Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ο κολλητος σε προετοιμασία για τον μαραθώνιο της αθηνας

οκ δε ξερω σε τι νούμερο λίπους παίζει , το τερμάτισε το θέμα ομως το ατομο νομιζω ..

επισης παρακολουθώ την προετοιμασία του και αυτα που κανει πραγματικά δεν υπαρχουν !

οπως δεν υπάρχει το να τρέχεις σε ταχύτητα 17 συνεχόμενα για 2 ωρες και 10 λεπτα κάνοντας 42 χλμ ! 

τι να λεμε τώρα  ...

 

 

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που ασχολιόμουνα απλά θυμάμαι τα νούμερα που μας έλεγε ο δάσκαλος. Ήταν διαφορετικές οι αναλογίες όταν κάναμε αερόβιο,στίβο κ.λ.π και διαφορετικές όταν κάναμε μυική ενδυνάμωση,βάρη κ.λ.π.

Πάντως πολύ σημαντικός είναι και ο χρόνος ξεκούρασης.

Βασικά η συστηματική προπόνηση και κατα επέκταση ο πρωταθλητισμός έχει τα ωραία του και τις διασκεδαστικές του στιγμές.

Η σωστή διατροφή όμως είναι μπελαλίδικη και παζλ μέχρι να σου γίνει τρόπος ζωής.

 

 

Tα μεταπροπονητικά και τα προπρονητικά γεύματα για κάποιον που ασχολείται σοβαρά και έχει συγκεκριμένο στόχο, είναι απαραίτητα απ'οτι ξέρω και αρκετά αυστηρά από άποψη τήρησης αναλογιών σε μάκρο. Για κάποιον που ως στόχο έχει να διατηρείται σε καλή κατάσταση και σε ένα νορμάλ βάρος, από την δική μου εμπειρία έχω δει πως δεν παίζει πάρα πολύ βασικό ρόλο. 'Οπως και να έχει, ευχαριστώ για τις πληροφορίες :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κολλητος σε προετοιμασία για τον μαραθώνιο της αθηνας

οκ δε ξερω σε τι νούμερο λίπους παίζει , το τερμάτισε το θέμα ομως το ατομο νομιζω ..

επισης παρακολουθώ την προετοιμασία του και αυτα που κανει πραγματικά δεν υπαρχουν !

οπως δεν υπάρχει το να τρέχεις σε ταχύτητα 17 συνεχόμενα για 2 ωρες και 10 λεπτα κάνοντας 42 χλμ ! 

τι να λεμε τώρα  ...

 

attachicon.gif12049596_901476209939892_3002273788115358202_n.jpg

Ρε φιλε πολυ στεγνος  χωρις να ειναι τσιχλας που συνηθως ειναι οι δρομεις  ,εχει μυικοτητα μπραβο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=8J7cXjV-2Yw

 

κλάμα ααχαχ δείτε comments 

Μην σε ξεγελαει η εμφανιση του παντως ειναι τσακαλι τα φραγκα τα βγαλε μονος του απο το μηδεν με επενδυσεις και ακινητα δημοπρασιες και τετοια.Μεχρι και ο παπας στον γαμο κτηνακι ειναι να ζησουν τα παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συμβουλή σκεύτομαι να πάρω καμία καθαρή πρωτείνη (πρώτη φορά οπότε δεν ξέρω πολλα) ποιά η αποψή σας?

 

Stats:

  • Ηλικία : 24
  • Ύψος: 1.83
  • Βάρος: 78
  • Γυμνάζομαι συστηματικά εδώ και 10 μήνες ( 4 φορές την εβδομάδα)

Διατροφή (πάνω-κάτω):

  • Πρωινό : 1 μικρό croissant βουτύρου με σπιτική μερμελάδα (χωρίς πολύ ζάχαρι) & ένα κομμάτι σπιτικό κεικ.
  • Δεκατιανό: τόστ ολικής με γαλλοπούλα και τυρί κίτρινο.
  • Μεσημεριανό :
    ​σαλάτα ( συνδιασμός απο: μαρούλι, ντομάτα, λάχανο, μαυρομάτικα φασόλια κτλ.)
    main cource (κοτόπουλο/κόκκινο κρέας με ρύζι, γεμιστά, μπιφτεκια με ρύζι, γίγαντες ), γενικά τα πάντα είναι σπιτικά και τπτ τηγανισμένο.
  • Απογευματινό: φρούτο (σπάνια) ή μια χούφτα αμύγδαλα ανάλατα.
  • Βραδινό: γάλα με βρωμη ,quaker (5-6 κουταλίες τις σούπας) και λίγα (10-20 gr)  δημητριακά ολικής με αποξηραμένα φρούτα.

