Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

kargo, αν θες να χάσεις κιλά, ασχολείσου με τη διατροφή. Πρέπει να τρως εκείνα τα φαγητά και σε εκείνες τις ποσότητες ώστε να παίρνεις όλα τα θρεπτικά συστατικά, να νιώθεις χορτάτος, να είσαι υγιείς και να χάνεις κιλά μέχρι να φτάσεις περίπου στο ύψος σου (δηλαδή για σένα 75kg).

 

Η γυμναστική κακώς ταυτίζετε με την απώλεια κιλών.

Η γυμναστική με την διατροφή πάνε πακέτο και για απώλεια κιλών και για άλλα πολλά.

Εγώ ξέρω τι θες να πεις απλά μην αιωρείται έτσι ξερό αυτό το τελευταίο...

-------

Ωραίος γρόσι . Είδες ρε φίλε αυτό με την καλισθενική ε; Να κάνεις κουμάντο το σώμα σου έχει άλλη φάση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό και το powerlifting τοσο καίρο αλλα πλεον λιγο δυσκολα να ανέβω στα νουμερα ιδίως squat/ και front squat το εχω ρίξει σε german volume και τον πίνω ασχημα με αρκετούτσικα κιλά. από σεπτέμβρη θα πέσει χοντρή μάσα.. 

(ιδίως το OP δεν ανεβαίνει με καμιά παναγία και το bench λιγο δυσκολα και ανάλογα τη μέρα.)

 

δευτερο κομμάτι τώρα που επενδύω στην προπόνιση μαζί με το powerlift ειναι καλισθενική και ιδίως κρίκοι..

 

inverted shrugs / L sits, το shrug μου φαινοταν περίεργο αλλά μου βγηκε με το δευτερο try και λίγο τσαγανό.

 

γενικά μαρεσουν οι κρίκοι έχουν μια άλλη αρμονια διαφορετικό του powerlift. δουλευει ολο το σωμμα και όλες οι μυικές ομάδες για ισοροπία συν την ώρα που ειμαι πάνω στους κρίκους το feel ειναι αξεπέραστο.

 

από σωμμα ευχαριστημένος ειμαι απλως έχω μια ιδέα οτι το σοσιβιάκι που ειχα και εχω (έχει πεσει αρκετά) ειναι αρκετά σκληρό και φαινετε λίγο περιεργα ξερω γω; από τα squats και τα frontsquats πιστευω.

 

μονο θεμα που εχω εγώ ειναι οι λιγουρες και οι πεινάλες που εχω, δεν μπορώ να κρατησω διατροφή, μπορει να ειμαι τιγκαρισμένος και πάλι να πλακωσω τους τρεις γύρος δνε ξερω τι να κανω γι αυτο. πχ τα παω 14ς μερες καλα, 2 μέρες θα σαβουριάσω λες και έχει ανοίξει καταπακτή. οι γύρω μου απορούν που βάζω τοσο φαγητό.

 

θα συνεχίσω όπως έχει το πλάνο και μεγάλη έμφαση στις restday μου το flexibility μου που δυστηχώς πολις κόσμος αγνωεί. 

 

first inv shrugg yohohohoho

 

 

 

Ανοίγει η όρεξη όταν ξεκινήσουν τα ζόρια. Η ερώτηση είναι πόσο δυνατός θές να γίνεις? Αν θες να γίνεις ακόμα πιο δυνατός, ας πάρεις μερικά κιλάκια, δε θα πάθεις τίποτα.  

 

Όσο για το σωσίβιο, απλά δυναμώνει ο κορμός σου. Οι μεσούλες είναι για καθρέφτη.

 

German volyme training? Ούτε με σφαίρες δε θα έκανα, είμαι τεμπέλης. Βάλτο στο βιογραφικό σου μόλις τελειώσεις, είναι μεγάλον συν. 10χ10 squats? Λολ , με την καμία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω σχεδόν πάντα διατάσεις. Πώς να δουλευτεί η ίδια η άρθρωση η οποία αποτελείται από κοκαλα και χόνδρο; ουσιαστικά δουλεύεις μυες και τένοντες τριγύρω, δεν ξέρω τι αλλο μπορεί να βοηθήσει.

Διορθώστε με αν κάνω λάθος

Κάνεις κάτι εντελώς λάθος. Όσες φορές μου έχουν πονέσει αρθρώσεις κι αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα, είναι από μαλακία μου, που την κατάλαβα εκείνη τη στιγμή.

 

Ποιες αρθρώσεις πονάνε στα push ups; Ώμοι; Αγκώνες;

 

Επίσης για κανένα λόγο μη "χτυπάς" την ίδια μυική ομάδα συνεχόμενες μέρες. Ό,τι σου είπε ο Γιάννης.

