Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο χρήστης Expertr είπε:

Γιατι λιγο;

Χωρισμενο σε 2 κυρια γευματα ( μεσημερι -απογευμα).Συνολικα επερνα 170γρ πρωτεινης καθημερινα..Ηταν αρκετα.
μπλολ, εγώ είμαι ήδη 163 ως ενδόμορφη πρέπει να το έχω ανεβασμένο 

Οταν στα 70 ετρωγα 170 γρ την ημερα που ειναι πολυ παραπανω απο το διπλασιο γιατι να φαω παραπανω πρωτεινη αφου θα την πεταω;
Exper 

 Πολύ καλός μπράβο αλλά και πολύ αδύνατος, μια σταλίτσα είσαι φάε να πάρεις κιλά μην το φοβάσαι και μην μετράς τα γραμμάρια, μέτρησες μια φορά ξέρεις στο περίπου που βρίσκεσαι, τέλος τώρα αυτά άσε τις ζυγαριές και πιάσε τα μαχαιροπίρουνα!

 10 κιλά κάτω από το ύψος του για άντρα που γυμνάζεται κι όλας, που έχει δηλαδή περισσότερους μύες, είναι πολύ λίγα

Ξεκινησα δειλα δειλα να τρωω παραπανω υδατανθρακα κτλ..Προσπαθω τωρα να ξεκινησω να ανεβαζω κιλα. Ειναι αρκετα δυσκολο για τον οργανισμο μου αλλα τα 81-82 πιστευω θα τα ξαναπατησω. Σιγουρα ειναι λιγα αλλα συγκρινομαι με αλλα παιδια στο γυμ που μπορει να ειναι και 74-75 κιλα με λιγοτερη μυικη μαζα φυσικα και δεν εχουμε επαφη...Οποτε δεν με στεναχωρει και τοσο..Στα 80 θα ειμαι κομπλε !!!
Καλα ειναι τα 170 γρ πρωτεινης... Για το τωρινο σου βαρος...

Παντα κοιταω να ειναι τουλαχιστον χ2 οποτε ειμαι υπερκαλυμμενος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι κανόνας για όλους το 2χσωματικό βάρος (έχω διαβάσει και έρευνα μου μιλάει για 2χμυική μάζα) 
είσαι εκτόμορφος άρα καις εύκολα, πρέπει να τρως πολύ. όπως σου είπε και ο μάου-μάου. έτσι πρέπει να πράξεις 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχει αποδειχθεί ότι είναι κανόνας για όλους το 2χσωματικό βάρος (έχω διαβάσει και έρευνα μου μιλάει για 2χμυική μάζα) 

είσαι εκτόμορφος άρα καις εύκολα, πρέπει να τρως πολύ. όπως σου είπε και ο μάου-μάου. έτσι πρέπει να πράξεις 

Οπως και να εχει την υπερκαλυπτω. Ποσο μαλλον εαν μιλαμε και για 2χ μυικη μαζα.

 

Καιω πολυ και για αυτο ακομα και σε περιοδο γραμμωσης ετρωγα υπερβολικα πολυ υδατανθρακα.Εκει ειναι η διαφορα του ενδομορφου με τον εκτομορφο.
Τωρα τρωω την ημερα 1 κιλο ρυζι η μακαρονια(βρασμενα) ...Δεν γινεται να το ανεβασω αλλο προς το παρων παει πολυ... + φυσικα το κρεας μου, το γαλα, καμια φορα ψωμι, γιαουρτι , μπανανες, μηλο κτλ.
Απο συμπληρωμα ειμαι κομπλε τωρα, Πολυβιταμινες, Πρωτεινη , κρεατινη και καμια φορα αν κανω λιγο αεροβια τσιμπαω αμινοξεα πριν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως και να εχει την υπερκαλυπτω. Ποσο μαλλον εαν μιλαμε και για 2χ μυικη μαζα.

 

Καιω πολυ και για αυτο ακομα και σε περιοδο γραμμωσης ετρωγα υπερβολικα πολυ υδατανθρακα.Εκει ειναι η διαφορα του ενδομορφου με τον εκτομορφο.

Τωρα τρωω την ημερα 1 κιλο ρυζι η μακαρονια(βρασμενα) ...Δεν γινεται να το ανεβασω αλλο προς το παρων παει πολυ... + φυσικα το κρεας μου, το γαλα, καμια φορα ψωμι, γιαουρτι , μπανανες, μηλο κτλ.

Απο συμπληρωμα ειμαι κομπλε τωρα, Πολυβιταμινες, Πρωτεινη , κρεατινη και καμια φορα αν κανω λιγο αεροβια τσιμπαω αμινοξεα πριν .

