Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλαμακι ενοεις το σουβλακι?Με κορν φλεικς και πρωτεινη δεν βγαζεις προπονηση απο που θα παρει ενεργεια θελει υδατανθρακα κανονικο.Γιαυτο δεν παω ποτε για προπονηση πρωι.Εγω πλεον επειδη εχω τρελες αναγκες σε θερμιδες κτλ τρωω μια πρωτεινομπαρα και μεσα στην προπονηση παντα.

Αυτό το "urban legend" ότι αν δεν φας πιο πριν υδατάνθρακες δεν θα έχεις ενέργεια καταντα γραφικό και αστείο.

 

Δεν θα μιλήσω για fasting η για keto diets , όσοι έχουν κάνει ξέρουν. Οι λιποαποθηκες και τα αποθέματα του οργανισμού (σε ενέργεια μιλάω πάντα) πιστεύετε ότι σε ένα βράδυ εξαντλουνται? Ούτε στο ελάχιστο. Μια χαρά κάνεις και προπόνηση νηστικος, συνήθεια θέλει.

 

υ.γ. Και τουλάχιστον 1 ώρα αν θυμάμαι καλά αφού ξυπνήσεις (βάρη) για να προσαρμοστεί το ΚΝΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Αυτό το "urban legend" ότι αν δεν φας πιο πριν υδατάνθρακες δεν θα έχεις ενέργεια καταντα γραφικό και αστείο.

 

Δεν θα μιλήσω για fasting η για keto diets , όσοι έχουν κάνει ξέρουν. Οι λιποαποθηκες και τα αποθέματα του οργανισμού (σε ενέργεια μιλάω πάντα) πιστεύετε ότι σε ένα βράδυ εξαντλουνται? Ούτε στο ελάχιστο. Μια χαρά κάνεις και προπόνηση νηστικος, συνήθεια θέλει.

 

υ.γ. Και τουλάχιστον 1 ώρα αν θυμάμαι καλά αφού ξυπνήσεις (βάρη) για να προσαρμοστεί το ΚΝΣ

1) αλλες αναγκες εχει ενας ανθρωπος 60 κιλα αλλες ενας 120 κιλα !

 

2) ειδικα σε πρωινη προπονηση που εισαι ηδη το λιγοτερο 8 ωρες χωρις φαι ναι ειναι λογικο να μην εχεις ενεργεια

 

3) κανε μια προπονηση χωρις να εχεις φαι και κανε την ιδια με φαγητο και ελα ν μας πεις ποια θα βγει πιο ξεκουραστα και πιο καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 120 δεν έχω φτάσει, έχω κάνει προπόνηση με 1 γεύμα το πρωί, προπόνηση νηστικος και απόγευμα.

 

Νηστικος ήταν δύσκολη αλλά με συνήθεια έβγαινε. Με 1 γεύμα το πρωί και απογευματινή μετά από 2-3 γεύματα μου είναι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε j0hnn1e δεν έχεις ούτε δίκιο ούτε άδικο. 

 

Αυτό που περιγράφεις είναι πολύ θέμα οργανισμού. Φυσικά εφόσον είμαστε τουλάχιστον ισοθερμιδικά σε διατροφή το γλυκογόνο δεν εξαντλείται από την έλλειψη ενός γεύματος (αυτό ισχύει για όλους).

 

Παρόλα αυτά εγώ προσωπικά μπορώ να κάνω προπόνηση και με fasting μετά από 16 ώρες αφαγίας χωρίς πρόβλημα, και μιλάω για σκληρή προπόνηση με drop set κτλ.

 

Ξέρω άτομα όμως που αν δεν έχουν φάει μεσημεριανό γεύμα ΚΑΙ μπανάνα μισή ώρα πριν την προπόνηση τους πιάνουν σκοτοδίνες, τρέμουνε και παίζουν στο 70% με το ζόρι, και δεν είναι θέμα urban legend φυσικά και ανεξάρτητα αν είναι 100 κιλά ή 70 κιλά. 

 

Απλά ως συνήθως δεν ισχύει ένας κανόνας για όλους. Εγώ 8 ώρες πριν την προπόνηση δεν τρώω καθόλου στερεά τροφή, μόνο γάλατα, γιαούρτια φρούτα κτλ. Αν φάω κανονικό μεσημεριανό γεύμα και πάω για προπόνηση 4 ώρες μετά όλο στο πάτωμα θα καταλήξει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Μια χαρά κάνεις και προπόνηση νηστικος, συνήθεια θέλει''

-------------

Καλά ,  και το αμάξι τσουλάει χωρίς βενζίνη

 

στην κατηφόρα ..

