινεται αλλωστε. Αντικατασταση σκληρου οπως εισαι. Παλι καλα εισαι τυχερος που εκανες backup

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ξερω φιλε μου.Απλα μου εκανε εντυπωση οτι ο δισκος αν και ψοφιος δεν δειχνει κανενα σημαδι.Δουλευει σαν 100% υγεια.

Το ποσοστό υγείας είναι σχετικό, όχι απόλυτο.

Εξαρτάται πως το ορίζει ο προγραμματιστής και ο χρήστης.

Επίσης, το να είναι χαμηλό, δε σημαίνει πως ο δίσκος θα δείχνει εμφανή σημάδια προβλημάτων.

Ακόμα και στο 0% να πέσει σε ένα δίσκο, μια χαρά μπορεί να δουλεύει ο δίσκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποσοστό υγείας είναι σχετικό, όχι απόλυτο.

Εξαρτάται πως το ορίζει ο προγραμματιστής και ο χρήστης.

Επίσης, το να είναι χαμηλό, δε σημαίνει πως ο δίσκος θα δείχνει εμφανή σημάδια προβλημάτων.

Ακόμα και στο 0% να πέσει σε ένα δίσκο, μια χαρά μπορεί να δουλεύει ο δίσκος.

 

Έχω έναν εξωτερικό 2ΤΒ που εδώ και δύο χρόνια περίπου είναι κάπου στο 20% μπορεί και πιο κάτω. Παρ όλα αυτά λειτουργεί μια χαρά. Ξέρω όμως ότι είναι θέμα χρόνου να τον πάρω στο χέρι και φροντίζω να έχω μέσα αχρείαστα πράγματα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.

 

Σε έναν φίλο χτύπησε σήμερα ο δίσκος του laptop του και χρειάζεται οπωσδήποτε κάποια αρχεία που έχει εκεί.

Δοκίμασε να τον βάλει σε εξωτερικό usb case και να τον συνδέσει σε desktop, αλλά το μόνο που του πετάει κάθε φορά που τον συνδέει, είναι η επιλογή να τον κάνει format.

 

Γνωρίζετε αν και πως θα μπορούσε να "διαβαστεί", έστω για να αντιγράψει κάποια αρχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς να τον συνδέσει εσωτερικά αν είναι SATA (ίδιες υποδοχές έχουν και οι 2.5'' και οι 3.5'' σκληροί), κι όχι μέσω USB.

Κατά 2ον, να κατεβάσει και αν τρέξει το δωρεάν Test Disk (tutorials για την χρήση του μπορεί να βρει παντού στο Ίντερνετ, όπως ακόμη και εδώ στο Wiki section) που είναι ακριβώς για την επαναφορά χαμένων partitions.

Σε καμμία περίπτωση να μην φορμάρει τον δίσκο btw.

 

Κι αν δεν είναι κατορθωτή η επαναφορά του partition, η επόμενη επιλογή είναι πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων [ιδανικά το Active File Recovery που ναι μεν είναι payware - βρίσκεται εύκολα (γκουγκλάρισμα) "σπασμένο"].

 

*...δεν αποκλείεται ο σκληρός του φίλου σου να είναι από "καλά" έως και τέλεια και απλώς να έχει χάσει τις πληροφορίες για το partitioning που χρειάζεται να δει το λειτουργικό για να τον διαβάσει (συνήθως υπάρχει backup αυτών των πληροφοριών μέσα στον ίδιο τον σκληρό και το βρίσκουν προγράμματα όπως το TD που είπα).

Λιγότερο αισιόδοξο σενάριο είναι να ΕΧΕΙ πάθει και κάποια ζημιά (να έχει "χτυπήσει" όπως είπες), αλλά να είναι ακόμη προσβάσιμα τα αρχεία, και φυσικά παίζει και το χειρότερο (όπως λιγότερο πιθανό όμως) των σεναρίων = να έχει μεγάλη ζημιά ο σκληρός/να είναι στα πρόθυρα κατάρρευσης και να μην μπορούν να σωθούν από πολλά έως και καθόλου αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα του τον πάρω, να τον συνδέσω εσωτερικά στο desktop μου για να δω τι γίνεται.

 

Αν παίζουμε στην χειρότερη των περιπτώσεων που αναφέρεις, τι μπορεί να γίνει;

Να απευθυνθεί σε κάποιο εξειδικευμένο κατάστημα ανάκτησης δεδομένων;

Εαν ναι, έχεις να προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο από προσωπική εμπειρία (Αθήνα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν μιλάμε για σημαντικά δεδομένα και αν έχει να διαθέσει περίπου το μισό χιλιάρικο (μπορεί και λιγότερο - όπως μπορεί και περισσότερο, ανάλογα με το τί έχει πάθει ο σκληρός), η ΚΑΛΥΤΕΡΗ επιλογή που έχει είναι να τον δώσει σε τέτοια εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης πάντως, πριν με τα "πειράματα" χειροτερεύσει η κατάσταση.

Ίδια εμπειρία δεν έχω, αλλά ξέρω πως η Tic Tac είναι η παλιότερη και ακριβότερη του χώρου (ας επικοινωνήσει και ας συζητήσει τιμές κλπ) και από εκεί και πέρα Datalabs, Oktabit, Anaktisis (με τη σειρά κατά την οποία έχω εντύπωση ότι αξίζουν). Αττική όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι άλλο εγώ δεν έχω να σου πω. Όσο για το AFR, προσωπικά το χρησιμοποιώ πάνω από 10ετία (οι δίσκοι και οι ανακτήσεις είναι το χόμπι μου) και μέσα σ' αυτά τα χρόνια δεν βρήκα κάτι καλύτερο. Σπάνια, έχει τύχει με άλλο πρόγραμμα να μπορέσω να κάνω δουλειά εκεί που το AFR δεν μπόρεσε πολλά, αλλά επειδή στην πλειονότητα των περιπτώσεων αυτό έχω κρίνει (για ένα σύνολο λόγων) ως καλύτερο, είναι το πρώτο που προτείνω. Κατά τ' άλλα, τίποτα δεν σ' εμποδίζει να δοκιμάσεις και άλλα : File Scavenger, Get Data Back, Easy Recovery, photo_rec.exe μέσα από τον φάκελο του Test Disk, ΕaseUS, Stellar Phoenix και πάει λέγοντας. Α, έχε πάντως υπ' όψιν ότι κάποια προγράμματα ανάκτησης και καλά ανακτούν αρχεία, αλλά όταν τα τρέξεις είναι κατεστραμμένα. Συνθήκη που ποτέ δεν αντιμετώπισα με το AFR, το οποίο μάλλον τσεκάρει αυτά που είναι playable και δεν ανακτά "φαντάσματα". Οπότε, ΟΠΟΙΟ-α κι αν χρησιμοποιήσεις (ακόμη και το AFR που λέω), να τσεκάρεις έστω ένα ενδεικτικό ποσοστό των ανεκτημένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...