Λόγο δουλειάς και απουσίας απο το σπιτι είναι δύσκολο να καταναλώνω μεγάλες ποσότητες αυγών/ κοτόπουλου/ τόνου σε τακτά διαστήματα, τα 3 απο τα 5 γεύματα είναι έξω απο το σπίτι και χωρίς πρόσβαση σε ψυγείο (γενικά σπίτι είμαι μόνο 7-8 το πρωί και μετα 9-10 το βράδυ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν συμβουλή σκεύτομαι να πάρω καμία καθαρή πρωτείνη (πρώτη φορά οπότε δεν ξέρω πολλα) ποιά η αποψή σας?

 

Stats:

  • Ηλικία : 24
  • Ύψος: 1.83
  • Βάρος: 78
  • Γυμνάζομαι συστηματικά εδώ και 10 μήνες ( 4 φορές την εβδομάδα)

Διατροφή (πάνω-κάτω):

  • Πρωινό : 1 μικρό croissant βουτύρου με σπιτική μερμελάδα (χωρίς πολύ ζάχαρι) & ένα κομμάτι σπιτικό κεικ.
  • Δεκατιανό: τόστ ολικής με γαλλοπούλα και τυρί κίτρινο.
  • Μεσημεριανό :

    ​σαλάτα ( συνδιασμός απο: μαρούλι, ντομάτα, λάχανο, μαυρομάτικα φασόλια κτλ.)

    main cource (κοτόπουλο/κόκκινο κρέας με ρύζι, γεμιστά, μπιφτεκια με ρύζι, γίγαντες ), γενικά τα πάντα είναι σπιτικά και τπτ τηγανισμένο.

  • Απογευματινό: φρούτο (σπάνια) ή μια χούφτα αμύγδαλα ανάλατα.
  • Βραδινό: γάλα με βρωμη ,quaker (5-6 κουταλίες τις σούπας) και λίγα (10-20 gr)  δημητριακά ολικής με αποξηραμένα φρούτα.

Λόγο δουλειάς και απουσίας απο το σπιτι είναι δύσκολο να καταναλώνω μεγάλες ποσότητες αυγών/ κοτόπουλου/ τόνου σε τακτά διαστήματα, τα 3 απο τα 5 γεύματα είναι έξω απο το σπίτι και χωρίς πρόσβαση σε ψυγείο (γενικά σπίτι είμαι μόνο 7-8 το πρωί και μετα 9-10 το βράδυ)

 

Αντικατέστησε το πρωινό με το βραδινό και βγάλε εντελώς τα δημητριακά ολικής. Για βραδινό φάε κάποια μορφή πρωτείνης (αυγά, κοτόπουλο, γαλοπούλα,τονος κλπ) με σαλάτα.

 

Κάνε την αλλαγή του πρωινού οπωσδήποτε γιατί και πρωτεΐνη να πάρεις με τέτοια ποσότητα ζάχαρης στη διατροφή τζάμπα θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικατέστησε το πρωινό με το βραδινό και βγάλε εντελώς τα δημητριακά ολικής. Για βραδινό φάε κάποια μορφή πρωτείνης (αυγά, κοτόπουλο, γαλοπούλα,τονος κλπ) με σαλάτα.

 

Κάνε την αλλαγή του πρωινού οπωσδήποτε γιατί και πρωτεΐνη να πάρεις με τέτοια ποσότητα ζάχαρης στη διατροφή τζάμπα θα πάει.

 

Το έχω υπόψην μου να αλλάξω το πρωινό αλλα έλεγα να βάλω 1-2 φέτα ολικής με μέλι. και να αφήσω το βραδινό όπως είναι δεν θα είναι βαρύ πρίν τον ύπνο αυγά και κοτόπουλο? 

 

Στο ερώτημα για συμπληρώματα πρωτείνης πιστεύεις οτι αξίζει ή αυτές οι αλλαγές που προτείνεις είναι αρκετές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω υπόψην μου να αλλάξω το πρωινό αλλα έλεγα να βάλω 1-2 φέτα ολικής με μέλι. και να αφήσω το βραδινό όπως είναι δεν θα είναι βαρύ πρίν τον ύπνο αυγά και κοτόπουλο? 