 

Επίσης ερώτηση: Απ'ό,τι κατάλαβα είσαι νέος. Πες μας πόσο καιρό ασχολείσαι και το background σου για να σου προτείνουμε κανένα πρόγραμμα calisthenics.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις κάτι εντελώς λάθος. Όσες φορές μου έχουν πονέσει αρθρώσεις κι αυτές είναι μετρημένες στα δάχτυλα, είναι από μαλακία μου, που την κατάλαβα εκείνη τη στιγμή.

 

Ποιες αρθρώσεις πονάνε στα push ups; Ώμοι; Αγκώνες;

 

Επίσης για κανένα λόγο μη "χτυπάς" την ίδια μυική ομάδα συνεχόμενες μέρες. Ό,τι σου είπε ο Γιάννης.

 

Επίσης ερώτηση: Απ'ό,τι κατάλαβα είσαι νέος. Πες μας πόσο καιρό ασχολείσαι και το background σου για να σου προτείνουμε κανένα πρόγραμμα calisthenics.

Νομισα πως το ανεφερα νωριτερα, οι αρθρωσεις των χεριων είναι. Οι υπολοιπες κανένα προβλημα.

Μπαγκράουντ είναι ότι θελω να κάνω κάτι με του μυες χωρίς γυμναστήριο, χοντρός δεν είμαι, οι καλλισθενικές ασκήσεις μου αρέσουν. Κοιτούσα βίντεο στο youtube για αρχάριους και κράτησα κάποιες ασκήσεις bodyweight και μονοζυγο που κάνω σχεδόν κάθε μέρα, ίσως όχι όλες αλλά πχ push ups κανω οντως καθε μερα. Εχεις δίκιο, ουσιαστικό πρόγραμμα δεν εχω φτιάξει, απλά κρατιέμαι σε φόρμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

German volyme training? Ούτε με σφαίρες δε θα έκανα, είμαι τεμπέλης. Βάλτο στο βιογραφικό σου μόλις τελειώσεις, είναι μεγάλον συν. 10χ10 squats? Λολ , με την καμία

 

 

ναι 10χ10 και τα ποδια τα παιρνεις χέρι. ο απόλυτος θάνατος..

 

εχω ριξει τόσο squat αυτο το 8μηνο παντως οκ δυναμωσαν πετρωσαν τα τετρακέφαλα αρκετά αλλα γραμμωση δεν εχω δει καλή;

 

γονιαδακο ειναι το θέμα;

 

είναι νωρίς ακομα; (μου λένε για να κανω αυτα που εχω στο μυαλο μου θέλει προπονησεης των 3-4χρόνων)

 

λίπος; (αλλα δεν εχω λιπος εκει λολ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομισα πως το ανεφερα νωριτερα, οι αρθρωσεις των χεριων είναι. Οι υπολοιπες κανένα προβλημα.

Μπαγκράουντ είναι ότι θελω να κάνω κάτι με του μυες χωρίς γυμναστήριο, χοντρός δεν είμαι, οι καλλισθενικές ασκήσεις μου αρέσουν. Κοιτούσα βίντεο στο youtube για αρχάριους και κράτησα κάποιες ασκήσεις bodyweight και μονοζυγο που κάνω σχεδόν κάθε μέρα, ίσως όχι όλες αλλά πχ push ups κανω οντως καθε μερα. Εχεις δίκιο, ουσιαστικό πρόγραμμα δεν εχω φτιάξει, απλά κρατιέμαι σε φόρμα.

Ούτε σε φόρμα κρατιέσαι γιατί πιέζεις αρθρώσεις..μάλλον αγκώνες εννοείς με το χέρια.

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2 φορές την εβδομάδα full body για να δυναμώσεις/συνηθίσεις στην αρχή. Αλλά για να ξεκινήσεις από την αρχή, πρέπει να μάθεις τη σωστή τεχνική για κάθε άσκηση να μη ξεσκίζεσαι.

 

Κάτσε μία μέρα, και δύο μέρες χωρίς γυμναστική και αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις πως γίνονται οι ασκήσεις bodyweight σωστά. Ξεκίνα ένα ένα τα βίντεο και δες σίγουρα τα commandments που αναφέρει στην αρχή (σημεία που θα σε γλυτώσουν από τραυματισμούς) και άρχισε στη συνέχεια να ξεφυλλίζεις τα επίπεδα των ασκήσεων.

 

Τα παρακάτω βίντεο, είναι η ουσία του bodyweight training. Αναφέρονται σε 6 βασικές (συνεργατικές) κινήσεις του σώματος. Λείπει το βίντεο με τα Handstand Push ups, αλλά δεν πειράζει. Δες αυτά και επικοινώνησε πάλι μαζί μου για να σου στείλω για αυτή την κίνηση.

