Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Καλημέρα

 

μετά από καιρό ξανάρχισα γυμναστήριο.Πρώτη μέρα προχθές έκανα 1 ωρα διάδρομο και ποδήλατο και στα βάρη τάπαιξα, δεν έκανα ολες τις ασκήσεις λογω κόπωσης. Οκ , λογικό μετά από καιρό.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι οτι επειδή η γυμναστική μου θα βασίζεται περισσότερο (τουλάχιστον αρχικά) σε διάδρομο και ποδήλατο και χαλαρά βάρη,

αν πέραν του νερού, θα μπορούσα/ήταν καλό να έχω δίπλα μου να πίνω κάτι άλλο ωστε να αναπληρώνω οτι χάνω απο τον ιδρώτα και για να μην εξαντλούμαι τόσο (οκ, μια λύση είναι να κάνω πχ 30λεπτά αντί για ώρα) . Πχ κάποιο "ισο"τονικό, κάτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και μέσα μια χαρά είναι 2 ράκ ένα σμιθ 3 μέρη με έξτρα ενίσχυση για άρσεις κτλ, αλτηρες Μέχρι 45κιλά , πάγκοι 2 τροχαλίες και διάφορα άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχιικα πες το στόχο σου και Γιατί θες περισσότερο αερόβιο και λιγότερο βάρη

 

Πρόσεξε τι θα απαντήσεις :-P

 

Φτιάξε ισοτονικό

 

Δεν έχω συγκεκριμένους στόχους, παρά το ότι είχα πολύ καθισιό τους προηγούμενους μήνες και πήρα αρκετά κιλά και θέλω να σουλουπωθώ.

Όσον αφορά το τόσο αερόβιο, ήταν πρώτη ημέρα και δεν είχα (ούτε εχω ακόμα) αρκετή αντοχή (κάτι το οποίο ποτέ μου δεν είχα) για να αρχίσω κατευθείαν φουλ πρόγραμμα με βάρη, οπότε είπα να το αρχίσω χαλαρά με αερόβια. Απο την άλλη οταν ιδρώνω στα αερόβια νοιώθω μια ευεξία , αυτός ο ιδρώτας οταν αρχίζεις και μπαίνεις σε εναν ρυθμό τρεξίματος/ποδηλάτου μετά το 20λεπτο και το οτι έχεις ζεσταθεί, μου βγάζει ενα feeling οτι κάτι γίνεται . Δε ξέρω πως αλλοιώς να το πω. Οπότε και λιώνω. Απλά , και το καταλαβαίνω, μετά δεν είσαι σε θέση να κάνεις φουλ πρόγραμμα με τα βάρη, δεν εχεις αντοχή.

Οπότε και συνειδητοποίησα το οτι το σκέτο νερο απλά δε θα βοηθήσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντώνη παίρνε ένα λίτρο νερό ή λιγότερο, ρίχνε μέσα 1-2 κουταλιές μέλι, ανακάτεψε το καλά να γίνει σαν κάτουρο και πίνε το σιγά σιγά κατα την διάρκεια της προπόνησης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σε 'να παράλληλο σύμπαν θα 'βγαιναν σωστά.

 

Αν αναφέρεσαι στην ιστοσελίδα που έχει τον τρόπο υπολογισμού του bf, προσωπικά δε με ενδιαφέρει αν είναι έγκυρο, αρκεί που είναι αξιόπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καν σημασία αν το BF που βγάζει είναι σωστό η λάθος. Σημασία έχει ότι έχεις ένα τρόπο να μετριέσαι με consistency για να ξέρεις αν έχεις πρόοδο η όχι, γιατί με τα βάρη οι αλλαγές συνήθως γίνονται πολύ πολύ αργα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

 

μετά από καιρό ξανάρχισα γυμναστήριο.Πρώτη μέρα προχθές έκανα 1 ωρα διάδρομο και ποδήλατο και στα βάρη τάπαιξα, δεν έκανα ολες τις ασκήσεις λογω κόπωσης. Οκ , λογικό μετά από καιρό.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι οτι επειδή η γυμναστική μου θα βασίζεται περισσότερο (τουλάχιστον αρχικά) σε διάδρομο και ποδήλατο και χαλαρά βάρη,

αν πέραν του νερού, θα μπορούσα/ήταν καλό να έχω δίπλα μου να πίνω κάτι άλλο ωστε να αναπληρώνω οτι χάνω απο τον ιδρώτα και για να μην εξαντλούμαι τόσο (οκ, μια λύση είναι να κάνω πχ 30λεπτά αντί για ώρα) . Πχ κάποιο "ισο"τονικό, κάτι .

 

12144653_10206357349025441_7665944603930

 

:-D

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι με bodyweight excercising (ή calisthetics) και τελευταία ξεκίνησα με αναρρίχηση (wall climbing).

Είμαι γύρω στο 1.67 σε ύψος (έχω καιρό να μετρηθώ - δε θυμάμαι ακριβώς) και 56.7 κιλά μάζα. Έχω φτιάξει ένα πρόγραμμα και ακολουθώ για bodyweight, 3 φορές τη βδομάδα, προσπαθώντας να έχω μία κενή μέρα στο ενδιάμεσο για ανάρρωση ή κάτι άλλο (5χ5, τρέξιμο, ορειβασία). Τώρα που προέκυψε η αναρρίχηση (2 φορές τη βδομάδα) είμαι πιο γεμάτος με απαιτητική γυμναστική μέσα στη βδομάδα.

 

Πχ. Δευτέρα και Παρασκευή κάνω αναρρίχηση. Στην αναρρίχηση νιώθω ότι γυμνάζονται πολύ οι πήχεις (και οι ώμοι), ενώ σε διαδρομές με κλίση, όλο το σώμα με αποκορύφωμα οι κοιλιακοί και οι ραχιαίοι. Οπότε προσπαθώ να απομακρύνω από αυτές τις μέρες την γυμναστική σε χέρια και ραχιαίους. Γενικότερα είχα:

 

Τρίτη: Στήθος-Κοιλιά

Πέμπτη: Χέρια-Πόδια

Σάββατο: Ώμοι-Ραχιαίοι

 

Σκέφτομαι τις Παρασκευές, κάνω που κάνω αναρρίχηση να βάλω μέσα τα Χέρια-Πόδια της Πέμπτης, αλλιώς δε μου βγαίνει η βδομάδα. Το πρόβλημά μου όμως είναι πως τις Παρασκευές έχω δουλειά από πρωί μέχρι και την προπόνηση αναρρίχησης. Οπότε τρώω πάρα πολύ καλό πρωινό και μισή ώρα πριν την προπόνηση κάτι για να μου δώσει ενέργεια, όπως καμμιά φέτα με φυστικοβούτυρο ή ταχίνι, μπανάνα ή ξηρούς αν έχω. Ακριβώς μετά την προπόνηση τρώω κάτι για να αναπληρώσω τους υδατάνθρακες. Το ερώτημά μου είναι: Μετά την προπόνηση αναρρίχησης, να φύγω κατευθείαν για τα υπόλοιπα (μονόζυγα) ή να πάω να φάω το μεσημεριανό μου και μετά από ένα 2ωρο να συνεχίσω; Επίσης σκέφτομαι, τις Παρασκευές, γι'αυτό το λόγο να μειώσω λίγο την ένταση της προπόνησης στην αναρρίχηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...