Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν λέτε ορειβάτες εννοείτε αναρριχητές;

 

Πάντως, από την εμπειρία μου μέχρι τώρα, οι αναρριχητές (bouldering, climbing etc) έχουν σίγουρα το δυνατότερο και μεγαλύτερο σε διάρκεια πιάσιμο. Φαντάσου ότι πρέπει να ανέβεις αρκετά μέτρα ύψος. Δε θα τα κάνεις αυτά τα μέτρα σε ένα λεπτάκι. Επίσης, εκτός από το απλό πιάσιμο, θα βάλεις και δυναμικές κινήσεις. Βάλε στο παιχνίδι και τα πιασίματα με 1,2 και 3 δάκτυλα. Βάλε τα pinches. Βάλε μέσα και αρνητικές διαδρομές, όπου για αρκετή ώρα είσαι υπο κλίση. Είναι εντελώς άλλη φάση.

Αυτό είπα και πιο πάνω: έχουν από τις δυνατότερες λαβές, όχι όμως τις δυνατότερες. Συνδυάζουν πολύ μεγάλη δύναμη χεριών-δακτύλων με εξαιρετική αντοχή, εξασκούνται για αυτό τον σκοπό. Τους βλέπω και τους θαυμάζω πολλές φορές. Η δύναμή τους στο χέρι συναντάται σε αθλητές κιλών μερικών κατηγοριών πάνω σε σωματικό βάρος.

 

Δεν είναι όμως οι απολύτως δυνατότεροι, όπως προανέφερα. Όπως ακριβώς, όσο και να αντέχει να τρέχει ένας μαραθωνοδρόμος, δεν έχει την δύναμη, έκρηξη, κ.λ.π. του 100άρη δρομέα.

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν κυριολεκτικά απίστευτη δύναμη λαβής, μπορεί να προκαλέσουν κάταγμα σε κάποιον φυσιολογικό άνθρωπο.

 

Το καλό με το grip, είναι ότι δεν έχει κατηγορίες κιλών, μπορεί κάποιος στα 80 σε κάτι συγκεκριμένο, να είναι ο καλύτερος, ΜΕΤΡΗΣΙΜΑ όμως, με κριτές και ίδιο εξοπλισμό.

Ας γίνουμε συγκεκριμένοι, για να γίνει κατανοητό: ποιό είναι το παγκόσμιο ρεκόρ στη χοντρή μπάρα, άρση θανάτου, με τα δύο χέρια από πάνω;

Στο Rolling Thunder; 2" V-bar*; CoC; Πόσα καρφιά, τι έντασης-αντίστασης, να λυγίζεις με τους καρπούς, σε τι χρόνο; Πόσοι μπορεί να σηκώσουν ένα Inch Dumbell; Ένα Millenium Dumbell μήπως; Farmer's Walk με πόσα σε κάθε χέρι(150-200 κιλά σε κάθε χέρι, είναι απίστευτη δύναμη, δεν μπορεί να τη διανοηθούν ούτε οι καύτεροι αναρριχητές, πόσο μάλλον ο μέσος άνθρωπος) ; Και ένα σωρό άλλες ασκήσεις.

 

Πριν μια εβδομάδα, στο 2" V-bar, σήκωσα 75 κιλά σε κάθε χέρι(ανεβαίνω σταθερά! ), αλλά είναι αστείο νούμερο αν κοιτάξει κανείς τα μεγαθήρια παγκοσμίως και τα κιλά που σηκώνουν.

 

Οπότε, όταν μιλάμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ, καλό είναι να είμαστε προσεκτικοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Κογκμπα τα χεις μπερδεψει. Τα παραδειγματα που αναφερεις ουσιαστικα εχουν μεγαλυτερη δυναμη οχι δυνατοτερη λαβη. πχ Εγω μπορει να εχω πιο δυνατη λαβη απο εσενα αλλα εσυ να εχεις πιο πολυ δυναμη. Πιο συγκεκριμενα εγω πχ μπορει να εχω την δυναμη στη λαβη μου να κρατησω 100 κιλα αλλα δεν εχω τη δυναμη να τα σηκωσω ενω εσυ εχεις τη δυναμη να τα σηκωσεις αλλα οχι τη δυναμη στη λαβη να τα κρατησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη σαν τεχνολογία πρεπει να ειναι πολύ παλια , η μανα μου χρησιμοποιουσε παλιότερα μια τετοια που την ειχε αν δεν κανω λαθος απο τοτε που ηταν φοιτήτρια ,πράγματι  έψηνε πολυ ωραία ........  όντως ο  maus  που χάθηκε?