 

Push ups

 

 

 

Pull ups

 

 

 

Squats

 

 

 

Leg Raises

 

 

 

Bridges

 

 

 

Όπως σου είπα, ρίξε μία ματιά. Θα ανοίξουν τα μάτια σου για την τεχνική και θα δεις αν σε ενθουσιάζει η ιδέα. Για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ gon1332, κάνε το καλό και στείλε του τα βιβλία που μου έστειλες εμένα. Θα δει το φως του. :-)

Περιμένω heartbeat και του τα στέλνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gon σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το εκτενές ποστ, διάβαζα και τα ποστ του yannis πάνω στο θέμα,

πάλι δεν εξήγησα σωστά, στον καρπό εμφανίστηκε το προβληματάκι, κυρίως στον δεξή. Τώρα μία εβδομάδα άραξα αλλά θα ξαναξεκινήσω πιο προσεκτικά. Και έχεις δίκιο, πιο στοχευμένα. Θα επανέλθω.

Βιβλίο εννοείτε εκείνο με τον κρατούμενο; το είχε ποστάρει κάποιος στο θρεντ καλλισθένικς που είχα ανοίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ναι. Τα βίντεο που παρέθεσα από εκεί είναι παρμένα.

 

Για να μην έχεις θέματα γενικά δες αυτά που σου είπα από τα βίντεο ή το βιβλίο. Συγκεκριμένα για push ups αναφέρουν τη σωστή στάση που πρέπει να έχεις για να αποφύγεις τραυματισμούς στους καρπούς.

 

Είναι must για μένα να διαβάσεις όσο αναρρώνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε σε φόρμα κρατιέσαι γιατί πιέζεις αρθρώσεις..μάλλον αγκώνες εννοείς με το χέρια.

 

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με 2 φορές την εβδομάδα full body για να δυναμώσεις/συνηθίσεις στην αρχή. Αλλά για να ξεκινήσεις από την αρχή, πρέπει να μάθεις τη σωστή τεχνική για κάθε άσκηση να μη ξεσκίζεσαι.

 

Κάτσε μία μέρα, και δύο μέρες χωρίς γυμναστική και αφιέρωσε λίγο χρόνο να δεις πως γίνονται οι ασκήσεις bodyweight σωστά. Ξεκίνα ένα ένα τα βίντεο και δες σίγουρα τα commandments που αναφέρει στην αρχή (σημεία που θα σε γλυτώσουν από τραυματισμούς) και άρχισε στη συνέχεια να ξεφυλλίζεις τα επίπεδα των ασκήσεων.

 

Τα παρακάτω βίντεο, είναι η ουσία του bodyweight training. Αναφέρονται σε 6 βασικές (συνεργατικές) κινήσεις του σώματος. Λείπει το βίντεο με τα Handstand Push ups, αλλά δεν πειράζει. Δες αυτά και επικοινώνησε πάλι μαζί μου για να σου στείλω για αυτή την κίνηση.

 

Push ups

 

 

 

Pull ups

 

 

 

Squats

 

 

 

Leg Raises

 

 

 

Bridges

 

 

 

Όπως σου είπα, ρίξε μία ματιά. Θα ανοίξουν τα μάτια σου για την τεχνική και θα δεις αν σε ενθουσιάζει η ιδέα. Για τα υπόλοιπα εδώ είμαστε. ;)

 

Αυτά τα βίντεο είναι μία ώρα το καθένα... Κουράστηκα μόνο που είδα καναδυο λεπτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουν πάθει οι έφηβοι στα γυμναστήρια και θέλουν να μοιάζουν με Πακιστανούς? Φάτε και τίποτα ρε παιδιά

Αλλο καπελο αυτο, ας κανουν καμια γυμναστικη της προκοπης διοτι ολη την ωρα με τα κινητα κ τις σελφι ειναι.

 

Αχ πολυ χαιρομαι, οταν βλεπω κοριτσακια σκα παουερ ρακ να κανουν ελευθερα βαρη. Υπαρχει ακομα ελπιδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο καπελο αυτο, ας κανουν καμια γυμναστικη της προκοπης διοτι ολη την ωρα με τα κινητα κ τις σελφι ειναι.

 

Και εγω που δεν ειμαι παιδακι ,ολη την ωρα με το κινητο ειμαι  και στο gym και παντου αλλα δεν βγαζω shelfies.

Γενικα ας κανει οτι γουσταρει ο καθενας αρκει να μην σπαει τις μπαλες του αλλου στο gym .

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...