Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την ώρα που φορτώνει το bios (αρχική οθόνη που λες) πάτα f8 και επέλεξε να μπουτάρει από τον δικό σου σκληρό. Λογικά θα μπει. 

 

Κολλάει στην αναγνώριση συσκευής -δηλαδή πολύ πριν την δυνατότητα επιλογής δίσκου- που σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα έχει σακατευτεί το firmware του.

 

 -

 

Η μόνη πρακτικά εφαρμόσιμη λύση οι εταιρίες ανάκτησης, αν τ' αρχεία είναι σημαντικά. Πάρε 2-3 τηλ. - ρώτα τιμές (πες τους ότι σου είπαν για χαλασμένο firmare) και ρώτα αν κάνουν δωρεάν διάγνωση (η Tic Tac όχι) - ίσως μάλιστα να την γλυτώσει με μόλις 2 κατοστάρικα.

Ο δίσκος που διάλεξες έχει 3 χρόνια εγγύηση, άρα συμφέρει. Αν ο φίλος σου δεν έχει ανάγκη το 1GB, ακόμη καλύτερα να πάρει με περίπου ίδια λεφτά έναν WD Black που δίνει 5 χρόνια εγγύηση. Καλύτερα me 62.5 από το eshop.gr (που έχει "παντού" καταστήματα παραλαβής και σε περίπτωση που θα χρειαστεί support στην 5ετία, μάλλον θα μπλέξει λιγότερο από οποιοδήποτε άλλο μικροκατάστημα).

 

*Αν βρείτε ίδιο δίσκο (ή έστω πλακέτα) -φθηνό- από ebay πχ, και θέλετε να το ρισκάρετε να δουλεύει, κάνετε μια δοκιμή μπας και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

Ο σκληρός δίσκος (WD500GB) που έχω μέσα στο μηχάνημά μου από το 2008 μάλλον τα έφτυσε.

όταν μπαίνω στο disk management μου πετάει παράθυρο να το κανω initialize και μου εχει επιλογή για MBR και GPT.
Μέσα όμως έχω αρχεία και δεν θέλω να τον κάνω φορματ.

Για αντικατάσταση αγόρασα εναν Seagate Baracuda 1TB.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να ανοιξω τους φακέλους που έχει ο σκληρός και μετα να τον κάνω φορμάτ; ή υπάρχει κάποιος τρόπος επιδιόρθωσης ώστε να ξανα ανακτηθούν πίσω τα partitions που είχα; 

 

Κάθε πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Φίλος μου έφερε να ρίξω μια ματιά σε έναν εξωτερικό WD My Passport, συγκεκριμένα αυτόν:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/736893-REG/Western_Digital_WDBACY5000ABK_NESN_My_Passport_Essential_500GB.html

(το αναφέρω γιατί γκουγκλάροντας για images μου βγάζει κι ένα άλλο είδος, ίσως νεότερο μοντέλο)

 

Κουμπώνω τον σκληρό, ανάβει το λαμπάκι, ακουμπώντας τον σκληρό καταλαβαίνεις ότι γυρίζει κανονικά, δεν κάνει κανένα περίεργο κλικ-κλακ ή κάτι τέτοιο, αλλά δεν τον βλέπουν τα windows. 

 

Δοκίμασα με διαφορετικά καλώδια, δοκίμασα σε διαφορετικές θύρες, τίποτα.

 

Το περίεργο (για μένα) είναι ότι κάτω στην taskbar, εκεί που δείχνει τις συνδεδεμένες USB συσκευές δείχνει ότι βρίσκει "My Passport 0730" και στα Properties, αφού πέρασα manually drivers δείχνει ότι "δουλεύει κανονικά".

 

Στο Disk Management δεν φαίνεται πουθενά.

 

Δοκίμασα σε άλλο PC με Windows 7 (όλα τα παραπάνω σε Windows 10), προσπαθεί να κατεβάσει drivers, μετά από πόση ώρα βγάζει failed.

 

Από ό,τι είδα σε βιντεάκι στο youtube (που δεν βρίσκω τώρα), σε αυτούς τους σκληρούς ο controller είναι ενσωματωμένος στον σκληρό, οπότε δεν παίζει να τον ανοίξω και να συνδέσω τον σκληρό ως εσωτερικό.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να δοκιμάσω; Αυτό που μου πέρασε από το μυαλό και πρότεινα στον φίλο (μιας και ο σκληρός έχει μέσα και προσωπικές φωτογραφίες με τα παιδιά κλπ) είναι να πάρει αν βρει έναν άλλο ίδιο σκληρό, έστω και από eBay και να γίνει τράμπα του controller στον σκληρό αυτό, αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο αν δουλέψει..

post-63530-0-52646700-1511362114_thumb.jpg

post-63530-0-98108900-1511362122_thumb.jpg

post-63530-0-41781800-1511362131_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου πέρασε από το μυαλό και πρότεινα στον φίλο (μιας και ο σκληρός έχει μέσα και προσωπικές φωτογραφίες με τα παιδιά κλπ) είναι να πάρει αν βρει έναν άλλο ίδιο σκληρό, έστω και από eBay και να γίνει τράμπα του controller στον σκληρό αυτό, αλλά κι αυτό δεν είναι σίγουρο αν δουλέψει..

