Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο Hosting


Mary40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν το site σου είναι στατικό τότε μπορείς να το κάνεις αυτό εύκολα. Εάν όχι τότε εύκολα μπορείς να μοιράσεις τις υπηρεσίες, για παράδειγμα η μία να φιλοξενεί το site και η άλλη το domain.

 

Εάν μιλάς να δουλεύουν όλα παράλληλα και από 2 εταιρίες τότε αυτό δεν μπορεί να γίνει εκτός εάν πάρεις 2 dedicated servers και βρεις τρόπο να κάνεις συγχρονισμό των δεδομένων ανάμεσά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο ολο το τοπικ εγω θελω να πω οτι με το να δωσεις 1 η 2 ευρω παραπανω και να δωσεις ψωμι σε ενα ελληνα και οχι σε ενα αμερικανο δε εγινε και τπτ ποσο μαλλον οταν βλεπεις οτι τα παιδια CyberCr33p και gvard δε μπηκαν εδω για διαφημιση αλλα ειναι insomniaks .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :-)

 

Στο εξωτερικό υπάρχουν πάντως και πιο φτηνοί και πιο ακριβοί. Συγκεκριμένα αναφέρω μερικούς ακριβούς που έχουν καλή φήμη:

 

http://www.cartikahosting.com - $15 το μικρότερό τους πακέτο με 750MB χώρου

http://www.medialayer.com - $10 το μικρότερο τους πακέτο με 500MB χώρου

 

Γενικά πλέον δεν βλέπεις μεγάλες αποκλήσεις στις τιμές ελληνικού και ξένου webhost.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα κατάλαβα,CyberCr33p...

Κάπου διάβασα ταο εξής '' Το Plesk είναι το πρόγραμμα διαχείρισης του Hosting. Μέσω αυτού θα μπορεί να ρυθμίσετε τις παραμέτρους του hosting καθώς και να δημιουργήσετε βάσεις δεδομένων αλλά και email accounts. Για τη δημιουργία της ιστοσελίδας σας μπορείτε να κάνετε κάλλιστα χρήση του dreamweaver ή οποιουδήποτε άλλου web authoring πρόγραμμα''

Μήπως θα είχατε την καλοσύνη να μου διευκρινήσετε τι εννοεί το κείμενο;Δηλαδή απο το control panel μια εταιρείας (όποιο χρησιμοποιεί) δεν μπορώ να κατασκευάσω και την ιστοσελιδαμου;;Αν εγώ θέλω να χρησιμοποιώ, μόνο δικό μου πρόγραμμα μπορώ;;; Ή πρέπει και τα δύο μαζί;;;Ή είναι σε συνάρτηση (δηλ το ένα και άλλο);;

Επίσης Σταματείστε ορισμένοι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να διαμαρτύρεστε για τις τιμές των Ελληνικών εταιρείων.Όταν πάτε στα μπαράκια τα Π.Σ.Κ και χαλάτε στις μπόμπες 100 Ευρώπουλα για πλάκα...σας χαλάνε τα 50 και 80 ευρώ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ!!!!Ημαρτον...Εγώ προτείνω στις Ελληνικες Εταιρείες και το λέω σοβαρα, μα πάρα πολύ σοβαρά να ξεκινουν τα πακέτα τους από 200 ευρώ το χρόνο...Και τότε να δούμε..Τους βρίζουμε όλη μέρα και μιλάμε απο πάνω...Μιλάμε την ίδια γλώσσα και έχουμε και παράπονο απο πάνω..Λίγο RESPECT δεν βλάπτει...

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε πρόγραμμα θέλεις για να φτιάξεις την ιστοσελίδα στον υπολογιστή σου, ένα καλό και δωρεάν είναι το Kompozer και στη συνέχεια να την ανεβάσεις μέσω FTP για παράδειγμα με χρήση του προγράμματος Filezilla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές εμπειρίες hosting είχα από τους παρακάτω:

 

http://www.hostrefugee.com - Εδώ φιλοξενούμαι τώρα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Από τους ακριβούς hosts, αλλά βρήκα την ησυχία μου σε σχέση με τον προηγούμενο. Η πλάκα είναι ότι κατάλαβα πότε το domain μου "έδειχνε" στο νέο host πλέον από την διαφορά στην ταχύτητα, άνοιγε ταχύτατα πλέον σε σχέση με πριν.

