Προς το περιεχόμενο

Diablo III Topic v1


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ξερω πως αλλιως να στο εξηγησω (μπορει και να μην εξηγω σωστα αυτο που σκεφτομαι), απλα πες οτι δεν μου κανει αισθηση να farmαρω στο d3... ισως κι επειδη υπαρχει η δυνατοτητα του ah και μπορεις να βρεις οτι θες μ ενα κλικ... (σαν να χρησιμοποιεις editor στο d2 δηλαδη). δεν ξερω...

το διαβασα κι εγω οτι θα patchαρουν και τα legendary μεσα στον μηνα....

θα περιμενω να δω κι αυτες τις αλλαγες και βλεπουμε....

 

Υπάρχει επι της παρούσης σοβαρό θέμα με το farmάρισμα λόγω του 1hit που σπαει @@ στο inferno. Καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να farmαρεις μετά το act1 χωρίς να επισκευτείς AH (κ όποιος λέει το αντίθετο απλά λεει παπαριές) αλλά κ πάλι αυτό αφενός το φτιάχνουν και αφετέρου τα καλά αντικείμενα πάνε 5-10m το καθένα οπότε είναι ελαφρώς πιο μακρυά από 1-click ;p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά δεν υπάρχει λόγος για κόντρα. Προς θεού.

Άλλες κοσμοθεωρίες απλά. Εγώ σαν 90% single player gamer θεωρώ μέγιστο achievement το να τερματίσεις τη μέγιστη δυσκολία σε ένα campaign. Μόνος χωρίς πολύ cheese και χωρίς ιδιαίτερο carry. Καθαρά δικό μου POV. Το ίδιο έκανα και στο diablo 1 και 2.

To BIS item farm το καταλαβαίνω μέν αλλα ποτέ δεν το θεώρησα αυτοσκοπό μιας και είναι pretty much luck/farm based κάτι που ποτέ δε με γέμισε... εξ'ου και η καθαρά διαφορετική αντίληψη. Έχω φαρμάρει ελάχιστα και πάντα προσπαθούσα να κάνω progress με skip μόνο κάποια εξωφρενικά αντιrange elites.

 

Τώρα να θέλει κάποιος να φαρμάρει για best in slot το καταλαβαίνω και ίσως να το κάνω και γω on the long run αλλα σίγουρα δεν είναι αυτό το diablo (for me). To be honest το 70% του παιχνιδιού τελείωσε στο τέλος του normal όπου και είδα το main story. Τώρα μετά το τέλος όλων βλέπω σαν επιλογές μόνο τα lore books, κάποια event που ξέφυγαν και το achievement hunting. But that's me. O τύπος που θα πάρει το loremaster στο wow etc etc.

 

Τώρα όσον αφορά το farm και τα class.

 

*Αδερφός wizard φαρμάρει solo siegebreaker για πλακίτσα (Το παιδί έχει δάχτυλα όμως). 60% αυτών που φοράει είναι drops. Όχι απαραίτητα δικά του αλλα όλοι κάνουμε swap μεταξύ μας.

1370int. Άπειρο att speed. 66k dps. Νομίζω οτι είναι το πλέον all around και καλοζυγισμένο class αυτή τη στιγμή.

 

*Diablo και όχι μόνο κάναμε άπειρα tries με φίλο barbarian. Το ξύλο που άντεχε παίζοντας στα μούτρα τον diablo είναι απο άλλο πλανήτη. O ίδιος φαρμάρει άνετα act 2 και λογικά σήμερα θα πάμε tries act 3 που μεγάλο μέρος του πιθανολογώ οτι το solάρει. Επίσης είναι ντυμένος κατα μεγάλο ποσοστό απο δικά μας drop.Barb how to:

http://www.youtube.com/watch?v=biTiSCJKOzY

 

*Για wd/dh δεν χρειάζεται κάτι να ειπωθεί.

 

Δεν πιστεύω οτι το game είναι εντελώς σπασμένο. Ίσως είναι πιο εύκολο για τους dh λόγω του spray and pray αλλα κάθε class έχει τα καλά του (η υπομονή που πρέπει να έχεις όταν σκοτώνεις ότι υπάρχει στον χάρτη και πεθαίνεις απο ένα φιδάκι που ξέφυγε είναι γαιδουρινή). To ίδιο και να kitάρεις 5 λεπτά σε όλο το map και στο 1% του mob να ψοφάς και να κάνει reset το health του. Το οτι υπάρχει κόσμος απο κάθε class που φαρμάρει act 3 (και όχι μόνο), 3 βδομάδες απο την κυκλοφορία του παιχνιδιού μου λέει πολλά. Αν μπορεί ένας, μπορούν όλοι και συνεχίζω να λέω οτι είναι και πολύ σύντομα. Αν απλά buffαραν λίγο τα melee class νομίζω οτι όλα θα ήταν οκ. Τις πολλές αλλαγές τις φοβάμαι λίγο.

