Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δε μπορείς να φανταστείς πόσο γέλασα. :D

 

Καλή φάση αν και θα βαριόμουν. Προτιμώ να ανεβοκατεβαίνω διαδρομή στα καπάκια για να βγουν τα χιλιόμετρα.

 

Τι άλλο θα σκεφτούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος!125 ml ασπραδι ποσα αυγα ειναι?

Αγοράζω έτοιμα ασπράδια σε μπουκαλάκια των 250μλ απ όπου βάζω το μισό. Σιγά μην κάθομαι να ξεχωρίζω ασπράδι απο κρόκο σε καθε αυγό. Δες αν έχετε κι εσείς ασπράδια σε κανα σμ στο νησί, θα σε διευκολύνει τα μαλλα άμα αρχίσεις να χρησιμοποιείς ασπράδια κατα κόρον.

 

Εντίτ: μια απορία: αφού όπως είπε ο Φώτης, η κρεατινη απλώς κρατάει νερά και σε κανει να δείχνεις πιο πρησμένος, για ποιο λόγο να την πάρει κάποιος; Καθαρά για αισθητικούς λόγους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Gon1332

 

 

 

Eιναι πολυ σημαντικο κομματι   της  προστασιας  και της επιβιωσης(το δευτερο μην σου τυχει ) του ορειβατη   ο  καταλληλος ρουχισμος/εξοπλισμος .Η λογικη ειναι οτι ντυνομαστε σε layers στρωσεις ρουχων  δλδ απο ειδικα υλικα που μπορουμε να τα βγαζουμε η' να τα βαζουμε αναλογα τις συνθηκες  ,καποιες φορες εχει ζεστη ,αλλες η εντονη σωματικη δραστηριοτητα μας κανει να ιδρωνουμε/ζεσταινομαστε ακομα και σε  μειον θερμοκρασιες  οποτε πρεπει να αφαιρεσουμε ,αλλες ακινητοποιουμαστε γιατι πρεπει να στησουμε ρελε ,αγκυρωσεις κλτπ  ενω γυρω μας γινεται ο κακος χαμος και αρα θα πρεπει να ντυθουμε γρηγορα κ.ο.κ.

Ακομα και η σειρα που τοποθετουμε αυτα τα πραγματα στο σακιδιο ειναι συγκεκριμενη ωστε να εχουμε γρηγορη και ευκολη προσβαση .

 

 

Τα βασικα κομματια ειναι.

Down jacket  με κουκουλα  ιδανικα με γεμιση 800  αλλα και λιγοτερο για τα Ελληνικα βουνα σε καλυπτει .

 

Gore tex αδιαβροχο /windstopper   με κουκουλα να κλεινουν τα μανικια στις ακρες και να ρυθμιζεται στην μεση  παρε την καλυτερη ποιοτητα που αντεχει η τσεπη σου θα το φορας πιο συχνα απο ολα .Aυτο θα ειναι το εξωτερικο σου shell

 

soft shell μπαινει μεσα απο το down jacket  τις περισσοτερες φορες και  αυτο πρεπει να ειναι windstopper  ολα τα layers τα παιρνουμε με κουκουλα διοτι δεν ξερεις ποτε θα σου χρειαστει .

 

Base layer αυτο που θα ερχεται σε αμεση επαφη με το δερμα μας παρε την καλυτερη ποιοτητα ισοθερμικων που θα βρεις κανουν ολη την δουλεια της απαγωγης του ιδρωτα .

 

Παντελονια ιδανικα gore tex η οποιοδηποτε του σκι/snowboard κανει  η' απλο ορειβατικο με την προυποθεση πως εχεις μεμβρανη gore tex που μπανει απο πανω  και εχει φερμουαρ σε ολο το μηκος για να αφαιρειτε και να μπαινει ευκολα .Καλο θα ειναι να εχει ενισχυσεις σε γονατα ,χαμηλα στα ποδια στις κνημες  για να μην σκιζεται ευκολα απο κραμπον  και στον κωλο .

 

Παπουτσια αν κανεις μονο trekking  και ελαχιστο χιονι παρε την σειρα gtx της  salomon  ημιμποτακια φυσικα ειναι π μαλακα και ελαφρια που ειναι πολυ βασικο .Αν εχεις σκοπο για χειμερινο βουνο εκει πας σε μποτες σκληρες/ημισκληρες  που μπαινουν κραμπον βλ. la sportiva evo ktlp .

Στα πολυ μεγαλα υψομετρα 5500+ θες διπλες πλαστικες υποχρεωτικα αλλιως θα γυρνας στην καλυτερη με  λιγοτερα δαχτυλα ...

 

Γαντια θες ενα ζευγαρι καλα αντιανεμικα gore tex  σε καλυπτουν για ολη την ελλαδα και μεχρι τα 4000-4500 μετρα .