 

http://www.freedom2surf.net - ISP στην Αγγλία. Ακριβό το πακέτο του με λίγες σχετικά παροχές αλλά δύο χρόνια που το είχα ήταν βράχος. Τότε κιόλας (πριν 4-5 χρόνια) οι διαφορές στις παροχές (ονομαστικά έστω) σε σχέση με τους υπόλοιπους hosts δεν ήταν τόσο μεγάλες.

 

http://www.webstrikesolutions.com - Γενικά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα. Πιο φτηνός από τους προηγούμενους, δίνεις $30 τον πρώτο χρόνο και μετά συνεχίζεις με $84 το χρόνο.

 

Hosts έτσι κι έτσι:

http://www.ultrasurge.com - Είχα λογαριασμό στα πολύ φτηνά "special" πακέτα (π.χ. $11.40 το χρόνο για 250ΜΒ χώρο κλπ.) αλλά η ταχύτητα ήταν σχετικά χαμηλή. Δεν είχε ιδιαίτερο downtime πάντως, μόνο κάποιες φορές δεν δούλευε ο mail server. Αν το μόνο ζητούμενο είναι το χαμηλό κόστος και δεν υπάρχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις τότε είναι μια χαρά.

 

 

Από όλους τους παραπάνω είχα πολύ καλή αντιμετώπιση στην τεχνική υποστήριξη, με απαντήσεις το αργότερο σε μία ημέρα, συνήθως σε λιγότερο από 2 ώρες αν έκανα την ερώτηση σε normal ώρα και εργάσιμη ημέρα.

 

 

Hosts χάλια:

Η χειρότερη που έχω συναντήσει στη ζωή μου πάντως ήταν κάποια ελληνική, την οποία τώρα ψάχνω και δεν βρίσκω, mywebsol, κάπως έτσι. Είχαμε αρκετά συμβάντα με το site να πέφτει κάμποσες φορές για αρκετές ημέρες (π.χ. 3-4 ημέρες σερί down) που αποδίδονταν σε κακόβουλες επιθέσεις στους servers τους, ενώ άλλη μια φορά καταλήξαμε να είμαστε down για κάπου 9-10 ημέρες σερί και όταν επανήλθε το site έπαθα ΣΟΚ γιατί είχε επανέλθει από backup άνω των 6 μηνών πίσω (Ήταν τέλη Οκτώβρη και όταν επανήλθε το site είχε τη σελιδα όπως ήταν τον Απρίλιο)!!! [Να καταλάβετε δεν μπήκα καν στον κόπο να στείλω ένα email αυτές τις 9-10 ημέρες ούτε μετά από αυτές γιατί είχα κουραστεί πια]

Δεν ξέρω αν ήταν τρομερά άτυχοι οι άνθρωποι αλλά πόσο να αντέξεις πια!

Είχε άλλο ιδιοκτήτη στην αρχή όταν γράφτηκα εγώ και στη συνέχεια ανέλαβε άλλος την επιχείρηση, δεν ξέρω αν τυχόν βελτιώθηκε μετά (είχε διπλασιάσει και τις τιμές πάντως), αλλά για να μη την βρίσκω τώρα μάλλον δεν θα πήγε καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harrysvr Η γνώμη σας για το tophost.gr;

Και γω το ίδιο ρωτάω...

Πέρα απ' αυτό...Υπάρχει κανείς, να εξηγήσει με απλά "μπακάλικα συγνώμη, για την έκφραση), τι σημαίναι ο όρος πακέτα μεταπωλητών και ποιούς ή και τι εξηπηρετεί;;; Θα σας είμαι / είμαστε ευγνώμονες/ευγνώμων...

P.S Μήπως τελικά οι εταιρείες επίτηδες, για τους δικούς τους λόγους, δεν το κάνουν κατανοητό;;;

Φιλικά...εμείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πακέτο μεταπωλητών μπορεί να σημαίνει 2 πράγματα:

 

1) Πουλάς πακέτα του webhost και παίρνεις ένα ποσοστό από τα κέρδη.

 

2) Σου πουλάει ο webhost ένα πακέτο με συγκεκριμένη χωρητικότητα, το σπας σε μικρότερα κομμάτια και το πουλάς σε πελάτες σου χωρίς να γνωρίζουν ότι μεταπουλάς το χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σου πουλάει ο webhost ένα πακέτο με συγκεκριμένη χωρητικότητα, το σπας σε μικρότερα κομμάτια και το πουλάς σε πελάτες σου χωρίς να γνωρίζουν ότι μεταπουλάς το χώρο.

