Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, niksor είπε

Ποιο πρόγραμμα προτείνεις?              

Αυτό που μου έχει κάνει την καλύτερη δουλειά μέχρι τώρα είναι το R-studio. Καλά είναι και τα Stellar phoenix data recovery και recuva. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

42 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Αυτό που μου έχει κάνει την καλύτερη δουλειά μέχρι τώρα είναι το R-studio. Καλά είναι και τα Stellar phoenix data recovery και recuva. 

Νάσε καλά , Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. 

Υπάρχει αυτός ο σκληρός ο οποιος έχει πράγματα μέσα και θέλω να τα σώσω.

Το θέμα είναι πως όποτε πάω να "τον πειράξω" ζητάει format που εννοείται δεν του κάνω :P

Υπάρχει κάποια λύση; 

Κάποιος που να το έχει ξανά περάσει και να το έφτιαξε.. 

 

ΥΓ: Δεν υπάρχει άλλος σκληρός, έχω μόνο αυτόν και τον ssd για το λειτουργικό. 

ΥΓ2: Με Linux διανομή παίζει να κάνω κάτι;

New Bitmap Image.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο δισκος σου εχει γυρισει σε raw οπως βλέπεις που σημαίνει οτι εχει χάσει το partition του 

Φυσικά και δεν κάνεις format σε πρώτη φάση,,,δοκίμασε το πρόγραμμα που σου δινω στο λινκ παρακάτω και ελπιζω να σώσεις οσα περισσότερα μπορείς

https://www.icare-recovery.com/partition-recovery.html

 

Όταν νομιζεις οτι εισαι ετοιμος για φορματ κάντο,αν δεν μπορεις να τον φόρμαρεις δοκιμασε απο diskpart,αν δεν ξέρεις ρωτα εδω και θα σε βοηθήσουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, kom said:

Ο δισκος σου εχει γυρισει σε raw οπως βλέπεις που σημαίνει οτι εχει χάσει το partition του 

Φυσικά και δεν κάνεις format σε πρώτη φάση,,,δοκίμασε το πρόγραμμα που σου δινω στο λινκ παρακάτω και ελπιζω να σώσεις οσα περισσότερα μπορείς

https://www.icare-recovery.com/partition-recovery.html

Όταν νομιζεις οτι εισαι ετοιμος για φορματ κάντο,αν δεν μπορεις να τον φόρμαρεις δοκιμασε απο diskpart,αν δεν ξέρεις ρωτα εδω και θα σε βοηθήσουμε

Έχω σώσει τα πάντα σχεδόν αλλά είναι πολλά ακόμα που θέλω να σώσω αλλά δεν έχω άλλο σκληρό και έχω γεμίσει αναγκαστικά τον ssd για λίγο.

Με το easeUS data recovery btw. 

Τώρα ψάχνω τρόπο μπας και γλιτώσω το format.

Δοκίμασα διάφορα με diskpart που βρήκα στο youtube κτλ, αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

Αν πας στην πρώτη σελίδα του thread εδώ, στο τελευταίο ποστ, κάποιος είχε βρει λύση αλλά δεν ανοίγει το link που έβαλε για να δω τις λεπτομέρειες δυστυχώς.

 

Κατάφερα και βρήκα έναν σκληρό από φίλο και τα έσωσα όλα τελικά. 

Έκανα και ένα φορματ στον δίσκο και είναι μια χαρά τώρα.

Σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου !

Επεξ/σία από UsualSuspect__
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα! ολα μου τα αρχεια απο τον σκληρο (ΦΩΤΟ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ-ΒΙΝΤΕΟ) πηραν αυτην την καταληξη (IMG_0605.JPG.id-8163000769_help2015@mail) και δεν ανοιγουν! τι μπορω να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκίμασες να κάνεις rename τα αρχεία που ξέρεις ότι είναι φωτο μουσική και βίντεο στα γνωστά file types τους ;

π.χ μια φώτο jpg κάντη rename σε 1.jpg και δες αν την ανοίγει ,,το ίδο και για τα υπόλοιπα

αν πετύχει batch rename τα αρχεία και είσαι οκ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, AlexoudaS είπε

καλημερα! ολα μου τα αρχεια απο τον σκληρο (ΦΩΤΟ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ-ΒΙΝΤΕΟ) πηραν αυτην την καταληξη (IMG_0605.JPG.id-8163000769_help2015@mail) και δεν ανοιγουν! τι μπορω να κανω?

Δεν είναι τίποτα, έχεις τσιμπήσει έναν ιο που σου έχει κάνει ecrypt τα αρχεία. Ρίξε μια ματιά μήπως σε βοηθήσει αυτό εδώ. Σε καμία περίπτωση δεν είναι θέμα σκληρού δίσκου. Αν έχεις τα αρχεία κάπου αλλού το πιο γρήγορο και ασφαλές είναι να του κάνεις ένα φορμάτ να τελειώνεις. Αν δεν επιλέξεις την λύση του φορμάτ, τρέξε κάποιο καλό antivirus. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα το desktop πάνω στο γραφείο κ έριξε τον πύργο το ανηψάκι μου, τώρα όμως ο δίσκος δεν κάνει boot (κολλάει στο logo των windows) κ δεν ξέρω τι να κάνω, έχω πολύτιμα αρχεία μέσα. 