 

Είναι ο μόνος σχετικά φτηνός τρόπος, που ίσως τον βοηθήσει να σώσει τα αρχεία του. Έχε υπόψιν ότι αν τον δει και δεις τα αρχεία πρέπει να τα τραβήξεις άμεσα από τον σκληρό δίσκο γιατί πιθανόν να μην δουλέψει δεύτερη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το κάνω αυτό υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; 'Εχω κάπου παρατημένο ένα PC με linux, αξίζει να μπω στον μπελά (γιατί περί μπελά πρόκειται) να τον συνδέσω και να τον δοκιμάσω κι εκεί; Ή δεν έχει ουσία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το κάνω αυτό υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; 'Εχω κάπου παρατημένο ένα PC με linux, αξίζει να μπω στον μπελά (γιατί περί μπελά πρόκειται) να τον συνδέσω και να τον δοκιμάσω κι εκεί; Ή δεν έχει ουσία;

 

Αν δεν δουλεύει στα windows γιατί να δουλέψει σε linux; Δεν έχει να κάνει με drivers λογικά τα έχει παίξει ο κοντρόλερ του σκληρού αφού λες ότι δεν κάνει κάποιο περίεργο θόρυβο όταν τον συνδέεις και δείχνει να γυρνάει σωστά. Βέβαια υπάρχει πάντα και η περίπτωση να μην είναι αυτό, αλλά γενικά οι πιθανότητα του να είναι κοντρόλερ είναι μεγάλη όπως περιγράφεις το θέμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν το κάνω αυτό υπάρχει τίποτα άλλο που θα μπορούσα να δοκιμάσω; 'Εχω κάπου παρατημένο ένα PC με linux, αξίζει να μπω στον μπελά (γιατί περί μπελά πρόκειται) να τον συνδέσω και να τον δοκιμάσω κι εκεί; Ή δεν έχει ουσία;

Σε μένα είχε τύχει κάτι παρόμοιο με φλασάκι που δεν φαινόταν σε windows αλλά σε linux φάνηκε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δουλεύει στα windows γιατί να δουλέψει σε linux;  

 

Τα Linux, σε αντίθεση με τα Win, μπορούν να δουν περιεχόμενα και σ' ένα raw file system πάντως. Προκειμένου όμως ο Sadako να στήνει το μηχάνημά του με Lin, μπορεί είτε να δοκιμάσει να μπουτάρει από ένα linux live cd, είτε να τρέξει το δωρεάν Test Disk μπας και απλά έχει χαθεί το partition του σκληρού.

 

...και πριν από αυτά, Sedako, δοκίμασε να δεις την κατάσταση του δίσκου μέσω του disk management των Win (...αν και εκεί δεν φαίνεται ως συσκευή, τότε ναι κάτι άλλο δεν υπάρχει να γίνει = έχει πρόβλημα ο σκληρός ή έστω ο ενσωματωμένος usb controller).

AN τυχόν φαίνεται ως συσκευή εκεί, τότε δες πώς αναφέρεται η κατάστασή του (αν πχ δεν υπάρχει διαμορφωμένο partition ή αν λέει ότι καν δεν έχει "προετοιμασία δίσκου").

Και, πριν από όλα (δοθέντος ότι φαίνεται ως συσκευή), δες στην διαχείριση δίσκων που είπαμε, ΜΗΝ και τυχόν έχει απλά...χάσει το "γράμμα" του (όχι και τόσο σύνηθες, αλλά συμβαίνει) και με μερικά κλικ του αποδίδεις "γράμμα" (D:, E: , F: - κτλ) και τελειώνει...αναίμακτα το όλο σκηνικό...

 

 

*...αν τελικά το πρόβλημα είναι χαρντγουερικό πάντως, θα μπλέξετε πολύ με το "να ψάξετε ίδια πλακέτα" κτλ, καθώς πλέον οι σκληροί είναι "παντρεμένοι" με το firmware της ορίτζιναλ πλακέτας τους, και είναι ιστορία να τους κάνεις να δουλέψουν...

 

Και, φυσικά, ας πάρει το μάθημα ο φίλος σου, ότι έστω από εδώ και πέρα θα πρέπει να κρατάει και αλλού αντίγραφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Disk Management δεν φαίνεται.. Αλλά (όπως φαίνεται και στα screenshots) για κάποιο λόγο φαίνεται γενικά στα devices and printers ως γενική συσκευή. Περίεργο.

