Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Αυτό που ανέβασες, όπως και ολα τα αλλα, λέει οτι η λελογισμένες χρήση δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Αφού δεν εχω θέμα με τα νεφρά, μόνο οφέλη θα αποκομίσω.

Αυτό που δεν μπορούσες να κοιμηθείς, που έγραψες στο επόμενο μνμ, το έπαθα κι εγω χθες που έκανα προπόνηση με βάρη αντι για την αεροβικη που κάνω κανονικά. Υπερένταση ειναι για μένα, θα φύγει μόλις συνηθίσει ο οργανισμός στα νέα δεδομένα.

Άσχετο: το μέλλον ήρθε http://www.huffingtonpost.gr/2017/02/26/life-diethnes-kreas-horis-sfagi-kyttara_n_15010912.html?1488090677&utm_source=News247&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4

Ποια οφέλη ρε Γιάννο σε αγώνες bodybuilding θα κατέβεις ;

( με όλο το θάρρος λόγω συμπάθειας)

Μην κοροϊδεύεται ρε. Άλλη στάση διατροφής από την πεπατημένη . Πολύ καλύτερη από το " δεν το έχω με το φαΐ λέω να πάρω πρωτείνη και κρεατίνη"

Δεν λέει μαλακίες η ξεροκεφαλιά του και η προσπάθεια να επιβάλει την γνώμη του τον κάνουν γραφικό

Ναι, ομοιως κ σε μενα συνεβη το ιδιο. Απλα δν ξερω αν βρε Τεο κανει να στρεσαρεσ τοσο.

Συμφωνώ.Ε σε πιάνει όμως μια στο τόσο να δεις που βρίσκεσαι. Δεν είναι για χόρταση :)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια οφέλη ρε Γιάννο σε αγώνες bodybuilding θα κατέβεις ;

( με όλο το θάρρος λόγω συμπάθειας)

Μην κοροϊδεύεται ρε. Άλλη στάση διατροφής από τα πεπατημένη . Πολύ καλύτερη από το " δεν το έχω με το φαΐ λέω να πάρω πρωτείνη και κρεατίνη"

Δεν λέει μαλακίες η ξεροκεφαλιά του και η προσπάθεια να επιβάλει την γνώμη του τον κάνουν γραφικό

Συμφωνώ.Ε σε πιάνει όμως μια στο τόσο να δεις που βρίσκεσαι. Δεν είναι για χόρταση :)

Συμφωνω Γιαννη...Εχω παρατηρησει οτι τα τελευταια χρονια εχεις κανει καποιες θυσιες στην διατροφη στον βωμο του "καλυτερου" σωματος.

 

Εννοειται πολυ καλυτερη απο  Ρυζι-Μπριζολα, Μακαρονια-Τονο κτλ.Μα αυτα κατακρινουμε ξεροκεφαλια και εμμονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι καλά είναι ανοιχτό σήμερα το gym και θα πάω αντί για αύριο που είναι κλειστό.

 

Ήπια και 2 λίτρα μπύρα χθες το βραδυ εντωμεταξυ...πλάκα θα 'χει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη ειναι παναρχαια μεθοδος... 80÷100 στο κινητο και τελειωσε!

Lol...

To 80/100 που κανεις απευθειας, η απλη μεθοδος των τριων ειναι. Δεν ειναι καμια καινουργια μεθοδος...

 

Απλα το εγραψα αναλυτικα για να το καταλαβει ο φιλος και να μπορει να το χρησιμοποιει και σε ''πιο περιπλοκα'' προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα ουτε σημερα ειναι ανοιχτο, ουτε αυριο. Απο τριτη θα ναι.. δεν βοηθαει και ο καιρος να παω καμια βολτα με το ποδηλατο

Εγώ το έβγαλα για λίγο.Έτσι στεγνά με τα τζην. Είναι και ο Υμηττός στην πόρτα μου. Μια χαρα :)

post-68421-0-58386000-1488109729_thumb.jpg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω στρατο 3μηνες. 

Τι προτεινετε για να μεινω σε φορμα ??

Δεν χρειαζεσαι τιποτα για το στρατο. Η φυσικη κατασταση που απαιτειται να εχεις για τη θητεια σου, εξαντλειται στο να μπορεις να περπατας 5-6 χιλιομετρα σερι και στο να αντεχεις 2 ωρες ορθοστασια.