 

About skill. Το παιχνίδι δυστυχώς είναι καθαρά gear based και τίποτα άλλο. Όσο δεν είναι skill το kiting (αλήθεια δεν είναι; ), άλλο τόσο δεν είναι το να σπαμάρεις δυο κουμπιά.

http://www.youtube.com/watch?v=C8BNsuZd6Wo

 

About qq. Συνήθως προέρχεται απο άτομα με λίγες ώρες gameplay και καμία όρεξη για ψάξιμο/διάβασμα και πειραματισμό που περιμένουν να κάνουν progress πανηγύρι. Συνήθως. Και anyway το να λές οτι το καθαρά dps class του παιχνιδιού βγάζει dps... ε... είναι λίγο καθυστερημένο. Και γω θέλω να αντεχω παραπάνω απο ένα hit plz και να μην κάνω το fight της ζωής μου κάθε φορά που θέλω να φάω ένα elite pack... αλλά...

Για να μην πώ οτι αν κάποιος θέλει να παίξει hardcore ο dh απλά δεν υπάρχει σαν class.

 

Τέλος πάντων το θέμα είναι να μπορεί να ευχαριστηθεί ο καθένας με τον τρόπο του. Ποτέ δεν θα έχεις απόλυτα ικανοποιημένους τους πάντες οπότε τζάμπα μιλάμε. Όπως σωστά είπε ο φίλος jim παραπάνω η blizz θα τα φέρει σε μια ισορροπία sooner or later ότι και να λέμε εμείς εδώ.

 

Have fun λοιπόν ^_^ και sorry για το wall of text.

 

οι οποίες αλλαγές στα legendary θα ισχύουν στα υπάρχοντα που έχουμε σηκώσει ή μόνο στα νέα? :P

 

Μόνο στα νέα -.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επι της παρούσης σοβαρό θέμα με το farmάρισμα λόγω του 1hit που σπαει @@ στο inferno. Καταλαβαίνω ότι είναι αδύνατον να farmαρεις μετά το act1 χωρίς να επισκευτείς AH (κ όποιος λέει το αντίθετο απλά λεει παπαριές) αλλά κ πάλι αυτό αφενός το φτιάχνουν και αφετέρου τα καλά αντικείμενα πάνε 5-10m το καθένα οπότε είναι ελαφρώς πιο μακρυά από 1-click ;p

 

Φαρμαρω act 2 ανετα πλεον με τον βαρβαρο και εχω droparei 2 legendaries και πανω απο 10 πολυ καλα drops, 3 απο αυτα τα φοραω. Τα υπολοιπα items τα αγορασα απο 200-500k. Δεν χρειαζεσαι 5-10m το item, αν ειναι δυνατον.

 

Το προβλημα για μενα ειναι τα drops στο act1, το οποιο ομως θα διορθωθει απο οτι ειδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαρμαρω act 2 ανετα πλεον με τον βαρβαρο και εχω droparei 2 legendaries και πανω απο 10 πολυ καλα drops, 3 απο αυτα τα φοραω. Τα υπολοιπα items τα αγορασα απο 200-500k. Δεν χρειαζεσαι 5-10m το item, αν ειναι δυνατον.

 

Το προβλημα για μενα ειναι τα drops στο act1, το οποιο ομως θα διορθωθει απο οτι ειδα.

 

Μιλούσα για BiS items οχι για items required να βγαλεις την ταδε act.

 

Συμφωνώ στα περισσότερα που είπε ο klainmaingr και όντως έχουμε μια ελαφρώς διαφορετική οπτική για το game την οποία μου τη εξήγησε (η δικιά μου είναι λιγο πιο καμμένη/κορεάτικη ;p)

 

Στο μόνο που διαφωνώ είναι για το ότι ο DH είναι καθαρά dps και έτσι παίζεται... Έτσι ΑΝΑΓΚΑΖΕΤΑΙ να παίζεται για να είναι viable. Όλες οι classes στο Diablo 2 είχαν δυνατότητα να παίζουν είτε glass cannon ή κάτι πιο ισορροπημένο. Εδώ αυτό είναι αδύνατον για την ώρα αν και πιστεύω στο 1.0.3 θα δούμε και DH's που θα μπορούν να αντέξουν 3-4 hits (και ίσως αξιοποιηθεί και το life steal ε?) αλλά και barbs με dual weild full dps που θα είναι viable.

 

Εκτός και αν έχω καταλάβει εγώ κατι λαθος ο DH δεν ειναι η Vayne του LoL (αν και φέρνει αρκετά ;p) και ο barb δεν είναι ο Malphite για να μιλάμε για tanks και carries. Δε θα είχε τόσα dps skills και passives o barb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαρμαρω act 2 ανετα πλεον με τον βαρβαρο και εχω droparei 2 legendaries και πανω απο 10 πολυ καλα drops, 3 απο αυτα τα φοραω. Τα υπολοιπα items τα αγορασα απο 200-500k. Δεν χρειαζεσαι 5-10m το item, αν ειναι δυνατον.