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παίζει ρόλο μόνο το σωματικό βάρος , παίζει ρόλο και τι προπόνηση κάνεις, άλλη ενέργεια χρειάζεται κάποιος που θα του έρθει να ξεράσει την ψυχή του και άλλη κάποιος που κάνει χαλαρά ,ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνει γιατι αρκετοί γνωστοί μου γυμνασμένοι και με χρόνια προπόνηση μου έχουν πει οτι παίζουν σκληρή προπόνηση και όταν κάναμε μαζί και χρειάστηκε να ακολουθήσουν κάνανε πισωγυρίσματα και τέλος άλλο κάποιος που προπονείται και την υπόλοιπη μέρα κάθεται η δεν κάνει κάτι χειρωνακτικό κ άλλη κάποιος που θα του φύγει ο κώλος στη δουλειά , οπότε ας κάνει ο καθένας ότι του χρειάζεται και το πρέπει και δεν πρέπει περιττεύει 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το "urban legend" ότι αν δεν φας πιο πριν υδατάνθρακες δεν θα έχεις ενέργεια καταντα γραφικό και αστείο.

 

Δεν θα μιλήσω για fasting η για keto diets , όσοι έχουν κάνει ξέρουν. Οι λιποαποθηκες και τα αποθέματα του οργανισμού (σε ενέργεια μιλάω πάντα) πιστεύετε ότι σε ένα βράδυ εξαντλουνται? Ούτε στο ελάχιστο. Μια χαρά κάνεις και προπόνηση νηστικος, συνήθεια θέλει.

 

υ.γ. Και τουλάχιστον 1 ώρα αν θυμάμαι καλά αφού ξυπνήσεις (βάρη) για να προσαρμοστεί το ΚΝΣ

Προσπερναω τα γραφικος και αστειος γιατι βαριεμαι.....Ελα κανε με το δικο μου σωμα των 110 κιλων και την προπονηση που κανω τωρα που ειμαι μεσα σε τεστο και αμα δεν ζαλιστεις θα κοψω τα βαρη.Αφου εισαι τοσο της λεπτομερειας μια ωρα και 45 λεπτα θελει.Εγω δεν παιζω με τους αλτηρες κανω βαρη εχει μεγαλη διαφορα.Αν νομιζεις οτι θα πας κοντρα στην επιστημη εισαι γελασμενος ρωτα οποιονδηποτε αθλητη οποιουδηποτε αθληματος τι ρολο παιζει ο υδατανθρακας στην προπονηση η τον αγωνα του.Το ακουσαμε και αυτο.Θα σκισω τα χαρτια μου εδω περα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον,σταματαω το IF,ξεκιναω κανονικα διατροφουλα .Δεν αντεχω αλλο χωρις φαγητο,κουραστικα να μετραω και αποτι φαινεται δεν μπορω να παω πιο κατω σε λιπος αποτι τωρα[ηθελα να κοψω οσο το δυνατον περισοτερο].Η ζυγαρια δεν κατεβαινει[για να πω την αληθεια δεν κατεβηκε με το IF καθοου αλλα εκοψα λιπος αρκετα],αλλα αρχιζω και βλεπω οτι χανω μαζα τωρα .Το αφηνω καπου στο 8% πιστευω

 

post-125473-0-12466800-1438019829_thumb.jpg

 

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική άποψη παρέθεσα για την ταπεινή προπο που έκανα - κάνω και για το τι έχω δοκιμάσει σε εμένα και εχει δουλέψει. Και βαριές προπονήσεις έχω κάνει (για τα δικά μου στάνταρ των 85-90κγ) με 1 γεύμα και βγαίνουν το ίδιο.

 

Ο καθένας έχει διαφορετικό οργανισμό, ανταποκρινεται αλλιώς στα ερέθισματα της προπόνησης και ψυχολογικά. Αυτοί οι παράγοντες διαφοροποιούνται από άτομο σε άτομο οπότε apples and oranges για το τι κάνει ο καθένας και τι δουλεύει πάνω του. Σαφως ο καθένας κάνει προπόνηση όπως νομίζει και χρησιμοποιεί ότι θεωρεί ότι χρειάζεται. Αλλά γενικοτητες του τύπου "χωρίς υδατανθρακα δεν βγαίνει προπο" περισσεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των νορμάλ ,  μακριά απο if και ανωμαλίες !

επίσης σιγά σιγά θα μάθετε εδώ οτι αυτό που κάνετε   το ''κανω διατροφή  αλλά μια φορά την βδομάδα κατεβάζω 3 δυπλοπιτα μια πίτσα και 1 κιλό παγωτό ,  δεν υφίσταται  σαν διατροφή δεν υπάρχει,  ότι χτίζεις μια βδομάδα το γκρεμίζεις σε μια μερα  !

φαίνεται οτι χάνεις μάζα  μια σταλιά είσαι στην φώτο  , φάε να πας στο 11-12 να είσαι τζάμι


. Και βαριές προπονήσεις έχω κάνει (για τα δικά μου στάνταρ των 85-90κγ) με 1 γεύμα και βγαίνουν το ίδιο.

όταν λες βγαίνουν το ιδιο τι εννοείς ?

έκανες προπο νηστικός , έκανες την άλλη μέρα τούμπανο φαγωμένος και τράβαγες τα ίδια ? 