Αλλα αν δεν μπορεις να κανεις κατι απο αυτα προφανως θα παρεις απο Ι4 εως Ι5, οποτε και παλι δεν χρειαζεται να κανεις κατι για να προετοιμαστεις.

 

Για παρτη σου αν θες να βελτιωθεις , τοτε αλλαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεσαι τιποτα για το στρατο. Η φυσικη κατασταση που απαιτειται να εχεις για τη θητεια σου, εξαντλειται στο να μπορεις να περπατας 5-6 χιλιομετρα σερι και στο να αντεχεις 2 ωρες ορθοστασια.

Αλλα αν δεν μπορεις να κανεις κατι απο αυτα προφανως θα παρεις απο Ι4 εως Ι5, οποτε και παλι δεν χρειαζεται να κανεις κατι για να προετοιμαστεις.

 

Για παρτη σου αν θες να βελτιωθεις , τοτε αλλαζει.

λέει πως θέλει να μείνει σε φόρμα όσο είναι μέσα για να μη χαλάσει , όχι να φτιάξει για να μπει "ετοιμοπόλεμος"

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαίνω στρατο 3μηνες. 

Τι προτεινετε για να μεινω σε φορμα ??

ΚΙ εγώ πριν ένα χρόνο που μπήκα το ίδιο σκεφτόμουν. Έκανα σκέψεις και σχέδια αλλά δεν βγήκε τίποτα.

 

Βέβαια παίζει και το επίπεδό σου ρόλο. Αν από γυμναστική ξέρω γω έκανες μόνο bodyweight και κοιλιακούς μπορεί κα να βελτιωθείς. Αν κάνεις βάρη σοβαρά και έχεις και μάζα πάνω σου τότε δεν θα μείνεις στην ίδια φόρμα...και μάλλον θα είναι και το τελευταίο που θα σε νοιάζει. Πιό πολύ θα κυνηγάς τον ύπνο παρά την γυμναστική. 

 

ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ μείνεις Αθήνα σε καλή μονάδα. 

 

In other news επιτέλους μετά από 13 μήνες που είχα τραυματιστεί και μπήκα στρατό κατάφερα να ξαναβάλω 3 κωλοπλάκες στο squat. Μία conservative max έκανα στα 142,5 και το καταχάρηκα να έχω πάλι λίγο βάρος στην πλάτη μου.

 

Μετά έκανα πατάτα και έβαλα ο στόκος 7,5 κιλά παραπάνω απ' όσο έπρεπε στο high bar squat. Έβαλα 122,5 αντί για 115 και απορούσα γιατί δεν βγαίνουν οι επαναλήψεις. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυσίες; Δε συμφωνώ κερκυραιε.

 

Κατ αρχας, δεν εχω αυτοσκοπό το ¨ωραιο¨ σωμα αλλα το ευ ζειν. Η γυμναστικη ειναι μέρος αυτής της φιλοσοφίας. Η μικρη μυική αυξηση επίσης. Μην ξεχνάμε οτι είμαι γύρω στα 72 κιλα με 1,84 ύψος. Οχι τίποτα σωματώδης δηλαδή. Κι ούτε πρόκειται να γίνω ποτε. Ο εντελώς απολύτως στόχος, που δε νομίζω να τον φτάσω, ειναι τα 80 κιλα. Για bb μια κλανια δηλαδή... :)

 

Καθε τι που δοκιμάζω, παρατηρώ τα αποτελέσματα που φέρνει. Η χορτοφαγικη διατροφή στην αρχή έμοιαζε καλη επιλογή αλλα αργότερα οχι. Δεν είμαι απ αυτούς που θα μείνουν κολλημένοι σε μια ιδέα οταν τα δεδομένα δε συμφωνούν με τη θεωρία. Έτσι άρχισα τις δοκιμές και δε νομίζω να σταματήσω ποτε. Άλλωστε αυτό που ειναι βέλτιστο σήμερα ίσως να μην ειναι αυριο. Ειναι ρευστή η ζωη κι ευφυής αυτός που μπορεί να προσαρμοστεί. Ούτε το παίζω παντογνώστης γιατί αυτό που ταιριάζει σε μένα ίσως να μην ταιριάζει σε άλλον και ταναπαλιν. Universal βέλτιστη διατροφή δεν υπάρχει.