 

Δοκίμασα με hiren's αλλά δεν κατάφερα κ πολλά κ έτσι αγόρασα ένα καλώδιο usb σε sata κ τον έβαλα στα windows, αλλά εκτός από ότι τον βλέπει σαν "unallocated disk" δοκίμασα EaseUS & Minitool, Partition αλλά και Data recovery χωρίς καμιά επιτυχία.  Έβαλα το active file recovery να σκανάρει κ βλέπει όλο τον δίσκο σαν bad sectors. Το θέμα είναι πως το pc βλέπει τα αρχεία αφού αν ξεκινήσω να κάνω boot από κει κολλάει στο logo των windows.

 

Το καλώδιο SATA που πάει στην μητρική όταν άνοιξα τον πύργο είδα πως είχε σπάσει, οπότε δοκίμασα μήπως έχει στραβώσει κάποια επαφή αλλά τίποτα. 

 

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω; 

 

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από dudun13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2008 στις 3:21 ΠΜ, N.Bestgirl είπε

Όλα καλά παιδια!!!! Υπερευχαριστώ τον washcloud που κάθισε μέχρι τώρα (3:30πμ) για να με βοηθίσει βήμα βήμα μέσω msn να επαναφέρω επιτυχώς τους δίσκους μου!

MSN..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2018 στις 3:36 ΜΜ, dudun13 είπε

Είχα το desktop πάνω στο γραφείο κ έριξε τον πύργο το ανηψάκι μου, τώρα όμως ο δίσκος δεν κάνει boot (κολλάει στο logo των windows) κ δεν ξέρω τι να κάνω, έχω πολύτιμα αρχεία μέσα. 

Δοκίμασα με hiren's αλλά δεν κατάφερα κ πολλά κ έτσι αγόρασα ένα καλώδιο usb σε sata κ τον έβαλα στα windows, αλλά εκτός από ότι τον βλέπει σαν "unallocated disk" δοκίμασα EaseUS & Minitool, Partition αλλά και Data recovery χωρίς καμιά επιτυχία.  Έβαλα το active file recovery να σκανάρει κ βλέπει όλο τον δίσκο σαν bad sectors. Το θέμα είναι πως το pc βλέπει τα αρχεία αφού αν ξεκινήσω να κάνω boot από κει κολλάει στο logo των windows.

Το καλώδιο SATA που πάει στην μητρική όταν άνοιξα τον πύργο είδα πως είχε σπάσει, οπότε δοκίμασα μήπως έχει στραβώσει κάποια επαφή αλλά τίποτα. 

Τι άλλο μπορώ να δοκιμάσω; 

Ευχαριστώ

Κάποιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ssd, πηγα να του περασω windows και εκανα καταλαθος φορματ στον αλλον δισκο με τα αρχεια (εγγραφα, φωτογραφιες χρονων, βιντεο)

Αφου εβρισα και χτυπηθηκα λιγο ξεκινησα το recover με το recuva

Βρηκε τα αρχεια, εκανα ανακτηση αλλα οι περισσοτερες φωτογραφιες δεν ανοιγουν καν, τα οποια τραγουδια δεν παιζουν και ολα ειναι μετονομασμενα αλλιως. Μεσα απο την επιλογη αρχειων για επαναφορα εβλεπα κανονικα το path και το ονομα του αρχειου και τωρα ειναι ολα μετονομασμενα οπως ναναι. Τα βιντεο παιζουν.

Οι φωτογραφιες με νοιαζουν πολυ, ειχαμε ψηφιοποιησει τις περισσοτερες και δεν νομιζω οτι εχουμε hard copy. Μαζι με τις παλιες εχουν εξαφανιστει και καποιες των τελευταιων χρονων

Να βαλω αλλο προγραμμα για recovery? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gavros10 είπε

Πηρα ssd, πηγα να του περασω windows και εκανα καταλαθος φορματ στον αλλον δισκο με τα αρχεια (εγγραφα, φωτογραφιες χρονων, βιντεο)

Αφου εβρισα και χτυπηθηκα λιγο ξεκινησα το recover με το recuva

Βρηκε τα αρχεια, εκανα ανακτηση αλλα οι περισσοτερες φωτογραφιες δεν ανοιγουν καν, τα οποια τραγουδια δεν παιζουν και ολα ειναι μετονομασμενα αλλιως. Μεσα απο την επιλογη αρχειων για επαναφορα εβλεπα κανονικα το path και το ονομα του αρχειου και τωρα ειναι ολα μετονομασμενα οπως ναναι. Τα βιντεο παιζουν.

Οι φωτογραφιες με νοιαζουν πολυ, ειχαμε ψηφιοποιησει τις περισσοτερες και δεν νομιζω οτι εχουμε hard copy. Μαζι με τις παλιες εχουν εξαφανιστει και καποιες των τελευταιων χρονων

Να βαλω αλλο προγραμμα για recovery? 

R-studio και μην γράψεις τίποτα πάνω στον σκληρό μέχρι να σώσεις ότι μπορείς από μέσα. 

Επεξ/σία από fmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω έναν δίσκο 2 τέρα της Toshiba εδώ και 2-3 χρόνια χαλασμένο. Δεν ξέρω εαν κατάλαβα καλά αλλα οι τιμές στις εταιρίες ανάκτησης είναι διαπραγματεύσιμες; Αναλόγως τι θα πείς, σε τι άτομο θα πέσεις κλπ; Και εξακολουθούν να είναι ακριβές τέτοιες υπηρεσίες; Όπως πρίν 3 χρόνια που μου χάλασε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...