και αλλού είναι η διαφορά, ο ενδόμορφος πρέπει να κάνει καύσεις και πρέπει να ελέγχει κατά πολύ τα ελεύθερα γεύματά του. 

 

είσαι πολύ καλά, φουλ υδατάνθρακα να πάρεις και άλλο όγκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:

Οπως και να εχει την υπερκαλυπτω. Ποσο μαλλον εαν μιλαμε και για 2χ μυικη μαζα.
 
Καιω πολυ και για αυτο ακομα και σε περιοδο γραμμωσης ετρωγα υπερβολικα πολυ υδατανθρακα.Εκει ειναι η διαφορα του ενδομορφου με τον εκτομορφο.

Τωρα τρωω την ημερα 1 κιλο ρυζι η μακαρονια(βρασμενα) ...Δεν γινεται να το ανεβασω αλλο προς το παρων παει πολυ... + φυσικα το κρεας μου, το γαλα, καμια φορα ψωμι, γιαουρτι , μπανανες, μηλο κτλ.

Απο συμπληρωμα ειμαι κομπλε τωρα, Πολυβιταμινες, Πρωτεινη , κρεατινη και καμια φορα αν κανω λιγο αεροβια τσιμπαω αμινοξεα πριν .
και αλλού είναι η διαφορά, ο ενδόμορφος πρέπει να κάνει καύσεις και πρέπει να ελέγχει κατά πολύ τα ελεύθερα γεύματά του. 


είσαι πολύ καλά, φουλ υδατάνθρακα να πάρεις και άλλο όγκο. 

 

Ετσι ειναι δυστυχως τα δυο ακρα.Ο ενας εχει την γραμμωση παιχνιδακι και ο αλλος τον ογκο...Ρεεε γιατι δεν ειμαστεε μεσομορφοι να τελειωνε το παραμυθι..:Ρ

 

Φουλ ολα δεν εχω θεμα τωρα, και σαβουρα τρωω αμα τυχει εξω και τα παντα.Δεν φυλαγομαι απο κατι οπως στην προηγουμενη διατροφη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ετσι ειναι δυστυχως τα δυο ακρα.Ο ενας εχει την γραμμωση παιχνιδακι και ο αλλος τον ογκο...Ρεεε γιατι δεν ειμαστεε μεσομορφοι να τελειωνε το παραμυθι..:Ρ

 

Φουλ ολα δεν εχω θεμα τωρα, και σαβουρα τρωω αμα τυχει εξω και τα παντα.Δεν φυλαγομαι απο κατι οπως στην προηγουμενη διατροφη.

εσύ δεν πρέπει να φυλάγεσαι :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:
 
Ετσι ειναι δυστυχως τα δυο ακρα.Ο ενας εχει την γραμμωση παιχνιδακι και ο αλλος τον ογκο...Ρεεε γιατι δεν ειμαστεε μεσομορφοι να τελειωνε το παραμυθι..:Ρ
 
Φουλ ολα δεν εχω θεμα τωρα, και σαβουρα τρωω αμα τυχει εξω και τα παντα.Δεν φυλαγομαι απο κατι οπως στην προηγουμενη διατροφη.
εσύ δεν πρέπει να φυλάγεσαι  

Δεν ξερω εαν ειδες την φωτο που ανεβασα πριν 3-4 μερες στο anti-fitness θρεντ με το burger..:Ρ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά γράφω εδώ μέσα, 36 ετών, 1.85 ύψος, 71 κιλά, εκτομορφικός. Είχα πάρα πολλά χρόνια να κάνω γυμναστική και αποφάσισα να κάνω λίγο στο σπίτι. Ο στόχος μου είναι η ενδυνάμωση, η καλή υγεία και η βελτίωση της εμφάνισης του σώματός μου.

Ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα και είμαι στην τρίτη μέρα την οποία δεν κατάφερα να κάνω ολόκληρη.  :unsure: Υποθέτω ότι αν συνεχίσω κάθε μέρα θα μπορώ να βγάζω όλα τα προγράμματα ολόκληρα, τώρα είμαι τελείως λαπάς.

 

Το site που παρέθεσα έχει πολλά προγράμματα και ημερήσια workouts και με βοηθάει πολύ ο τρόπος που είναι στημένο και το πως εξηγεί τις ασκήσεις αλλά και το ότι μπορώ να τα κάνω αυτά στο σπίτι και όχι στο γυμναστήριο που σκυλοβαριέμαι.