ΞΕΧΝΙΕΣΤΑΙ...δεν τόχουμε σπουδάσει όλοι..Ήδη οι συν εμού αναρρωτιούνται :ΟΚ. Μην μας αποκαλύψεται τους κόπους σας, (εννοείται, ετών σπουδών),αλλά βρε παιδάκι μου, να μην είναι καταννοειτό, αυτό τό σπας;;;

1) Πουλάς πακέτα του webhost και παίρνεις ένα ποσοστό από τα κέρδη.

Και ποιός από μας τους αδαείς μπορεί να το κάνει;;; Εκτός αν αναφέρεσται σε επαγγελματίες ΛΑΜΟΓΙΑ...συγνώμη, αλλά έτσι το καταλαβαίνουμε κάποιοι...

Φιλικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φιλε μου πηρα Hosting απ την http://www.HostBox.gr , πολυ καλη εταιρια κ ιδιαιτερα οικονομικη για αυτα που σου δινει.εγω αγορασα το πρωτο πακετο με τα 50 ευρω το Χρονο, 500Mb Disk Space/ 20GB Bandwith se Cpanel 11 .

Επισης σου δινουν 45 μερες εγγυηση επιστροφης χρηματων!κ 99,99 Uptime!

Δοκιμασε κ αν σ'αρεσει μενεις...νομιζω εχουν κ δοκιμαστικα πακετα που απλα δοκιμαζεις χωρις να πληρωνεις!παντος εγω σε συμβουλευω να αγορασεις μονο απο ελλαδα κ οχι απο καποια αμερικανικη εταιρια....(γνωμη μου,την πατησα πολλες φορες,μια εκ τον οποιον ο περιφημος GoDaddy.Com)

 

kalo web host!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Σου πουλάει ο webhost ένα πακέτο με συγκεκριμένη χωρητικότητα, το σπας σε μικρότερα κομμάτια και το πουλάς σε πελάτες σου χωρίς να γνωρίζουν ότι μεταπουλάς το χώρο.

ΞΕΧΝΙΕΣΤΑΙ...δεν τόχουμε σπουδάσει όλοι..Ήδη οι συν εμού αναρρωτιούνται :ΟΚ. Μην μας αποκαλύψεται τους κόπους σας, (εννοείται, ετών σπουδών),αλλά βρε παιδάκι μου, να μην είναι καταννοειτό, αυτό τό σπας;;;

1) Πουλάς πακέτα του webhost και παίρνεις ένα ποσοστό από τα κέρδη.

Και ποιός από μας τους αδαείς μπορεί να το κάνει;;; Εκτός αν αναφέρεσται σε επαγγελματίες ΛΑΜΟΓΙΑ...συγνώμη, αλλά έτσι το καταλαβαίνουμε κάποιοι...

Φιλικά...

 

Θα στο πω ακόμα πιο απλά:

 

Έχει ένας μια πολυκατοικία και νοικιάζει 10 διαμερίσματα σε 10 άτομα. Σε μερικούς από αυτούς ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας, επιτρέπει να νοικιάζουν τα δωμάτια του διαμερίσματός τους σε άλλα άτομα.

 

Εάν ένας που έχει ένα δωμάτιο έχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνεί με αυτόν που έχει νοικιάσει το διαμέρισμα, ο οποίος προσπαθεί να του το λύσει. Εάν δεν μπορεί όπως για παράδειγμα εάν δεν υπάρχει πετρέλαιο (κάτι που αφορά όλη τη πολυκατοικία) τότε επικοινωνεί με τον ιδιοκτήτη της πολυκατοικίας.

 

Σκέψου τώρα το server ως την πολυκατοικία, τα διαμερίσματα ως τα πακέτα reseller και τα δωμάτια ενός διαμερίσματος ως απλά shared hosting πακέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στο πω ακόμα πιο απλά:

 

Έχει ένας μια πολυκατοικία και νοικιάζει 10 διαμερίσματα σε 10 άτομα. Σε μερικούς από αυτούς ο ιδιοκτήτης της πολυκατοικίας, επιτρέπει να νοικιάζουν τα δωμάτια του διαμερίσματός τους σε άλλα άτομα.

 

Εάν ένας που έχει ένα δωμάτιο έχει κάποιο πρόβλημα επικοινωνεί με αυτόν που έχει νοικιάσει το διαμέρισμα, ο οποίος προσπαθεί να του το λύσει. Εάν δεν μπορεί όπως για παράδειγμα εάν δεν υπάρχει πετρέλαιο (κάτι που αφορά όλη τη πολυκατοικία) τότε επικοινωνεί με τον ιδιοκτήτη της πολυκατοικίας.