αν ναι πήγαινε κοίταξε το  , δεν είναι νορμάλ  , δεν ισχυει ! 

είναι σαν να σου λέω εγω οταν πηγαίνω στο γυμναστήριο τούμπανο φαγωμένος τραβάω λιγότερο απο οταν πηγαίνω νηστικός , ετσι , γιατί ο οργανισμός μου είναι διαφορετικός ! μπορεί να ισχύει ? όχι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σε διαιτα εχεις τις ιδιες επιδοσεις με αυτες που εχεις στον ογκο.

 

Ενα θα σου πω πινε καθε μερα σοκολατουχο γαλα, κανε προπονησεις, μετα κοψτω ξανακανε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παίδες , τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω παρατηρήσει στασιμότητα στην απόδοσή μου όταν γυμνάζω στήθος . Κινούμουν 2 μήνες ισοθερμιδικά και τώρα ανέβασα λίγο θερμίδες ( προσπαθώ όσο πιο πολυ clean bulk γίνεται ) , περίμενα να έχω παραπάνω ενέργεια αλλα τελικά πάλι τζίφος . Ενδεχομένως να φταίει η ζέστη , η και η ώρα που πήγα γυμναστήριο .

 Γενικά προτιμώ να πηγαίνω πρωί , 2 ωρίτσες μετά το 1ο γεύμα ( 4 ασπράδια , 2 ολόκληρα , 70gr βρώμη ) λειτουργώ καλύτερα , έχω καλύτερο muscle-mind conection, και γενικά το γυμναστήριο δεν έχει την βαβούρα του απογεύματος .

 Τις 3 τελευταίες Δευτέρες τυχαίνει να πηγαίνω απόγευμα και έχω κολλήσει στην μπάρα , η εκτέλεσή μου δεν είναι τόσο καλή μιας και παρ'όλο που δεν κλειδώνω νιώθω πιάσιμο και στους ώμους .

 

 Ευτυχώς έχω αύριο πλάτη που βελτιώνομαι συνεχώς να ανέβει λίγο η ψυχολογια ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι λογικό , στην πλάτη κλέβεις πολύ πιο εύκολα απ  οτι στο στήθος !

υπομονή φίλε

===================

ο μποσ σε λίγα χρόνια

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maus για να σου πω την αληθεια ,σε κιλα δεν εχω πεσει[1 κιλο εχασα μονο],και ειναι λογικο να εχω μικρινει λιγο οταν εχω πεσει τοσο χαμηλα σε λιπος.Για να πω την αληθεια μαρεσει αυτο.Τωρα οκ,να εχω τεραστιο χερι απο το οποιο το μισο να ειναι λιπος,χαιρω πολυ.

To θεμα ειναι τι θα μεινει οταν γραμμωσεις,και εγω θεωρω οτι κρατησα αρκετα καλη μαζα.22 χρονων ειμαι ,μεχρι τα 28 μας εχουμε να γινουμε τερατακια.

Ημουν 171-80 κιλα  17% λιπος[πριν 2 χρονια] Μετα καθαρισα [ιανουαριο] στα 73 κιλα με 12 % και τωρα με IF eimai 71-72 κιλα με 8[6.8 me εβγαλε η λιπομετρηση αλλα δεν το πιστευω].

 Με λιγα λογια με Το IF Εχασα 1 κιλο και επεσα περιπου 4 μοναδες λιπους.Not bad.Τεσπα κυνηγαω πλεον aesthetic σωματα και καθαρα ,παρα χοντρα[καποτε το γουσταρα αυτο ,πλεον οχι].

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λες βγαίνουν το ιδιο τι εννοείς ?

έκανες προπο νηστικός , έκανες την άλλη μέρα τούμπανο φαγωμένος και τράβαγες τα ίδια ? 

αν ναι πήγαινε κοίταξε το  , δεν είναι νορμάλ  , δεν ισχυει ! 

είναι σαν να σου λέω εγω οταν πηγαίνω στο γυμναστήριο τούμπανο φαγωμένος τραβάω λιγότερο απο οταν πηγαίνω νηστικός , ετσι , γιατί ο οργανισμός μου είναι διαφορετικός ! μπορεί να ισχύει ? όχι !

 

Νηστικός ηταν δυσκολες το είπα και πάνω και συνήθως ήταν σε δίαιτα οπου τα κιλά ηταν σταθερά και reps μειωμένες (5x5). Αν και, ακομα και σε περιοδο διαιτας, στο 3χ5 καταφερα να αυξησω κιλα (ισως επειδη ημουν χαμηλα ετσι και αλλιως)

 

Μιλαω για συγκριτικες προπονήσεις α) με 3 γευματα και β) με 1 γευμα το πρωι - μεσημερι, με συνολικές θερμίδες ημέρας σταθερές κατα τα αλλα. Και στις δυο περιπτώσεις η προπόνηση μου είναι η ίδια (ισως και ελαφρώς καλύτερη το πρωι με 1 γευμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...