 

Το προβλημα για μενα ειναι τα drops στο act1, το οποιο ομως θα διορθωθει απο οτι ειδα.

 

Για δώσε build.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με Wizard εγώ στο inferno έχοντας πειραματιστεί αρκετά με builds και χωρίς υπερβολικές αγορές (μέχρι το ΠΟΛΥ 150κ) από AH, inferno act 2 δυσκολεύομαι πολύ. Για μένα είναι στα όρια του challenging / άι - σιχτίρ αυτή τη στιγμή. Πιστεύω ότι με 2-3 ακόμα από AH της τάξη των 500κ gold+ θα βγει πιο άνετα αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος για belial. Θα δείξει το Σ/Κ.

Από αυτά που φοράω, νομίζω 1 άντε το πολύ 2 να μου έχουν πέσει. Τα υπόλοιπα από ΑΗ. Χωρίς αυτά δε θα έβγαζα ούτε act 1 inferno.

Παίζω solo και δεν κάνω swap items (βασικά μόνο δίνω στον κολλητό βάρβαρο που είναι μικρότερο lvl / difficulty).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περιπτωση που εστω κι ενας δεν το ξερει ας το πω μιας κι εγω δεν το ηξερα. το +armor X ενος αντικειμενου (ασπιδα κτλ) ειναι ηδη μεσα στον μεγαλο ασπρο αριθμο απο πανω και δεν ειναι εξτρα. Ενω αντιθετα αν εχει +strength το armor του ανεβαινει κι αλλο μιας και ουσιαστκα το strength αναφερεται στον ηρωα και οχι στο αντικειμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιοι rusharane για inferno βγάλαν χρήμα από το AH και ντύθηκαν, καθώς μπορούσαν να πουλήσουν εύκολα τα drops.

To ίδιο ισχύει για αυτούς που rollaran τα "σωστά" class στο launch.

 

Δυστυχώς οι υπόλοιποι που ακολούθησαν(ειδικά αν είχαν από τα λάθος class πχ. melee) απλά σκότωναν τα items στο AH με 5-10k. Και με αυτά τα χρήματα δεν μπορούν να αγοράσουν πχ. Stormshield, String of Ears etc.

 

Συνεπώς για όλους αυτούς (και γω μέσα λόγω barb) το παιχνίδι είναι δύσκολο. Εκτός από τα legendary που είναι φαρμακείο, τα καλά κομμάτια πχ +78str +78vit +60 all resist (για να μπεις πχ. act2 και να είσαι "ανταγωνιστικός") πάνε κάτι εκατομμύρια.

 

Έκανα reroll σε mage και μέσα σε 3 μέρες πήγα 60 και είμαι butcher χωρίς καμία δυσκολία. (Αν και δεν μου αρέσει το style του -> (hydra,shoot1,kite), (hydra,shoot1,kite) , ... )

 

Μάλλον δεν το "ζύγισε" καλά το παιχνίδι η blizzard. Αν και γενικά είναι καλό το game :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιοι rusharane για inferno βγάλαν χρήμα από το AH και ντύθηκαν, καθώς μπορούσαν να πουλήσουν εύκολα τα drops.

To ίδιο ισχύει για αυτούς που rollaran τα "σωστά" class στο launch.

 

Δυστυχώς οι υπόλοιποι που ακολούθησαν(ειδικά αν είχαν από τα λάθος class πχ. melee) απλά σκότωναν τα items στο AH με 5-10k. Και με αυτά τα χρήματα δεν μπορούν να αγοράσουν πχ. Stormshield, String of Ears etc.

 

Συνεπώς για όλους αυτούς (και γω μέσα λόγω barb) το παιχνίδι είναι δύσκολο. Εκτός από τα legendary που είναι φαρμακείο, τα καλά κομμάτια πχ +78str +78vit +60 all resist (για να μπεις πχ. act2 και να είσαι "ανταγωνιστικός") πάνε κάτι εκατομμύρια.

 

Έκανα reroll σε mage και μέσα σε 3 μέρες πήγα 60 και είμαι butcher χωρίς καμία δυσκολία. (Αν και δεν μου αρέσει το style του -> (hydra,shoot1,kite), (hydra,shoot1,kite) , ... )

 

Μάλλον δεν το "ζύγισε" καλά το παιχνίδι η blizzard. Αν και γενικά είναι καλό το game :)

 

δε χρησιμοποιουν ολοι hydra. εγω καθολου ας πουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση:

 

παιζω ενα class και κανω level up τους crafters.

οταν παιξω καινουργιο class,θα πρεπει να κανω απο την αρχη το level up των crafters?

η το leveling των craftesr ειναι κοινο για ολα τα classes που εχω,οπως συμβαινει και με το σεντουκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...