 

Kαλτσες πολυ σημαντικο δεν κανουν οι συμβατικες θες ειδικες για trekking   με καταλληλες ενισχυσεις ειναι αλλες για καλοκαιρι αλλες για χειμωνα .

 

 

Σακιδιο θες μινιμουν ενα 60 lt   ιδανικα 70-80 αλπικων προδιαγραφων  ,πρεπει να κοιταξεις να ειναι πολυ ποιοτικο και ανετο αλλιως θα σου βγει η πιστη αναποδα ...

 

Trekking pole αλουμινιο  ,οχι ατσαλι ειναι βαρια .

 

piole mexri 52cm  οχι πιο μεγαλο.

 

μπωντριε με κλιπς  για να φοριεται και να βγαινει ενω εισαι ορθιος και χωρις να χρειαζεται να βγαλεις κραμπον το πιο ελαφρυ που θα βρεις. 

 

κραμπον 12-14 σημειων με καλυπτρα απο κατω να διωχνει το χιονι και τα μπροστα  δοντια πριονωτα για να μπορεις να τα χρησιμοποιησεις  σε πιο τεχνικο/μικτο  τερεν 

 

Στον εξοπλισμο μην κανεις συμβιβασμους παρε καλες ποιοτητες απο γνωστες μαρκες αν  βγαινεις overbudget  ξεκινα να παιρνεις ενα -ενα τα κομματια  ωστε να μαζευεις χρηματα ενδιαμεσα .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρέπα: 125μλ ασπράδι, 30γρ αλεσμένη βρώμη. Ανακατεύουμε, ετοιμάζουμε αντικολλητικό που έχουμε απλώσει με πινέλο σιλικόνης μια σταγόνα λάδι, ρίχνουμε, 2 λεπτά η μια μεριά, γυρίζουμε, 1 λεπτό η άλλη, έτοιμη (πρέπει να κάνω βίντεο κάποια στιγμή). Για καλύτερη γεύση βάζουμε πάνω είτε κεφαλοτύρι είτε ταχίνι με κακάο (υγιεινή μερέντα που λέω εγώ).

 

To δοκιμασα απλα με 45γρ βρωμη για να δεσει καλυτερα και ενα κροκο.Καλο ηταν αλλα βγηκε περισσοτερο ομελετα παρα κρεπα.Εβαλα και μια κουταλια του γλυκου μελι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντίτ: μια απορία: αφού όπως είπε ο Φώτης, η κρεατινη απλώς κρατάει νερά και σε κανει να δείχνεις πιο πρησμένος, για ποιο λόγο να την πάρει κάποιος; Καθαρά για αισθητικούς λόγους;

Οχι ρε συ σου δινει και ενεργεια δυναμη  και το placebo effect για τους αρχαριους .Εγω θυμαμαι την πρωτη φορα που ειχα παρει οταν ημουν 24 χρονων πριν 4 χρονια δλδ:P

νομιζα πως θα σηκωσω το συμπαν ολο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μου ρθε μια παραγγελια σημερα

 

20170222_145048.jpg

 

Τωρα μενει να παρω πρωτεινη και θα θελα να δοκιμασω κρεατινη μιας που την αναφερετε :P

Πηγαινε 2 μηνες σερι γυμναστηριο και μετα παρε κρεατινη :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιτες ολικης δειτε στον μασουτη, αλλα ειναι πανακριβες...καλυτερα να παρεις αραβικες .

Κατι ωραιο και γρηγορο

 

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=408754126145347&id=217627198591375

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ρθε μια παραγγελια σημερα

 

20170222_145048.jpg

 

Τωρα μενει να παρω πρωτεινη και θα θελα να δοκιμασω κρεατινη μιας που την αναφερετε :P

 

 

Oπα και γυναίκα και κρεατίνη. Μάλλον είμαι φλώρος εγω που τις φοβάμαι. Ουτε πρωτεινη δεν έχω πάρει ακόμα. Εχεις παρατηρήσει κάποιο φούσκωμα με τις πρωτεινες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπα και γυναίκα και κρεατίνη. Μάλλον είμαι φλώρος εγω που τις φοβάμαι. Ουτε πρωτεινη δεν έχω πάρει ακόμα. Εχεις παρατηρήσει κάποιο φούσκωμα με τις πρωτεινες?

εμένα ποτέ δεν μου έκαναν φούσκωμα ,τα ασπράδια τα παστεριωμένα πάλι ναι . Ε τώρα αμα πίνεις 5-6 σκουπ τη μέρα ίσως αρχίσεις τα κλανίδια, που κ πάλι δεν είναι σίγουρο , άλλος έχει θέμα άλλος όχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έπος τρώω....

 

Μια κουτάλια απο τη πρωτεϊνική νουτελα, τοταλ, μπανάνα, κρανμπερις και σιρόπι.

 

IMG_0952.jpg

Τι ειναι αυτο ρε συ;; Δωσε ινφοζ για τα προϊοντα! :D  Μας πεθανες βραδιατικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...