 

Η διατροφή που κάνω νομίζω πως ειναι υψηλού επιπέδου για έναν απλό άνθρωπο. Πρωτεινη απο ποικίλες τροφες (κρέας, ψάρι, γαλακτοκομικά, αυγά αλλα και φυτική όπως σόγια), σύνθετο υδατανθρακα, ελάχιστα κορεσμένα λίπη, 1-2 μήλα, 1 μεγάλη σαλάτα με διαφορα λαχανικά, λίγους ξηρούς καρπούς κι αποξηραμένα φρουτα. Εχω αρκετή ενέργεια για να βγάζω μια πολύ απαιτητική καθημερινότητα με πολλές ευθύνες σε πολλά επίπεδα κι αυτό που γουστάρω περισσότερο ειναι οτι ξυπνάω κι εχω καλη διάθεση. Οι πιο πολλοί οταν τους ρωτάω λένε πως οταν ξυπνάνε ειναι πιο κουρασμένοι απ οτι οταν πέφτουν για ύπνο. Νιώθω πως ο δρόμος που ακολουθώ ειναι ο σωστός για ποιοτική ζωη.

 

Οσο για την κρεατινη, απ αυτά που διάβασα κατέληξα στο συμπέρασμα οτι ειναι μια ουσια ακίνδυνη σε συγκεκριμένη ποσότητα, αρκετά οικονομική και μπορεί να αυξήσει τις επιδόσεις. Δε βλέπω κάτι το επιλήψιμο. Αν νιώσω οτι κάτι δεν παει καλά, εννοείται πως θα τη σταματήσω πάραυτα (αν και δε νομίζω να συμβεί αυτό). Ενα κύκλο 9 βδομάδων θα κάνω και δε νομίζω άμεσα να αγοράσω ξανά για να συνεχίσω. Γιατί την αγοράζω; Οταν μου έκανα το ίδιο ερώτημα η απάντηση ήταν γιατί οχι; Αν υπήρχε έρευνα που λέγε οτι προξένησε ζημιά σε υγιής αθλούμενους τότε θα το ξανά σκεφτόμουν αλλα απ οτι είδα δεν αναλαμβάνω ρίσκο υγείας. Στη χειρότερη να μη μου δώσει το boost που προσμένω. Σιγά, έχασα 18€, θα το αντέξω.

 

Τεο, μιλα ελεύθερα ρε, δεν είμαι παρεξηγιαρης. :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κρεατίνη ειναι ένα ασφαλές και φθηνό συμπλήρωμα, ίσως απ τα λίγα που αξίζουν τα λεφτά τους 
αν δεν έχεις πρόβλημα στα νεφρά , αν δηλαδή δεν είσαι άρρωστος, δεν θα σου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Αν πάλι είσαι μπορώ να απαριθμήσω πολλά που θα σου δημιουργήσουν πρόβλημα , ας πούμε τα κανονικά για εμάς macro για χτίσιμο μυών . Αν δηλαδή κάποιος φάει 1,5- 2γρ χ βάρος πρωτεΐνη απο φαγητό και μόνο και έχει πρόβλημα στα νεφρά τότε θα του χειροτερέψει το πρόβλημα στα νεφρά το κοτόπουλο που θα τρώει , τα αυγά , όλες αυτές οι τροφές που δίνουμε και στα παιδιά μας αφού τα νεφρά του δεν θα ειναι ικανά να κάνουν αυτό που τα δικά μας ειναι αυτονόητο να κάνουν. 

ΠΧ κάποιος διαβητικός θα φάει φρούτα και θα κάνει κακό στην υγεία του , αυτό δε σημαίνει πως τα φρούτα κάνουν κακό στην υγεία μας ούτε πως ειναι σκουπίδια κ άχρηστα. Τα συμπληρώματα απευθύνονται σε υγιή άτομα , όσοι δεν είναι συμβουλεύονται πριν την χρήση τους τον γιατρό τους , όπως ειναι αυτονόητο να κάνει κάθε ενήλικας. 

Το έγραψα έτσι για να το καταλάβουν κ άτομα που ίσως μπήκαν πρώτη φορά ώστε να μην δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις και γίνονται ξανά κ ξανά οι ίδιες ερωτήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έβγαλα για λίγο.Έτσι στεγνά με τα τζην. Είναι και ο Υμηττός στην πόρτα μου. Μια χαρα :)

Παίζει να ισχύουν και τα δύο που παρατήρησε η Μαργαρίτα. Καλύτερα πήγαινε σε ένα ποδηλατάδικο να το κοιτάξουν εάν σκέφτεσαι να συνεχίσεις να κάνεις ποδηλασία με αυτό το ποδήλατο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...