 

Έχω ένα παλιό μηχάνημα με Ubuntu, απλά το'χω παροπλισμένο 2-3 χρόνια, θα χρειαστεί να το σκαλίσω να βρω οθόνη κλπ. Είναι ακριβώς το ίδιο με το να το τρέξω από live USB, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...έχει την εξήγησή του : αυτό που διαβάζουν τα Win, είναι  ο usb disk controller (και όχι ο σκληρός). Το οποίο σημαίνει (αφού δεν φαίνεται ως συσκευή/αποθηκευτικό μέσο ο σκληρός ο ίδιος στο disk management) ότι το πρόβλημα είναι σε αυτόν τελικά (πιθανώς στο firmware του, αφού τον ακούς/νιώθεις να τροφοδοτείται, και δεν αναγνωρίζεται ως "περιεχόμενο").

 

...δεν χρειάζεται να τρέξεις Lin (ούτε καν το λάιβ δισκάκι), αφού δεν φαίνεται ως συσκευή στα Win ο δίσκος...

Τα Lin απλά είναι πιο "προκομμένα" (σε σχέση με τα Win), όταν η συσκευή διαβάζεται από το σύστημα (έχει στην ουσία αναγνωριστεί πρώτα απ' όλα από το BIOS) και το πρόβλημα είναι απλά η ανάγνωση του(των) partition(s).

 

Στην ουσία, η μόνη πραγματικά "σωστή" λύση, σε αυτήν την περίπτωση, είναι να τον δώσει σε εταιρία ανάκτησης δεδομένων, από το να μπλέκει με προσπάθειες που απαιτούν χρόνο/χρήμα που πιθανότατα (έτσι όπως το βλέπω) θα πάει στράφι (θα μπορούσε για παράδειγμα να δοκιμάσει την Αμερικάνικη/Καναδέζικη -δεν ξέρω ακριβώς- One PCB Solution η οποία διαθέτει μεγάλη γκάμα πλακετών και ταυτόχρονα κάνει δωρεάν την μεταφορά του τσιπ του firmware, με συνολικό κόστος γύρω στα 60-70 Ευρώ, αλλά αν το πρόβλημα είναι στο συγκεκριμένο τσιπ, θα πάνε τζάμπα τα λεφτά).

Οι οποίες πιθανώς θα του πουν το λιγότερο για 2-3-4 κατοστάρικα - συνεπώς αυτός αποφασίζει αν αξίζουν τόσο οι φωτό του...

 

(...κάποιες από αυτές, νομίζω ότι παρέχουν δωρεάν διάγνωση/εκτίμηση κόστους. Δεν ξέρω αν το κάνουν και μετά σου δίνουν επιλογή να συνεχίσεις, αφού ακούσεις πόσο θα κοστίσει ή και καλά μετά την ανάκτηση αφαιρούν το κόστος διάγνωσης. Ας πάρει κάποιες -μέσω γκουκλαρίσματος- να ρωτήσει. Αν είναι Αττική, ας δοκιμάσει πχ με Datalabs και Oktabit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε παίδες έχω έναν ssd δίσκο με win7 μέσα για main και δεν ξεκινάει λέει ότι δεν βρίσκει τον δίσκο. Τον βάζο σε ένα άλλο pc σαν εξωτερικό δεν τον βρίσκει, έβαλα και το πρόγραμμα το Recovery My Files και πάλι δεν τον βρίσκει εκεί. Τουλάχιστον να πάρω κάτι αρχεία αν γίνετε η δεν έχω ελπίδες?

 

Διάβασα κάμποσες απο τις 107 σελίδες μα όλες αναφέρονται για μηχανικούς δίσκους και οχι για ssd :(

 

Please βοήθεια

Επεξ/σία από niksor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν το BIOS του σταθερού δεν τον βλέπει, τότε δυστυχώς απλά πάπαλα.

 

...ακριβό μάθημα για όσους δεν φροντίζουν να παίρνουν άμεσα και να διατηρούν πάντα αντίγραφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Back up ήτανε ο δίσκος, τουλάχιστον μπορώ να επαναφέρω τα αρχεία από τον δίσκο που τα είχα και έκανα format?Η να τον επαναφέρω όπως ήτανε πριν το format, αν γίνετε.Είχα win 7 ξαναπέρασα τα win 7 και δεν είναι πολύ δουλεμένα , σε laptop, δεν έχει ssd.      

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, niksor είπε

Back up ήτανε ο δίσκος, τουλάχιστον μπορώ να επαναφέρω τα αρχεία από τον δίσκο που τα είχα και έκανα format?Η να τον επαναφέρω όπως ήτανε πριν το format, αν γίνετε.Είχα win 7 ξαναπέρασα τα win 7 και δεν είναι πολύ δουλεμένα , σε laptop, δεν έχει ssd.      

Μπορείς πιθανόν να σώσεις κάποια αρχεία. Αλλά πρέπει να τον βάλεις σε άλλο μηχάνημα για καλύτερο αποτέλεσμα και να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fmarkos είπε

Μπορείς πιθανόν να σώσεις κάποια αρχεία. Αλλά πρέπει να τον βάλεις σε άλλο μηχάνημα για καλύτερο αποτέλεσμα και να τρέξεις κάποιο πρόγραμμα επαναφοράς αρχείων. 

Ποιο πρόγραμμα προτείνεις?              

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...