Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα bcca βοηθανε ενδοπροπονητικα πολλους , εγω παιρνω bcaa με ηλεκτρολυτες γιατι μου επεφτε η πιεση καποιες φορες στην προπονηση. Αν βγαζεις τη προπονηση σου χωρις προβλημα, δε τα χρειαζεσαι

Αυτό με την πεσμένη πίεση το έχω κι εγώ. Κι όχι μόνο στην προπόνηση. 6 με 10 έχω συνήθως, σε ότι γιατρό έχω πάει μου έχει πεί πως δεν έχω πρόβλημα πάντως. Μερικές φορές βέβαια με πιάνει μια ψιλοζαλάδα αμα σηκωθώ απότομα, σε φυσιολογικά πλαίσια όμως.

Οι εξετάσεις μου είναι όλες καλές. Πιστεύεις επηρεάζει τη γυμναστική η χαμηλή πίεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

ναι υπαρχουν ανθρωποι με χαμηλη πιεση χωρις θεμα, ετσι ζουν μια χαρα.

 

εμενα η πιεση μου ειναι νορμαλ ομως καποιες φορες κατα την προπονηση (απο την μεγαλη προσπαθεια?) μου επεφτε και θολωνε η οραση μου για καποια δευτερολεπτα. Σιγουρα δεν ειναι καλο να κανεις γυμναστικη κ να ζαλιζεσαι, μπορεις να δοκιμασεις κι εσυ αμινοξεα με ηλεκτρολυτες, αυτα που πηρα τωρα, ή αυτα που χρησιμοποιουσα πριν , το Aminolast ειναι πολυ καλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα τρεξιμο πριν 2 βδομαδες μετά απο διμηνη αποχη (εκανα σχεδον ολο το φθινοπωρο μερα παρα μερα 6-8κμ).

 

Μετά τις 2 πρώτες μερες και αφου ξεκουράστηκα αλλη μια με έπιασε πόνος εκει που δειχνει το 1 στην εικονα. Ενταξει εκει το εχω ξαναπαθει, φαντάζομαι ηταν από την αποχή οπότε ξεκουραστικα 3 μέρες, ετρεξα λιγότερο την επόμενη, αφησα αλλες 2 και σημερα μπηκα κανονικά αφου δεν ειχα καμια ενόχληση. Στο 20 λεπτο ομως με πιανει αποτομα δυνατός πόνος σαν σουβλιά εκει που δειχνει το βελάκι 2 στο άλλο πόδι.. Τι παιζει εκει; Τι μπορεί να ειναι; Οταν περπατάω και τεντώνει το πόδι με πονάει, τι μπορεί να ειναι; Διατασεις κλπ κανω κανονικά. Πως θα τα αντιμετωπίσω γενικότερα; Foam roller κανει τιποτα; 

 

post-61654-0-75907400-1487942249_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τούτο. Ερωτήσεις καθότι άσχετος:

 

1. Ακολουθώ αρχικά περίοδο φορτώματος, 20γρ/μέρα (σε 4 δόσεις των 5 γρ) για 5 μέρες

2. Έπειτα 5γρ τη μέρα για 8 εβδομάδες

3. Παίρνω κάθε μέρα είτε έχω προπόνηση είτε όχι

4. Μετά από 8 βδομάδες αποχή για 1 βδομάδα κι αν επιθυμώ ξανά από την αρχή (φόρτωμα, συντήρηση, κτλ)

 

Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο όταν έπαιρνα κι εγώ θυμάμαι πως το φόρτωμα δεν είναι απαραίτητο, μπορείς απλά να παίρνεις 5gr την μέρα (μιας κι απο΄σο θυμάμαι παραπάνω δεν κάνει κάτι).

