Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δήμητρα, αν θες να χάσεις είναι καλύτερα, για πολλούς λόγους,  να αυξάνεις τις καύσεις παρά να μειώνεις την τροφή. Π.χ. αν θες να χάσεις 150-200 θερμίδες τη μέρα, αντί να κόψεις 40-50γρ υδατάνθρακα, καλύτερα βάλε ένα 4' ΤΑΒΑΤΑ. 

--------------

Είδα σ' ένα βίντεο τα εξής δεδομένα που δείχνουν αν κάποιος είναι γυμνασμένος σε υψηλό επίπεδο:

 

1. Επικλινή πάγκο (στήθος): 1,25 * βάρος σώματος (5 επαναλήψεις)

2. Chin ups: +50% * βάρος σώματος (5 επαναλήψεις)

3. Άρσεις ώμων: 0,85 * βάρος σώματος (5 επαναλήψεις)

4. Άρσεις δικεφάλων: 0,65 * βάρος σώματος (5 επαναλήψεις)

5. (και για το αισθητικό κομμάτι) περιφέρεια μέσης: 45% * ύψος

 

Πώς σας φαίνονται τα νούμερα; Είναι ενδεικτικά ή εντελώς αυθαίρετα; (με δικαιολόγηση παρακαλώ) :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

βασ'ιλη δεν υπάρχει πρέπει εδω,αν δεν παιρνεις τα θρεπτικα συστατικά απ την διατροφή σου το καλό θα ειναι να τα συμπληρώσεις

ως γνωστον η εφιδρωση συμβάλει στην απωλεια μεταλλων απο το σωμα και τωρα το καλοκαίρι η εφίδρωση ειναι αυξημένη

θυμισέ μου λιγο ποια μεταλλα ειναι οι ηλεκτρολύτες?

 

(λαϊκή επιστήμη) Τα μέταλλα των ηλεκτρολυτών είναι το κάλιο και το νάτριο. Κάποιοι ηλεκτρολύτες διαθέσιμοι στο εμπόριο περιέχουν και μαγνήσιο για αποφυγή κραμπών.

 

 

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος αλλά θα ήθελα την βοήθειά σας σε 2 πραγματάκια. Είμαι 34, 85 κιλά και 180. Κάνω ποδήλατο (καθαρά για χόμπι-φυσική κατάσταση όχι για αδυνάτισμα ) και 1 φορά την εβδομάδα διανύω μεγάλη διαδρομή, 60χλμ+ . Πρόβλημα με κράμπες δεν έχω αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να πάρω ηλεκτρολύτες. Αν ναι, από που, ποιους και πόσο;

 Και το 2ο, έχω ζώνη παλμών (HRM) και το garmin έχει χωρίσει τις ζώνες παλμών ανα 10%. 50-60 , 60-70, κλπ. Υπάρχει κάποια καλύτερη ρύθμιση των ζωνών αυτών ή ανα 10% είναι καλά;

 

 

Όπως λέει κι ο Captn δεν υπάρχει "πρέπει" να πάρεις ηλεκτρολύτες. Η εφίδρωση κι η ανάγκη ενυδάτωσης εξαρτώνται, σε μεγάλο βαθμό, από το είδος και τη διάρκεια της άσκησης που κάνεις - ο άλλος παράγοντας είναι η θερμοκρασία περιβάλλοντος. Δεν είναι το ίδιο να κάνεις ποδήλατο σε 15 βαθμούς Κελσίου και σε 30 βαθμούς Κελσίου.

 

Η διαδρομή των 60χλμ+ δεν λέει κάτι. Εάν, για παράδειγμα, κάνεις τα 60χλμ σε 2 ώρες (= 30χλμ/ώρα) τότε σίγουρα θα χρειαστείς ηλεκτρολύτες (ανεξαρτήτως θερμοκρασίας περιβάλλοντος), διότι η ένταση της άσκησης είναι υψηλή. Εάν τα κάνεις σε 60χλμ σε 3.5 ώρες (=17,15χλμ/ώρα) μπορεί και να είσαι ΟΚ και με σκέτο νερό. Πρόβλημα θα έχεις εάν δεν πίνεις καθόλου νερό ή/και ηλεκτρολύτες, ανεξαρτήτως έντασης και διάρκειας άσκησης. Επίσης, το σκέτο νερό έχει σαφώς την ιδιότητα  να μας ξεδιψάει, αλλά εν ώρα άσκησης, εάν δεν περιοριστεί σε μικρές γουλιές, τότε έχει την τάση να μας φουσκώνει με αποτέλεσμα να νιώθουμε δυσφορία (πολλές φορές έντονη και σίγουρα ανεπιθύμητη) την ώρα της άσκησης. Νοείται ότι αναλόγως θερμοκρασίας περιβάλλοντος, σε συνδυασμό με το είδος και την ένταση της άσκησης, προσαρμόζεται η ποσότητα και η συχνότητα λήψης ηλεκτρολυτών.