 

Στο ερώτημα για συμπληρώματα πρωτείνης πιστεύεις οτι αξίζει ή αυτές οι αλλαγές που προτείνεις είναι αρκετές?

 

Άμα το βραδινό σου είναι είναι 3 ώρες πριν κοιμηθείς δεν έχεις πρόβλημα. 1-2 φέτες ολικής με μέλι μόνο για πρωινό είναι πολύ λίγο. Άμα βάλεις και ενα φρούτο κάτι γίνεται. Επίσης είναι προτιμότερο να μην έχεις τόσους πολλούς υδατάνθρακες για βραδινό. Για τη πρωτεΐνη θα σου πρότεινα να κάνεις αυτές τις αλλαγές στη διατροφή έτσι ώστε να έχεις περισσότερες πηγές πρωτεΐνης και άμα δεις ότι δεν φτάνει τότε πας για συμπλήρωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα το βραδινό σου είναι είναι 3 ώρες πριν κοιμηθείς δεν έχεις πρόβλημα. 1-2 φέτες ολικής με μέλι μόνο για πρωινό είναι πολύ λίγο. Άμα βάλεις και ενα φρούτο κάτι γίνεται. Επίσης είναι προτιμότερο να μην έχεις τόσους πολλούς υδατάνθρακες για βραδινό. Για τη πρωτεΐνη θα σου πρότεινα να κάνεις αυτές τις αλλαγές στη διατροφή έτσι ώστε να έχεις περισσότερες πηγές πρωτεΐνης και άμα δεις ότι δεν φτάνει τότε πας για συμπλήρωμα.

 

Οκ θα εφαρμώσω το πρόγραμμα που μου πρότεινες αρχικά, επειδή δεν γνωρίζω γιατι η αυξημένη ποσότητα ζάχαρης εμποδίζει την αφομοίωση της πρωτείνης? 

 

Στο μυαλό μου είχα οτι οι μύες χρειάζονται πρωτείνη στην rest period  μετά απο προπόνηση εγώ δέν είχα την απαιτούμενη λόγο της διατροφής μου και σκέφτηκα να πάρω συμπλήρωματα, στην "εξίσωση" αυτή πώς παίζει ρόλο η πρόσληψη ζάχαρης?

 

 

ΚΡΕΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ; θα πεθανεις ετσι

 

Σε εμένα αναφέρεσαι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα εφαρμώσω το πρόγραμμα που μου πρότεινες αρχικά, επειδή δεν γνωρίζω γιατι η αυξημένη ποσότητα ζάχαρης εμποδίζει την αφομοίωση της πρωτείνης? 

 

Στο μυαλό μου είχα οτι οι μύες χρειάζονται πρωτείνη στην rest period  μετά απο προπόνηση εγώ δέν είχα την απαιτούμενη λόγο της διατροφής μου και σκέφτηκα να πάρω συμπλήρωματα, στην "εξίσωση" αυτή πώς παίζει ρόλο η πρόσληψη ζάχαρης?

 

 

 

Σε εμένα αναφέρεσαι ?

 

Η ζάχαρη δεν εμποδίζει τη πρόσληψη πρωτεΐνης, αλλά είναι άχρηστη τροφή που δημιουργεί λίπος. Στη θέση της καλύτερα θα ήταν να προσθέσεις πηγή πρωτεΐνης όπως σου είπα. Η μυς χρειάζονται αρκετή πρόσληψη πρωτεΐνης για να δεις εμφανή αποτελέσματα. Με τη διατροφή που κάνεις τώρα δεν δίνεις την απαραίτητη ποσότητα πρωτεΐνης για να αναπτυχθούν.

 

Ο γενικός κανόνας είναι ότι πρώτα φτιάχνουμε τη διατροφή για να έχουμε επαρκή ποσότητα πρωτείνης και μετά άμα δούμε ότι δεν υπάρχει καθόλου βελτίωση μέσα σε ένα εύλογο διάστημα (2-3 μήνες) τότε πάμε σε συμπλήρωμα.

Ναι. Ασε τις βρωμες δεκα φορες τι μερα και άρπαξε το κρεας

 

Αυτό του είπα και εγώ. Να έχει βρώμη μόνο το πρωί και ζωική πρωτεΐνη το βράδυ σε συνδυασμό με σαλάτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...