Εγώ το άφησα γιατί είχα πρόβλημα με την τουαλέτα μετά. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα χαλβά(απο ταχίνι) πριν την προπόνηση και ήμουν turbo. Σου δίνει απίστευτη ενέργεια ,αλλα παχαίνει ο άτιμος(550 θερμίδες ανα 100 γραμμάρια αυτός που παίρνω απο τον Βασιλόπουλο). Εγω δεν εχω πρόβλημα με το πάχος και τρώω συνεχώς. Επίσης εχω πρόβλημα με το πολυ φαγητό γενικά ,αλλά με το ταχίνι δεν φαίνεται να εχω πρόβλημα και χωνεύεται εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δοκίμασα χαλβά(απο ταχίνι) πριν την προπόνηση και ήμουν turbo. Σου δίνει απίστευτη ενέργεια ,αλλα παχαίνει ο άτιμος(550 θερμίδες ανα 100 γραμμάρια αυτός που παίρνω απο τον Βασιλόπουλο). Εγω δεν εχω πρόβλημα με το πάχος και τρώω συνεχώς. Επίσης εχω πρόβλημα με το πολυ φαγητό γενικά ,αλλά με το ταχίνι δεν φαίνεται να εχω πρόβλημα και χωνεύεται εύκολα.

κάτι στεβια που είναι τώρα το ίδιο παχαίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι στεβια που είναι τώρα το ίδιο παχαίνει?

 

Είχε και με στεβια ,αλλά δεν είδα θερμίδες. Λογικά θα είναι λιγότερες ,γιατι στην ουσία ο χαλβάς γινεται με ταχινι και σιρόπι γλυκόζης. Λογικά με την στεβια θα έχει λιγότερες θερμίδες. Μπορείς να πάρεις και σκέτο ταχινι ,αλλα δεν ξέρω αν είναι ωραίο στην γεύση. Το ταχίνι είναι σουπερ δυναμωτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράγγειλα τούτο. Ερωτήσεις καθότι άσχετος:

 

1. Ακολουθώ αρχικά περίοδο φορτώματος, 20γρ/μέρα (σε 4 δόσεις των 5 γρ) για 5 μέρες

2. Έπειτα 5γρ τη μέρα για 8 εβδομάδες

3. Παίρνω κάθε μέρα είτε έχω προπόνηση είτε όχι

4. Μετά από 8 βδομάδες αποχή για 1 βδομάδα κι αν επιθυμώ ξανά από την αρχή (φόρτωμα, συντήρηση, κτλ)

 

Σωστά;

ναι Γιαννη ιδανικα κανεις αυτο .

Την δοσολογια ποιος στην ειπε ?Την γραφει το κουτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απο γκουγκλαρισμα. Το κουτι λεει να ΜΗΝ υπερβω τη δοση των 5γρ, γι αυτο ρωτησα. Μηπως επειδη ειναι micronized (αν το γραφω σωστα) επηρεαζει.

 

Εντωμεταξυ, εκανα παραγγελια απο Myprotein, ολα καλα, παιρνω και email επιβεβαιωσης. Παω την επομενη μερα να δω αν σταλθηκαν. Δε με εβαζε καν στο λογαριασμο ενω οταν εβαλα την επιλογη "ξεχασα τον κωδικο" δεν αναγνωριζε καν το μαιλ! Κι ειναι η 2η φορα που το κανει. Εχει προσωπικα μαζι μου, δε γουσταρουν συνεργασια, ποιος ξερει

--------------

 

Θυμαστε που ειχα ρωτησει αν ειναι βελτιστο να τρωω και 2η μπριζολα ή να συνοδευσω με υδατανθρακα (μεχρι τοτε επελεγα 2η μπριζολα). Τελικα το γυρισα σε υδατανθρακα και μαλλον δεν ηταν καλη κινηση. Επεσα σε αποδοση, φουσκωσα σε κοιλιτσα. Το ξαναγυρναω σε πιο paleo, μου παει περισσοτερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, απο γκουγκλαρισμα. Το κουτι λεει να ΜΗΝ υπερβω τη δοση των 5γρ, γι αυτο ρωτησα. Μηπως επειδη ειναι micronized (αν το γραφω σωστα) επηρεαζει.