 

Τέλος, οι ηλεκτρολύτες δεν έχουν άμεση σχέση με την αποφυγή πρόκλησης κραμπών στα πόδια. Οι κράμπες προκαλούνται από έλλειψη μαγνησίου. Όπως γράφω πιο πάνω, υπάρχουν κάποιοι ηλεκτρολύτες στο εμπόριο που περιέχουν ποσότητες μαγνησίου αλλά δεν είναι αυτό το αντικείμενό τους. Μαγνήσιο βρίσκεις σε ταμπλέτες - εάν έχεις έλλειψη - αλλιώς από τη διατροφή λαμβάνουμε αρκετές ποσότητες. Προσοχή: Εάν επιλέξεις να λαμβάνεις επιπλέον μαγνήσιο σε ταμπλέτες, πρόσεξε τις ποσότητες διότι το πολυ μαγνήσιο "χαλαρώνει" τους μύες. Ναι μεν δεν παθαίνεις κράμπες, αλλά μπορεί να μην μπορείς να εκτελέσεις σωστά μια άσκηση λόγω χαλαρής κατάστασης των μυών.

 

Ηλεκτρολύτες μπορείς να βρεις στο εμπόριο (συνήθως σε καταστήματα ποδηλατικών ειδών) και υπάρχουν σε πολλά είδη (σκόνη, ταμπλέτες) και γεύσεις. Οι τιμές κι οι ποσότητες διαφέρουν ανά κατασκευαστή και - προφανώς - ανά έμπορο.

 

More info.

 

Για το Garmin θα πρέπει να το ψάξω σπίτι που θα το έχω μπροστά μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι μονο νατριο και καλιο τοτε ισως να μν χρειαζεται συμπλρωμα,νατριο σιγουρα παιρνει απ το αλατι,καλια εχουν οι μπανανες

 

 

 

 

 

το μαγνησιο ειναι σπουδαιο μεταλλο,αξιζει να το παρει κανεις για την δημιουργια ενζυμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα (τουλάχιστον στην ποδηλασία που ασχολούμαι λίγο) δεν είναι εάν λαμβάνεις "γενικά" κάλιο και νάτριο από τη διατροφή σου, αλλά εάν έχεις τα συγκεκριμένα δύο μέταλλα διαθέσιμα όταν θα τα απαιτήσει ο οργανισμός σου. Για παράδειγμα, εάν αύριο το πρωί φάω 5 μπανάνες και το βράδυ κάτι (πολύ) αλμυρό και μεθαύριο βγω και κάνω 60χλμ, είναι σχεδόν σίγουρο (=προσωπική εκτίμηση) ότι κάλιο και νάτριο δεν θα έχω διαθέσιμα για τον οργανισμό μου.

 

Για το μαγνήσιο συμφωνώ, με την επιφύλαξη που αναφέρω πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη τα νούμερα στα βάρη είναι σχετικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, γι αυτό λέω πάντα να μην σας νοιάζει ποτέ πόσα κιλά παίζετε να σας νοιάζει η ένταση που τα παίζετε και το να τερματίζετε την προσπάθεια!

Έτσι ενδεικτικά σε αυτά που διάβασα να πω πως ένας που είναι 80 κιλά αρκετά γυμνασμένος είναι πιθανό να παίζει 5 φορές τα 100 κιλά στον πάγκο, είναι ακόμη πιο πιθανό όμως να μην παίζει τα 50 κιλά 5 φορές στα δικέφαλα.

Όλοι έχουμε δυνατές και αδύνατες μυϊκες ομάδες, εγώ πχ παίζω πολύ περισσότερα κιλά από το βάρος μου στα δικέφαλα και αρκετά λιγότερα για το βάρος μου στην πλάτη..

~~~~~~

Νικόλα ωραίος ρε, τούμπανο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η διατροφή μου είναι (θεωρώ) ισορροπημένη. Ποδήλατο κάνω πάντα το πρωί (6πμ) επειδή δεν την παλεύω με την ζέστη. Καθημερινες κάνω ~30χλμ με ρυθμό 25-30χλμ/ώρα και το σαβκο που οι διαδρομές είναι μεγαλύτερες ~80χλμ ο ρυθμός είναι 23-26χλμ/ώρα.

 

Βρήκα σε ένα άρθρο και το εξής: 

-Φτιάξτε το δικό σας αθλητικό ποτό για να αναπληρώσετε τους χαμένους ηλεκτρολύτες. Προσθέστε 1/4 του κουταλιού του γλυκού αλάτι, 1/4 του κουταλιού του γλυκού σόδα, το χυμό από 1/2 φλιτζάνι πορτοκάλι και 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη σε 1 λίτρο νερού και έπειτα ανακατέψτε το μείγμα.

 

Ισχύει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

~~~~~~

Νικόλα ωραίος ρε, τούμπανο.