Παρατηρώ όμως ότι σε 10 λεπτά έχω τελειώσει το πρόγραμμα. Δεν είναι περίεργο αυτό; Αφ' ενός με βολεύει γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για σκότωμα και όταν τελειώσω είμαι λιώμα, αλλά μήπως δεν κάνω δουλειά έτσι;

 

Πείτε μου τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που επέλεξα, για τα άλλα που έχει γενικά και γενικότερα όποια συμβουλή καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά γράφω εδώ μέσα, 36 ετών, 1.85 ύψος, 71 κιλά, εκτομορφικός. Είχα πάρα πολλά χρόνια να κάνω γυμναστική και αποφάσισα να κάνω λίγο στο σπίτι. Ο στόχος μου είναι η ενδυνάμωση, η καλή υγεία και η βελτίωση της εμφάνισης του σώματός μου.

Ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα και είμαι στην τρίτη μέρα την οποία δεν κατάφερα να κάνω ολόκληρη.  :unsure: Υποθέτω ότι αν συνεχίσω κάθε μέρα θα μπορώ να βγάζω όλα τα προγράμματα ολόκληρα, τώρα είμαι τελείως λαπάς.

 

Το site που παρέθεσα έχει πολλά προγράμματα και ημερήσια workouts και με βοηθάει πολύ ο τρόπος που είναι στημένο και το πως εξηγεί τις ασκήσεις αλλά και το ότι μπορώ να τα κάνω αυτά στο σπίτι και όχι στο γυμναστήριο που σκυλοβαριέμαι.

Παρατηρώ όμως ότι σε 10 λεπτά έχω τελειώσει το πρόγραμμα. Δεν είναι περίεργο αυτό; Αφ' ενός με βολεύει γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για σκότωμα και όταν τελειώσω είμαι λιώμα, αλλά μήπως δεν κάνω δουλειά έτσι;

 

Πείτε μου τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που επέλεξα, για τα άλλα που έχει γενικά και γενικότερα όποια συμβουλή καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ :-)

Καταρχάς δεν πειράζει που δεν έβγαλες ολόκληρη την προπόνηση, αρκεί που προσπάθησες. Είσαι στην πολύ αρχή ακόμα και είναι λογικό να τελειώνεις σε λίγα λεπτά. Από την μία επειδή γενικά bodyweight ασκήσεις δεν σου τρώνε και παααρα πολύ χρόνο και από την άλλη επειδή είναι αρχή ακόμα και δεν μπορείς να βγάλεις και πάρα πολλές ασκήσεις. 

 

Εγώ θα σου πω ότι τώρα στην αρχή δεν έχει σημασία το πρόγραμμα. Είναι πολύ μεγάλη υπόθεση να αρχίζεις απλά να γυμνάζεσαι, ό,τι κι αν είναι αυτό. Μερικά παιδιά εδώ (ναι λέω κι εσένα Γιάννη  :-D) θα σε πουν παραπάνω για ασκήσεις κτλπ μιάς και τα κάνουν οι ίδιοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω να προτεινω αφου τα ρωταμε που τα ρωταμε μετα οποιος ανεβαζει μια φωτο να λεει μερικα πραγματα απο κατω πχ.

 

Βαζει φωτο, κιλα, υψος, ποσοστο λιπους στο περιπου(εδω μπορει να ναι εμτελως λαθος το νουμερο που πιστευει), προπονηση πχ σπλιτ τεσσαρων, πεντε ημερων ή φουλ μποντυ ή ανω κατω σωμα.

 

Διατροφη στο περιπου.

 

Ετσι οι μαστερ του ειδους μιλαω για μαους, αλεξ,μπος, φωτης(δεν σε ξεχασα χαχα) να λενε τα συν και τα μειον. Θα ελεγα να λεει και ο μανος αλλα δεν μπαινει.

 

Πιστευω θα γλιτωναμε απο πολλες ερωτησεις και μαντεψιες.

 

 

Οσο για το φιλο που θελει να κανει προπονηση σπιτι θες λιγη φαντασια να εκμετελλευτεις το χωρο σου. Εκτος αν εχεις αυλη

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη φορά γράφω εδώ μέσα, 36 ετών, 1.85 ύψος, 71 κιλά, εκτομορφικός. Είχα πάρα πολλά χρόνια να κάνω γυμναστική και αποφάσισα να κάνω λίγο στο σπίτι. Ο στόχος μου είναι η ενδυνάμωση, η καλή υγεία και η βελτίωση της εμφάνισης του σώματός μου.

Ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα και είμαι στην τρίτη μέρα την οποία δεν κατάφερα να κάνω ολόκληρη.  :unsure: Υποθέτω ότι αν συνεχίσω κάθε μέρα θα μπορώ να βγάζω όλα τα προγράμματα ολόκληρα, τώρα είμαι τελείως λαπάς.

 

Το site που παρέθεσα έχει πολλά προγράμματα και ημερήσια workouts και με βοηθάει πολύ ο τρόπος που είναι στημένο και το πως εξηγεί τις ασκήσεις αλλά και το ότι μπορώ να τα κάνω αυτά στο σπίτι και όχι στο γυμναστήριο που σκυλοβαριέμαι.

Παρατηρώ όμως ότι σε 10 λεπτά έχω τελειώσει το πρόγραμμα. Δεν είναι περίεργο αυτό; Αφ' ενός με βολεύει γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για σκότωμα και όταν τελειώσω είμαι λιώμα, αλλά μήπως δεν κάνω δουλειά έτσι;

 

Πείτε μου τη γνώμη σας για το πρόγραμμα που επέλεξα, για τα άλλα που έχει γενικά και γενικότερα όποια συμβουλή καλοδεχούμενη.

 

Ευχαριστώ :-)

 

Καταρχάς μπράβο που το πήρες απόφαση και ξεκίνησες να γυμνάζεσαι για να βελτιώσεις την υγεία και το σώμα σου. Τώρα το πρόγραμμα αυτό είναι καλό για κάποιον που ξεκινάει γιατί δεν είναι τόσο απαιτητικό και δεν παίρνει πολύ ώρα. Για ένα αρχάριο είναι λογικό να μην μπορεί να βγάλει όλο το πρόγραμμα σε μερικά σημεία, γιατί όσο πάει και δυσκολεύει. Το κακό είναι το συγκεκριμένο πρόγραμμα και άλλα τέτοιου είδους δεν κάνουν και πολύ καλή δουλειά στη μεγάλη ανάπτυξη μυικής μάζας. Είναι πιο πολύ για αρχάριους και για conditioning σε προχωρημένους.

 

Για μένα καλό θα ήταν να βγάλεις και τις 30 μέρες του προγράμματος να μπεις σε ένα πρόγραμμα και μετά να πας στο πρόγραμμα που έχω στην υπογραφή μου. Είναι ιδανικό για ανάπτυξη μυικής μάζας και γυμνάζει όλο το σώμα. Δίνει έμφαση στις λίγες επαναλήψεις με σετ και στη ξεκούραση που είναι το Α και το Ω για υπερτροφία μυών. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια μπάρα. Αξίζει να αγοράσεις άμα δεν έχεις. Κοστίζει μόνο 20 ευρώ και μπαίνει στη πόρτα. Χωρίς μπάρα δύσκολα να κάνεις σοβαρή προπόνηση στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε παλι με το 'εκτομορφικός'

βρε βγαλτε απο το μυαλο σας πράγματα που δν ισχύουν , εχω  γυμνάσει πριν καμιά 10ρια χρόνια εναν πιτσιρικα τότε 18χρ.  οχι  εκτομορφικό αλλα τον ορισμό του σκελετού , μιλαμε οτι ξεκίνησε 20 κιλα κατω απο το βάρος του σαν Αιθιοπας ηταν ,  και κατέληξε να με ξεπεράσει σωματικά ,  να  γινει ορισμός του τουμπανιασμενου , να κατεβεί κ να εχει συμμετοχή σε αγώνες ! 

λίγη θέληση παραπάνω χρειάζεται , ειναι λιγο διαφορετικές οι βασεις που ξεκιναει ο καθενας αυτο ειναι ολο !

το λεω αλλη μια  expert  γιατι δεν το καταλαβες , σταμάτα να μετρας το ρυζι την πατατα , σταματα να ψειρίζεις τα γραμμάρια  και φαε !  φαε συκώτι φαε κιμά βαλε μπιφτέκια μοσχαρίσια στο προγραμμα , πιες ενα λιτρο  γαλα την ημερα κτλ!

καθεσαι κ λες οτι άλλοι στο γυμναστηριο δεν εχουν  ''επαφή'' μαζι σου και εισαι 10 κιλά κατω απο το βαρος σου !

ενας αντρας κανονικός χωρις να γυμνάζεται χωρις τιποτα πρεπει απο την φύση του να ειναι τα κιλα του οσα και το υψος του,

10 κιλα κατω ειναι οι γυναίκες  ..

ελπίζω να μην παρεξηγηθείς στα λεει κάποιος που τα έχει φαει με το κουταλι αυτα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...