 

Θυμαστε που ειχα ρωτησει αν ειναι βελτιστο να τρωω και 2η μπριζολα ή να συνοδευσω με υδατανθρακα (μεχρι τοτε επελεγα 2η μπριζολα). Τελικα το γυρισα σε υδατανθρακα και μαλλον δεν ηταν καλη κινηση. Επεσα σε αποδοση, φουσκωσα σε κοιλιτσα. Το ξαναγυρναω σε πιο paleo, μου παει περισσοτερο.

Εσύ θα κάνεις φόρτωμα Γιάννη. Απλά έτσι θα έρθει ο κορεσμός γρηγορότερα. Αν παίρνεις και πρώτη φορά κιόλας θα έχεις μία αύξηση στην δύναμη γαμάτη (half placebo-half real effect). Πάντως εγώ θα την σταμάταγα στις 8 εβδομάδες θα πήγαινα κι άλλο (εκτός κι αν σου τελειώσει η ποσότητα που έχεις πάρει). Επίσης 1 βδομάδα δεν φτάνει για να κάνει wash out. Έχω την εντώπωση 1 μήνα αλλά δεν έχω κάτι να το υποστηρίξω οπότε don't take my word σε αυτό. 

 

Όσον αφορά για τον υδατάνθρακα που λες. Γι αυτό κάθε φορά που ρωτάει κάποιος για macros μετά από 2-3 rule of thumb, βάζω τα personal preferences. Καλά είναι τα evidence-based recommendations αλλά αν δεν συμπίπτουν και με τις προτιμήσεις του αθλούμενου υπάρχει ημερομηνία λήξης. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όσον αφορά για τον υδατάνθρακα που λες. Γι αυτό κάθε φορά που ρωτάει κάποιος για macros μετά από 2-3 rule of thumb, βάζω τα personal preferences. Καλά είναι τα evidence-based recommendations αλλά αν δεν συμπίπτουν και με τις προτιμήσεις του αθλούμενου υπάρχει ημερομηνία λήξης. 

 

 

bos ανέφερε ρε συ ξανά μια το rule of thumb

 

πρωτεινη Χ

φατ Χ

και τα υπόλοιπα καρμπζ

 

 

τετάρτη ξεκίνησα deadlift κανονικό (όχι wide grip)

 

πολύ μικρή κίνηση (είμαι κοντός) νομίζω το wideg grip από έξτρα ύψος με έκαιγε περισσότερο και με έπιανε και καλύτερα.

 

φυσικά φόρτωσα πράγμα (135 1x5) και δεν ζορίστηκα ενώ wide είχα σταματήσει στα 100 (όχι γιατί δεν μπορούσα). δυστυχώς το γυμναστήριο έχει μπάρες μάπα και γλιστράνε.

τεσπα δεν έχω στόχο να πάω ψηλά ακόμα πολύ, θέλω να φτιάξω τη στάση μου πολύ καλά. αρα θα κατεβάσω κιλά την επόμενη.

 

σήμερα το πρόγραμμα είχε λίγο intense

 

squat 1x5 120

squat 3x5 95

 

bench pres 3x3 60

 

Z press 10reps 10kg each hand + chin ups 6reps superset x3

 

3xchin ups με 7sec κράτημα + 5 ring push ups  superset x3

 

10κάθεχέρι ring pull από χαμηλή στάση + 12 κλειστά πουσάπς superset x3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bos ανέφερε ρε συ ξανά μια το rule of thumb

 

πρωτεινη Χ

φατ Χ

και τα υπόλοιπα καρμπζ

 

Ranges θα σου δώσω. 

 

Πρωτείνη: 1.8 - 2.8 x bw

Λιπαρά: 0.7 - 1.5 x bw

Carbs: ό,τι έχει μείνει.

 

Ελπίζω να μην τα δει κανείς και πάει στην πρωτείνη να πάρει το high end. Υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που παίζουν. Για τον average joe κανονικού μεγέθους θα διάλεγα το 2 x bw. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...