ΜΑΟΥ  τα μισα να μου ελεγε ρε ,κλαιω ...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η γραφική παράσταση είναι αυτό που λέμε:

αντοχή    ^
          | *
          | *   <--- αναρριχητές
          | *
          | *
          |  *   
          |   *
          |     *      /--- strongmen
          |        * * * * *  
          +------------------->
                           δύναμη

Οι αναρριχητές είναι στο ένα άκρο. Οι άλλοι στο άλλο. Και οι μεν και οι δε, αν προσπαθήσουν να κάνουν πράγματα της άλλης μεριάς δε θα τα καταφέρουν τόσο καλά. Δεν γίνεται να τα έχεις όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα -ίσα, δεν τα έχω μπερδέψει καθόλου, ξέρω πολύ καλά τι λέω, έχω δοκιμάσει αρκετά από αυτά προσωπικά. Είπα ότι υπάρχουν χίλιες δύο ασκήσεις που οι αναρριχητές ΔΕΝ είναι οι δυνατότεροι, και ΔΕΝ έχουν να κάνουν απλά να σηκώσεις κάτι από κάτω. Ανέφερα απλά μερικά παραδείγματα, τυχαία.

 

Εσύ όμως, που υποστηρίζεις ότι ίσως έχεις δυνατότερη λαβή από έναν άλλο (και έστω ότι σε περιορίζει το σήκωμα), πώς ακριβώς το συμπεραίνεις; Έχεις ασκηθεί κάπου συγκεκριμένα και το διαπίστωσες, για πόσο καιρό και σε τι ακριβώς; Μιλάω για μετρήσιμα μεγέθη φυσικά, όχι για εικασίες και το τι μπορεί να ισχυρίζεται ο καθένας ότι σηκώνει. Πιστοποιήθηκες για αυτό από ειδικότερους(κριτές-αθλητές) στο grip;

 

Εγώ ξέρω και συμφορουμίτες σε άλλα φόρουμ που είναι πολύ καλοί αναρριχητές, πάρα πολύ δυνατοί σε αρκετές διαφορετικές ασκήσεις και το λένε και οι ίδιοι πού είναι καλύτεροι και πού όχι, μετρήσιμα όμως σε κάθε άσκηση, όχι στα κουτουρού.

 

Επεξεργασία

Δεν καταλαβαίνω προς τι η όλη αντίθεση, απλά είπα ότι όταν κάποιος ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ότι είναι δυνατότερος κάπου, πρέπει και να το αποδείξει. Και εγώ μπορώ να πω ότι σηκώνων περισσότερα από τον Πύρρο Δήμα, δεν πρέπει να το αποδείξω;

Μιλούσαμε για το ΑΠΟΛΥΤΟ και θίξαμε τους αναρριχητές, ήμαρτον, αυτό θέλω να πω, καλοί, χρυσοί, αλλά δεν είναι πάνω από όλους στα απόλυτα μετρήσιμα ρεκόρ. Υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί αγώνες grip, για όλα τα γούστα.

 

Το τελειώνω εδώ, βαρέθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δυνατοτερος σε τι να ειναι? Στις αρσεις κτλ? Δεν τον νοιαζει αυτο και ναι δεν ειναι δυνατοτερος σε αυτα σε καμια περιπτωση. Να στο πω διαφορετικα βαλε ενα ΒΒ Να κρατηθει με αναρριχητικη λαβη και συγκρινε ποσο "δυνατος" ειναι.

 

ηταν απλα παραδειγμα για να σου δειξω οτι αλλο λαβη αλλο σηκωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια ειμαι στρατο και δυστυχως το φαγητο ειναι καλο οποτε οι ελπιδες να χασω κιλα λογω χαλια φαγητου μειωθηκαν. 

Για πειτε καποια γνωμη για το τι μπορω να κανω για να χασω κανα κιλο μονο με διατροφη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπον παιδια ειμαι στρατο και δυστυχως το φαγητο ειναι καλο οποτε οι ελπιδες να χασω κιλα λογω χαλια φαγητου μειωθηκαν. 

Για πειτε καποια γνωμη για το τι μπορω να κανω για να χασω κανα κιλο μονο με διατροφη

απλα τρωγε οσο χρειαζεσα και οχι σα ζωο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΟΥ  τα μισα να μου ελεγε ρε ,κλαιω ...

 

Τι ενοεις ,δεν ηταν υπονοούμενο για την ηλικία ,και εγω δεν ειμαι πιτσιρικάς  ,32 ειμαι, απλα τόνισα οτι ειναι παλιές αυτες οι ψησταριές αλλα ψήνουν όντως ωραία .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνει ρε συ, τι απαντάς σοβαρά  :-D

 

Πλακα - πλακα ετσι πέφτουν τα μπαν! :-D  

Εγω πάντως  τωρα το χειμώνα  σχεδόν καθε βράδυ ψήνω στο τζάκι. Χθες το βραδυ τα αναψαμε πρωτη φορα φετος και εβαλα μπιφτέκια ,καιρό ειχα να φάω τοσο κρέας μαζεμένο ,ξέφυγα λιγο!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ψήνουμε  λιπαρά ,τα εχω απαγορεύσει στο σπίτι  :-D ,περα απο κρεας βεβαια βάζουμε και λαχανικα στη σχαρα ,πατατες στα καρβουνα κτλ. 

Αυτο με την καμινάδα μου το εχουν ξανα πει ,αλλα το τζακι το εχουμε τωρα 20 χρονια και κατι τετοιο δεν εχει συμβει ,τι να πω ισως εχει μεγάλη καμινάδα και δεν πιάνει.

 

 

......... ο Μαου οταν ειδε οτι έφαγε μπαν!

daily_picdump_1984_640_02.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...