περσινές στο cut πριν τον όγκο του χειμώνα , φέτος σκοπεύω να είμαι πολύ καλύτερος , το πάω ακόμα καλύτερα αυτό το cut

άσε με έχει πωρώσει η φάση και αντέχω την πείνα που με έχει λυσσάξει  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολα τα ελληνικα μαγαζια που πουλανε συμπληρώματα, ειδικα απο την myprotein, prozis, πρεπει να μας νομιζουν για πολυ χαιβανια.

 

Η prozis πουλαει 1κιλο φυστικοβουτυρο 5€ και σε μαγαζι στην Θεσσαλονίκη εχει 12€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πέρσι έπεσα 1500-1400 θερμίδες και έπαθα αμηνόρροια .....δεν είχα περίοδο από Μάιο έως Οκτώμβρη (τεχνικά με χρήση προγεστερόνης τον προκάλεσα τον μήνα Ιούλιο) 

στα φόρουμ  που παρακολουθούσα έλεγαν πως μια γυναίκα που αθλείται δυναμικά δεν πρέπει να πέφτει κάτω από 1600θερμίδες 

και για μια κοινή γυναίκα κάτω από 1500

 

με τον φόβο της περσινής ορμονικής διαταραχής δεν θέλω να πέσω κάτω από 160γρμ υδατάνθρακα 

ε ναι δεν γνωρίζω στις γυναίκες τι παίζει ή σε εσένα συγκεκριμένα , εσύ και ο γιατρός σου ξέρετε καλύτερα ,δεν λέω οτι πρέπει να κάνεις κάτι τέτοιο. Απλά λέω υπάρχουν χειρότερα, δίαιτες που πραγματικά σε φτάνουν στα όρια σου, αλλα το αποτέλεσμα θα είναι extreme (αν και εφόσον τις ακολουθήσεις κατα γράμμα) 

Φέτος το καλοκαίρι ξέρω πως θα είμαι στην ποιο τρελή physique της ζωής μου γιατι βλέπω στην πράξη πως κάποια πράγματα υπάρχει λόγος που θεωρούνται must. Αερόβια , πρωινό , timing στα γεύματα 

Όταν είμαι σε όγκο μπορώ να κάνω πραγματικά ότι θέλω , τρώω όποτε θέλω αφού τρώω σαν ζώο, θα βάλω μάζες , η δύναμη μου θα φύγει στο θεό, στο cut όμως θέλει αφοσίωση , αν ήταν εύκολο θα κυκλοφορούσαν όλοι κομμάτια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Η διατροφή μου είναι (θεωρώ) ισορροπημένη. Ποδήλατο κάνω πάντα το πρωί (6πμ) επειδή δεν την παλεύω με την ζέστη. Καθημερινες κάνω ~30χλμ με ρυθμό 25-30χλμ/ώρα και το σαβκο που οι διαδρομές είναι μεγαλύτερες ~80χλμ ο ρυθμός είναι 23-26χλμ/ώρα.

 

Βρήκα σε ένα άρθρο και το εξής: 

-Φτιάξτε το δικό σας αθλητικό ποτό για να αναπληρώσετε τους χαμένους ηλεκτρολύτες. Προσθέστε 1/4 του κουταλιού του γλυκού αλάτι, 1/4 του κουταλιού του γλυκού σόδα, το χυμό από 1/2 φλιτζάνι πορτοκάλι και 2 κουταλιές της σούπας ζάχαρη σε 1 λίτρο νερού και έπειτα ανακατέψτε το μείγμα.

 

Ισχύει; 

...και για πες, με ποιο ποδήλατο κάνεις τις διαδρομές; :-)

 

Η δική μου συνταγή για "σπιτικούς" ηλεκτρολύτες έχει ως εξής: Σε 1 λίτρο νερό, στίβεις μισό λεμόνι, προσθέτεις ένα κουταλάκι του γλυκού μέλι (συντηρητική ποσότητα, ε!) και λίγο αλάτι (= βάζεις λίγο αλάτι στη χούφτα του ενός χεριού, περνάς τον δείχτη του άλλου χεριού από πάνω κι όσοι κόκκοι "κολλήσουν" στο δάχτυλο, τους προσθέτεις στο μίγμα). Ανακατεύεις καλά, διότι το μέλι έχει την τάση να "κάθεται" στον πάτο του μπουκαλιού κι είσαι έτοιμος.