 

Σκέψου τώρα το server ως την πολυκατοικία, τα διαμερίσματα ως τα πακέτα reseller και τα δωμάτια ενός διαμερίσματος ως απλά shared hosting πακέτα.

 

Θα ηθελα να προσθεσω απο προσωπικη εμπειρια οτι συνηθως ο ιδιοκτητης εχει την πολυκατοικια οπου καθε οροφος (καθε server) εχει εκατονταδες δωματια (εκατονταδες πακετα φιλοξενιας, hosting, οπου καθε δωματιο εχει διαφορετικες διαστασεις, δηλαδη διαφορετικες παροχες). Αυτο που κανει λοιπον ο ιδιοκτητηες της πολυκατοικιας ειναι να νοικιαζει δωματια σε ατομα(resellers) τα οποια στη συνεχεια τα νοικιαζουν σε αλλες τιμες σε αλλα ατομα.

 

Πισω απο την τεχνικη υποστηριξη συνηθως βρισκεται ο ιδιοκτητης της πολυκατοικιας.

Και ετσι πρεπει καθως αυτος την εχει χτισει και ξερει τι να κανει.

 

Ο reseller λοιπον δηλαδη ουσιαστικα ο μεσιτης, απλως αναλαμβανει να ειναι ο ενδιαμεσος κρικος μεταξυ ιδιοκτητη και πελατη.

 

Πολυ πολυ σπανια εχω συναντησει περιπτωσεις οπου ενας μεσιτης νοικιαζει ενα δωματιο(πακετο φιλοξενιας) σε εναν οροφο(σε ενα server) και στη συνεχεια σπαει το δωματιο σε πολλα μερη και τα νοικιαζει ξεχωριστα. Αυτο ισως και ειναι αδυνατο....

Αυτο που συμβαινει κατα κορον ειναι να νοικιαζει καπιος ενα ολοκληρο οροφο (server) απο τον ιδιοκτητη της πολυκατοικιας οπου στη συνεχεια χτιζει μονος του και πουλαει σε αλλους δωματιας που εχουν τις διαστασεις της αρεσκειας του!

 

Σε τελικη αναλυση ομως αυτο που ενδιαφερει τον πελατη ειναι να εχει υψηλες υπηρεσιες και φυσικα δυνατοτητες ειτε ο server ειναι στην Ελλαδα ειτε στο εξωτερικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, υπάρχει κάποια Ελληνική εταιρεία που το control panel της να είναι ατα Ελληνικά;;;Τι είναι του το το πράμμα;;Μπηκα σε κάποιες με demo και χ ά θ η κ α!!!Δηλαδή όποιος δεν ξέρει ορολογίες στα αγγλικά τέλος;Και δεν μου λέτε τωρα, εμείς που θέλουμε να φτιαξουμε απλές σελίδες, τι τον χρειαζόμαστε όλον αυτό το συμφερτό;

Εγώ ήξερα, ότι κατεβάζω ένα πρόγραμμα site bilder, κατασκευής ιστοσελίδων, φτιαχνω θέμα, βάζω 5-6 φωτογραφείες,δημιουργω και 5 υποσελίδες να παραπέμπω τους ανθρώπους, βάζω και ένα mail να επικοινωνεί όποιος θέλει, την ανεβάζω και αυτο ήτανε...Μήπως οι εταιρείες θα έπρεπε τον αρχάριο και αυτόν που θέλει για αρχή κάτι εντελώς απλό να τον καθοδηγούν βήμα-βήμα και μάλιστα στα ελληνικά; Τι πολύπλοκα συστήματα είναι αυτά με τα ακαταλαβίστικα control panel και μάλιστα με εγχειρίδια χρήσης που ούτε σε 1 χρόνο δεν τα μαθαίνεις;;; ...Μήπως λίγο έλεος;;;

Υ.Γ Σε ευχαριστώ φίλε CyberCr33p, για την πραγματικά εύστοχη απάντηση- παραδειγμά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα :-)

 

Εάν φτιάξεις την ιστοσελίδα στο PC σου μπορείς με κάποιο πρόγραμμα (FTP client) να την ανεβάσεις. Με λίγα λόγια υπάρχει περίπτωση να μην σου χρειαστεί καν να δουλέψεις κάποιο control panel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...