 

Η συνταγή που παραθέτεις, κατά την άποψή μου, δεν έχει ισορροπία. Με άλλα λόγια, έχει πολλή ζάχαρη (μα, 2 κουταλιές σούπας ζάχαρης; γλυκό φτιάχνεις ή ηλεκτρολυτες; ) και πολύ αλάτι. Το αλάτι ναι μεν ρυθμίζει την ενυδάτωση του οργανισμού, το πολύ αλάτι κάνει ζημιά (ειδικά στη μορφή που το καταναλώνουμε στους ηλεκτρολύτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δήμητρα, αν θες να χάσεις είναι καλύτερα, για πολλούς λόγους,  να αυξάνεις τις καύσεις παρά να μειώνεις την τροφή. Π.χ. αν θες να χάσεις 150-200 θερμίδες τη μέρα, αντί να κόψεις 40-50γρ υδατάνθρακα, καλύτερα βάλε ένα 4' ΤΑΒΑΤΑ. 

--------------

αυτή η κίνηση ήταν στο πίσω μέρος του μυαλού μου..να μειώσω κάπως υδατάνθρακα και να βάλω 5 μέρες πρωινή αερόβια (τώρα έχω μόνο 2) εκεί προς Ιούνη που θα αρχίζουν οι ζέστες από νωρίς και θα ξυπνάω πιο εύκολα ... γιατί τώρα να σηκωθώ 8 να κάνω πρωινό αερόβιο δεν και πολύ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη τα νούμερα στα βάρη είναι σχετικά παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο, γι αυτό λέω πάντα να μην σας νοιάζει ποτέ πόσα κιλά παίζετε να σας νοιάζει η ένταση που τα παίζετε και το να τερματίζετε την προσπάθεια!

Έτσι ενδεικτικά σε αυτά που διάβασα να πω πως ένας που είναι 80 κιλά αρκετά γυμνασμένος είναι πιθανό να παίζει 5 φορές τα 100 κιλά στον πάγκο, είναι ακόμη πιο πιθανό όμως να μην παίζει τα 50 κιλά 5 φορές στα δικέφαλα.

Όλοι έχουμε δυνατές και αδύνατες μυϊκες ομάδες, εγώ πχ παίζω πολύ περισσότερα κιλά από το βάρος μου στα δικέφαλα και αρκετά λιγότερα για το βάρος μου στην πλάτη..

~~~~~~

Νικόλα ωραίος ρε, τούμπανο.

Τα σκεφτόμουνα αυτά που λες Maus. Ακόμη και στην ίδια μυική ομάδα προσωπικά βλέπω διαφορά στο πως βγαίνουν οι διάφορες ασκήσεις.(βγαίνανε γιατί εδώ και καιρό χαζεύω στο γυμναστήριο σε φάση αποθεραπείας)

Π.χ στήθος. Εκτάσεις αλτήρων σε πάγκο(flies) πολυ πάνω από τον μέσο όρο σύμφωνα με τα κιλά μου,ηλικία,χρόνο που γυμνάζομαι. Στον επικλινή με μπάρα όμως είμαι για κλάματα.

Το γιατί γίνεται αυτό δεν το έχω ξεκαθαρίσει ακόμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ο νεαρός ισχυρίζεται οτι απο 1-4 λεπτά ξεκούρασης ανάμεσα στα σετ (αναλόγως το είδος της άσκησης) ειναι το ιδανικό. 1 έως 4 λεπτά! Και μάλιστα, αλά bosei, πετάει και τις έρευνες που το υποστηρίζουν αυτό.

 

Ιδού το βίντεο: https://m.youtube.com/watch?v=FGMWzrdEJJM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ Γιαννη μια απορία εχω μονο ..

Με το που ξεκίνησε το βιντεο και είδες τον νεαρό που εχει ενα χεράκι σαν τον π%^&ο μου παχύ , δεν έκλεισες το βίντεο με την μια ?? αν όχι , πως το κατάφερες ? εγώ με το που τον είδα το έκλεισα στο δευτερόλεπτο , τι να μου πει αυτός ανάμεσα στους τόσους χιλιαδες που υπάρχουν? και ναι, για μένα  παίζει ρόλο αν αυτά που ισχυρίζεται κάποιος τα έχει κάνει και στην πράξη , ειδικά αν πρόκειται να ακούσω έναν άγνωστο στο ίντερνετ !

Οσο γι αυτό που λες οτι λεει , οκ 4 λεπτά ξεκούραση ε ?

χμμμ λέω την επόμενη φορά να δοκιμάσω 14 λεπτα, ίσως δουλεύει  καλύτερα , για κάτσε να δω καμιά έρευνα.

Εγω πάντως αν ξεκουραστώ πανω απο ενα λεπτό , έφυγα πήγα σπίτι μου ..

----

τεοκος σε σακάτεψε ο πιτσιρικάς και σε έκανε θεατή  χαχαα?? αφού το χάρηκες φίλε ολα οκ , περαστικά  ..

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...